dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie Najtańsza energia dla domu - zestawienie

    Spróbowałem zestawić koszty różnych typów pozyskiwania energii dla domu pasywnego, nowobudowanego.
    Dom pasywny 300 m2 - koszty przy eksploatacji 25 lat. Dom pasywny wymaga rekuperacji, chyba, że używamy ogrzewania gazowego, które wymaga grawitacyjnej wentylacji.

    Trzy elementy koniecznej energii używanej w domu:

    1. ogrzewanie 40 kWh/m2/rok x 300 = 12000 kWh/rok
    2 Cwo - 200 l dziennie x300 dni = 60 tys litrów, dla podgrzania 1 litr wody do 60 c trzeba 46,5 kWh = 2800 kWh/rok
    3 Prąd 4 osoby 4500 kWh/rok

    Razem 19 300 kWh/rok x 25 lat = 492 000 kWh

    Oszczędności przy różnych urządzeniach:
    - rekuperacja 600 kw - 6000 kWh/rok czyli 50% odzyskanej energii x 25 lat = 150 000 kWh
    - Kolektor słoneczny - 70% zapotrzebowania na wodę = 1960 kWh/rok x 25 lat = 49 000 kWh

    Wariant 1: Prąd + rekuperacja
    Panele ok 12 tys + prąd 19300 kWh - 6000 kWh = 13300 kWh x 0,60 x25 lat = 199 tys kosz prądu + rekuperator 7 tys + koszt działania rekuperatora 400 zł/rok x25 lat =10 tys zi = 230 tys zł

    Wariant 2: Gaz ( bez rekuperatora, musi być grawitacja - to już nie jest dom pasywny, mniejsza szczelność - mniejsze koszty izolacji, ale większa ilość energii potrzebna dla domu)
    Przyłącze gazowe 15 tys + piec 5 tys + rury 5 tys + kaloryfery 120 W/m2 x 300 m2 = 36000 W (kaloryfer 1 tys W = 200 zł), 36x200 zł = 7 tys + komin 5 tys + grzanie 0,25 zł/ 1 kWh x 14800 kWh x 25 lat= 100 tys zł + prąd 4500 kWh x 0,60 zł x 25 lat = 67 tys zł = 200 tys zl

    Warian 3: Fotowoltaika + panele podczerwień + kolektor solarny + rekuperacja
    Fotowoltaika 10 kw (19300 kWh - 6000 kWh (reku) - 1960 kWh (solar) = 11340 kWh) = 33 tys zł - 40% dotacja = 19 tys zł + 4,5 tys zł kolektor solarny + 12 tys zł panele podczerwień + rekuperacja 7 tys + 1 przewody elekt = 35 tys
    (Niewiele wiem o ogrzewaniu podczerwonej, z informacji wynika, że wymaga uzyskania niższej temperatury, a wiec daje niższy koszt)

    Wariant 4: Fotowoltaika + pompa ciepła + rekuperacja
    Prąd 4500 kWh + pompa ciepła 3 000 kWh = 7500 kWh = panel fotowoltaiczny 6 kW = 22 tys zł - 40% dotacji = 13300 zł + podlogowa 30 tys+ rekuperacja 7 tys + dodatkowy koszt paneli na podłogę 5000 zł + pompa ciepła 10 kw - 20000 zł + kolektor płaski w gruncie 10000 zł = 30000 zł - 40% dotacji = 18 000 zł = 73 tys zł

    Wariant 5: Fotowoltaika + rekuperacja 600 kw z nagrzewnicą wtórną + panele na podczerwień + solar
    19 tys fotowoltaika + rekuperacja 7 tys + solar 4,5 tys + nagrzewnica wtórna 200 zł x 5 = 1000 zł + przewody do ziemi 500 zł = 32 tys.
    (Ten system jest ciekawy, z założeniem, że nagrzewnice w przewodach nawiewnych wystarczą do nagrzania powietrza. Jeśli z pokojów wychodzi powietrze o temp 20c, a z rekuperatora do pokojów. 16, to wystarczy dogrzać nagrzewńicami do 20 c, aby zbilansować temparaturę.

    Nie jestem fachowcem, ale spróbowałem zestawić te dane według dostępnych informacji w internecie. Prosiłbym o ich weryfikację i ewentualne potwierdzenie tych obliczeń.

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw piszesz "Dom pasywny", po czym dajesz 40 kWh/m2/rok?! Toż to ledwo jest dom energooszczędny.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Takie wyliczenia dla domu pasywnego znalazłem. Jeśli potrzeba mnie) energii to jeszcze lepie koszty będą jeszcze mniejsze.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    .. Dom pasywny wymaga rekuperacji, chyba, że używamy ogrzewania gazowego, które wymaga grawitacyjnej wentylacji.

    ....
    Nie jestem fachowcem....
    I dlatego wypisujesz takie głupoty. Podaj zródło tych informacji

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Typowe dla forumowiczów z problemami osobowości. Nie odnosi się do meritum postu tylko znajduje błąd, który jest pretekstem do obraźliwego epitetu. Nie jestem na tym forum, aby czytać, że jestem głupcem. Jak masz problemy z własną frustracją to idź do psychologa. Ze mną na pewno nie naprawisz swoich kompleksów.
    https://m.budujemydom.pl/domy-pasywn...nergooszczedny
    Danę ściągnąłem z tej strony, ale mowa była o domie energooszczędnym. Skojarzyłem to określenie z pasywnym. Być może to błąd. Jak pisałem, nie jestem fachowcem, ale nie pozwolę nazywać się głupcem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    1. ogrzewanie 40 kWh/m2/rok x 300 = 12000 kWh/rok
    To jest dom dosyć daleki od pasywności. Przeciętny na dzisiejsze czasy.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Oszczędności przy różnych urządzeniach:
    - rekuperacja 600 kw - 6000 kWh/rok czyli 50% odzyskanej energii x 25 lat = 150 000 kWh
    To chcesz powiedzieć, że te 40kWh/m2/rok to było przy wentylacji grawitacyjnej?
    Nie odzyskasz połowy całej energii na ogrzewanie, bo możesz odzyskać tylko to, co było stratą przez wentylację grawitacyjną. Zmniejsz o rząd wielkości. To powoduje, że dalsze wyliczenia są zupełnie bez sensu.


    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    - Kolektor słoneczny - 70% zapotrzebowania na wodę = 1960 kWh/rok x 25 lat = 49 000 kWh
    Żeby 70% rocznie uzyskać, to w letnie upały będziesz miał spory problem z nadmiarem ciepła. Komplikacja układu z jakimiś chłodnicami czy ogromnym buforem.


    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Wariant 2: Gaz ( bez rekuperatora, musi być grawitacja
    Oczywiście, że nie musi być grawitacyjna.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Warian 3: Fotowoltaika + panele podczerwień + kolektor solarny + rekuperacja
    Fotowoltaika 10 kw (19300 kWh - 6000 kWh (reku) - 1960 kWh (solar) = 11340 kWh) = 33 tys zł - 40% dotacja
    Daj namiary na tych instalatorów co robią po 3,3K zł/kW. Co to za dotacja? Lokalna jakaś? Bo "czyste powietrze" nie dotuje PV. A z kolei lokalne to zazwyczaj umowy gminy z instalatorami i ceny ponad 2x wyższe, niż podałeś.


    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    12 tys zł panele podczerwień + rekuperacja 7 tys + 1 przewody elekt = 35 tys
    Skąd Ty bierzesz te ceny? Mnie kable z ułożeniem i sterowaniem wychodzą jakieś 65zł/m2. x300m2 byłoby prawie 20K zł. A panele na podczerwień to cena x2 czy x3.
    Rekuperator sam do 300m2 będzie kosztował więcej, niż przyjąłeś na całą rekuperację. A do tego montaż, skrzynki rozdzielcze itd.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Wariant 4: Fotowoltaika + pompa ciepła + rekuperacja
    Prąd 4500 kWh + pompa ciepła 3 000 kWh = 7500 kWh
    Czyli że COP średnioroczny 1,66? Skąd Ty bierzesz te dane?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    https://m.budujemydom.pl/domy-pasywn...nergooszczedny
    Danę ściągnąłem z tej strony, ale mowa była o domie energooszczędnym. Skojarzyłem to określenie z pasywnym. Być może to błąd. Jak pisałem, nie jestem fachowcem, ale nie pozwolę nazywać się głupcem.
    To artykuł nawiązujący do WT 2014 (czyli limity nieaktualne dawno - a jak jeszcze nie masz projektu to jest szansa, że załapiesz się na kolejne zaostrzenie limitów). I amatorski. Bardzo.

    Zapomina licząc limity np. przemnożyć przez sprawność kotła z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

    Już pomijając że pomylił kolumny ceny z ilością, to cena energii elektrycznej 60gr/kWh jest zbytnim uproszczeniem. Większość grzejących grzeje prądem po ok. 30gr a wprowadzona w tym roku taryfa G12as pozwala grzać poniżej 20gr/kWh.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-12-2018 o 23:14

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Jeśli zrobiłem tyle błędów, to może ktoś przeliczy te dane profesjonalnie. Zrobiłem te wyliczenia tylko dlatego, źe nie znalazłem nigdzie w internecie takiego zestawienia. Istniejące wykresy opłacalności są niekompletne. Nie uwzględniają np kosztów urządzeń, konieczności wykorzystania droższych materiałów itp.
    Jestem w sytuacji inwestora domu, który ma dylemat jaki typ energii wykorzystać w nowopowstającym domu. Na pewno w mojej sytuacji jest wiele osób, które nie wiedzą co mają robić, jaki wariant byłby najbardziej ekonomiczny.
    Być może warto te wyliczenia zrobić dla domu pasywnego ponieważ jest to najbardziej ekonomiczne ze względów energetycznych. Być może nie. Tego nie wiem. To tez warto by wyliczyć. Czy dołożenie odpowiedniego % w ocieplenie budynku zwróci się w uzysku energetycznym.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o błędy: Gdzieś znalazłem informację, źe kolektor solarny może uzyskać 70% zapotrzebowania na wodę. Te 30 % to zima, a nadmiar ciepła to ukrop w zasobniku. Jakoś sobie ludzie z tym radzą, być może: naczynko wyrównawcze, zawór ciśnieniowy?
    Jeśli chodzi o wykorzystanie gazu wiem, że musi być dobra wentylacja do pieca z kominem z kwasówkii. Nie da się tego przecież podpiąć pod rekuperację. Chyba, ze wydzieli się kotłownie od reszty domu.
    Kolektory 10 kw za 33 tys z montażem. Tak przyznaje tu popełniłem błąd. Na Allegro zestaw chyba dobrego producenta Qcells to 46 tys.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dotacje są różne. Na wsiach nawet bywa 80%. Ja przyjąłem dla Warszawy 40%, bo o takich wiem i to mnie interesuje. Każdy musi sobie to przeliczyć sam dla swojej sytuacji. Do tego dochodzą dotacje na termomodernizację oraz pożyczki na niski procent. To tez jest ciekawe i dodatkowy atut przy dużych jednorazowych inwestycjach, jak przy źródłach odnawialnych.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    Zapomina licząc limity np. przemnożyć przez sprawność kotła z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.[/QUOTE]

    Możesz to doprecyzowac. Niewiele z tego rozumiem.

    Już pomijając że pomylił kolumny ceny z ilością, to cena energii elektrycznej 60gr/kWh jest zbytnim uproszczeniem. Większość grzejących grzeje prądem po ok. 30gr a wprowadzona w tym roku taryfa G12as pozwala grzać poniżej 20gr/kWh.[/QUOTE]

    Ale nie da się chyba grzać jedynie w nocy? Podaj jak to wyliczyć, jaki byłby koszt grzania przy 2 taryfach, jakby to wyglądało %?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RafalJab

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-908
    Posty
    20

    Domyślnie

    A jeszcze jedno. Prosiłbym bardzo o podawanie poprawnych według was danych lub poprawnych wyliczeń. Co z tego, źe wytkniecie mi błąd, jeśli nie daje to pozytywnej konkluzji. Będę na bierząco korygował wyliczenia.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Jeśli chodzi o wykorzystanie gazu wiem, że musi być dobra wentylacja do pieca z kominem z kwasówkii. Nie da się tego przecież podpiąć pod rekuperację. Chyba, ze wydzieli się kotłownie od reszty domu.
    Kotła oczywiście nie podpinasz do rekuperacji. Zasady urządzania kotłowni są ściśle określone. I są różne możliwości. Nie wpływa to na wentylację w reszcie domu.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Dotacje są różne. Na wsiach nawet bywa 80%. Ja przyjąłem dla Warszawy 40%, bo o takich wiem i to mnie interesuje.
    Dasz linka do tych dotacji? Tam, gdzie buduję nie ma żadnych. Od dawna. No, poza ogólnokrajowymi programami jak Czyste Powietrze - ale tu nie ma dopłat do PV (tylko preferencyjna pożyczka która przy dzisiejszych stopach procentowych niewiele daje).

    Zazwyczaj jak gmina się zajmuje dotacjami, to ona wybiera dostawcę i ceny są tak kosmiczne, że po uwzględnieniu dotacji korzyści są nie tak różowe, jakby wynikało z %.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post

    Możesz to doprecyzowac. Niewiele z tego rozumiem.

    Klik w sygnaturce na EP, EU....


    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    Ale nie da się chyba grzać jedynie w nocy? Podaj jak to wyliczyć, jaki byłby koszt grzania przy 2 taryfach, jakby to wyglądało %?
    Tutaj masz dane wielu osób. Większość ma symboliczne zużycie w drogiej strefie.

    Cytat Napisał RafalJab Zobacz post
    A jeszcze jedno. Prosiłbym bardzo o podawanie poprawnych według was danych lub poprawnych wyliczeń. Co z tego, źe wytkniecie mi błąd, jeśli nie daje to pozytywnej konkluzji. Będę na bierząco korygował wyliczenia.
    Klik
    Klik


    BTW. Masz możliwość edycji postów.
    BTW2. Naprawdę nie odkrywasz Ameryki. Wszelkie koszty i sposoby grzania były wielokrotnie wałkowane. Użyj szukajki. Masz mega wątki miłośników grzejących prądem z COP=1, miłośników pomp ciepła, miłośników gazu a nawet tępionego na FM węgla. Każdy ma swoje argumenty i wyliczenia - zazwyczaj naginając warunki. Wszystko należy policzyć całościowo dla każdego przypadku indywidualnie uwzględniając żywotność urządzeń, koszty przeglądów, serwisu, inwestycji i kWh. Większość skupia się na kWh - a to droga na manowce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-12-2018 o 04:36

  14. #14

    Domyślnie

    Najlepsze rozwiązanie dla domu zeroenergetycznego 300m2.
    HVAC oparty o klimatyzatory kanałowe o łącznej mocy 10-12kW. Mogą być dwa lub jeden w zależności co taniej lub korzystniej. Np osobny na sypialnie na piętrze i utrzymanie nieco niższej temperatury piętra i wyższej parteru.
    Rekuperacja.
    PV do pokrycia zużycia w I taryfie z możliwością rozbudowy do pokrycia całego zużycia (obecnie nieopłacalne i nie ma sensu).

    Do ogrzewania potrzebujesz 12MWh ciepłą co uzyskasz z 4 MWh energii elektrycznej. Do tego np. 1MWh na chłodzenie itp.
    Klima kanałowa x2 12000 + kanały 3000 + praca i montaż klimy.
    Rekuperacja 15000+praca.
    PV 5kW 20000.

    Kompletny system ogrzewania i chłodzenia 30 000 zł + praca przy klimie i rekuperacji. Jak wyżej ale darmowe ogrzewanie i chłodzenie 50 000.

    Koszt eksploatacji przez 15 lat 50 000.
    Nie wiadomo co po 15 latach z PV.

    CWU 200 litrów wody zmieszanej dziennie to podgrzanie o 30 stopni. 210kWh/miesiąc. 2,5MWh rocznie w II taryfie to 675 zł co przez 25 lat daje 17 000 zł + 2000 na trzy bojlery wymieniane co osiem lat. Razem 19 000.

    Alternatywnie PC CWU Ariston 110l za 3500 + montaż 1500 zagrzeje tą wodę np za 300 zł rocznie i mamy: 7500 za energię, 2x5000 za dwie pompy przez 25 lat. Razem 17 500 zł.

    Można też liczyć koszt ogrzania CWU z PV off grid ale to nie ma sensu bo najpierw należało by pokryć całkowicie zużycie I taryfy a dopiero potem inne rzeczy. Nawet wtedy lepiej jest grzać w II taryfie lub nadwyżkami PV a nie wchodzić w off grid.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 12-12-2018 o 05:38
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15

    Domyślnie

    A na koniec brakowało Pana z klimatyzatorem i jest! I wszystko w temacie. Ciekawe czy klimatyzator się do czegoś NIE nadaje?!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest dom dosyć daleki od pasywności. Przeciętny na dzisiejsze czasy.


    Kurde, tu
    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Dom zuzywajacy 40kwh/m2 to juz drastyczne rozwiazania. Sciany z 40cm styropainu, najlepszej klasy okna 3-4 szybowe itd itp.(
    koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
    To jak w końcu jest?
    A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
    Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Kurde, tu koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
    To jak w końcu jest?
    A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
    Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.
    40 kWh/m2 to nie są kosmiczne rozwiazania, ale tak to jest jak sie pisze o tym na czym mało sie zna.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    A na koniec brakowało Pana z klimatyzatorem i jest! I wszystko w temacie. Ciekawe czy klimatyzator się do czegoś NIE nadaje?!
    Nie przygotuje cwu

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Kurde, tu koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
    To jak w końcu jest?
    A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
    Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.
    No przecież sam sobie odpowiedziałeś. Limit EUco dla NF40 to 40kWh. Czyli tyle, co w omawianej sytuacji. To nazwali domem energooszczędnym, ale to było dawno.
    Teraz mamy WT2017 gdzie mamy limit na EP=95kWh/m2/r a niebawem będzie 70. To zawiera też CWU - dodajmy powyższe 2800kWh/300m2=9,33kWh/m2. Mamy 49,33kWh/m2/r. Żeby uzyskać EP trzeba przemnożyć przez tabele z rozporządzenia i wynik zależy od źródła ciepła. Dla przykładu kocioł gazowy z otwartą komorą mnożymy przez 1,1 i dzielimy przez 0,86 wychodzi EP=63,1kWh/m2/r. Czyli lepiej od minimum obecnego a nawet przyszłego. Ale do pasywnego daleko.

    Od czasu programu NF40 i NF15 WT tak się zmieniły, że różnica pomiędzy NF40 a minimalnymi wymogami jest mała. A będzie żadna przynajmniej pod względem kWh. Bo pozostają bezsensowne wymagania szczegółowe - np. sprawność rekuperatora które zarżnęły ten program skutecznie do niego zniechęcając.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie przygotuje cwu
    CWU najtaniej jest grzać w II taryfie lub PC do CWU.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony