dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie Odgrom - brak bendarki na zewnątrz z fundamentu

    Cześć,


    Zakończyłęm prace murowe oraz dach.
    W trakcie murowania wykonawca zapomniał o wyprowadzeniu bednarki z fundamentu. Ja zorientowałem się w ostatniej chwili i bednarkę podłączono do pionowego zbrojenia, które jeszcze nie było całe zalane, a ma połączenie ze zbrojeniem fundamentu.Bednarka ta wyprowadzona jest tylko w jednym miejscu do wnętrza domu.

    Dodatkowo mam zakończony dach, na którym zleciłem wykonanie instalacji odgromowej. Zejścia mam w 2 miejscach.

    Zastanawiam się co teraz zrobić ponieważ po zamontowaniu okien planuję wykonanie instalacji elektrycznej.

    Czy instalacja odgromowa powinna być połączona z elektryką tj. tą szyną wyrównawczą (czy jakoś tak)?

    Czy mogę dla odgromu zrobić tzw. szpilki, a elektrykę podpiąć do tej bednarki wyprowadzonej do wnętrza domu i w ten sposób mieć 2 osobne uziomy?

    Czy inne instalacje np. wodną należy również uziemić i jak to zrobić w moim przypadku?


    Z góry dziękuję za odpowiedzi !


    Pozdrawiam,
    Szymon

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty_1982 Zobacz post
    Cześć,Zakończyłęm prace murowe oraz dach.
    W trakcie murowania wykonawca zapomniał o wyprowadzeniu bednarki z fundamentu. Ja zorientowałem się w ostatniej chwili i bednarkę podłączono do pionowego zbrojenia, które jeszcze nie było całe zalane, a ma połączenie ze zbrojeniem fundamentu.Bednarka ta wyprowadzona jest tylko w jednym miejscu do wnętrza domu.
    Wykonawca dał ciała, bo jakże inaczej w przypadku murarzy.
    Dodatkowo mam zakończony dach, na którym zleciłem wykonanie instalacji odgromowej. Zejścia mam w 2 miejscach.
    Rozumiem, że zleciłeś wykonanie projektu. Nie za późno ?
    Czy instalacja odgromowa powinna być połączona z elektryką tj. tą szyną wyrównawczą (czy jakoś tak)?
    Zgodnie z PN i projektem.
    Czy mogę dla odgromu zrobić tzw. szpilki, a elektrykę podpiąć do tej bednarki wyprowadzonej do wnętrza domu i w ten sposób mieć 2 osobne uziomy?
    Nie.
    Czy inne instalacje np. wodną należy również uziemić i jak to zrobić w moim przypadku?
    Dowiedzieć się, co to jest GSW, GSU.
    Tylko że troche za późno na naukę, prawda ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dobrze, w takim razie jak z tego wybrnąć?

    Może lepiej zdjąć odgrom bo przecież nie jest to wymagane dla domu jednorodzinnego?


    Pozdrawiam,
    Szymon

  4. #4

    Domyślnie

    Nieprawda. Projektant decyduje, czy jest, czy też nie jest wymagana instalacja piorunochronna, biorąc pod uwagę oszacowanie ryzyka (PN-EN 62305-2)
    Po drugie, wykonasz instalację piorunochronną ... i co dalej ? Śpisz spokojnie ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Przepraszam ale odpowiadasz pytaniem na pytanie.

    Zapytam może inaczej. Co byś zrobił w takiej sytuacji?

    Jakiego projektanta masz na myśli (instalacji odgromowej czy domu)? - podejrzewam, że instalacji odgromowej - no to niestety ale instalację rozrysował gość, który sprzedaje dachy i dekarz ją wykonał. Teraz rozumiem, że dałem się za to wykasować komuś kto niekoniecznie się na tym zna.

    Z góry dziękuję!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty_1982 Zobacz post
    Jakiego projektanta masz na myśli (instalacji odgromowej czy domu)? - podejrzewam, że instalacji odgromowej - no to niestety ale instalację rozrysował gość, który sprzedaje dachy i dekarz ją wykonał. Teraz rozumiem, że dałem się za to wykasować komuś kto niekoniecznie się na tym zna.
    Z góry dziękuję!
    No to teraz poproś :
    - sprzedawcę dachów o uprawnienia projektowe w zakresie instalacji piorunochronnych
    - dekarza o metrykę urządzenia piorunochronnego oraz protokół badań tego urządzenia

    Teraz rozumiesz kolego, skąd te pytania (?)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Niech Ci kierbud wpisze w dzienniku i tyle.
    A co ma wpisać?
    Ja bym wpisał polecenie zdemontowania nieprawidłowo wykonanej LPS oraz nakaz wykonania prawidłowego uziomu na koszt kierdbuda.
    Ja nie wiem skąd wy wytrzaskujecie tych kierbudów, którzy nie robią uziomów fundamentowych. Z tego forum wynika że każdy kierbud tak ma a z moich doświadczeń wynika, że takich talentów to ze świecą szukać.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony