dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie Pomoc przy wyborze kotła

    Witam,
    Z góry przepraszam jeśli chaotycznie będę pisać, ale nie posiadam daru pisania.
    Aktualnie stoję przed wyborem kupna pieca. Buduje nowy dom według projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-noelia-bis-WOK1053. Część garażowa została poszerzona o 1,2 m. Powierzchnia użytkowa około 140 m2. Liczba mieszkańców: 2 dorosłych i dwoje małych dzieci.
    Typy ogrzewania:
    - ogrzewanie podłogowe: cały dól (bez garażu i kotłowni), górna łazienka i pokój nad garażem.
    - grzejniki (doprowadzone tylko rurki nie zainstalowane jeszcze): jest ich łącznie 9: 3 w pokojach u góry, salon, wiatrołap garaż i kotłownia, 2 drabinki w łazienkach. Niektóre zrobione na zapas i być może nie będą w ogóle instalowane.
    Komin systemowy przystosowany na paliwo stałe.
    Od samego początku budowy byłem nastawiony na piec pelletowy. Jednak popatrzyłem na ceny tych kotłów i zacząłem się zastanawiać czy to dobry wybór. W związku z tym zacząłem brać pod uwagę także eko-groszek. Całe życie paliłem węglem więc nie miałem styczności ani z jednym ani z drugim opałem. Dlatego też szukam tutaj na forum dobrym porad który pomoże mi podjąć dobrą decyzję. Chciałbym aby piec był jak najmniej obsługowy, jak najmniej się kurzył i cena opału była rozsądna. Mam bardzo złe doświadczenia z piecem na węgiel.

    Brałem pod uwagę także gaz ale na podłączenie muszę czekać około 2 lat, przez ten czas musiałbym jakoś grzać.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
    Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

    Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
    Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Dym smród i tony sadzy murowane masz wywrotke na wywuz sadzy???

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Dym smród i tony sadzy murowane masz wywrotke na wywuz sadzy???
    Co ty znowu za głupoty opowiadasz??

    Najlepiej wsadzi gorzałę do mini bufora + dwa splity i tyle
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
    Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

    Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
    Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.
    Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.

  6. #6
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    U mnie na wsi już wsadzili podajnikowca na ekogroszek do nowego domu i sadza i się nie mieści i dymi.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
    Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

    Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
    Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.
    Dane z ciepło właściwe:
    Maksymalna moc grzewcza: 8,9kW
    Niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU): 14kW
    Kocioł podajnikowy: 12kW

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    10kW wystarczy 1kW na CWU. Wystarczy że wodę dogrzewa się powoli bojler masz od magazynowania i nie dziął to tak że na hura potrzebujesz nagle 200l wody. właśnie zaczynam trzeci sezon grochu i teraz bym go nie wstawił. Dałbym tylko grzałkę do podłogówki i jeden dwa klimatyzatory.
    Jako że wstawiłeś grzejniki to sprawa jest trudniejsza dąłbym bufor 500l i grzał prądem w taniej taryfie a w dzień podciągał klimatyzatorem.Za jakiś czas pomyślał o PV i grzał prawie za darmo

    Poczytaj
    http://czysteogrzewanie.pl/

    Głownie starsze tematy bo teraz głównie to już tam ekologia leci
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 26-11-2018 o 07:18
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał faltra Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.
    A to coś szkodzi ?
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał faltra Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.
    A propos Twojego świadomego wyboru. Radzę posłuchać https://youtu.be/dPGGbYILkl8

    Już nie mówię o tym że instalacją mieszaną generujesz większe koszty kotłowni i blokujesz szansę nowoczesnych rozwiązań w przyszłości.

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
    Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
    I gdzie mieszkasz?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
    Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
    I gdzie mieszkasz?
    Dom buduje w woj, łódzkim. Jeśli chodzi o gaz to mogą mi podłączyć gdzieś za 2 lata, w tym czasie muszę mieć jakąś alternatywę.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    to już wolałbym wynająć zbiornik na ciekły gaz ..... wybudujesz komin na spaliny z kotła i co ... kasa wydana bo jak kiedyś zamontujesz gazowiec to rurka przez ściane bo to do 20 kw i po problemie , a systemowy komin pewnie ze 3 koła .... w całym domu ogrzewanie podłogowe i jechać na niskim parametrze jakimś kondensatem , ale coś mi się wydaje , że za późno na rady ... wybudowane..
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
    Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
    I gdzie mieszkasz?
    Mając pelleciaka nie musi grzać w podtrzymaniu. A kaloryfery to już przeżytek.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    bez WM w nowym szczelnym domu, nie idź tą drogą

    już lepsza luna za 1 k niż grawitacja... skropliny na drzwiach i oknach pewne , zobaczysz
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 26-11-2018 o 18:31
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
    Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
    I gdzie mieszkasz?
    Opanuj się trochę , widziałes ty aby kiedyś kociołek nowoczesny na eko ? ja grzeję podłogówkę i kociołek idzie w PID czyli pali się nonstop na mocy ok 2kw teraz i nie ma opcji aby jakies sadze czy inne dymy się wydobyały , jest czyściutko ,

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Opanuj się trochę , widziałes ty aby kiedyś kociołek nowoczesny na eko ? ja grzeję podłogówkę i kociołek idzie w PID czyli pali się nonstop na mocy ok 2kw teraz i nie ma opcji aby jakies sadze czy inne dymy się wydobyały , jest czyściutko ,

    To fakt , mój teściu ma i nawet idzie , ale w okresach przejściowych .... nie jest kolorowo a raczej eko i tanio
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #18
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Widziałem na ocznie taki kopcący kocioł na ekogroszek w nowym domu z podłogówką bo jest u mnie na wsi.
    Sam się opanuj.
    A sadzy tam było hurtowo.

  19. #19
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Co najmniej dziwnie sie to czyta , jakos nie potrafie sobie wyobrazić kociołka na podajnik kopcącego , nie wiem co by trzeba zrobic aby on kopcił , przynajmniej w moim nie ma takiej opcji być może że ja kupiłem 10 kw na 160m2 a nie 35kw jak kupują inni , przeciez praca w PID to wszystkie parametry schodzą podawanie mikroskopijne powietrze takie jakie ma byc i przerwa w podawaniu się wydłuża kilkukrotnie na małej mocy i nie ma opcji aby to zakopciło .

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    To dlaczego z komina widać czarny dymek (nawet nie taki mały)???
    Nawet są dwa takie domy z kopcącymi podajnikowcami co prawda drugi kopci dużo mnie jak na podjanikowca bo aż czarna dymek (strużka).

    Pewnie za duże kotły bo musi być 30 kw bo Panie zamarźniesz jak przymrozi.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 26-11-2018 o 20:10

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony