dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1908

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Program93

    Na już to podaję linka do tematu, który założyłem - https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    są tam moje przemyślenia, wiedza zaczerpnięta z tego forum i innych stron z netu oraz obserwacje z pracy PC.

    Wg mnie zamiast ładować kasę w mocniejszą PC - to lepiej tę różnicę zainwestować w lepszą izolację tak by zejść z OZC poniżej 9 kW i starczy mniejsza PC.

    Mam stary dom ale ocieplony, tak że z OZC zeszedłem w okolice 7,3 kW. Grzejniki przewymiarowane, wczoraj rano gdy termometr pokazywał -18,6*C, pomiar PC coś oszukuje bo PC pokazywała -14*C - to temperaturę wody ustawiła sobie wg krzywej na +45*C.
    Na noc w domu mam +21*C ustawione, a od 7h na dzień +22*C, mimo -18*C widzę na liczniku że o 3h i o 6h zrobiła sobie PC 1h przerwy w pracy.
    Mury dogrzane bo w ciągu dnia temp. w domu +22*C od 7h do 21h.

    Po powrocie do domu spiszę dane z ostatnich dwóch dni, to podam zużycie prądu.

    Od maja mam fotowoltaikę i od października Pompę Ciepła.
    Obecna zima jest najgorsza dla PC oraz PV od ostatnich trzech lat. Dużo zachmurzenia, dużo wilgoci w powietrzu, przez kilka dni mgły 24h/doba, częste opady deszczu lub śniegu - do tego temperatury stale na pograniczu 0*C. Dla PV to słabsza produkcja prądu, a dla PC takie warunki to częste odszranianie, pobierające dodatkową energię.

    Z tego co dotychczas przeliczałem od października - to koszt ogrzewania za cały sezon grzewczy powinien wyjść zbliżony do kosztu ogrzewania węglem. Przeszedłem z kotła zasypowego na PC. Gdyby pogoda była zbliżona do tej z zimy 2019/2020r. to może byłoby do 500 zł taniej niż na węglu. A gdyby zima była mroźniejsza i niekorzystne warunki pogodowe dla PC - to może wyjść ze 500 zł drożej niż węgiel. Ciężko to jednoznacznie porównać bo warunki pogodowe są zmienne. A tak na ścisłość przy mroźniejszej zimie to i węgla zeszłoby więcej. Do tego jestem dopiero w połowie pierwszego sezonu z PC.

    Ja na PC zdecydowałem się głównie z powodu dotacji. Tata nie miał w poprzednim roku dochodu, to pozwala mi zgarnąć 60% dotacji. A od stycznia 2020r. otrzymał już swoją emeryturę. Gdyby nie to, to raczej bym ze 2 lata jeszcze pociągnął na starym kotle, a potem pomyślał nad kotłem na pelet - biorąc pod uwagę głównie koszty instalacji.
    Pomijając koszty instalacji to komfort użytkowania jest SPORY.
    Komputer utrzymuje temp. w domu wg harmonogramu, tylko 2x w tygodniu zaglądam do piwnicy spisać zużycie i produkcję, następnie zestawiam to z odczytami z licznika. Ewentualnie sprawdzić czy utrzymuje poprawne ciśnienie wody w CO i wylać wodę z 5L bańki podstawionej pod rekuperator.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-01-2021 o 07:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony