dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Araskoxu

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    9

    Domyślnie Jakie ogrzewanie domek szkieletowy

    Witam wszystkich. Moim tematem jest zapytanie bardziej doswiadczonych osob. W przyszlym roku buduje domek szkieletowy. Jest to projekt bilbo drewniany. 98m2 bez uzytkowego poddasza. Troche o wykonaniu. Sciana 15cm welna twarda plus docieplenie 10cm welna twarda oczywiscie do tego osb i 2x regips. Strop welna 20cm twarda i dach 20cm welna miekka. Dachowka. Podloga 12cm styro. Mialem plan na ogrzewanie podlogowe bo zawsze mi sie marzylo. Czyli salon, kuchnia, lazienka. W sypialniach grzejnik. Kominek odpada bo nie chcem syfu w salonie. Wegla nie chcem wiec wzialem pod uwage pellet. Czysto i chyba malo obslugowy. Ostatnio slyszalem o fajnym systemie i poczytalem troche. A mianowicie jest to ogrzewanie panelami na podczerwien. Oczywiscie jest to na prad. I teraz zagadka jak to by sie przekladalo na koszty utrzymania bo policzylem ze za panele bym wydal tylko 6-8tys. A moze wy macie lepsze pomysly na malo obslugowe i oszczedne ogrzewanie. Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.136
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Może niektóre sugestie z tego wątku będą dla Ciebie przydatne...
    https://forum.muratordom.pl/showthre...u+letniskowego

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak wszyscy, którzy chcą budować - piszesz same głupoty.
    Sporo powinieneś poczytać do wiosny i sporo się dowiedzieć o budowaniu.

    Jakie ogrzewanie do domku?
    SKUTECZNE, DOBRE.
    A najważniejsze - JEDNO !
    Po co Ci kilka systemów grzewczych?
    One kosztują...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    I czemu nie chcesz podłogówki w całym domu?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Araskoxu Zobacz post
    Witam wszystkich. Moim tematem jest zapytanie bardziej doswiadczonych osob. W przyszlym roku buduje domek szkieletowy. Jest to projekt bilbo drewniany. 98m2 bez uzytkowego poddasza. Troche o wykonaniu. Sciana 15cm welna twarda plus docieplenie 10cm welna twarda oczywiscie do tego osb i 2x regips. Strop welna 20cm twarda i dach 20cm welna miekka. Dachowka. Podloga 12cm styro. Mialem plan na ogrzewanie podlogowe bo zawsze mi sie marzylo. Czyli salon, kuchnia, lazienka. W sypialniach grzejnik. Kominek odpada bo nie chcem syfu w salonie. Wegla nie chcem wiec wzialem pod uwage pellet. Czysto i chyba malo obslugowy. Ostatnio slyszalem o fajnym systemie i poczytalem troche. A mianowicie jest to ogrzewanie panelami na podczerwien. Oczywiscie jest to na prad. I teraz zagadka jak to by sie przekladalo na koszty utrzymania bo policzylem ze za panele bym wydal tylko 6-8tys. A moze wy macie lepsze pomysly na malo obslugowe i oszczedne ogrzewanie. Pozdrawiam
    Chcem i muszem napisać...
    Narazie masz blade pojęcie o budowie i tym zrobisz sobie kuku.
    Czemu nie podlogowka w sypialniach,jakieś konkretne uzasadnienie pozbycia się komfortu użytkowania ? Nie chcesz syfu w domu a mówisz i pellecie gdzie nie tylko będzie w domu syf ale i na zewnątrz ? W tak małym domu na własne życzenie tracisz dodatkowo jedno pomieszczenie ?
    Nie zależy Ci na kasie,że myślisz o ogrzewaniu mieszanym i rozdzieleniu temp.zasilania na dwie różne ?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jak chcesz w sypialni mieć powietrze o temp. 20*C, to podłoga przy ogrzewaniu podłogowym będzie miała 23*C. Chyba nie będzie parzyło w stopy.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Araskoxu

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    9

    Domyślnie

    Z czego sie dowiedzialem od budowlancow to podlogowki sie nie montuje w sypialni. A z tym piecem na pellet to nie jestem przekonany dlatego pytam co o tym myslicie. Nie znam sie wiec pytam. Jeszcze jedna sprawa typu pompa ciepla powietrze woda. Bardzo ciekawe lecz sporo opini takich ze dziadostwo i nie dogrzewa. Nie chcem popelnic jakiegos duzego bledu bo mnie na to nie stac zeby dwa razy inwestowac w ogrzewanie. Aha i zapomnialem dodac ze zastanawiam sie nad rekuperatorem. Jedna firma zrobila mi wycene na dom i oni robia tylko ogrzewanie na podczerwien i rekuperator do tego.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Araskoxu

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    9

    Domyślnie

    To moze dodam, bo to chyba wazne, ze na ogrzewanie chcialbym wydac max 20 tys

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Araskoxu Zobacz post
    Z czego sie dowiedzialem od budowlancow to podlogowki sie nie montuje w sypialni. A z tym piecem na pellet to nie jestem przekonany dlatego pytam co o tym myslicie. Nie znam sie wiec pytam. Jeszcze jedna sprawa typu pompa ciepla powietrze woda. Bardzo ciekawe lecz sporo opini takich ze dziadostwo i nie dogrzewa. Nie chcem popelnic jakiegos duzego bledu bo mnie na to nie stac zeby dwa razy inwestowac w ogrzewanie. Aha i zapomnialem dodac ze zastanawiam sie nad rekuperatorem. Jedna firma zrobila mi wycene na dom i oni robia tylko ogrzewanie na podczerwien i rekuperator do tego.
    Tak z czystej ciekawości,czy mógłbyś przedstawiać i zacytować tych sporo opinii,że pompa ciepła powietrze-woda to dziadostwo i nie dogrzewa ? No chyba,że jesteś zwykłym bezmyslnym trollem to nie liczę na te cytaty i opinie i[Moderowano]
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 03-10-2018 o 08:50 Powód: Wycieczki personalne.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Araskoxu Zobacz post
    Z czego sie dowiedzialem od budowlancow to podlogowki sie nie montuje w sypialni. A z tym piecem na pellet to nie jestem przekonany dlatego pytam co o tym myslicie. Nie znam sie wiec pytam. Jeszcze jedna sprawa typu pompa ciepla powietrze woda. Bardzo ciekawe lecz sporo opini takich ze dziadostwo i nie dogrzewa. Nie chcem popelnic jakiegos duzego bledu bo mnie na to nie stac zeby dwa razy inwestowac w ogrzewanie. Aha i zapomnialem dodac ze zastanawiam sie nad rekuperatorem. Jedna firma zrobila mi wycene na dom i oni robia tylko ogrzewanie na podczerwien i rekuperator do tego.
    Nie chcesz popełnić dużego błędu? Otóż, jesteś na dobrej drodze aby popełnić POTĘŻNY błąd. Jeśli chodzi o całościową podłogówkę, pytaj dobrego hydraulika a nie budowlańców zakorzenionych w PRL-u. Ktoś na siłę próbuje Ci wcisnąć panele na podczerwień i nie wiedzieć czemu Cię tym zainteresował. Ilość błędów jakie prawdopodobnie popełnisz rośnie w zatrważającym tempie. Nie jestem fanatykiem pomp ciepła ale poczytaj posty jej użytkowników i wyciągnij wnioski. Ludzie grzeją ogromne domy tymi urządzeniami i rachunki ich nie rujnują. Jeśli masz dostęp do gazu to zrezygnuj z tego (wcale nie taniego) pelletu na rzecz kotła kondensacyjnego, lub zamontuj PC. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, gdyż z forum można się wiele dowiedzieć. Życzę udanych wyborów a tych "budowlańców" pogoń w diabły.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dodam jeszcze...
    Czytaj, czytaj i MYŚL nad tym co wyczytasz.
    Bo?
    Bo jeden na płocie wyczytał "dupa". Chciał pogłaskać - to mu drzazga wlazła...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Araskoxu

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    9

    Domyślnie

    Po pierwsze chcialbym podziekowac za wasze opinie, ze mieliscie ochote cos napisac.
    Jak juz mowilem to temat pompy ciepla mnie bardzo interesuje i poszukam kogos kto takie cudo posiada i dowiem sie wiecej. Mowilem ze sie nie znam tylko slyszalem lub czytalem takie opinie wiec pytam was bo sie raczej znacie na ogrzewaniu. Teraz temat podłogówki. Posiadam 1400 m rury do podłogowki bo pracuje w firmie ktora to produkuje i moge miec ile chcem. Do tego cala izolacja podlogi z folia, rozdzielacze itp. Ja juz sie od dawna nastawiam na to ale co niektore osoby robia mi wode z mozgu. Moja zona sie nastawila ze nie bedzie tego w sypialni bo sie nasluchala od znajomych ze to bee w sypialni. No i teraz mam problem jak ja przekonac. Musze wygrzebac po internecie tematy ze to jest dobre a moze znajde kogos kto ma i jej opowie. Aha apropo gazu to nie mam dostepu. Dzialka na wiosce i to jeszcze troche dalej od domow.

  13. #13

    Domyślnie

    Kolego Araskoxu, mam podłogówkę dosłownie wszędzie i uwierz, że w sypialniach sprawdza się doskonale. Jak Ci będzie za ciepło, odpowiednio wcześniej skręcisz na rotametrze i ustawisz komfortową dla śpiących temperaturę. Pzdr.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Araskoxu Zobacz post
    Po pierwsze chcialbym podziekowac za wasze opinie, ze mieliscie ochote cos napisac.
    Jak juz mowilem to temat pompy ciepla mnie bardzo interesuje i poszukam kogos kto takie cudo posiada i dowiem sie wiecej. Mowilem ze sie nie znam tylko slyszalem lub czytalem takie opinie wiec pytam was bo sie raczej znacie na ogrzewaniu. Teraz temat podłogówki. Posiadam 1400 m rury do podłogowki bo pracuje w firmie ktora to produkuje i moge miec ile chcem. Do tego cala izolacja podlogi z folia, rozdzielacze itp. Ja juz sie od dawna nastawiam na to ale co niektore osoby robia mi wode z mozgu. Moja zona sie nastawila ze nie bedzie tego w sypialni bo sie nasluchala od znajomych ze to bee w sypialni. No i teraz mam problem jak ja przekonac. Musze wygrzebac po internecie tematy ze to jest dobre a moze znajde kogos kto ma i jej opowie. Aha apropo gazu to nie mam dostepu. Dzialka na wiosce i to jeszcze troche dalej od domow.
    Wpisz sobie na Youtubie: ogrzewania podłogowe fakty i mity.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Araskoxu Zobacz post
    Witam wszystkich. Moim tematem jest zapytanie bardziej doswiadczonych osob. W przyszlym roku buduje domek szkieletowy. Jest to projekt bilbo drewniany. 98m2 bez uzytkowego poddasza. Troche o wykonaniu. Sciana 15cm welna twarda plus docieplenie 10cm welna twarda oczywiscie do tego osb i 2x regips. Strop welna 20cm twarda i dach 20cm welna miekka. Dachowka. Podloga 12cm styro. Mialem plan na ogrzewanie podlogowe bo zawsze mi sie marzylo. Czyli salon, kuchnia, lazienka. W sypialniach grzejnik. Kominek odpada bo nie chcem syfu w salonie. Wegla nie chcem wiec wzialem pod uwage pellet. Czysto i chyba malo obslugowy. Ostatnio slyszalem o fajnym systemie i poczytalem troche. A mianowicie jest to ogrzewanie panelami na podczerwien. Oczywiscie jest to na prad. I teraz zagadka jak to by sie przekladalo na koszty utrzymania bo policzylem ze za panele bym wydal tylko 6-8tys. A moze wy macie lepsze pomysly na malo obslugowe i oszczedne ogrzewanie. Pozdrawiam
    Witam,

    Dla budynków szkieletowych o niskim zapotrzebowaniu na energię, dobrym rozwiązaniem ogrzewania będzie zastosowanie powietrznej pompy ciepła. Takie rozwiązanie w porównaniu do kotła na pellet jest całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne. Nie będzie musiał Pan wykonywać żadnych czynności związanych z eksploatacją kotła stałopalnego. Pompa ciepła jest też lepszym rozwiązaniem niż panele na podczerwień. Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, gwarantuje niższe koszty ogrzewania budynku dzięki wykorzystywaniu darmowej energii niskotemperaturowej. W przypadku paneli na podczerwień wykorzystamy w 100% energię elektryczną. W przyszłości cena energii elektrycznej może ulec podwyższeniu, co znacząco wpłynie na roczne koszty ogrzewania panelami grzewczymi. Takie rozwiązanie nie pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, co wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Pompa ciepła ma możliwość przygotowania CWU oraz może być wykorzystywana do chłodzenia budynku w sezonie letnim. Ogrzewanie podłogowe w porównaniu do ściennego cechuje się bardziej korzystnym rozkładem temperatury dla człowieka. Najwyższa temperatura (do 27oC) jest przy stopach, najniższa przy głowie. Panele na podczerwień emitują ciepło jedynie w swoim bliskim otoczeniu. Im dalej od panelu, tym występuje niższa temperatura, co wpływa na obniżenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.136
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Przykład: dT 2 oC pomiędzy temperaturą posadzki a temperaturą powietrza oznacza permanentną emisję ciepła z mocą około 2kW /100 m2 bez względu na to czy ta energia cieplna jest potrzebna czy też nie. Potrzeby grzewcze obiektu/ mieszkania,/ domu o powierzchni 100 m2, wyższe niż 2 kW oznaczają konieczność podniesienia temperatury posadzki. Każdy kolejny 1 kW potrzebnej mocy grzewczej uzyskiwanej ze 100 m2 posadzki oznacza konieczność podniesienia jej temperatury powierzchniowej o kolejny 1 oC.

    A co będzie wówczas, gdy potrzeby grzewcze obiektu/ mieszkania/ domu gwałtowanie spadną (głównie sezon przejściowy wiosna/jesień)? Ogrzewania podłogowego nie da się zastopować... Akumulacyjność pozostałych przegród czyli ścian i sufitu domu szkieletowego jest minimalna, zatem może dojść do niekomfortowego przegrzewania pomieszczeń. W domu szkieletowym, lokowanie całej mocy grzewczej w posadzce jest, moim zdaniem, błędem. Posadzka betonowa w domu szkieletowym jest jedynym jego elementem o dużej akumulacyjności, pozwalającym na względnie skuteczną samoregulację temperatury wnętrza.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Adam czyli w szkielecie jeden system grzewczy wystarczy?
    pytam ponieważ przymierzam się do kilku domków letniskowych w technologi szkieletowej i nie wiem czy dobrze planuję 2 odzielne źródła ciepła
    możesz rozwinąć swoją wypowiedź?
    z góry dzieki

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    a jak odpowiednio dobrac pompę ciepła do domu i technologi w jakiej jest wykonany ? czy jest jakiś producent który robi to poprawnie w warunkach klimatycznych naszego kraju ?mi instalator poleca dwie polskie produkcje Galmet i Defro czy to dobry punkt zainteresowania?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    a jak odpowiednio dobrac pompę ciepła do domu i technologi w jakiej jest wykonany ? czy jest jakiś producent który robi to poprawnie w warunkach klimatycznych naszego kraju ?mi instalator poleca dwie polskie produkcje Galmet i Defro czy to dobry punkt zainteresowania?
    Bardzo prosto, najpierw trzeba miec dokladne i rzetelne obliczenia OZC, na ich podstawie jest policzony projekt ogrzewania podłogowego i dobór ospowiedniej pompy ciepła.
    Nie znam producenta ktory wykonuje pompy ciepła dla budownictwa szkieletowego. Takieg oproducenta nie ma.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony