Cytat Napisał tomek 33 Zobacz post
Proszę weźcie pod uwagę, że ja się na kominkach praktycznie kompletnie nie znam (znam się na czym innym i na innych forach sam udzielam porad). Jednak na tyle zainteresowałem się tematem, że doszedłem do wniosku, ze chce zrobić taką pseudo-akumulację zamiast zrobić zwykły kominek dekoracyjny jak to robi 90% ludzi w tego typu domach. Jednym z powodów jest właśnie bardziej liniowe oddawanie ciepła co nie powoduje takiego "przegrzania" salonu. Z tego co wyczytałem to dobry wkład z podwójną szybą (czy nawet potrójną) nawet przy niezbyt zaawansowanej akumulacji nie generuje w bezpośredniej bliskości kominka tak wysokich temperatur jak nazwijmy to "tradycyjny kominek" beż żadnej akumulacji. Mam salon połączony z kuchnią i przedpokojem i daje to powierzchnie ok. 50 m2. Dodatkowo kominek będzie w pobliżu schodów na górę. Wydaje mi się, że ciepło generowane przez kominek będzie miało dokąd pójść.
Mam 2 alternatywy. Albo zrobię jak 90% ludzi "zwykły kominek" i dam sobie spokój z jakąkolwiek akumulacją albo zrobię kominek z prostą akumulacją (pseudo akumulacją czy namiastką akumulacji jak kto woli). Jak pisałem budżet mam ograniczony i nie stać mnie na prawdziwą akumulację/prawdziwy piecokominek to po pierwsze a po drugie z ekonomicznego punktu widzenia na dziś dzień było by to bardzo mocno dyskusyjne bo podstawowym źródłem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe.
Firma Godzic proponuje do "taniej akumulacji" wkład kominkowy Isty w nowej wersji specjalnie fabrycznie dostosowany do kanałów nasadowych. Koszt samego wkładu to 7150,00 zł netto. Wydaje mi się, że mogę znaleść jakąś tańszą alternatywą - może nie tak dobrą ale do krążków akumulacyjnych + płyt akumulacyjnych wystarczającą. Czy wkłady Unico Dragon można traktować jako alternatywę dla tego wkładu? Podobno nadaje się do prostej akumulacji.
Rozumiem, ze moc wkładu powinna być dostosowana do wielkości masy akumulacyjnej. Jakie wkłady/zestawy możecie zaproponować do takiej pseudo-akumulacji? Jaki może być całkowity koszt inwestycji? Początkowo zakładałem na kominek budżet w wysokości 10 tys. złotych ale zdaje sobie sprawę, że nawet do taniej akumulacji będę musiał dołożyć. Niestety nie jestem w stanie dołożyć zbyt wiele (np. kolejnych 10 tys.) a poza tym nie potrzebuje prawdziwej akumulacji. Będę wdzięczy za wszelki porady i dziękuje wszystkim za dotychczasową dyskusję.
Kupę kasy masz do dyspozycji! Prawie tyle ile u mnie profesjonalny zestaw z montażem kosztuje. Nie jakieś namiastki, typu krążki, wkłady....

Robię teraz ostre czyszczenie magazynów. Zarejestrowałem muzeum, potrzebuje miejsca....Kupa rzeczy do sprzedaży ze zniżkami....Jedna aukcja już jest. Będą następne....Ale niekoniecznie to co na aukcji. Mam po ekspozycji np fajny zestaw z paleniskiem typu HKD 4 Brunnera + kostki CMA, ale to nie wszystko.