dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie Propozycja ogrzewania w domu niskoenergetycznym - prośba o opinie

    Witam wszystkich. Pani architekt zaproponowała rozwiązania opisane poniżej, do domu, który planujemy wybudować w przyszłym roku. Co sądzicie o takim podejściu i o tych konkretnych urządzeniach?

    Powierzchnia ogrzewana użytkowa razem: 125.00 m2
    Dom o standardzie niskoenergetycznym - obliczeniowe roczne zapotrzebowanie na ciepło poniżej 22 kWh/m2; Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą, jakie może wystąpić dla warunków obliczeniowych wynosi 16,0 W/m2.

    Instalacja grzewcza:
    Ogrzewanie elektryczne promiennikowe i konwekcyjne:
    - grzejniki elektryczne konwektorowe z termostatem elektronicznym: 3x 300W w pomieszczeniach użytkowych na poddaszu, 1x 300W w wc parteru, 1x 300W w gabinecie na parterze,
    - promiennik podczerwieni w pokoju dziennym 1x1000W,
    - promiennik podczerwieni w łazience na poddaszu 1x1000W,

    Elementem systemu grzewczego jest zamontowany w pokoju dziennym klimatyzator inwerterowy typu SPLIT 2,5 kW do ogrzewania jako powietrzna pompa ciepła np. Hyundai Silver 2,5kW HR09XP5AS. Moc elektryczna grzania 660W.

    Instalacja c.w.u.:
    - elektryczny zasobnikowy podgrzewacz wody Stiebel Eltron SH 150 S- o poj. 150l. Moc przyłączeniowa 230V 1-4 kW
    albo
    - Pompa ciepła do przygotowania c.w.u. Ariston Nuos Evo Split - o poj. 80l. Moc przyłączeniowa 230V 1,2 kW.

    Wentylacja:
    Zrównoważona wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła PAUL model Thermos, lub ZEHNDER ComfoAir 200 o sprawności co najmniej 92%. Kubatura wewnętrzna powietrza 363 m3.
    Ostatnio edytowane przez jacekre ; 17-12-2018 o 16:13 Powód: dodanie kubatury powietrza

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kable w wylewce. Grzejniki czy promienniki zawsze możesz dołożyć. Ale nie dadzą takiego komfortu jak podłogówka (równomierna temperatura i brak ruchu powietrza, nie zajmują miejsca i są tanie).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Na parterze mam teoretycznie kłaść panele/terakotę bezpośrednio na płytę fundamentową... Jak wtedy najlepiej zrobić ogrzewanie podłogowe?
    (1) Kable w płycie fundamentowej - kilka cm pod powierzchnią?
    (2) Dodatkowa wylewka na płycie?
    (3) Mata/folia grzewcza bezpośrednio pod panelami/płytkami?



    Dzięki!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Według mnie jak na potrzeby domu to dobry zestaw dała Ci pani architekt, aż dziwne że w to poszła. Jak możesz to wrzuć rzuty domku, jakieś wizualizacje żeby wiedzieć co to za cudo masz.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki. Pani architekt jest niewątpliwie zorientowana w temacie, ale wciąż przygniata mnie ogrom dostępnych urządzeń/technologii i chciałbym się upewnić, że stawiam na rozwiązanie, z którego będę zadowolony. Załączam rzuty i wizualizację. Wiatrołap i garaż są nieogrzewane. Dom w technologii szkieletowej w systemie Steico.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podd.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	422735
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	422736
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiz.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	422737
    Ostatnio edytowane przez jacekre ; 03-12-2018 o 23:40

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekre Zobacz post
    Dzięki. Pani architekt jest niewątpliwie zorientowana w temacie, ale wciąż przygniata mnie ogrom dostępnych urządzeń/technologii i chciałbym się upewnić, że stawiam na rozwiązanie, z którego będę zadowolony. Załączam rzuty i wizualizację. Wiatrołap i garaż są nieogrzewane. Dom w technologii szkieletowej w systemie Steico.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podd.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	422735
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	422736
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiz.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	422737
    Strasznie małe te fotki, słabo widać, jak możesz to zmień na takie by wypełniały całą stronę.
    Według mnie w domu o małych potrzebach grzewczych nie ma co się bawić w jakieś drogie systemy grzewcze. Przy małym domku o małych potrzebach i to jeszcze w szkieletowym dogrzanie promiennikami uważam że jest wystarczające. Jak się jakiś promiennik zepsuje to też łatwo się go wymieni i po kłopocie. Po drugie to musi być niedrogie bo inaczej traci sens. Nie sztuką jest zbudować drogi dom z drogimi systemami (chyba że nie ma co się robić z pieniędzmi to wtedy inna sprawa), ale tak pomyśleć by cena była dobra i system dogrzewania był niedrogi. Jeszcze panele na dach i można mieć prawie zerowe koszty za użytkowanie domu. A wtedy pisiory mogą sobie podnosić ceny nawet o 500% dla gospodarstw domowych i mieć na to wyj...e.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekre Zobacz post
    Instalacja grzewcza:
    Ogrzewanie elektryczne promiennikowe i konwekcyjne:
    - grzejniki elektryczne konwektorowe z termostatem elektronicznym: 3x 300W w pomieszczeniach użytkowych na poddaszu, 1x 300W w wc parteru, 1x 300W w gabinecie na parterze,
    - promiennik podczerwieni w pokoju dziennym 1x1000W,
    - promiennik podczerwieni w łazience na poddaszu 1x1000W,

    Elementem systemu grzewczego jest zamontowany w pokoju dziennym klimatyzator inwerterowy typu SPLIT 2,5 kW do ogrzewania jako powietrzna pompa ciepła np. Hyundai Silver 2,5kW HR09XP5AS. Moc elektryczna grzania 660W.
    Jeśli się zdecydujesz to poprowadź osobny kabel zasilający z rozdzielni do każdego z tych grzejników. Da to możliwość podpięcia sterownika gotowego i grzania np w 2 taryfie.

    Rekuperator Zehnder ComfoAir o przepływie 200m3/h nie będzie zbyt mały do takiego domku?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Wysłałem lepsze grafiki w prywatnej wiadomości, bo tutaj jakoś nie mogę sobie poradzić z ich jakością.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Dzięki, dostałem, choć ten link tu też mogłeś śmiało wkleić ale jak tam chcesz. Pierwsze co bym zmienił to zlikwidowałbym te śmieszne przerwy między oknami. Po co taka przerwa na 18cm? Już lepiej zrobić jedno większe okno niż to. Na te 18cm to i tak będzie same drewno praktycznie bez izolacji więc gigantyczny mostek cieplny. Na rzutach masz działówki o szerokości 10cm, niby co to? Taka działówka z okładziną to jest ruszt 7,5cm z profili lub drewna C24 plus po jednej płycie gk na stronę. Sprawdź sobie akustykę takiego rozwiązania by potem się nie okazało że wszystko będzie słychać przez te cienkie ścianki. No chyba że zastosujesz płyty fermacell ale jedna kosztuje chyba 80zł to może wtedy akustyka będzie ok.Jaki masz układ warstw w ścianie zewnętrznej domku a jaki garażu?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Pierwsze co bym zmienił to zlikwidowałbym te śmieszne przerwy między oknami. Po co taka przerwa na 18cm? Już lepiej zrobić jedno większe okno niż to. Na te 18cm to i tak będzie same drewno praktycznie bez izolacji więc gigantyczny mostek cieplny.
    Te 18cm to Steico Wall - dwuteowniki, nie lite drewno, +Steico Protect 10cm na elewacji, + 5cm ścianka montażowa, więc mostków się nie obawiam.
    Ale sugestię o większych oknach jeszcze przemyślę - taki słupek 18cm chyba rzeczywiście może głupio wyglądać.

    Na resztę pytań odpowiem jutro.
    Ostatnio edytowane przez jacekre ; 05-12-2018 o 23:29

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Też miałem wątpliwości co do akustyki ścian działowych, wciąż mam. Będą z C24 wypełnionych wełną drzewną - jest trochę cięższa niż mineralna, więc liczę na lepszą akustykę... W każdym razie, to akurat stosunkowo niewielkim nakładem można jeszcze ratować w przyszłości jeśli będzie potrzeba (dołożyć profile + płytę gk choćby na wierzch ścian w miejscach, gdzie będzie to uciążliwe).
    Niektóre ściany będą grubsze - np te, w których będzie geberit.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Ambitny projekt, ciekawe jak wyjdzie wykonanie
    Wrzuć większy projekt.
    Zgadzam się z kolegami, komfortu cieplnego promiennikami to raczej nie uzyskasz, no chyba że przed nim będziesz cały czas stał. Ja nagrzanych powierzchni nie zamiennił bym na nic innego.
    Jak chcesz prądem 1:1 to wybierz kable w płycie, jak małoakumulacyjna wylewka to podłogówka wodna z pc lub grzałką.
    Zasobnik 150l to ledwo jedna wanna to tylko dla mnie by wystarczyło i jeszcze Stiebel Eltron - nie lepiej coś prostrzego tanszego i polskiego? Niewiem ile taka mała PC kosztuje ale to raczej się mija z celem.
    Wentylacja nawiewno-wywiewna w każdym pomieszczeniu? Ja bym oszalał. A coś o sprawności 92% to niezłe perpetum mobile.
    Jak widzę te zachodnie wynalazki za tysiące euro to ręce opadają.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Jakie masz ustawienie domu? Jeśli dach pln-pld to warto pomyśleć o fotowoltaice. Zwraca się po 5-7 latach i można dostać pożyczkę na 1-3% , a czasem dotacje.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Jakie masz ustawienie domu? Jeśli dach pln-pld to warto pomyśleć o fotowoltaice. Zwraca się po 5-7 latach i można dostać pożyczkę na 1-3% , a czasem dotacje.
    Tak, ustawienie jest korzystne i prawdopodobnie się skuszę na PV ze względu na niskie kredyty.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Zasobnik 150l to ledwo jedna wanna to tylko dla mnie by wystarczyło i jeszcze Stiebel Eltron - nie lepiej coś prostrzego tanszego i polskiego?
    Jakiś konkretny przykład?

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Wentylacja nawiewno-wywiewna w każdym pomieszczeniu? Ja bym oszalał
    Dlaczego???

    Dzięki wszystkim za dobre sugestie!

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Ambitny projekt, ciekawe jak wyjdzie wykonanie
    Wrzuć większy projekt.
    https://drive.google.com/open?id=1vV...AdtRHNxta7z2HV

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Ogrzewanie grzejnikami, takie jak wspomniałeś ma tę zaletę, że szybko rozgrzejesz pomieszczenie i jest tanie. Dla mnie tu kończą się zalety i zaczynają same wady:
    - w domu energooszczędnym/ pasywnym, nie masz potrzeby szybkiego rozgrzania, stała temperatura to komfort.
    - estetyka promienników
    - nierównomierny rozkład temperatury od grzejników i promienników.
    Zanim się zdecydujesz znajdź pomieszczenie grzane promiennikami prądowymi, zobacz czy to ci pasuje.

    Ja w projekcie miałem również ogrzewanie podłogowe położona na płycie fundamentowej, jakoś mnie nie przekonało to rozwiązanie (grzanie 26m3 betonu), postanowiłem to oddzielić, aby zmniejszyć inercję cieplną podłogi.

    CWU na grzałkę się sprawdza. Mam zasobnik 200l i grzałkę 3kW, wystarczy.

    Rekuperator za mały zamień na Q350 (125m2 * 2.7m wyś pom ~340m3), lepiej jak reku pracuje na 25% wydajności niż na 75%
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Zanim się zdecydujesz znajdź pomieszczenie grzane promiennikami prądowymi, zobacz czy to ci pasuje.
    Dobry pomysł. Zdarzyło mi się nawet rozmawiać z ludźmi z branży PV/PC, którzy nie mieli okazji jeszcze wypróbować promienników na własnej skórze...

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Ja w projekcie miałem również ogrzewanie podłogowe położona na płycie fundamentowej, jakoś mnie nie przekonało to rozwiązanie (grzanie 26m3 betonu), postanowiłem to oddzielić, aby zmniejszyć inercję cieplną podłogi.
    Brzmi rozsądnie. Czyli masz podłogowe w wylewce, a pod nią izolacja? O ile cm podniesie to posadzkę?

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    CWU na grzałkę się sprawdza. Mam zasobnik 200l i grzałkę 3kW, wystarczy.
    Jaki model?

    Dzięki!
    Ostatnio edytowane przez jacekre ; 17-12-2018 o 16:23

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekre Zobacz post
    Dobry pomysł. Zdarzyło mi się nawet rozmawiać z ludźmi z branży PV/PC, którzy nie mieli okazji jeszcze wypróbować promienników na własnej skórze...


    Brzmi rozsądnie. Czyli masz podłogowe w wylewce, a pod nią izolacja? O ile cm podniesie to posadzkę?


    Jaki model?

    Dzięki!
    Na płytę dałem 8cm - uwzględniłem to na etapie stawiania ścian i stropu - wszystko poszło o 10 w górę.
    Wydaje mi się, że 8cm wystarczy, ponieważ płyta jest zaizolowana od podłoża XPS'em. Na piętrze pomiędzy stropem a wylewką jest tylko 3cm. Ten dodatkowy styropian okazał się bardzo przydatny, zmieściłem tam rur z wodą, zamiast kuć ściany, niektóre podejścia kanalizacji, kable, itd...

    Zasobnik to Gamlet quadro / vulcan, grzałka kupowana oddzielnie (~250zł).

    Wracając do promienników; w projekcie miałem ogrzewanie/chłodzenie sufitowe; po pierwsze koszty były masakryczne a po drugie znalezienie instalatora w okolicy było nie możliwe. Dla mnie ogrzewanie ścienne jest dość dziwnym rozwiązaniem, mam ścianę ale nic na niej mogę powiesić.
    U mnie podłogą ma 23-24C, to powoduje, że temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 22-23C, jest równomiernie ciepło. Z jednej strony, podłoga nie grzeje w nogi ale też gołe nogi nie marzną.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekre

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Gdansk
    Kod pocztowy
    80-178
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Rekuperator za mały zamień na Q350 (125m2 * 2.7m wyś pom ~340m3), lepiej jak reku pracuje na 25% wydajności niż na 75%
    Zgadza się, kubatura 363m3

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony