dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Różnica temperatur pomiędzy poziomami - zimno na poddaszu użytkowym

    witam.
    mam taki problem, że na poddaszu użytkowym mam niższą temperaturę niż na parterze.
    dach ocieplony 30 cm wełny rockwool, okna szczelne, kaloryfery zgodne z projektem.
    czy różnica temperatur może być spowodowana brakiem cyrkulacji powietrza na poddaszu? na górze jedynie łazienka ma wentylację - pokoje nie - nie była zaplanowana w projekcie.
    mam wolne kanały w kominach i zastanawiam się czy nie zrobić kratek. czy jest szansa, że spowoduje to wyrównanie temperatur na parterze i piętrze?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Okna szczelne i wentylacja grawitacyjna?
    Tak czy inaczej - scigaj projektanta instalacji. Pewnie nie policzył obciążeń pomieszczeń i na pko dobrał za małe kaloryfery.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Grzejniki posiadają zawory i głowice termostatyczny?
    Na ile są ustawione?
    Jak jest temp. na dole, jaka na górze i co pokazuje automatyka?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mj2007 Zobacz post
    witam.
    mam taki problem, że na poddaszu użytkowym mam niższą temperaturę niż na parterze.
    dach ocieplony 30 cm wełny rockwool, okna szczelne, kaloryfery zgodne z projektem.
    czy różnica temperatur może być spowodowana brakiem cyrkulacji powietrza na poddaszu? na górze jedynie łazienka ma wentylację - pokoje nie - nie była zaplanowana w projekcie.
    mam wolne kanały w kominach i zastanawiam się czy nie zrobić kratek. czy jest szansa, że spowoduje to wyrównanie temperatur na parterze i piętrze?
    Jakie masz ogrzewanie tzn. jak ono działa. Cyklicznie czy w sposób ciągły?

  5. #5

    Domyślnie

    Wentylacja grawitacyjna jest w zasadzie tylko na dole, góra ma jedynie kratkę w łazience. I wentylacja i kaloryfery są takie jak w projekcie, nic nie było zmieniane.
    Różnica pomiędzy poziomami to ok. 2 stopnie. Na dole większą część w podlogowce więc i bezwładność mniejsza, ale na górze jest odczuwalne chłodniej.
    Piec chodzi cyklicznie - ba górze mam sterownik pokojowy ustawiony na 21 stopni.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mj2007 Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna jest w zasadzie tylko na dole, góra ma jedynie kratkę w łazience. I wentylacja i kaloryfery są takie jak w projekcie, nic nie było zmieniane.
    Różnica pomiędzy poziomami to ok. 2 stopnie. Na dole większą część w podlogowce więc i bezwładność mniejsza, ale na górze jest odczuwalne chłodniej.
    Piec chodzi cyklicznie - ba górze mam sterownik pokojowy ustawiony na 21 stopni.
    Jeżeli wykonawstwo poddasza jest zrobione zgodnie ze sztuką budowlana to wszystko jest ok.
    Na poddaszu masz wełnę która nie ma takiej akumulacji cieplnej jak masywne ściany pełne na dole. Stąd bierze się ta różnica tym bardziej że ogrzewanie chodzi cyklicznie. Góra nie mając zdolności akumulacyjnych ciepła szybciej się wychładza w stosunku do dołu dlatego w takim przypadku nastawy na kaloryferach na poddaszu muszą być wyższe aby zrekompensować szybszy spadek temperatury z powodu braku możliwości akumulacji ciepła o ile sterownik kotła jest na dole. Jak sterownik włączający kocioł jest na poddaszu (w miejscu które wychładza się najszybciej) to nastawy na kaloryferach na dole będą musiały być niższe niż te na głowicach termostatycznych. Przeczytaj instrukcje głowic termostatycznych tam jest to opisane. Temp. na głowicy termostatycznej to najczęściej nie jest temp. w pomieszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 19-12-2018 o 13:39

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Powinieneś się cieszyć że masz chłodniej na poddaszu - lepiej się śpi.
    Termostat pewnie masz na parterze.
    Przy WG potrzebne są nawiewniki, chyba że któraś z wentylacji robi Ci nawiew.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony