dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 47 z 318
Pokaż wyniki od 921 do 940 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #921
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    to porównaj sobie np 4,5; 5 i 6 froniusa zakres napięć
    5 ma Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)
    163 - 800 V
    6 Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)
    195 - 800 V
    4,5 Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)
    150 - 800 V
    Daj sobie spokój z tym parametrem, to nie na dzisiejsze czasy.
    Ja mam w string 6 paneli i startuje wcześniej niż Fronius który ma ich 12.
    Jak tylko pojawi się światło to na panelach już jest napięcie więc tutaj nie od tego wszystko zależy.(kiedyś zmierzyłem napięcie na 12 panelach po stronie południowej w czasie pełni księżyca - napięcie było ponad 250V ale "Fronek" się nie uruchomił)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #922
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    mam przewymiarowany, bo w planach jest rozbudowa. Na razie dom jeszcze nie skończony, więc obecnie jest tyle, ile potrzeba teraz.
    Paneli jest 16 w szeregu, więc jaka to dla mnie różnica, czy startuje od 160V czy 200V, skoro i tak mam z paneli napięcie w okolicy 500V dc?
    Wg różnych wyliczeń wychodzi, ze w przypadku Froniusa dla niedowymiarowania jakie mam spadek sprawności w stosunku do sytuacji optymalnej nie przekracza 1%, więc jest się czym przejmować? Poza tym mam fajny obiekt doświadczalny, na którym będę widział ile naprawdę można będzie końcowo przewymiarować panele
    BTW - Australijczycy ustawowo dopuszczają 33%, a u nas mówi się o 20%, maksymalnie 25%. Czyżby liczyć nie patrafili? Czy może Słońca mją mniej niż my?
    Co do optymalizatorów - one są przydatne jedynie wtedy, gdy ma się duże zacienienie części modułów - ich zadaniem jest odetkanie wąskiego gardła dla przepływu prądu, jakie się robi z zacienionego modułu, bo już jedno małe zacienione ogniwo w jednym tylko module teoretycznie może spowodować ograniczenie prądu całego stringu (czyli dużą stratę mocy) - stąd też są diody bypass w panelach, aby prąd mógł ominąć zacienione ogniwa i żeby reszta mogła pracować normalnie. Jeżeli nie ma za dużo zacienienia to w praktyce dobry układ MPPT falownika w połączeniu z diodami bypass potrafi całkiem nieźle sobie poradzić w takiej sytuacji (MPPT musi tak dobrać punkt pracy, aby "odetkać" diody bypass w zacienionym module i taką sytuację całkiem ładnie to widać u mnie na wykresach U/I DC). Ale ZTCW to niektórzy producenci modułów narzucali (narzucają?) ograniczenia co takich sytuacji, prawdopodobnie w ich modułach diody bypass na dłuższą metę nie dają/dawały rady termicznie.
    Wracając do tematu wątku - uzysku, wyniki z mojej instalacji:
    - styczeń 241kWh (czyli 53,8kWh/kW miesięcznie),
    - luty do dzisiaj (14.02) 123kWh, w nawiązaniu do poprzedników rekordowego jak dotychczas w tym roku 8 lutego było 20,4kWh (czyli 4,55kWh/kW dobowo).
    Nawet biorąc pod uwagę, że mam pogardzane tutaj przez niektórych panele polikrystaliczne i wg wielu źle dobrany falownik, to wyniki chyba nie wyglądają źle?
    Ostatnio edytowane przez mibas ; 14-02-2020 o 21:30

  3. #923
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dzisiaj sobie Słoneczko świeciło, na moim jedno-fazowcu w samo południe takie wartości.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200216_151403_resized_20200216_065119341[64].jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	440936
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #924
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Styczeń zapowiada się obiecująco, ja mam panele prawie płasko jak deska
    Załącznik 440554
    gawel , masz nową wersję Solarman-a? Mógłbyś podesłać jakiś link do tego programu (aplikacji)?

  5. #925
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesiu681 Zobacz post
    gawel , masz nową wersję Solarman-a? Mógłbyś podesłać jakiś link do tego programu (aplikacji)?
    Czy to o to chodzi? https://home.solarman.cn

  6. #926

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dzisiaj sobie Słoneczko świeciło, na moim jedno-fazowcu w samo południe takie wartości.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200216_151403_resized_20200216_065119341[64].jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	440936
    Jak odpaliłem testowo w sobotę na pół godziny to mimo słońca za chmurami miałem około 1,4 kW.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  7. #927
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Jak odpaliłem testowo w sobotę na pół godziny to mimo słońca za chmurami miałem około 1,4 kW.
    To jest instalacja wsch/zach.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #928

    Domyślnie

    Witam zacne grono.
    Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.
    Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?
    18 paneli LG każdy o mocy 350kw
    Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.
    Instalacja działa czwarty dzień.
    Dziękuję za odpowiedź.

  9. #929
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam zacne grono.
    Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.
    Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?
    18 paneli LG każdy o mocy 350kw
    Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.
    Instalacja działa czwarty dzień.
    Dziękuję za odpowiedź.
    jak na 18x350kw to mało...
    a tak na poważnie to musiałbyś porównać z sąsiadem, który ma taką samą instalację ustawioną w tę samą stronę .
    Moja 6 kWp odstawiona dość mocno na zachód w innym rejonie kraju zrobiła ledwo co ponad 5 kWh dzisiaj .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #930
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam zacne grono.
    Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.
    Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?
    18 paneli LG każdy o mocy 350kw
    Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.
    Instalacja działa czwarty dzień.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Za dużo zmiennych, aby konkretnie odpowiedzieć, np. nie wiadomo jakie jest u Ciebie nasłonecznienie.
    Ostatnio edytowane przez bpiter79 ; 17-02-2020 o 17:48 Powód: Literówka
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  11. #931

    Domyślnie

    Akurat nikt nie ma w pobliżu, żeby z kimś porównać
    Zacienienia było bardzo dużo, przez chmury.
    Chyba dwa dni temu , było trochę słońca to do godz. 12 nastej już " narobiła " 10kwh, a za cały dzień było 22kwh.

  12. #932
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Akurat nikt nie ma w pobliżu, żeby z kimś porównać
    Zacienienia było bardzo dużo, przez chmury.
    Chyba dwa dni temu , było trochę słońca to do godz. 12 nastej już " narobiła " 10kwh, a za cały dzień było 22kwh.
    Jak chcesz porównywać dzienna produkcję to szukaj ale instalacje w pobliżu i o podobnej mocy i kierunku. Bo u mnie może być słoneczko, a 30km dalej chmury.
    Na razie mała produkcja.

  13. #933

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    To jest instalacja wsch/zach.
    Ok, ja nic nie zarzucam Twojej tylko tak patrzę jak inni "ściągają z dachu".
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  14. #934
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam zacne grono.
    Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.
    Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?
    18 paneli LG każdy o mocy 350kw
    Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.
    Instalacja działa czwarty dzień.
    Dziękuję za odpowiedź.
    to zależy co rozumiesz przez "uzysk dzienny na tą porę roku" gdyż ja w lutym jednego dnia miałem 1,535kWh a drugiego 40,46kWh, wszystko zależy od tylu zmiennych że ciężko porównać, u mnie idealne południe 30st, ostatnie 4 dni to od dziś: 25,5; 26; 33; 4 kWh, także jak widzisz różnice spore
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  15. #935
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Wujor
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    CKMK->Myślenice
    Posty
    485

    Domyślnie

    co to sie dzisiaj robi.....jeszcze trzy razy kogut nie zapiał a na maszynie 3.25 kwh wyciągnięte....
    PV 4,65kW (Fronius Symo 4.5-S, 15szt. Boviet BVM6610M-310 310W)

  16. #936
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam zacne grono.
    Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.
    Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?
    18 paneli LG każdy o mocy 350kw
    Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.
    Instalacja działa czwarty dzień.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Ale ty wiesz, że do produkcji pradu z PV potrzebne jest słonce? Pytająć o produkcje w pochmurny dzień pytasz o to czy zachmurzenie było u Ciebie duże czy małe. Nie obraź się ale to jest głupie pytanie a już na pewno nie dowiesz się w ten sposób czy Twoja instalcja działa poprawnie.

    Poczekaj aż będziesz miał dzień bez chmurki, wykres produkcji gładki jak pupcia niemowlaka i wtedy se możesz porównać z kimś innym kto ma taki sam piekny dzień bez chmurki.

  17. #937
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    A u mnie wykres z dzisiejszą produkcją , to regularna Piła...ciężkie czarne chmurzyska i zaraz ostre Słonko...
    Dzisiaj w piku miałem nawet 6,5kW -pomyślałem zaglądnę jak ogólnie idzie innym na 10kWp PVkach...i tu mnie zatkało...
    Ludziska mają max piki po 11- 12kW z ok 10kWp...
    Cuda jednak się zdarzają
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #938
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    A u mnie wykres z dzisiejszą produkcją , to regularna Piła...ciężkie czarne chmurzyska i zaraz ostre Słonko...
    Dzisiaj w piku miałem nawet 6,5kW -pomyślałem zaglądnę jak ogólnie idzie innym na 10kWp PVkach...i tu mnie zatkało...
    Ludziska mają max piki po 11- 12kW z ok 10kWp...
    Cuda jednak się zdarzają
    U mnie wykres jak EKG przed zawałem
    Załącznik 440984

  19. #939
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    U mnie wykres jak EKG przed zawałem
    Mój pacjent też dzisziaj zszedł

  20. #940

    Domyślnie

    Panowie, taka wielka prośba. Miesiąc temu znalazłam chyba tutaj (albo na forum elektrody) taką zagraniczną stronkę, gdzie podawało się współrzędne kąt nachylenia i stronę świata paneli, a program obliczał teoretyczną produkcję prądu. Szukam już od godziny i za nic nie mogę znaleźć, jakby diabeł ogonem przykrył. Pomoże ktoś?

Strona 47 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony