dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak przekonać administrację do założenia anteny satelitarnej na dachu bloku?

    Blok w Gliwicach przy ul. Perkoza to miejsce w którym od niedawna zamieszkuję. Dzwoniąc przed chwilą do administracji dowiedziałem się, że w budynku nie ma anteny zbiorczej ani co gorsza kanałów multimedialnych przez które mógłbym ewentualnie poprowadzić kable z dachu. Sam mieszkam na drugim piętrze w 11-piętrowym budynku i zastanawiam się jakbym mógł przekonać administrację do tego aby zezwoliła mi na montaż takiej anteny, w sensie którędy poprowadzić kabel? Budynek niestety został świeżo odremontowany i ocieplony tuż przed moją przeprowadzką więc kabel po stronie elewacji niestety odpada.
    Zdaję sobie sprawę z tego, że raczej stoję na przegranej pozycji ale może z waszą pomocą uda się przekonać zarząd.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    § 56.Budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego i budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w instalację telekomunikacyjną,
    [...]
    § 192e. Instalację telekomunikacyjną budynku mieszkalnego wielorodzinnego stanowią w szczególności:
    [...]
    4) antenowa instalacja zbiorowa służąca do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny;
    5) antenowa instalacja zbiorowa służąca do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy satelitarny;


    Podobny punkt (oczywiście o TV analogowej) jest od dawien dawna w rozporządzeniu w sprawie WT. Więc pytanie, czy PINB by był tym zainteresowany. Zapytaj we wspólnocie/spółdzielni czy masz o to zapytać PINB, czy da się jakoś zorganizować kabelek bez angażowania instytucji państwowych.

  3. #3

    Domyślnie

    Zapewnili dostęp do dwóch sieci kablowych wraz z internetem oraz kabel światłowodowy, o telewizji chyba zapomnieli. Piszę właśnie zgodę na pozwolenie montażu i kombinuje właśnie co tam umieścić.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzetson Zobacz post
    Zapewnili dostęp do dwóch sieci kablowych wraz z internetem oraz kabel światłowodowy, o telewizji chyba zapomnieli. Piszę właśnie zgodę na pozwolenie montażu i kombinuje właśnie co tam umieścić.
    Umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i satelity? Przepis jest jasny.

  5. #5

    Domyślnie

    Akurat ja pracuję w administracji mieszkaniowej, wprawdzie nie w Gliwicach, ale tez zajmujemy się budynkami wielorodzinnymi. U nas było tak, że zlikwidowaliśmy wszystkie anteny zbiorcze, natomiast udostępniliśmy miejsce i wpuściliśmy do budynków zewnętrzne firmy, które prowadziły sobie kanały multimedialne, bo taki był wymóg prawny. W sumie śmiesznie to wygląda na klatkach schodowych, idą 3 odrębne kanały od piwnic po dach. Ale jest wybór: ktoś chce firmę A, ktoś B, jeszcze inny C. Od tego czasu jest zakaz montowania anten satelitarnych na dachach i elewacjach budynku, na kominach też bo i takie próby były. Są to części wspólne, zatem nie wydajemy zgody. Jeśli ktoś faktycznie się uprze, to montują sobie najczęściej do barier balkonowych.

  6. #6

    Domyślnie

    Obecnie na próbę spróbowałem zamontować do części balkonowej ale zgodnie z przewidywaniami nie starcza mi do uzyskania sygnałów. Gdybym mieszkał na ostatnim piętrze nie byłoby problemu aczkolwiek mieszkam na drugim i mam przed sobą jeszcze górę ściany przez który sygnał nie przechodzi.

    Czyli generalnie stoję na straconej pozycji, dobrze rozumiem? Pismo oczywiście złożę, PINB ewentualnie powiadomię ale chyba na tym się skończy bo skoro tak działają administrację to nie mam na co liczyć. Zwłaszcza w świeżo wyremontowanym bloku.

    2. Montaż anteny dopuszczalny jest:
    2.1 tymczasowo na ścianach zewnętrznych budyków nieocieplonych do momentu ich ocieplenia.
    2.1 na dachach budynków dopuszczalny jest pod warukiem uzyskania zgody Zarządu wydawanej na podstawie:
    - zgody zarządu na proponowaną lokalizację,
    - projektu montażu anteny wykonenej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane
    do projektowania uzgodnionego i przyjętego przez Zarząd,
    - warunki techniczne wykonania konstrukcji mocującej antenę w tym zabezbieczenia
    przed przepięciami porażeniowymi i uziemieniem, i sposobu konserwacji ustalonych przez Zarząd.
    Chociaż teraz w regulaminie czytam, że dopuszczają taką możliwość. Zobaczymy na ile jest to ruchomy przepis a na ile gadanie dla samego gadania.

    Zastanawiam się natomiast nad montażem. Nie mam możliwości obecnie wejścia na dach więc nie do końca wiem jak im opisać sposób i miejsce montażu.
    Ostatnio edytowane przez dzetson ; 07-12-2018 o 10:11

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzetson Zobacz post
    Czyli generalnie stoję na straconej pozycji, dobrze rozumiem? Pismo oczywiście złożę, PINB ewentualnie powiadomię ale chyba na tym się skończy bo skoro tak działają administrację to nie mam na co liczyć. Zwłaszcza w świeżo wyremontowanym bloku.
    Administratorzy nie często znają się na prawie (co widać wyżej) i uprawiają samowolkę. Mało komu chce się sądzić, ale jak już pójdzie do sądu, to często wygrywa. Czasami sprytnie poddają pod głosowanie uchwałę o likwidacji anteny zbiorczej przerzucając niejako odpowiedzialność za łamanie prawa na spółdzielców/wspólnotę.

    To, że są kablówki nie zapewnia możliwości darmowego dostępu do naziemnej telewizji.

    Jak są kablówki, to znaczy, że jest możliwość poprowadzenia pionów. Do lokalu wystarczy przepiąć kabelek. Inwazyjność minimalna i wewnątrz bloku (poza montażem samej anteny oczywiście).

    Edyta.
    Jeżeli była taka uchwała o likwidacji, to możesz złożyć pozew o stwierdzenie nieistnienia uchwały na podstawie art. 189 KPC ze względu na niezgodność z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa (wcześniej cytowane rozporządzenie w sprawie WT).. Nie ma tu terminu na złożenie pozwu - możesz to zrobić nawet, jak uchwała została podjęta dawno. Sprawdź, czy była - jak tak, to zdobądź ksero.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-12-2018 o 10:50

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony