dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie Pompa ciepła a stara instalacja zeliwna

    Witam. Marze żeby pozbyć się kotła węglowego i padło na pompę ciepła ale ilu fachowców tyle opini :/
    Mój dom z lat 80, ocieplony styropian 10 cm, dach skośny wełna, ok 120m2, bliźniak. Ale największy problem to stara instalacja grzewcza z kaloryferami żeliwnymi. Czy jest szansa na wydajną instalacje pompy? Jeden dachowiec mówi ze to całkiem bez sensu bo będzie działać jak zwykły boiler elektryczny 1:1, inny mówi ze jak najbardziej, ze rocznie zapotrzebowanie na energię wyniesie ok 4-5kw ( do tego będzie fotowoltaika). Z różnych wylicZen online wychodzi ze pompa potrzebna na 15kw, fachowiec wyliczył na 13 ( tak na oko bo raczej żadnych pomiarów nie robił)
    Bie wiem już komu wierzyć a 35 tys to dla mnie za duzo ze „zrobic i wtedy się okaże”
    Pomożecie ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie

    Tutaj link do wyników na zapotrzebowanie ciepła. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4qwj
    Dodam jeszcze ze kaloryfery w całym domu są duże- w salonie sypialni, korytarzu- każdy ok 2 metry z grubymi żeberkami.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda_ol Zobacz post
    Tutaj link do wyników na zapotrzebowanie ciepła. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4qwj
    Dodam jeszcze ze kaloryfery w całym domu są duże- w salonie sypialni, korytarzu- każdy ok 2 metry z grubymi żeberkami.
    1) A nie masz możliwości wymiany grzejników na panelowe?
    2) Jaką aktualnie potrzebujesz temperaturę wody aby zagrzać dom przy temp. zew powiedzmy 0C?
    3) Aby określić moc potrzebnej pompy najlepiej zainstalować na jakiś czas ciepłomierz, i wtedy otrzymasz precyzyjną odpowiedź.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cały koszt inwestycji PC i pv to ok 70 tys i nie bardO mam fundusze aby wymienic twraz grzejniki a jest ich dużo 9 sz po ok 2m i dwa już wymienione. Niestety ale piec który mam i cala instalacja są już bardzo stare. Ile tam wrzucisz tyle spali, nie ma możliwości ustawienia temperatury, taki typowy kopciuch. A wodę mogę nawet w instalacji zagotować, nie mam pojęcia jaka temperatura byłaby dostateczna.
    Ciepłomierz? Na jakiej zasadzie to działa?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie

    PocYtalam już trochę o ciepłomierzy I zaplombowania go w moim gąszczu rur nie byłoby takie proste. Do tego spuszczenie wody z całej instalacji, hydraulik. A tak jak mówiłam woda w instalacji u mnie jest bardzo gorąca wiwc realnych wyników może to nie dać .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda_ol Zobacz post
    PocYtalam już trochę o ciepłomierzy I zaplombowania go w moim gąszczu rur nie byłoby takie proste. Do tego spuszczenie wody z całej instalacji, hydraulik. A tak jak mówiłam woda w instalacji u mnie jest bardzo gorąca wiwc realnych wyników może to nie dać .
    Hmm.. to napisz coś więcej o grzejnikach jakie posiadasz... dokładne wymiary żeliwnych (długość, wysokość, liczba żeberek) i zwykłych (długość, wysokość liczba paneli, z radiatorami czy bez..) które posiadasz.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Mam pompę i grzejniki żeliwne z lat 80.
    Kiedy montowałem grzejniki to 1 zeberko na 1 m2. Ale wtedy nie było izolacji i dziurawe okna . Wsp przenikania ciepłą zgodny z normą 1,1 W/m2*K
    Teraz po izolacji budynku te same grzejnik ,ale wsp przenikania ciepłą 0,25 W/m2*K . Spokojnie grzeją do -20 i maja wtedy około 40 C. Oczywiście jeszcze to nie podłogówka . Przez 90 % sezonu nie przekraczam na zasilaniu 35 *C.
    To się daje policzyć .
    Ciepłomierz pomoże ,a le trzeba umieć przeczytać i zrozumieć wyniki

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda_ol Zobacz post
    Cały koszt inwestycji PC i pv to ok 70 tys i
    a?
    Ktoś Ci robi krzywdę z tą ceną . pewno obiecał dotację .
    Najmocniejsza PC np 16 trzyfazowa za zbiornikiem 200 i PV 6 kW to max 55000 zł ( to na dom 300 m2)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    To się daje policzyć .
    Ciepłomierz pomoże ,a le trzeba umieć przeczytać i zrozumieć wyniki
    Oczywiście można to przeliczyć tylko potrzeba trochę więcej danych. Z grubsza zakładając, że 1mb grzejnika żeliwnego o wysokości 60cm przy temperaturze 40/35 odda 340W i dane z kalkulatora OZC są poprawne to wtedy przy zapotrzebowaniu na moc maksymalną na poziomie 10kW potrzebne będzie ok. 29mb takiego grzejnika
    Ostatnio edytowane przez PPamir ; 25-11-2018 o 09:41

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Najmocniejsza PC np 16 trzyfazowa za zbiornikiem 200 i PV 6 kW to max 55000 zł ( to na dom 300 m2)
    7,8 kw 37 tys ( 24panele 325w)i PC powietrzna 12kw 33 tys brutto już z montażem
    Żeberka w kaloryferach policzę jak dotrę do domu ale myśle ze może być podobnie. 1 szt na 1 m2 lub nawet więcej żeberek.
    Ale 29mb

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Magda_ol

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    12

    Domyślnie

    Czy tu jest coś takiego jak edycja?

  12. #12

    Domyślnie

    Tak pod każdym Twoim postem masz przycisk "Edytuj Post" zaraz obok "Odpowiedz"

  13. #13

    Domyślnie

    Panowie to z instalacją PV 8kW więc jak na moje cena OK ta pompa za 33k PLN bardzo droga bo za 26000 PLN to można mieć Panasonica Tcap a nic lepszego już nie ma! Choćby ze świeczką szukać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Przy okazji wymiany źródła ciepła na pompę ciepła zachęcam Pana również do wymiany instalacji CO, dzięki czemu uzyska Pan niższe koszty ogrzewania. Stara instalacja CO zaprojektowana była na pracę przy wyższych temperaturach pracy oraz posiadała większy zład wody w porównaniu do nowoczesnych instalacji. Natomiast pompy ciepła znacznie lepiej współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym, dlatego przy wymianie instalacji pompa ciepła będzie pracowała znacznie wydajniej.
    Zachęcam Pana także do sprawdzenia oferty powietrznych pomp ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus. Nasze pompy ciepła cechują się wysoką jakością wykonania oraz jednym z najwyższych współczynników COP dostępnych na rynku. Na pompy ciepła udzielamy gwarancji do 5 lat. W sprawie doboru, wyceny oraz montażu powietrznej pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html Więcej informacji o pompach ciepła można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda_ol Zobacz post
    Witam. Marze żeby pozbyć się kotła węglowego i padło na pompę ciepła ale ilu fachowców tyle opini :/
    Mój dom z lat 80, ocieplony styropian 10 cm, dach skośny wełna, ok 120m2, bliźniak. Ale największy problem to stara instalacja grzewcza z kaloryferami żeliwnymi. Czy jest szansa na wydajną instalacje pompy? Jeden dachowiec mówi ze to całkiem bez sensu bo będzie działać jak zwykły boiler elektryczny 1:1, inny mówi ze jak najbardziej, ze rocznie zapotrzebowanie na energię wyniesie ok 4-5kw ( do tego będzie fotowoltaika). Z różnych wylicZen online wychodzi ze pompa potrzebna na 15kw, fachowiec wyliczył na 13 ( tak na oko bo raczej żadnych pomiarów nie robił)
    Bie wiem już komu wierzyć a 35 tys to dla mnie za duzo ze „zrobic i wtedy się okaże”
    Pomożecie ?
    Widzę, że już posypały się rady, porady...
    Co do ceny pompy około 10 kW - pojawiły się chińskie +- 10-12 tys. zł. (MONOBLOCK Inverterowa New Energy). Ktoś z tego forum ma, jak znajdę, to podrzucę.
    Sam zamontowałem sobie 4 inwerterowe splity (dom około 130 m2, podobnie ocieplony).
    Zdecydowałem się na klimy, bo dom stary - podłogówka odpada, w pokojach kaloryfery żeliwne, w łazienkach drabinki, w kuchni aluminiowy 15 żeberek.

    Do sprawdzenia jakie jest zapotrzebowanie na ciepło można wykorzystać kilka grzejników elektrycznych. Pomysł, jak pomysł, ale jak nie można inaczej to też dobry. Po prostu grzać przez kilka chłodniejszych dni "non-stop" tylko tymi grzejnikami. Kilka dni, by pomiar był miarodajny.
    Mając 3-4 kW (tyle na pewno wytrzyma instalacja elektryczna) nie wychłodzisz domu. Może się okazać, że wystarczy. Jak będzie Ci za chłodno - to 2 swetry...
    Połknie to trochę prądu, ale będziesz miała pojęcie ile tak naprawdę energii potrzeba.

    Według mojego aktualnego rozeznania (02.06.2019 r.), te chińskie PC mają podawane parametry dla 20 st.C.
    Oznacza to, że ich moc dla pracy w ujemnych temperaturach jest znacznie niższa.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 02-06-2019 o 07:41 Powód: uaktualnienie informacji o pompach New Energy
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16

    Domyślnie

    Witam . Jak w końcu Magda rozwiązałaś zagadkę?
    Założyłaś pompę do starych grzejników i działa czy wymieniłaś grzejniki ? W sumie zastanawiam się dlaczego miało by nie działać takie ogrzewanie z pompą i starymi grzejnikami ? . To ze więcej wody to tylko plus dla pompy bo tam gdzie jest za mało trzeba stosować dodatkowe bufory aby zapewnić odpowiedni zład wody. Stary układ dłużej się zagrzewa ale tez dłużej stygnie wiec chyba na jedno wychodzi . Jedyne co się różni to szybkość reakcji układu na chęć zmiany temperatury (bezwładność) ale przecież w zimę utrzymuje się stałą temperaturę i nie trzeba jej ciągle szybo zmieniać. Wiec dlaczego zmieniać grzejniki ?

  17. #17

    Domyślnie

    marko121
    Ale odkopałeś temat z 2018 roku, Magda ma tylko 12 wpisów - nie odpisze Ci, bo już od kilku lat tu nie zagląda.

    nie popatrzyłem na daty i odpisałem, już nie będę tego kasował, poczytaj sobie:

    Cytat Napisał Magda_ol Zobacz post
    Tutaj link do wyników na zapotrzebowanie ciepła. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4qwj
    Dodam jeszcze ze kaloryfery w całym domu są duże- w salonie sypialni, korytarzu- każdy ok 2 metry z grubymi żeberkami.
    10,2 kW na dom 120m2 - to dosyć dużo. Rekuperacja pozwoliłaby oszczędzić około 2 kW mocy grzewczej.
    Olsztyn to IV strefa klimatyczna dobrze byłoby jeszcze doizolować dach do 30 cm izolacji, czy podłogi na gruncie lub nad nieogrzewaną piwnicą. Przy piwnicy łatwiej bo można samemu styropian na sufit nakleić.

    Grzejników żeliwnych nie trzeba wymieniać, dają większą pojemność wodną, a to jest na plus bo ogranicza taktowanie P.C. w dodatnich temperaturach na dworze.
    Zalecane wypłukanie instalacji z osadów przed uruchomieniem P.C.
    Jak grzejniki były przed ociepleniem domu, to powinny mieć dobrą moc grzewczą pod P.C.
    Ale dla pewności dobrze byłoby tą temp. sprawdzić. Najlepiej jakby przy najcięższych mrozach starczyła woda w C.O. maksymalnie do +50*C.
    Im wyższa temp. wody to koszty ogrzewania będą wyższe.

    Poczytaj ten temat: https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    jak się uda to jutro w podlinkowanym temacie dodam wykresy porównujące wpływ temperatury wody na wydajność i COP pomp ciepła.
    Z rozbiciem podłogówka z wodą do +35*C, grzejniki nisko temp. do +45*C i grzejniki średnio temp. z wodą do +55*C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-01-2022 o 17:23
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #18

    Domyślnie

    Marko ja mam T-CAP 9 kw na grzejnikach żeliwnych (plus kilka małych alu), te grzejniki są starsze ode mnie i mają pewnie z 50 lat, jak i cała instalacja CO w domu, dom po wielu modernizacjach, ok 200m2.
    Działa? Działa!
    Pytaj jak coś trzeba, pompa założona w maju 2021

    Do Magdy pisałem PM wiele mscy temu, ale nie odpisała nic.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    W sumie zastanawiam się dlaczego miało by nie działać
    takie ogrzewanie z pompą i starymi grzejnikami ? .
    Wiec dlaczego zmieniać grzejniki ?
    Działać będzie -tylko jakie będą koszty;
    Moc kaloryferów żeliwnych ;
    https://www.zeliwne.com/oferta/grzej...iwny_retro.php
    -moc cieplna grzejnika o wys; 60 cm , dla 90/70/ 20 C to 125 W,
    Większość użytkowników PC - dąży, aby grzać tylko w II - taryfie;
    - albo grube wylewki,
    - albo znacznie przewymiarowane grzejniki c33, aby mogły być zasilane niskimi temperaturami
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 25-01-2022 o 17:48
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Działać będzie -tylko jakie będą koszty;
    Moc kaloryferów żeliwnych ;
    https://www.zeliwne.com/oferta/grzej...iwny_retro.php
    -moc cieplna grzejnika o wys; 60 cm , dla 90/70/ 20 C to 125 W,
    Ale te 125W to jest dla 1 żeberka żeliwnego, nawet podawane jest że to właściwie 130W.

    Jeden człon grzejnika żeliwnego o wysokości około 60 cm ma moc cieplną 130 W, grzejnika o wysokości około 90 cm – 230 W. W pomieszczeniu, które dotychczas było ogrzewane przez grzejnik złożony z dziesięciu członów, należy zatem zamontować nowy grzejnik o mocy około 1300 W.

    Ja u siebie mam żeliwne duże od 18 do 25 żeberek, grzejniki były montowane jak nie było jeszcze kiedyś ocieplenia domu, teraz jest 15cm styro. Jasne lepiej to działa na c33, niektórzy piszą że przy dużych 160x90cm wystarcza nawet 32* przy 0* by uzyskać temp 22* - ciekawe w sumie ile w tym prawdy.
    Ja tej zimy przy -12 nie podałem jeszcze wyżej jak 43*, więc chyba nie jest tak źle

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf-isnC-PsX4-ufDs_wymiana-grzejnika-grzejnik-plytowy-zamiast-zeberek-664x442-nocrop.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	49,1 KB
ID:	458557

    https://muratordom.pl/instalacje/ins...Gk89-SDvj.html
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 25-01-2022 o 18:13

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony