dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie 10 cm styropianu pod podłogówkę

    Mogę dać tylko 10 cm styropianu pod podłogówkę. Trochę za mało ?

    A czy dobrym rozwiązaniem było by gdybym dołożył ocieplenie do fundamentów ? Teraz mam 10cm + następne 10cm
    Wtedy może pod posadzką kumulowało by się ciepło i nie uciekało z domu

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Mogę dać tylko 10 cm styropianu pod podłogówkę. Trochę za mało ?

    A czy dobrym rozwiązaniem było by gdybym dołożył ocieplenie do fundamentów ? Teraz mam 10cm + następne 10cm
    Wtedy może pod posadzką kumulowało by się ciepło i nie uciekało z domu
    Nie jestem fachowcem , ale 10 cm to za wiele nie jest , ale teraz i tak nic nie poradzisz , ciepło w jakimś tam stopniu ucieknie do gruntu/ ślepej wylewki a fundamęty doizoluj nie zaszkodzi
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja też z musu musiałem dać tylko 10cm styro pod podłogówkę i na razie (3,5 roku) nie widzę jakichś wad , bardziej trzeba martwić się stropami-dachami bo tam jest mróz , od podłogi mrozu nie ma .

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ja też z musu musiałem dać tylko 10cm styro pod podłogówkę i na razie (3,5 roku) nie widzę jakichś wad , bardziej trzeba martwić się stropami-dachami bo tam jest mróz , od podłogi mrozu nie ma .
    A masz OP po całości ??
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Dobrze kolega pisze, nie obawiaj sie zimna od wylewki tylko tego od góry. 10cm styknie jak wiecej ci nie wejdzie, na fundament wszystko powyżej 10cm to dla mnie wyrzucenie kasy w błoto bo sie nie zwroci. PIRy też bardzo nieekonomiczne, wydasz na nie 2-3tyś a zysk bedzie po 100zł rocznie jak nie mniej.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    A masz OP po całości ??
    Tak mam po całości no prawie bo w przedsionku się nie dało z powodu już betonowej wylewki ale grzeję cały dom 120m2 tylko podłogówką , dom z 1936 roku ściany z pustką powietrzną a na nich 12 cm styro grafitowy 0,32, grzeję to kotłem 10kw i średnio w takie temp jak teraz idzie mi ok 8-10kg ekogroszku a sama podłogówka potrzebuje ok 2,5-3kw tak pokazuje sterownik kotła więc wad nie widzę że to tylko 10 cm , na logikę trzeba to brać a mrozu od podłogi na gruncie raczej spodziewać się nie powinno , ale dobra rada to abyś układał styropian w dwóch warstwach po 5 cm ale na zakładkę , ja w jednej sypialni przez roztargnienie ułożyłem bez zakładu i niby nic się nie dzieje ale np po wyłaczeniu ogrzewania w innych pokojach po dobie spadnie o np 2 stopnie a w tym spartolonym juz o ok 4 stopnie niby aż tak źle nie jest ale jednak .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Do podłogówki trochę mało. Temperatura gruntu pod domem to jakieś 8-10* (i jest to niewiele więcej, niż średnia temperatura na zewnątrz w czasie sezonu grzewczego). Temperatura wody w rurkach 25-30 albo i więcej przy słabiej ocieplonych domach. Czyli mamy różnicę temperatur w okolicach 20*.
    Czyli pod ogrzewanie podłogowe należy dawać bardzo podobną izolację co na ściany. A nawet lepszą jak ktoś buduje z materiału konstrukcyjnego o lambdzie lepszej niż jastrych.

    Tragedii nie będzie, nie mając porównania z rachunków za ogrzewanie też pewnie będziesz zadowolony. U=0,204 przy styropianie 0,030 to ciągle dużo lepiej, niż minimum wymagane prawe (0,3)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do podłogówki trochę mało. Temperatura gruntu pod domem to jakieś 8-10* (i jest to niewiele więcej, niż średnia temperatura na zewnątrz w czasie sezonu grzewczego). Temperatura wody w rurkach 25-30 albo i więcej przy słabiej ocieplonych domach. Czyli mamy różnicę temperatur w okolicach 20*.
    Czyli pod ogrzewanie podłogowe należy dawać bardzo podobną izolację co na ściany. A nawet lepszą jak ktoś buduje z materiału konstrukcyjnego o lambdzie lepszej niż jastrych.

    Tragedii nie będzie, nie mając porównania z rachunków za ogrzewanie też pewnie będziesz zadowolony. U=0,204 przy styropianie 0,030 to ciągle dużo lepiej, niż minimum wymagane prawe (0,3)

    A jak bym dał jakąś dobrą płyte pir ?
    10cm pir jakiej grubości zwykłego styropianu o lambdzie 0.30 zastąpiło by ?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    A jak bym dał jakąś dobrą płyte pir ?
    10cm pir jakiej grubości zwykłego styropianu o lambdzie 0.30 zastąpiło by ?
    Kolego metr kw. styropianu eps100 (10cm) kosztuje ok 20zł, metr kw. płyty PIR okolo 70zł. Różnica 50zł. Nie wiem ile masz parteru ale powiedzmy 70m2 co daje 3500zl. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu pewnie z 50, może 100zł rocznie. Wiec bedzie ci sie ta inwestycja zwracać jakieś 35 do 70 lat. Zastanow sie czy to jest tego warte.... nie sądze zeby ta podłogówka przetrwala polowe tego czasu....
    Kolega Kaizen pisze o temp gruntu 7-8C. Tak tyle ma ale w najzimniejszym okresie roku, Normalnie róznica temepratur miedzy podlogówka a gruntem bedzie od 10 do 15C. I to czy dasz tam 10cm styro czy 10cm PIR ma małe znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 06-12-2018 o 14:12
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  10. #10

    Domyślnie

    Płyty PIR wymagają bardzo równej wylewki ? A jeśli nie jest równa to co w tym przypadku ?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Płyty PIR wymagają bardzo równej wylewki ? A jeśli nie jest równa to co w tym przypadku ?
    Wyrównaj piaskiem

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Kolega Kaizen pisze o temp gruntu 7-8C. Tak tyle ma ale w najzimniejszym okresie roku
    Pod domem jest praktycznie stałą przez cały rok.

  13. #13

    Domyślnie

    Płyty PIR zupełnie nieopłacalne, brak zysku w długim czasie. Nie przejmuj się podłogówką, jeśli ma być 10 cm to daj jakiś lepszy styropian i tyle. Mania ocieplania i kładzenia metrowej grubości izolacji jest na forum mocno propagowana, od wymagań prawnych do przeliczeń na zł ... a w rzeczywistości nic z tego nie ma poza komfortem cieplnym.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #14

    Domyślnie

    mimo wszystko ciepło bardziej pójdzie w górę niż w dół a nawet jak w dół to później i tak w górę po czasie

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Płyty PIR zupełnie nieopłacalne, brak zysku w długim czasie. Nie przejmuj się podłogówką, jeśli ma być 10 cm to daj jakiś lepszy styropian i tyle. Mania ocieplania i kładzenia metrowej grubości izolacji jest na forum mocno propagowana, od wymagań prawnych do przeliczeń na zł ... a w rzeczywistości nic z tego nie ma poza komfortem cieplnym.
    Tak myślałem
    Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa
    Chciałem ocieplić sufit garażu i ścianę sąsiadującą z częścią mieszkalną budynku. Jeśli na elewacji daje 20cm styro 0.031 to ile dać w garażu ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Tak myślałem
    Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa
    Chciałem ocieplić sufit garażu i ścianę sąsiadującą z częścią mieszkalną budynku. Jeśli na elewacji daje 20cm styro 0.031 to ile dać w garażu ?
    w garażu na ścianę walnij ogrzewanie ścienne 2 pieczenie przy jednym ogniu ogrzejesz tanio garaż i nie musisz się bawić w styropian a to tylko parę m rurki więcej

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    mimo wszystko ciepło bardziej pójdzie w górę niż w dół a nawet jak w dół to później i tak w górę po czasie
    To jakaś nowa fizyka? Ciepło w każdą stronę w jednolitym ośrodku rozchodzi się tak samo. Jak pójdzie do gruntu, to też się rozejdzie we wszystkie strony. Żeby "wróciło" to podłoga musiałaby być zimniejsza od gruntu (nie wiedzieć czemu bez pompy ciepła ciepło przechodzi z ośrodka cieplejszego do zimniejszego - w drugą stronę nie chce).

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Chciałem ocieplić sufit garażu i ścianę sąsiadującą z częścią mieszkalną budynku. Jeśli na elewacji daje 20cm styro 0.031 to ile dać w garażu ?
    To nie przesądziła o tym dylatacja garażu od domu?
    Na którymś filmie muratora ładnie to było pokazane - ale teraz nie mogę go namierzyć (był ogólniejszy temat, tylko nie pamiętam jaki). Ktoś podrzuci?

  19. #19

    Domyślnie

    z postu wynika że nie ma dylatacji pewnie jest na jednym fundamencie i jedna ściana

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Mogę dać tylko 10 cm styropianu pod podłogówkę. Trochę za mało ?

    A czy dobrym rozwiązaniem było by gdybym dołożył ocieplenie do fundamentów ? Teraz mam 10cm + następne 10cm
    Wtedy może pod posadzką kumulowało by się ciepło i nie uciekało z domu
    Skoro masz 10cm to już tak zostaw nie ma co inwestować w PIR chyba że leżysz na górze "piniędzy". Tragedii nie będzie. Zamiast do fundamentów dołóż do dachu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony