dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie zehnder comfoair q450 - woda wewnątrz

    Od roku użytkuję rekuperator Q450 ale jest to pierwsza zima gdy mieszkamy. Rekuperator został zainstalowany jako wersja prawa (czerpnia wchodzi po lewej, odprowadzenie skroplin od lewego otworu), z prawej strony znajduje odprowadzenie, które powinno być zatkane korkiem (i jest).
    Kilka dni temu z rekuperatora dochodziło dziwne bulgotanie z prawej strony, przy maksymalnych obrotach. Gdy odkręciłem od dołu korek, z rekuperatora wyciekło około 2 l wody. Czy to jest normalne, czy coś się mogło zatkać?

    Syfon po stronie lewej działa poprawnie i jest drożny.

    Pozdrawiam.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Poczytaj o cieknącym Brinku. Tam jest wszystko. Masz wygraną sytuację, bo masz dwa odpływy...
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Dzięki wątkowi o Briku, problem został rozwiązany.
    Poza czytaniem forum, miałem rozmowę z serwisantem Zehnder, który również doradził zamontowanie dobrego syfonu zamiast zaślepki. W pewnych warunkach temperaturowych (okolice zera -3..3), następuje wkraplanie się wody po stornie gdzie nie ma syfonu (wg. producenta). Wody może być tak dużo, że dochodzi do przeciekania obudowy i możne kapać od dołu (ja tak miałem).
    Zamontowanie syfonu kulowego zabezpiecza, przed gromadzeniem nadmiaru wody.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Wszystko OK, ale... czy miałeś dodatkowy króciec czy go kupiłeś? Bez specjalnej przejściówki nic ta nie podepniesz. ja dzwoniłem do serwisanta, który jak się okazało znał problem i dalej to już on pilotował. Za parę dni z zehndera przyszły króćce przyłączeniowe, oczywiście wszystko za darmo. Zamontowałem je do obudowy bez żadnego syfonu, dokupiłem trójnik i kawałek rurki 32 i połączyłem ze "starą" instalacja z drugiego odpływu. Dopiero ta instalację zasyfonioną dwoma kawałkami elastycznej harmonijki o dość dużej wysokości, bo u mnie występował problem wysychania wody w syfonie i podciągania zapachów z kanalizy. Wielu teoretyków na tym forum bredziło, że to niemożliwe, bo tam nadciśnienie i innego typu bzdety, fakt jest taki ze zehnder lubi sobie zaciągnąć z syfonu i albo pilnujesz czy masz wodę w nim, albo masz go na tyle dużego że nie wyschnie w lecie, albo zakładasz porządny kulowy.
    Objawy miałem podobne, kapało gdzieś spod korka drugiego odpływu a nawet pierwszego, ale spod obudowy. Po odkręceniu drugiego odpływu morze wody. Oczywiście wszystko w granicach temperatur +5/-5 a reku w nieogrzewanym pomieszczeniu o temp ok. 8-12 stopni. Po dodaniu drugiego odpływu problem skroplin zniknął. Problem odpływu skroplin. Bo to co skropliny robią z obudową i środkiem rekuperatora to dowiem się za jakiś czas. Czy skropliny trafiają bezpośrednio do odpływu, czy przesączają się przez jakiś styro, czy zalegają gdzieś w obudowie i tworzą odpowiednie warunki do hodowli pieczarek, czy powodują rdzewienie obudowy itp itd dowiem się na wiosnę, wtedy na spokojnie planuję rozbiórkę urządzenia, a ew. wyżej wymienione problemy powinny pozostawić już trwałe ślady.
    In minus, że zjawisko miało miejsce i producent tego nie przewidział, in plus zachowanie serwisanta i samej firmy w celu usunięcia niedogodności. Niedogodności, bo nie wiem czy zamontowanie drugiego syfonu usunęło chorobę, czy tylko jej objawy.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Dodatkowy króciec miałem, ale Zehnder zaoferowali, że przyślą. Odnośnie podłączenia, to nie powinno się łączyć tych dwóch spustów, każdy z nich powinien mieć oddzielny syfon (i większy tym lepiej, bo latem lubi wysychać). Z tego co patrzyłem to wewnątrz styropian jest wyprofilowany w taki sposób aby woda spływała do syfonu (z lewej i prawej jest tak samo). Po 1.5roku mam czysto wewnątrz, jak woda nie stoi a powietrze przepływa to powinno być ok.

    Wydaje mi się, że to zjawisko normalne, powietrze o temp. ~0C z wilgotnością ponad ~90% "krzyżuje się" z ciepłym wymiennikiem, co powoduje wkraplanie się rosy. Jeżeli taka pogoda trwa kilka dni, wody zbiera się dużo.

    Na lato syfony zalewam płynem do mycia naczyń, nie wysycha przez kilka tygodni.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Na lato syfony zalewam płynem do mycia naczyń, nie wysycha przez kilka tygodni.
    Dobrym sposobem jest również wlanie kieliszka oleju roślinnego.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam rekuperator comfo air 350 i u mnie wystąpił również problem z zbieranie się wody w miejscu w którym jej nie powinno być tzn. po stronie gdzie odpływ skroplin jest zaślepiony.
    Jednostka jest w wersji lewej tzn. czerpnia i wyrzutnia patrząc od frontu reku (panel) jest po mojej prawej stronie i po tej samej stronie jest podpięty odpływ skroplin.
    Kilku krotnie już zauważyłem że po stronie powietrza nawiewanego do budynku za wymiennikiem zbiera się woda, słychać charakterystyczne chlupotanie.
    Ktoś na początku tego tematu pisał że problem jest związany z wykraplaniem się wody w "pewnych warunkach" po stronie nawiewanej wymiennika bo tak mu w serwisie Zhendera powiedzieli, co zresztą jest nie prawdą. Wymiennik po tej stronie jest suchy w przeciwieństwie do drugiej strony wymiennika gdzie powietrze wywiewane z budynku ciepłe i wilgotne jest schładzane przez powietrze nawiewane do budynku z czerpni w wyniku czego powstaje kondensat który wykrapla się w wymienniku. Taki efekt nie może zajść po stronie nawiewu do budynku ponieważ musiała by zajść sytuacja w której powietrze wywiewane z budynku jest chłonniejsze od powietrza nawiewanego i to o taką wartość aby osiągnęło punkt rosy.
    Przyczyna tego problemu jest różnica w pracy wentylatorów wynosząca więcej niż 10-15%. Najczęściej przez to iż na kanałach czerpnia i nawiew do budynku powstają duże opory wówczas wentylator nawiewny rozkręca się mocniej od wywiewnego i jest problem z zbilansowaniem przepływów powietrza i woda jest "przechlapywana" na druga stronę i dlatego zbiera się tam gdzie jej nie powinno być.

    Rozwiązanie problemu: przedmuchać czujniki ciśnienia, sprawdzić filtry, zamontować dodatkowy odpływ po drugiej stronie

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł1985 Zobacz post
    Mam rekuperator comfo air 350...woda jest "przechlapywana" na druga stronę i dlatego zbiera się tam gdzie jej nie powinno być.

    Rozwiązanie problemu: przedmuchać czujniki ciśnienia, sprawdzić filtry, zamontować dodatkowy odpływ po drugiej stronie
    Czy zaglądałeś do środka? Gdyby woda z jednej komory była przepychana do drugiej to znaczy, że wymiennik jest nieszczelny. Skoro woda by się przedostaje to strumienie powietrze również by się mieszały w sposób niekontrolowany.
    http://www.hedsonenergy.pl/images/resource/z1.jpg

    Żeby się przelało, to komora z syfonem, powinna się wypełnić (możliwe, przy zatkanym odpływie) dość mocno, to mogło by powodować przedostawanie się do komory "bez odpływu" ale również na zewnątrz obudowy.
    Zgodzę się, że to skraplanie może być spowodowane, tym, że wentylatory pracują nierównomiernie, gdy ilość powietrza się nie bilansuje (bąd czujnika, zaszroniona czerpnia), ale nie "przepychanie" wody.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony