dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Zalewski Zobacz post
    Zbyt mocne zawyżenie kosztów w kosztorysie nie jest dobrym rozwiązaniem. Może świadczyć o chęci zastosowania materiałów/urządzeń z wyższej półki cenowej i analityk finalnie może zakwestionować wykonanie kosztorysu. Zawyżenie kosztów o 75% (jak w przypadku powyżej) tak na dobrą sprawę gwarantuje porażkę. Analityk może postawić wymóg rozliczenia danej pozycji kosztorysu według faktur (akurat mam dokładnie taki przypadek dla klienta, gdzie dość wysoko wyceniono stan zero w kosztorysie).
    a czy akurat w tym przypadku 20k -35k to az takie wielkie zawyżenie? analityk o tym nie wie. Oczywiście mówimy tu o zawyżaniu z rozsądkiem. Sa piece na pellet po 35-40k zł i nikt mi nie zabroni takiego zastosować, zbiornik na cwu może kosztować 10-15k + pozostałe wyposażenie, razem w 60k zł możemy się nie zmieścić (nie liczę robocizny).
    W każdym razie zawyżać z umiarem.
    zresztą przy budowie domu wszystkie koszty trzeba zawyżać a i tak nie zawsze wystarczy.
    Dokończyć budowę od SSO do stanu wykończonego za 150-170k przy powierzchni 180m2? Uwierz mi, że jest to mało realne.
    Zgadzam się, ta kwota jest nierealna.


  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a czy akurat w tym przypadku 20k -35k to az takie wielkie zawyżenie? analityk o tym nie wie. Oczywiście mówimy tu o zawyżaniu z rozsądkiem. Sa piece na pellet po 35-40k zł i nikt mi nie zabroni takiego zastosować, zbiornik na cwu może kosztować 10-15k + pozostałe wyposażenie, razem w 60k zł możemy się nie zmieścić (nie liczę robocizny).
    Nie chodziło mi tutaj o koszt pieca czy czegokolwiek innego. Chodzi bardziej o konkretny element. Jeśli w kosztorysie budowy dany element wycenimy na kwotę X, a zastosujemy rozwiązanie dużo tańsze (często co za tym idzie gorsze jakościowo), to może to zostać zakwestionowane chociażby dlatego, że przy wycenie nieruchomości, która została sporządzona na potrzeby wnioskowania o kredyt, uwzględniono to droższe rozwiązanie. Przy tańszym może okazać się, że i wartość nieruchomości będąca zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie niższa niż zakładano pierwotnie.
    Jak wspomniałem - nie chodzi mi o konkretny element i konkretną wartość. Bardziej o skalę zawyżenia kosztu.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony