dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 96
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 1901
  1. #701
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ok, to rozumiem że jak zrobię ozc u was to pomożecie z doborem odpowiednich grzejników
    Pomożecie ...?, pomożemy (E. Gierek)

  2. #702

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ktoś mi powie jak się dobiera grzejniki pod pompę. Mam rozumieć, że muszę szukać moc przy 45stopniach? Żaden producent niestety nie podaje mocy dla takich wartosci
    Bardzo dawno w XXw. dobierano żeberka żeliwne 1 szt. na 1m2 pomieszczenia + dodatkowo 1 szt.
    Przykład; pokój 25m2 czyli 26 szt. żeliwnych. Grzało się wtedy na zasilaniu ok.70*C

    Panelowe (stalowe ) lub aluminiowe żeberka dobierało się 1szt. na 1,5m2
    przykład: pokój 25m2 czyli 16,6szt zasilanie nie przekraczało 45--50*C
    Ja bym dał np. aluminiowe tyle samo co żeliwne, choć zwolennikiem jestem panelowych. Co do panelowych to jak będziesz znał moc 1szt żeberka żeliwnego do dobierzesz grzejnik panelowy o odpowiedniej mocy.

    https://kociolcenowy.pl/content/16-p...ejnik-panelowy
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #703
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Bardzo dawno w XXw. dobierano żeberka żeliwne 1 szt. na 1m2 pomieszczenia + dodatkowo 1 szt.
    Przykład; pokój 25m2 czyli 26 szt. żeliwnych. Grzało się wtedy na zasilaniu ok.70*C ..
    Teraz mamy XXI wiek i cokolwiek sie zmieniło w metodach doboru grzejników. Wtedy ta metoda jakos dawala rade, teraz do niczego nie jest przydatna.

  4. #704

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Teraz mamy XXI wiek i cokolwiek sie zmieniło w metodach doboru grzejników. Wtedy ta metoda jakos dawala rade, teraz do niczego nie jest przydatna.
    Ja to wiem, lecz gość chciał jakiejś pomocy ( podpowiedzi) co do doboru grzejników.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #705

    Domyślnie

    Stary dom (lata 70.), nieocieplony, grzejniki.

    Aktualnie ogrzewany ekogroszkiem (kocioł 15 kW), z temperaturą na wyjściu kotła w najgorsze mrozy dochodziłem do 70-75 stopni, w ostatnią zimę – leciałem na 45-55 stopniach, do 60-65 podbijałem w najzimniejsze dni.

    Czy po ociepleniu domu, bez wymiany grzejników, mam szansę na pompę ciepła? Jeśli tak, to rozumiem, że chodzi o model wysokotemperaturowy?

    Na przyłączu, przed licznikiem, mam bezpieczniki 3x25A (jeszcze topikowe). Dobrze rozumiem, że konieczne będzie zwiększenie przydziału mocy? Widzę, że piszecie tu o zabezpieczeniach C20, C25 – ale, rozumiem, to na samą pompę – a nawet przy obecnych zabezpieczeniach zdarzało mi się przeciążyć instalację tak, że przepalał się bezpiecznik (4 małe elektryczne przepływowe ogrzewacze wody + ew. inne urządzenia, które przypadkiem włączy się równocześnie, robią swoje).

    Słyszałem, że pompa wymaga wyłącznika różnicowoprądowego. Budynek obecnie nie posiada lokalnego uziemienia, więc rozumiem, że czekać mnie też będzie jego dobudowa (równocześnie pewnie będzie wypadało zmodernizować rozdzielnicę wymieniając ją na coś współczesnego i wydzielając licznik energii do osobnej skrzynki na zewnątrz – do obecnej tę różnicówkę będzie nawet trudno wcisnąć i na pewno wciskanie współczesnych zabezpieczeń do przedpotopowej rozdzielnicy wymagałoby sporej ekwilibrystyki).

    Da się w starym domu wymienić w części pomieszczeń grzejniki na klimakonwektory w celu używania ich w celach klimatyzacyjnych latem, czy wymaga to poprowadzenia do nich nowych nitek z kotłowni? Niby coś słyszałem, że przy klimakonwektorach używanych do chłodzenia cały obieg od kotłowni do klimakonwektora musi być w specjalnej otulinie – ale nie wiem, ile w tym prawdy.

  6. #706

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Stary dom (lata 70.), nieocieplony, grzejniki.
    1/ Czy po ociepleniu domu, bez wymiany grzejników, mam szansę na pompę ciepła? Jeśli tak, to rozumiem, że chodzi o model wysokotemperaturowy?
    2/ Na przyłączu, przed licznikiem, mam bezpieczniki 3 x 25 A ( jeszcze topikowe). Dobrze rozumiem, że konieczne będzie zwiększenie przydziału mocy?
    3/ Da się w starym domu wymienić w części pomieszczeń grzejniki na klimakonwektory w celu używania ich w celach klimatyzacyjnych latem,
    ......czy wymaga to poprowadzenia do nich nowych nitek z kotłowni?
    ......Niby coś słyszałem, że przy klimakonwektorach używanych do chłodzenia cały obieg od kotłowni do klimakonwektora musi być w specjalnej otulinie
    .....– ale nie wiem, ile w tym prawdy.
    ad1/ Należy wykonać profesjonalne OZC i się dowiesz, nie koniecznie wysokotemperaturowy model,
    ad2/ Należy zwiększyć przydział mocy,
    ad3/ Jeżeli chcesz używać klimakonwektory do chłodzenia, to wymaga to poprowadzenia do nich nowych oddzielnych nitek z PC?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    ad1/ Należy wykonać profesjonalne OZC i się dowiesz, nie koniecznie wysokotemperaturowy model,
    Stary nieocieplony dom z la 70 bez wymiany grzejników. Koniecznie wysokotemperaturowy model, nie moze byc inaczej, chyba ze domownicy są zahartowani i to mocno.

  8. #708
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Kpc21
    tak na szybko :
    -nie wszystkie PC wymagają wył różnicowoprądowego , potrzebna jest normalna instalacja elektryczna
    -instalacja pod chłodzenie musi być zaizolowana (np kauczukowe otuliny)
    -klimakonwektory do chłodzenia : skrapla się kondensat więc robisz odprowadzenie lub podstawiasz pojemnik pod odpływ
    -można się zastanowić nad miszungiem grzejników , np do mniejszych pomieszczeń przełożysz grzejniki z większych , a dokupisz tylko część grzejników (cel Tco to 50-55st i będzie git).Jeśli grzejniki już swoje wygrzały i mogą w każdej chwili się sypnąć-to tym bardziej jest to dobra opcja
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #709
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kpc21

    Dom wymaga ocieplenia - nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na grzanie powietrza wokół domu.
    Dopiero po ociepleniu dobrać odpowiednią PC.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #710

    Domyślnie

    Oczywiście, że wymaga, nie biorę pod uwagę PC bez jego ocieplania.

    Przy gazie można to rozważać, przy PC to bezsens, biorąc pod uwagę jej charakterystykę pracy.

    Czyli chyba trzeba (warto) pójść w to OZC, szczególnie, że teraz z Czystego Powietrza można opłacić 100% jego kosztów (tzn. kosztów "audytu energetycznego", jakkolwiek on się nie różni od OZC) do 1000 zł.

    Pytanie, gdzie szukać sensownego wykonawcy do tego OZC, który mi faktycznie zbada dom (wchodziłaby chyba w grę też termowizja, bo ewidentnie mam gdzieś poważne mostki i pasowałoby ustalić, gdzie) i coś policzy...
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 06-06-2020 o 22:32

  11. #711
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    .... (wchodziłaby chyba w grę też termowizja, bo ewidentnie mam gdzieś poważne mostki i pasowałoby ustalić, gdzie) i coś policzy...
    To musisz poczekac do solidnych mrozów, teraz takie badanie nie ma sensu.

  12. #712

    Domyślnie

    A elewację wypadałoby zmodernizować już teraz... Bo się sypie. Aktualnie wniosek o dofinansowanie z Czystego Powietrza złożyć można nie później, niż 6 miesięcy po poniesieniu pierwszego wydatku, i trzeba go złożyć od razu na całość (a nawet według wcześniejszych zasad, gdy nie było takiego wymogu, bez wymiany źródła ciepła nie było można złożyć wniosku na ocieplenie elewacji). Czyli wychodzi, że czeka mnie loteria...

    Czytałem, że do termowizji różnica temperatur powinna wynosić 10-15 stopni – to nie wyjdzie w jakąś chłodniejszą noc z temperaturami poniżej 10 stopni?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 09-06-2020 o 17:50

  13. #713

    Domyślnie

    Jakie macie ustawione delty powrotu dla grzejników?
    Jakie krzywe grzewcze dla grzejników?
    Ostatnio edytowane przez tompatrz ; 12-06-2020 o 15:56

  14. #714
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał tompatrz Zobacz post
    Jakie macie ustawione delty powrotu dla grzejników?
    Jakie krzywe grzewcze dla grzejników?
    Nie jestem pewien czy o to Ci chodzi, ale moja krzywa grzewcza sterująca zaworem 3D dla obiegu grzejnikowego jest taka:

    T = 0,0062t*t - 0,4386t + 30

    T - temperatura wody w obiegu
    t - temperatura zewnętrzna
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  15. #715

    Domyślnie

    frobek twojego wzoru to nie rozumiem, bardziej mi chodzi o ustawienia na pompie ciepła.

  16. #716
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Teraz mamy XXI wiek i cokolwiek sie zmieniło w metodach doboru grzejników. Wtedy ta metoda jakos dawala rade, teraz do niczego nie jest przydatna.
    Co ma zrobić ktoś kto zaizolował teraz dom 20 cm styropianu i ma dobrane grzejniki wg starej metody( z XX wieku).

    Czy powinien zrobić obliczenia i wymienić grzejniki ( żeliwne)?

    Ja bez obliczęń zamontowłem pompę ciepła. ustawiłem na 35 C dla -16.

  17. #717
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tompatrz Zobacz post
    Jakie macie ustawione delty powrotu dla grzejników?
    Jakie krzywe grzewcze dla grzejników?
    Im mniejsza delta tym niższa temperatura powrotu ,ale wyższe koszty pompowania i mozliwość pojawienia się szumu w zaworach

  18. #718
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja bez obliczęń zamontowłem pompę ciepła. ustawiłem na 35 C dla -16.
    To ma byc ta uniwersalna metoda? jezeli tak to faktycznie po co obliczenia i wymiana grzejników. Czy tam gdzie Tz była w okolicach 60 oC to zadziała nie wiem, ale skoro u Ciebie zadziałało nalezy mniemac ze tak bedzie u wszystkich.

  19. #719
    Konto zamknięte
    Guest
    Konto zamknięte

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Im mniejsza delta tym niższa temperatura powrotu ,ale wyższe koszty pompowania i mozliwość pojawienia się szumu w zaworach
    ? A nie przypadnikiem im nizsza dT tym wyzsza temp powrotu? Przy dT 8* i 50 na wyjsicu temp powrotu 42*, gdyby dT byla 5* to powrot 45*
    Przy dT 5* i 40* na wyjsciu 35* na powrocie... czy cos nie tak?

    Im mniejsza dT tym mniejsza roznica temp wyjcie / powrot chyba.... ale wiekszy przeplyw.

    Chyba ze chodzilo o to ze LT ma mniejsza dT anizeli HT ... i tym samym nizsza temp powrotu...
    ale relatywnie wyzsza do temp na wyjsciu.
    Ostatnio edytowane przez Konto zamknięte ; 13-06-2020 o 13:10

  20. #720
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzychmalina

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Lipno
    Kod pocztowy
    87-600
    Posty
    54

    Domyślnie

    W październiku zużycie CO. 157 kwh.

    Jestem po termomodernizacji ścian zewnętrznych. Teraz współczynnik U ścian wyliczyli mi poniżej 0,18. Zobaczymy jak to się przełoży na zużycie prądu w tym sezonie grzewczym...?

    Na razie o tej porze ponad 300 kwh mniej niż w ubiegłym sezonie ale chyba jest cieplej w tym roku.

    Dom ponad 160m2 pow. mieszkalnej plus 110 m2 piwnica z 50 metrowym garażem (nieogrzewane). Instalacja CO - 95% purmo i 5% żeberka żeliwne. Ściany 40 cm. SUPOREX plus 15cm styropian. Strop- wełna 30cm i deska podłogowa 4cm, i skosy - wełna 12cm, deska podłogowa 4cm. Okna plastikowe dwuszybowe. Instalacja PV 7KWP.. Pompa p/w Fujitsu Waterstage high power 11Kw.

Strona 36 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony