dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie kabel 5-żyłowy zamiast 3 szt. 3-żyłowych

    zagadnienie optymalizacji. Skoro mam ciągnąć wzdłuż tej samej trasy 3 kable 3x2.5, to czy nie można tego zebrać w jeden 5 żyłowy? N jest w całej instalacji i tak wspólny, a w trzech fazowych będą z osobnych obwodów.

    Żeby ewentualnie nie przeciążać żyły N zbyt dużym prądem z trzech obwodów można zwiększyć przekrój do 5x4. I tak by było taniej i łatwiej w układaniu. Choć dla mnie to raczej przypadek akademicki, żeby sumarycznie prąd w tych trzech obwodach przekroczył jednocześnie dopuszczalny dla żyły 2,5mm2. Prędzej chyba by wystrzelił nadprądowy 3f.

    Bujanie w obłokach czy sensowne?

  2. #2

    Domyślnie

    3x2,5 układa i wygina się całkiem spoko nie to co 5x4

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Prądów z różnych faz nie sumujesz. Natomiast przy wspólnym neutralnym musisz dać wspólną różnicówkę 3f. Więc jej zadziałanie pozbawi prądu wszystkie obwody.
    Problemem będzie rozdzielenie tego.w puszce z gniazdem czy włącznikiem, ze względu na miejsce. W dedykowanej, wyłącznie na rozdzielenie, powinno się zmieścić.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prądów z różnych faz nie sumujesz.
    Dzięki, nie wiedziałem. Ale tutaj akurat myślałem o rozwiązaniu na tej samej fazie, ale jako trzy obwody po rozdzieleniu przepięciówką w rozdzielni. Czy myślisz, że w takim razie neutralny muszę pogrubić do 4mm czy 2,5 wystarczy? Taki 2,5 potrafi przenosić w sposób ciągły chyba do około 20 A, więc może czwórka jest rozwiązaniem na wyrost. W końcu nie będę miał takiej mocy przyłączeniowej, żeby nawet to wykorzystać.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W dedykowanej, wyłącznie na rozdzielenie, powinno się zmieścić.
    Tak, właśnie o tym myślałem.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Czy myślisz, że w takim razie neutralny muszę pogrubić do 4mm czy 2,5 wystarczy?
    No to jak masz 3x2,5mm2 na tej samej fazie, to neutralny wypadałoby dać min. 7,5mm2.
    I już wiesz, czemu tak nikt nie robi
    Trzyfazowe to często do kuchni - i dwie fazy do kuchenki elektrycznej a trzecia do piekarnika. I wystarcza 3x2,5mm2 również dla neutralnego.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to jak masz 3x2,5mm2 na tej samej fazie, to neutralny wypadałoby dać min. 7,5mm2.
    Popraw mnie, jeśli się mylę, ale przecież prąd to nie woda, nie płynie po jej objętości tylko po ściankach, więc dla elektronów bardziej się liczy obwód przekroju niż jego pole. Czy miedziany pas 0,5mm x 10 mm to miałby taką samą nośność jak drut o przekroju koła = 5mm2?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Popraw mnie, jeśli się mylę, ale przecież prąd to nie woda, nie płynie po jej objętości tylko po ściankach, więc dla elektronów bardziej się liczy obwód przekroju niż jego pole. Czy miedziany pas 0,5mm x 10 mm to miałby taką samą nośność jak drut o przekroju koła = 5mm2?
    Płynie całą powierzchnią przekroju. Jakby płynął tylko obwodem, to kable byłyby robione z czegoś taniego i tylko wierzchnia warstwa byłaby z drogiej miedzi. A w najgorszym wypadku stosowałoby się cienkie płaskowniki, zamiast okrągłych przewodów - bo przecież powierzchnia walca jest najmniejsza ze wszystkich brył o danej powierzchni przekroju czyli byłoby to największe marnotrawstwo miedzi.

    Nie ważny kształt - masz kable o przekroju zbliżonym do ćwiartki koła, do uziomu stosuje się bednarkę (płaskownik). Nie bez przyczyny stosuje się mm2 przekroju, a nie obwodu do wyznaczania różnych rzeczy w elektryce.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Płynie całą powierzchnią przekroju. Jakby płynął tylko obwodem, to kable byłyby robione z czegoś taniego i tylko wierzchnia warstwa byłaby z drogiej miedzi. A w najgorszym wypadku stosowałoby się cienkie płaskowniki, zamiast okrągłych przewodów - bo przecież powierzchnia walca jest najmniejsza ze wszystkich brył o danej powierzchni przekroju czyli byłoby to największe marnotrawstwo miedzi.

    Nie ważny kształt - masz kable o przekroju zbliżonym do ćwiartki koła, do uziomu stosuje się bednarkę (płaskownik). Nie bez przyczyny stosuje się mm2 przekroju, a nie obwodu do wyznaczania różnych rzeczy w elektryce.
    pierdzielicie hipolicie!
    O zjawisku naskórkowości słyszał?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Nask%C...wo%C5%9B%C4%87

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    pierdzielicie hipolicie!
    O zjawisku naskórkowości słyszał?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Nask%C...wo%C5%9B%C4%87
    Przecież w sieciach elektrycznych domowych jest pomijalne.

    Tak samo nie uwzględnia się 'linii długiej' i nie liczy 'równaniami telegrafistów' bo dopiero w przewodach powyżej 900km zaczynają się ujawniać pewne zjawiska np. odbicie prądu od niedopasowanej impedancji itd.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    pierdzielicie hipolicie!
    O zjawisku naskórkowości słyszał?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Nask%C...wo%C5%9B%C4%87
    I jak to wpływa na przepływ w prądu 60Hz w przewodzie o przekroju 2,5mm2 czy 4mm2 na długości nawet 50m? W elektryce domowej to pomijalne.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Ale tutaj akurat myślałem o rozwiązaniu na tej samej fazie, ale jako trzy obwody po rozdzieleniu przepięciówką w rozdzielni.
    Co masz na myśli pisząc przepięcówka?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Co masz na myśli pisząc przepięcówka?
    zbyt wiele myśli na raz po mojej stronie
    Oczywiście chciałem powiedzieć o wyłączniku nadprądowym

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jak to wpływa na przepływ w prądu 60Hz w przewodzie o przekroju 2,5mm2 czy 4mm2 na długości nawet 50m? W elektryce domowej to pomijalne.
    Czyli rozumiem, że się nie myliłem, że elektrony płyną najintensywniej po powierzchni, tylko nie wiedziałem, że przy takich przekrojach jest to pomijalne.

    Tak czy owak, czy faktycznie dopuszczalne obciążenie jest liniowo zależne od powierzchni? Przecież jeśli w danych warunkach przez 2,5 m2 można puścić 20A, to przecież przez 10 mm2 nie puścimy chyba 80A?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Czyli rozumiem, że się nie myliłem, że elektrony płyną najintensywniej po powierzchni, tylko nie wiedziałem, że przy takich przekrojach jest to pomijalne.

    Tak czy owak, czy faktycznie dopuszczalne obciążenie jest liniowo zależne od powierzchni? Przecież jeśli w danych warunkach przez 2,5 m2 można puścić 20A, to przecież przez 10 mm2 nie puścimy chyba 80A?
    Nie jest liniowo zależne. Zależne jest od wielu czynników, ale wszystko sprowadza się do chłodzenia, czyli zdolności odprowadzenia wydzielonego ciepła w przewodniku. Im mniejszy przekrój tym większa powierzchnia odprowadzania ciepła na jednostkę objętości, czyli lepsze chłodzenie. Ilość przewodów w "kupie" i sposób ich ułożenia też ma znaczenie. Do określenia ile można "przepuścić" prądu przez przewód są stosowne tabelki. Ktoś to liczył, badał i na tej podstawie opracował tabelę.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Eleserwis

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-957
    Posty
    7

    Domyślnie

    I tylko z racji parę złotych mniejszych kosztów i godziny mniej pracy chcesz uprawiać elektrykę alternatywną? Należy stosować jeden przewód na jeden obwód.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    zagadnienie optymalizacji. Skoro mam ciągnąć wzdłuż tej samej trasy 3 kable 3x2.5, to czy nie można tego zebrać w jeden 5 żyłowy? N jest w całej instalacji i tak wspólny, a w trzech fazowych będą z osobnych obwodów.

    Żeby ewentualnie nie przeciążać żyły N zbyt dużym prądem z trzech obwodów można zwiększyć przekrój do 5x4. I tak by było taniej i łatwiej w układaniu. Choć dla mnie to raczej przypadek akademicki, żeby sumarycznie prąd w tych trzech obwodach przekroczył jednocześnie dopuszczalny dla żyły 2,5mm2. Prędzej chyba by wystrzelił nadprądowy 3f.

    Bujanie w obłokach czy sensowne?
    Bezsensowne. Rób normalnie i układaj osobno przewody 1-faz. Wierz mi , że 5x4 na pewno nie będzie łatwiej w układaniu

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eleserwis Zobacz post
    Należy stosować jeden przewód na jeden obwód.
    A czy są na to jakieś normy lub przynajmniej zalecenia poparte badaniami. Ponadto jak podłączyć do gniazdka jeden przewód, a może gniazdka połączyć szeregowo. A co z przewodem ochronnym, czy należy go stosować a może to ten sam przewód.
    Coś więcej na ten temat możesz powiedzieć?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Do określenia ile można "przepuścić" prądu przez przewód są stosowne tabelki. Ktoś to liczył, badał i na tej podstawie opracował tabelę.
    coś jak ta w poniższym artykule?
    http://www.elektryk.kdi.pl/kurs-sep/...elektrycznych/

  19. #19

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    A czy są na to jakieś normy lub przynajmniej zalecenia poparte badaniami. Ponadto jak podłączyć do gniazdka jeden przewód, a może gniazdka połączyć szeregowo. A co z przewodem ochronnym, czy należy go stosować a może to ten sam przewód.
    Coś więcej na ten temat możesz powiedzieć?
    Może ja spróbuję odpowiedzieć, Coś Ci się pokróliczkowało Jak podłączyć przewód do gniazdka, ano normalnie tylko zależy ilo żyłowy.
    Chciałeś zabłysnąć a wyszło jak zwykle
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony