dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie W nowym domu nie ma pradu w lazienkach

    Witam ,

    Elektryk z uprawnieniami wykonal instalacje elektryczna w nowym domu. Na etapie prac bez zastrzezen wszystko bylo. Kabelki tak cudnie poukladane , ze szkoda mi bylo zakrywac je tynkami. Kilka tygodni temu zamontowal rozdzielnie i otrzymalam jej opis.

    W domu sa 2 lazienki i WC . W opisie czytam :
    Wylacznik roznicowo-pradowy od lazienek
    Lazienka od sypialni
    Pralnia
    Zmywarka

    Nie znalazlam w opisie drugiej lazienki i WC wiec zadalam pytanie , ktore bezpieczniki za nie odpowiadaja . Prace wykonczeniowe w toku.
    Odp. elektryka : z tym pytaniem mam problem , musze zapytac swojego pracownika

    Potem taka odpowiedz : Druga lazienka i WC podlegaja pod ten sam bezpiecznik co Pralnia

    Jeden z moich obecnych pracownikow ( uprawnienia elektryka takze ) sprawdzil i po wlaczeniu bezpiecznika Pralni
    nie ma pradu w drugiej lazience i WC .

    Nie znam sie na elektryce , moze ktos mi powie co mam o tym wszystkim myslec ?
    Ostatnio edytowane przez 2bee ; 29-03-2021 o 00:48

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zapewne błąd elektryka - wykonał instalację wewnątrz pomieszczeń nie doprowadzając przewodu zasilającego obwód.
    Cóż mogę doradzić, łazienka jest specyficznym pomieszczeniem i przed porażeniem powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo - prądowym dlatego też obwód jej powinien być zasilony przez obwód zabezpieczony takim wyłącznikiem więc najprościej z pralni.
    (wiadomo , najlepszym rozwiązaniem byłby oddzielny obwód zasilania)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A jeżeli masz wszystko pospinane, to włącz zasilanie wszystkiego, i sprawdź, czy jest prąd tam, gdzie nie ma. Potem wyłączaj grupami (albo w dwie osoby po kolei esy) i sprawdź, kiedy zgaśnie.

    Jak prąd się nie pojawi po włączeniu wszystkiego i nie zrobiłeś zdjęć czy filmów przed tynkowaniem, to masz problem. Możesz próbować wykrywaczem metali (kabli bez napięcia) prześledzić trasę.
    Jak masz zdjęcia - to przeanalizuj, jak idą kable.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    Nie znam sie na elektryce , moze ktos mi powie co mam o tym wszystkim myslec ?
    A jest sens myśleć? Wykonawca instalacji niech wyjaśni sprawę na obiekcie a nie przez telefon.
    Może wszystko jest ok a może jest spartolone, najpierw j/w.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zapewne błąd elektryka - wykonał instalację wewnątrz pomieszczeń nie doprowadzając przewodu zasilającego obwód.
    Nie wierzę. Jeżeli trafiłeś, to był to chyba dekarz z SEP-owskimi a nie elektryk. Już bardziej bym obstawiał kabel wprowadzony do rozdzielnicy ale nie wpięty pod zabezpieczenia.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 13-12-2018 o 10:10
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Nie wierzę. Jeżeli trafiłeś, to był to chyba dekarz z SEP-owskimi a nie elektryk. Już bardziej bym obstawiał kabel wprowadzony do rozdzielnicy ale nie wpięty pod zabezpieczenia.
    Nie tyle trafiłem co poprawiałem tak zrobioną instalację.
    A jak widzisz koleżanka ma inny problem bo instalacji nie tyle wykonywał sam elektryk a jego pomocnik
    "Odp. elektryka : z tym pytaniem mam problem , muszę zapytać swojego pracownika "
    , a jeszcze rozmowa przez telefon, a nie na miejscu jednoznacznie wskazuje na ignorancję z jego strony.

    Cokolwiek jest musi to sprawdzić i naprawić elektryk który wziął za to pieniądze.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Mam pytanie "dodatkowe" - te wszystkie przewody zbiegają się w puszce nad drzwiami WC ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    To może inaczej - czy są np. dwa różne obwody dla oświetlenia i gniazd wtykowych łazienki (zarówno dla jednej, jak i drugiej) ?
    Cytat Napisał 2bee
    Czy tak moze byc , ze dwa rozne bezpieczniki odpowiadaja za te same gniazdka ?
    Nie może być, chyba że są dwa rózne obwody gniazd 230 V w garażu.
    Swoją drogą oprócz opisu zabezpieczeń wypada dać klientowi spis obwodów i przewodów do tych zabezpieczeń.
    Na koniec schemat/y, pomiary i protokół badań w/w instalacji jako załącznik do zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie

    Jeszcze jakby zdjęcie tej rozdzielnicy ....
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 17:48
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz - jaki bezpiecznik ? Jego wielkość itd. Czy są osobne przewody do oświetlenia i gniazd tej i drugiej łazienki ?
    Że jest RCD, to już czytałem.
    Mam wrażenie, że coś uboga ta instalacja. Przydał by się schemat np. rozdzielnicy z podaniem obwodów, przekrojów itp.
    No i fotka wiele by pomogła w zrozumieniu tego cuda.

    Skoro wszystko ładnie-pięknie, to jak wygląda rozdzielnica w środku ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 18:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Ta, ta.
    16 A na oświetlenie i przewód o przekroju 1,5 mm2.
    16 A na osprzęt typu łączniki, produkowane na 10 A prądu znamionowego.
    Ja dziękuję za taką instalację !

    Ale poczekajmy na fotkę/fotki, zobaczymy jak to jest zrobione.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 18:43
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak.
    Przewody obwodu oświetlenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Jest błędem.
    Czytaj https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobo...zabezpieczanie
    i dobieraj zabezpieczenia biorąc pod uwagę sposób ułożenia, obecność innych przewodów we wiązce itd.
    Może dojdą harmoniczne, może dojdą inne czynniki ...
    Na ten temat w necie jest mnóstwo informacji, wymiany uwag, dyskusji na forach itp.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    Dzieki. To co ja mam powiedziec elektrykowi , ktory tak to zaprogramowal ?

    A tak w normalnym jezyku , to czym grozi oswietlenie w lazience na 16A? ...zakladajac , ze mam pstryczek na 16A.

    Zadalam mu pytanie o grubosc kabelkow i taka odpowiedz otrzymalam :
    "WSZYSTKIE ZASILANIA SĄ PRZEWODEM 2,5 MM2"
    To może być 16A.

    Miliony osób w Polsce ma zabezpieczeni 16A na 1.5 mm i zwykłe pstryczki, żyją i mają się świetnie. Jedynie elektrycy po forach się pienią i linkują przepisy .
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 15-12-2018 o 13:15

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Miliony osób w Polsce ma zabezpieczeni 16A na 1.5 mm i zwykłe pstryczki, żyją i mają się świetnie. Jedynie elektrycy po forach się pienią i linkują przepisy .
    Nie wszyscy żyją, nie wszyscy mają się świetnie, wiele straciło dorobek całego życia.



    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__b_statystyka_pozarow_tab1.jpg
Wyświetleń:	785
Rozmiar:	26,9 KB
ID:	423217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__b_statystyka_pozarow_tab3.jpg
Wyświetleń:	785
Rozmiar:	53,6 KB
ID:	423220  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-12-2018 o 13:25

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wszyscy żyją, nie wszyscy mają się świetnie, wiele straciło dorobek całego życia.
    I ty wiesz, że to przez zabezpieczenie 1.5mm szesnastką, a nie przez zwykłe druciarstwo, niechlujstwo i zaniedbania jakie są powszechne.

    Pojęcia nie masz i mało widziałeś stary instalacji .

    BTW. Masz telewizor? Albo cokolwiek o niskim poborze prądu? Jest podłączone do gniazdka. Tak? Gniazdko jakim masz bezpiecznikiem zabezpieczone? 16A? Kabel w ścianie 2.5 mm? Tak? To co się stanie jak pójdzie niepełne zwarcie? Te cienkie kabelki idące od gniazdka do telewizora czy innej ładowarki staną ci w płomieniu, a bezpiecznik nawet nie drgnie. Więc nie mędrkuj na temat pożarów, tylko zmień bezpiecznik na np. 2A jak chcesz być taki ultra bezpieczny
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 15-12-2018 o 13:56

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    To co się stanie jak pójdzie niepełne zwarcie?
    Co to "niepełne zwarcie"?
    Tak czy inaczej podałem statystyki i jaka część jest spowodowana instalacją masz tam wyszczególnione.

  16. #16

    Domyślnie

    Jak się ma ta sytuacja do przepisów ?

    Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 - Rozporządzenie wykonawcze do Prawa budowlanego i paragraf 188 p.2
    ( http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20020750690 )


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Par 188 p 2.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	64,5 KB
ID:	423188
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    One moment! W telewizorze zaraz po wejściu kabelka 2/3 x 1mm^2 typowo jest rurkowy bezpiecznik topikowy 1,25A , kiedyś były 1,6A (nie dotyczyło Rubinów z kawałkiem śruby M6) . Więc obwód zaraz będzie przerwany w razie W. Widziałem także przewód do bojlera OMY 3 x 2,5 smażący się jak kaszanka na patelni, gdy w kamienicy upaliło się zero pod tablica rozdzielczą. Bojler był na osobnym nowym obwodzie z nowego przyłącza i uratował mieszkańców kamienicy przed 220V na obudowach lodówek i pralek. Wtedy jeszcze było 220 a nie 231.

  18. #18

    Domyślnie

    Jednak ... wykrakałem Taka sytuacja może się zemścić w przyszłości przy niespodziewanych zadziałaniach RCD, gdy upływność na przewodach instalacji i odbiorach wzrośnie do wartości > 0,5 IΔn
    A gdzie obiecane zdjęcie tej rozdzielnicy ?
    I przypominam, żę odbiorniki powyżej 2 kW powinny być zasilane z osobnej, wydzielonej linii.
    Cytat Napisał 2bee
    A dzisiaj otrzymalam taki e-mail :
    "Prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami i w porozumieniu z Panem od wykończeniówki.
    Wszystko zostało sprawdzone i działa. Pomiary również bardzo dobre."

    I co ja mam teraz zrobic ?
    Zarządać protokołu pomiarowego i zastrzec sobie, że będzie on weryfikowany przez pomiarowców.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-12-2018 o 11:03
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Kolego muchenz, to jeszcze zamieść charakterystykę tI wyłącznika samoczynnego typu B o prądzie 16 A i napisz, w jakim czasie w/w wytrzyma wielokrotność (podaj wartość) prądu znamionowego, a następnie porównaj z wytrzymałością prądową długotrwałą przewodu o przekroju 1,5 mm2.
    Jakie wyniki ?
    No i na koniec weź pod uwagę współczynniki zmniejszające dla wiązek, współczynniki poprawkowe dla temperatury otoczenia, harmoniczne i inne czynniki.
    To dopiero będzie zdziwienie.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-12-2018 o 11:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego muchenz, to jeszcze zamieść charakterystykę tI wyłącznika samoczynnego typu B o prądzie 16 A i napisz, w jakim czasie w/w wytrzyma wielokrotność (podaj wartość) prądu znamionowego, a następnie porównaj z wytrzymałością prądową długotrwałą przewodu o przekroju 1,5 mm2.
    Jakie wyniki ?
    No i na koniec weź pod uwagę współczynniki zmniejszające dla wiązek, współczynniki poprawkowe dla temperatury otoczenia, harmoniczne i inne czynniki.
    To dopiero będzie zdziwienie.

    Ta tabelka którą przytoczyłem podaje wartość zabezpieczenia nadprądowego w standardowych warunkach (25*C) dla kabla w PCV. Jeżeli warunki są inne, to dopiero wtedy trzeba użyć przeliczników korekcyjnych - jako elektryk powinieneś to wiedzieć.

    Wiec nie bajeruj.

    A z tymi harmonicznymi to już pojechałeś. Widać, ze udajesz mądrzejszego niż jesteś.

    Problem harmonicznych występuje w układach trójfazowych, gdzie harmoniczne spływają do kabla neutralnego obciążając go, a nie w jednofazowych gdzie co najwyżej masz zjawisko naskórkowości, ale dla tak małych częstotliwości jest znikome i pomijalne.

    Ile razy dałeś 4mm2 do zwykłych gwizdek zamiast 2.5mm, bo stwierdziłeś, że tanie zasilacze impulsowe klienta będą tak sadzić wysokimi harmonicznymi, że 2.5 nie wytrzyma?

    Strzelam. Ani razu. Ale na forum po bajerować można znajomością tematu - LOL .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony