dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 91 z 318
Pokaż wyniki od 1.801 do 1.820 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #1801

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiście najlepiej byłoby wymienić opty na P404- ale to przekladka całej instalacji, programowanie...
    a da radę podmienić optymalizator na połaci? czy jednak kazdy panel trzeba odkręcić, zdjąć z dachu i przemontować?

  2. #1802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Trzeba odkręcic moduły, niestety.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-04-2020 o 21:48

  3. #1803

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlatego są właśnie optymalizatory wysokonapięciowe, aby ten zakres optymalnej pracy poszerzyć, słyszałem że mają być jeszcze kolejne, do 100V.
    czy ten optymalizator na 100V to moze P405 lub 485?
    https://www.solaredge.com/sites/defa...tasheet-pl.pdf

    czy on nadaje się do takich samych paneli jak P404 czy tylko jakichś innych (bo w opisie to niby do "modułów cienkowarstwowych")
    warto by było dopłacić do P405/485 o ile się nadaje pod q.cells .peak duo g8 350?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 15-04-2020 o 22:37

  4. #1804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ma jeszcze optymalizatorów pracujących z napięciem do 100V
    Przeczytaj dokładnie.

  5. #1805

    Domyślnie

    no właśnie czytam i P370 ma 60v P404 ma 80v a P405 ma 125v(albo 105v)
    źle czytam? źle interpretuję?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	optymalizatorySE.JPG
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	443054
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 16-04-2020 o 00:07

  6. #1806

    Domyślnie

    Klaus71. Mam instalację dokładnie o tej samej mocy co Ty, Moduły LG, falownik solaredge 6k i wszystko na optymalizerach. Instalacja od połowy lutego tego roku.
    Do tej pory rekord dzienny to 42.8kwh.

  7. #1807
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    no właśnie czytam i P370 ma 60v P404 ma 80v a P405 ma 125v(albo 105v)
    źle czytam? źle interpretuję?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	optymalizatorySE.JPG
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	443054
    źle czytasz, mylisz napięcia wejściowe z napięciami wyjściowymi
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 16-04-2020 o 06:03
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  8. #1808

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    no właśnie czytam i P370 ma 60v P404 ma 80v a P405 ma 125v(albo 105v)
    źle czytam? źle interpretuję?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	optymalizatorySE.JPG
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	443054
    Tak, źle czytasz. Po pierwsze P405 jest do 85Vdc, po drugie nie podłączysz ich do swojej instalacji. Do Twojej sa przeznaczone P404. Nie szukaj dziury w całym, rozwiązania miałeś podane na tacy, teraz musisz je przekazać instalatorowi, żeby poprawił instalację. Zakładam, że jedyny zgrzyt będzie taki, że instalator będzie wolał pójść drogą dołożenia paneli, a nie podmiany optymalizerów.

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Klaus71. Mam instalację dokładnie o tej samej mocy co Ty, Moduły LG, falownik solaredge 6k i wszystko na optymalizerach. Instalacja od połowy lutego tego roku.
    Do tej pory rekord dzienny to 42.8kwh.
    Jesteś pewien, że masz panele skierowane w te same kierunki co klaus71? Wątpię.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #1809

    Domyślnie

    To teraz ja z zapytaniem
    Instalacja na dwa stringi na tej samej połaci (brak zanieczyszczeń na panelach):
    1. string 12x340W
    2. string 9x340W
    Jeżeli podzielę moc produkowaną przez dany string na ilość paneli, to wychodzi mi, że panele w 1-wszym stringu produkują 100W więcej, aniżeli panele w drugim, czyli drugi string ten 9x340W ma produkcję około 10W mniejszą na jeden panel.
    Czy może być tak, że w drugim stringu wykonawca zamontował mi JEDEN słabszy panel o mocy 320-330W zamiast 340W?
    Może się czepiam, ale umowa była podpisana na 20 paneli 340W i wynegocjowałam jeden dodatkowy panel za pół ceny (za 200zł.)
    Zawsze to 100W mniej na 1h pracy.
    Czepiam się?
    EDIT:
    Zadzwowniłam przed chwilą do wykonawcy i powiedział, że falownik sam sobie jakoś reguluje te stringi i może tak być, że jeżeli na głównym jest większa ilość paneli, to wyreguluje sobie większą moc z tego głównego stringu.
    Prawda to? W każdym bądź razie przekonująco mi to tłumaczył
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 16-04-2020 o 18:35

  10. #1810
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie wiem jaki masz falownik, ale każdy falownik pracuje optymalnie w nominalnym zakresie napięcia, zazwyczaj gdzieś w przedziale 600-700V, 12 paneli x 30 V to 360 a 9 x 30V to tylko 270V, także stąd może wynikać różnica w wydajności stringów. Druga sprawa to dopasowanie paneli, na które nie mamy wpływu, czasami bywa tak że jeden string jest ciut lepszy drugi ciut gorszy
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  11. #1811

    Domyślnie

    Falownik SOFAR 6,6KTL-X
    Ten trochę słabszy string ma delikatnie większe napięcie na jeden panel.
    Widocznie jest tak jak piszesz, że albo elektronika tak sobie to reguluje, żeby było optymalnie, albo trafił się 5% słabszy panel w stringu.

  12. #1812

    Domyślnie

    Z podglądu Twojej instalacji ze strony solarmana wrzuć wykresy napięć i prądów DC czy też zrzut raportu z pełnego dnia pracy instalacji

  13. #1813

    Domyślnie

    Te wykresy ze strony są nie do odczytania ze zrzutu. Trzeba na bieżąco najeżdżać na nie myszką, żeby móc dokładnie odczytać napięcia na stringach.
    Póki co instalacja pracuje bez zarzutu, a różnice są na tyle minimalne, że chyba nie ma się czym przejmować. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

  14. #1814
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Mam kłopot z moją instalacją.
    14 paneli REC 325 W mono (8 paneli na południe, 6 na zachód), inwerter Solarege SE4K.
    Od ok 2 tygodni mamy piękną słoneczna pogodę, a zwłaszcza poranki.

    Produkcja zaczyna się przed godz. 6, ale jest to czysto symboliczna praca. Do godz. 9 całość osiąga 200-250 W. Dopiero po 9, instalacja wskakuje na przyzwoite obroty.
    Kiedy patrzę na inne instalacje, problem ten nie występuje
    Da się to jakoś wytłumaczyć?

    link do mojej instalacji
    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12134#/pv0

  15. #1815
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A że tak spytam kto skonfigurował tak instalację? Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony. Kiedy słońce uruchomi te z zachodu wtedy instalacja pracuje jako tako. Wg mnie nie tego typu falownik do takiej instalacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #1816
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony
    Co dokładnie masz na myśli?

    Oczywiście mam też optymalizatory P404

  17. #1817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Na pewno odezwie się ktoś kto zna taką konfigurację, mnie się wydaje, że powinny być dwa kanały jeden dla paneli na południe i jeden na zachód.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #1818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A że tak spytam kto skonfigurował tak instalację? Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony. Kiedy słońce uruchomi te z zachodu wtedy instalacja pracuje jako tako. Wg mnie nie tego typu falownik do takiej instalacji.
    ???
    Przecież to SE, wszystkie moduły w jednym stringu - wszystkie falowniki SE tej mocy (i większe) tak mają.
    Natomiast dla szybszego startu przydałoby się jednak mieć na południowej połaci 10 modułów. 8 to 85V to 680V, a falownik dla optymalnej pracy wymaga 750. Więc musi minàćtrochę czasu, aż zachodnie dołożą brakujące V

  19. #1819
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A wcześniej jakie miałeś uzyski ? od kiedy instalacja pracuje ? jakie miałeś wyniki w zeszłym roku ?

  20. #1820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony
    Co dokładnie masz na myśli?

    Oczywiście mam też optymalizatory P404
    Instalacja jest że skonfigurowana - ja mam SE 3680HD (1-f) 8 modułów na wschód, 6 na południe (te do 10 zacieniane przez drzewo później przez dom sąsiada), mniejszą moc (4,27) - czyli teoretycznie gorsze warunki, niż u Ciebie, , a podczas bezchmurnych dni na poczàtku miesiąca regularnie po ok, 25kWh

    Kiedy wreszcie osoby instalując PV nauczą się, że minimalna ilość paneli której wymaga SE działa doskonale, jeśli moduły sà usytuowane w jednym kierunku (+/- 30°), w przeciwnym razie należy zapewnić przynajmniej 10 modułów na połać.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 91 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony