dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 318
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #761
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    styczeń 42,8 z każdej kWp. Tarnów
    Nie ma co narzekać bo to styczeń, lepiej niż wcześniej.

  2. #762

    Domyślnie

    Mam założone dwie instalacje fotowoltaiczne na dwóch dachach nachylonych jednakowo po 30St na południe oddalonych od siebie około 50 m. Obydwie lokalizacje nie mają żadnych zacienień.
    Instalacje mają po 14 szt paneli tej samej firmy o łącznej mocy 3920 Wp każda. W jednej instalacji jest inwerter jednofazowy (bo przyłącze jest jednofazowe z mocą przyłączeniową i umowną 4kW) Growatt min 3600TL-XE. W drugiej instalacji , gdzie przyłącze jest trójfazowe (o mocy umownej i przyłączeniowej 12 kW) zainstalowany jest inwerter trójfazowy tej samej firmy Growatt 4000TL3-S. Wydawałoby się logicznym oczekiwanie uzysku z tych instalacji w podobnych wielkościach.
    Jednak sytuacja rzeczywista odbiega znacznie od tych oczekiwań.
    W instalacji na inwerterze trójfazowym uzyskuję średnio ok. 13% mniej energii niż na instalacji z inwerterem jednofazowym. Przykładowo w styczniu na inwerterze jednofazowym uzysk 127,8 kWh, a na trójfazowym 111,6 kWh tj. 16,2 kWh mniej, co daje 12,7% mniejszą wydajność. Problem zgłoszony do wykonawcy, który twierdzi, że wszytko jest dobrze, że inwerter trójfazowy tak ma i tak pracuje. Wg mnie taka różnica jest nie do zaakceptowania, tj. w stosunku rocznym średnio ok. 500 kWh mniej na instalacji trójfazowej. Moje obserwacje i porównania wyników na monitoringu obydwu instalacji prowadzą mnie do wniosku, że panele w obydwu instalacjach są sprawne, natomiast za obniżenie uzysku odpowiada falownik trójfazowy. który ma słabszą sprawność i to znacznie. Growatt jednofazowy płynnie startuje od małych watów podobnie przy zachodzie słońca płynnie się wyłącza. Natomiast Growatt trójfazowy załącza się z dużym opóźnieniem i staruje dopiero z ok. 200 W podobnie wyłącza się przy ok 200W. Ale to nie wszystko, bo nawet w południe przy dużym słońcu różnice w uzysku utrzymują się na tym poziomie co wymieniłem. Jak nadmieniłem firma, która mi to instalowała nie podziela moich opinii i nie chce się zgodzić na podmianę innego falownika na próbę, żeby sprawdzić przyczynę. Instalacje świeżo zamontowane.
    Czy miał może ktoś taki przypadek?
    Czy jest możliwa aż taka rozbieżność w uzysku przy bliźniaczo podobnych instalacjach?
    Jak przekonać wykonawcę do rozwiązania problemu (jeszcze mu nie zapłaciłem, a mimo to tak podchodzi)?
    Ostatnio edytowane przez tamyja ; 01-02-2020 o 23:03

  3. #763

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    Jak przekonać wykonawcę do rozwiązania problemu (jeszcze mu nie zapłaciłem, a mimo to tak podchodzi)?
    Kolego nie płać mu dopóki nie podmieni i sam udowodni, że masz sprawny (lub nie) falownik.

    Ten falownik powinien startować z produkcją 70Wh a nie 200Wh...
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  4. #764
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Mój stratuje od 10 W i tak samo się wyłącza

  5. #765

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Mój stratuje od 10 W i tak samo się wyłącza

    Sofar Solar 4.4KTL-X?? Zazdroszczę tego startu. Generalnie one mi się bardzo podobają - duży wyświetlacz z podstawowymi parametrami i fajna cena. Ale niestety brak polskiego serwisu odstrasza
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  6. #766
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał enermos Zobacz post
    Sofar Solar 4.4KTL-X?? Zazdroszczę tego startu. Generalnie one mi się bardzo podobają - duży wyświetlacz z podstawowymi parametrami i fajna cena. Ale niestety brak polskiego serwisu odstrasza
    Z 2 strony jest standardowa gwarancja producenta 10 lat

  7. #767

    Domyślnie

    @ tamyja sprzedawca powinien Cię zgasić tym jak cetryfikowany jest licznik w inwerterze? Po 2 nawet certyfikowany licznik energii elektrycznej który każdy z nas ma zainstalowany jest klasy "B" to znaczy że może się pierdyknąć o 2% w każdą stronę i jest to jak najbardziej OK.
    A poleganie na liczniku w inwerterze to jak poleganie na prędkościomierzu w samochodzie jedziesz 150km/h a wg. GPS jedziesz 130km/h jadąc na liczniku 200km/k jedziesz aż 165km/h.
    Więc sprzedawca na bank ma argumenty po swojej stronie

    Mój SolaX startuje od około 20W, GoodWe startuje dużo później od około 60W a dach ten sam. Dach dachowi nie równy i każda instalacja jest inna.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-02-2020 o 20:30
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #768

    Domyślnie

    Cytat Napisał enermos Zobacz post
    Kolego nie płać mu dopóki nie podmieni i sam udowodni, że masz sprawny (lub nie) falownik.

    Ten falownik powinien startować z produkcją 70Wh a nie 200Wh...
    A jak powinna wyglądać sprawność takiego falownika liczona z monitoringu ShinePhone jako (1 - (Moc PV - Kontrola produkcji)/Moc PV) x100% ?
    Czy może źle liczę tą sprawność?
    U mnie tak liczona wychodzi poniżej 90%.

  9. #769

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @ tamyja sprzedawca powinien Cię zgasić tym jak cetryfikowany jest licznik w inwerterze? Po 2 nawet certyfikowany licznik energii elektrycznej który każdy z nas ma zainstalowany jest klasy "B" to znaczy że może się pierdyknąć o 2% w każdą stronę i jest to jak najbardziej OK.
    A poleganie na liczniku w inwerterze to jak poleganie na prędkościomierzu w samochodzie jedziesz 150km/h a wg. GPS jedziesz 130km/h jadąc na liczniku 200km/k jedziesz aż 165km/h.
    Więc sprzedawca na bank ma argumenty po swojej stronie

    Mój SolaX startuje od około 20W, GoodWe startuje dużo później od około 60W a dach ten sam. Dach dachowi nie równy i każda instalacja jest inna.
    Wskazania liczników obu inwerterów sprawdzałem innym zewnętrznym licznikiem i pokrywały się. Tak, że to nie ten powód.
    Dach dachowi nierówny i instalacja każda inna - może i tak, ale różnica aż te 13 %?

  10. #770

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    A jak powinna wyglądać sprawność takiego falownika liczona z monitoringu ShinePhone jako (1 - (Moc PV - Kontrola produkcji)/Moc PV) x100% ?
    Czy może źle liczę tą sprawność?
    U mnie tak liczona wychodzi poniżej 90%.

    Producent podaje, że sprawność tego falownika to 97,5%. Czyli jak z paneli poleci 100VA to ona ma to "przerobić" na 97,5W. Może jutro będę miał okazję to sprawdzić na własne oczy.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  11. #771

    Domyślnie

    Styczeń z wynikiem 248 kWh, czyli 45 kWh/kWp. Okolice Krakowa.

    Dla porównania w grudniu było 173,5 kWh.

  12. #772
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    Wskazania liczników obu inwerterów sprawdzałem innym zewnętrznym licznikiem i pokrywały się. Tak, że to nie ten powód.
    Dach dachowi nierówny i instalacja każda inna - może i tak, ale różnica aż te 13 %?
    Jak masz podłączone panele do tego falownika 3fazowego?

  13. #773
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mnie robiono wycenę dwóch wersji instalacji 4,27 kWp (wschód z odchyleniem 15* na południe) w programie SolarEdgeDesigner.
    Wersja z falownikiem 1-faz miała prognozowane uzyski 4,18MWh, z falownikiem 3-faz 3.99MWh.
    Czyli - jakaś różnica jest, ale ie 15%.
    Może u Ciebie jeden panel w instalacji 3-faz szwankuje ?

  14. #774

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    Jak masz podłączone panele do tego falownika 3fazowego?
    Na samym początku wykonawca podłączył po 7 paneli pod dwa stringi. Wtedy też zauważyłem, że z drugiego wejścia stringu szło mniej mocy PV niż z pierwszego.
    Wykonawca zamienił miejscami stringi paneli i nadal PV2 bylo mniejsze, czyli wynikało z tego, że same panele nie mają wpływu na zmniejszenie mocy PV2 względem PV1. Wina leży po stronie falownika. W kolejnym podejściu wykonawca podłączył wszystkie panele pod jedno wejście nr1 (to lepsze), a nr2 zostawił wolne, ale nadal występuje problem ze sprawnością.
    Ostatnio edytowane przez tamyja ; 01-02-2020 o 21:43

  15. #775

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    Wskazania liczników obu inwerterów sprawdzałem innym zewnętrznym licznikiem i pokrywały się. Tak, że to nie ten powód.
    Dach dachowi nierówny i instalacja każda inna - może i tak, ale różnica aż te 13 %?
    Mam w sumie 4 instalacje na 2 różnych dachach w sumie 7,3kW, gdybym miał analizować ile spadło z tej instalacji a ile z tamtej i że AZ tyle% więcej to by mnie do Tworek wywieźli. Mierzyłeś miernikami a jakimi? Bo certyfikowane "B" klasy mogą się różnić od siebie o 4% a Ty czego użyłeś do pomiarów?
    I dlaczego porównujesz instalację PRZEWYMIAROWANĄ w stosunku do inwertera 3,5kW inwerter do inwertera 4kW z taką samą ilością paneli? Mierzysz tą samą miarą jabłka i gruszki?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #776
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    Na samym początku wykonawca podłączył po 7 paneli pod dwa stringi. Wtedy też zauważyłem, że z drugiego wejścia stringu szło mniej mocy PV niż z pierwszego.
    Wykonawca zamienił miejscami stringi paneli i nadal PV2 bylo mniejsze, czyli wynikało z tego, że same panele nie mają wpływu na zmniejszenie mocy PV2 względem PV1. Wina leży po stronie falownika. W kolejnym podejściu wykonawca podłączył wszystkie panele pod jedno wejście nr1 (to lepsze), a nr2 zostawił wolne, ale nadal występuje problem ze sprawnością.
    zworki dobrze są poustawiane?
    Jakie napięcia są na stringach

  17. #777
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mam w sumie 4 instalacje na 2 różnych dachach w sumie 7,3kW, gdybym miał analizować ile spadło z tej instalacji a ile z tamtej i że AZ tyle% więcej to by mnie do Tworek wywieźli. Mierzyłeś miernikami a jakimi? Bo certyfikowane "B" klasy mogą się różnić od siebie o 4% a Ty czego użyłeś do pomiarów?
    I dlaczego porównujesz instalację PRZEWYMIAROWANĄ w stosunku do inwertera 3,5kW inwerter do inwertera 4kW z taką samą ilością paneli? Mierzysz tą samą miarą jabłka i gruszki?
    sporo prawdy w powyższym
    dla opisanych falowników
    napięcie nominalne inw 1 fazowego 360V , a 3 fazowego 650
    dalej trzeba popatrzeć na charakterystyki sprawności i trochę mgła się rozwiewa

  18. #778

    Domyślnie

    Racja.
    Goodwe 3000 NS firma zrobiła mi 2 stringi po około 180V max co widziałem na nim to około 2300W. Później coś przerabiałem zrobiłem 1 string 360V i na falowniku często gościło 2,9kW.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #779
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał tamyja Zobacz post
    Mam założone dwie instalacje fotowoltaiczne na dwóch dachach nachylonych jednakowo po 30St na południe oddalonych od siebie około 50 m. Obydwie lokalizacje nie mają żadnych zacienień.?
    Trochę inne modrla
    1-fazowy Growatt 3600 MTL-S - napięcie startu 100 V
    3-fazowy GROWATT 4000 TL3-S - napięcie startu 140 V
    Może to jest przyczyną?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #780

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    zworki dobrze są poustawiane?
    Jakie napięcia są na stringach
    Możesz jaśniej z tymi zworkami, bo nie rozumiem o co chodzi.
    Napięcia na stringach różnią się nieznacznie ok. 0,6V przy napięciu obwodu otwartego rzędu 240 V na jeden string.

Strona 39 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony