dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 63 z 96
Pokaż wyniki od 1.241 do 1.260 z 1901
  1. #1241

    Domyślnie

    Masz słabo ocieplony budynek,
    Będziesz musiał grzać raczej całodobowo,
    Musi być pompa która przy -20 C da ok;11 kW mocy,
    Panasonic to sprawdzona firma - brak narzekań na produkt,
    Najważniejszy jest;
    -kumaty instalator,
    - blisko domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  2. #1242

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    u mnie ostania doba - samo CO - prawie 40kWh. temperatura na zewnątrz praktycznie cały czas -5 (od -4 w dzień do -6 nad ranem). temperatura w domu od kilku dni - na życzenie żony 23C. wcześniej było około 22,3-22,5.
    ostatnia doba temperatura w okolicach 0C i już widać niższe zużycie - CO 32kWh
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  3. #1243
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Proszę o interpretację poniższych wyników zaczerpniętych z portalu ciepło właściwe pod ktem dobory pompy oraz zużycia energii
    https://cieplo.app/wynik/mdtx

    W powierzchnię wliczony jest garaż o powierzchni 50m2, w tym momencie nie jest ogrzewany z uwagi na kotłownię, która przy zakręconych grzejnikach w garażu utrzymuje temp, rzędu 15 stopni.
    Dół podłogówka, poddasze grzejniki stalowe.
    Na dachu PV 5,52 kW

  4. #1244

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    https://cieplo.app/wynik/mdtx
    W powierzchnię wliczony jest garaż o powierzchni 50m2, w tym momencie
    nie jest ogrzewany z uwagi na kotłownię, która przy zakręconych grzejnikach
    w garażu utrzymuje temp, rzędu 15 stopni.
    Dół podłogówka, poddasze grzejniki stalowe.
    Istotne jest przy obliczeniach jakie temperatury ;
    a/ w garażu zastosowałeś do obliczeń;
    Jeżeli garaż tylko dla aut - to przyjmuje się 5 C,
    b/ jeżeli w garażu utrzymuje się bez grzania 15 C ;
    To znaczy, że są duże straty ciepła z sąsiednich pomieszczeń,
    Należałoby garaż odizolować od pomieszczeń ogrzewanych,
    jeżeli chcesz zejść z zużyciem energii
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #1245

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Proszę o interpretację poniższych wyników zaczerpniętych z portalu ciepło właściwe pod ktem dobory pompy oraz zużycia energii
    https://cieplo.app/wynik/mdtx

    W powierzchnię wliczony jest garaż o powierzchni 50m2, w tym momencie nie jest ogrzewany z uwagi na kotłownię, która przy zakręconych grzejnikach w garażu utrzymuje temp, rzędu 15 stopni.
    Dół podłogówka, poddasze grzejniki stalowe.
    Na dachu PV 5,52 kW
    Normalnie nie trzyma się w garażu +22*C jak w domu.
    Wyłącz garaż z obliczeń CW, a do wyniku końcowego ewentualnie dolicz np. 5 czy 10% na potrzet podtrzymania w garażu temp +7 czy +10*C.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #1246
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    [QUOTE=pietre;8097226]Ile średnio dziennie macie teraz zużycie energii

    Średnie za ostatni tydzień, gdzie w dzień ok 0st/C, w nocy do -4st/C to średnio z ostatnich 7 dni 26- 28kWh.
    Za cały listopad 415kWh
    Do tych wyników można dodać max 5% bo to dane z pompy, ale oczywiście wiem ile mi idzie na całość bytowego.
    W tym roku żadnych prób oszczędności, w domu 5 osób dorosłych, oraz niemowlę ( wnuk), z tego względu temperatura stała w domu 22.5st/C i w porównaniu z tamtym rokiem dużo idzie na CWU minimum 2x na dobę grzany baniak co daje dziennie ok. 6kWh na samo cwu.
    W tym roku dopiero widzę, porównując ze znajomymi, co pomontowali pompy jak mam ciepły dom, który oprócz porządnego ocieplenia jest z każdej strony odizolowany od wiatru.
    Tak, że na te chwilę, jestem zdania, że przy ciepłym domu, to czy mam grzejniki czy podłogówkę to niewielka różnica.
    Na tę chwilę mam na zasilaniu ( tem. docelowa) 36st/C i w domu ciepło. Gdybym miał mniejszą pompę to bym obniżył temperaturę do 34st/C i też było ciepło, co wczesniej probowałem i nawet było bardziej komfortowo. Ale miałem za dużo załączeń i z tego względu tę temperaturę podniosłem.
    Tak że fizyki się nie oszuka, za zużycie energii odpowiada zapotrzebowanie danego domu.
    Więcej wniosków będę miał, jak syn w swoim domu zamieszka, gdzie na razie jest stan surowy zamknięty. Ale z założenia ma być tanio, co się staram dopilnować, jak będzie zobaczymy?
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 12-12-2021 o 21:31

  7. #1247
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Istotne jest przy obliczeniach jakie temperatury ;
    a/ w garażu zastosowałeś do obliczeń;
    Jeżeli garaż tylko dla aut - to przyjmuje się 5 C,
    b/ jeżeli w garażu utrzymuje się bez grzania 15 C ;
    To znaczy, że są duże straty ciepła z sąsiednich pomieszczeń,
    Należałoby garaż odizolować od pomieszczeń ogrzewanych,
    jeżeli chcesz zejść z zużyciem energii

    Temperatura w garażu wynika z tego, że w rogu garażu jest wyodrębniona kotłownia na ekogroszek. Piec generuje ciepło, które rzutuje na temperaturę w garażu. Dwa grzejniki tam zlokalizowane na termostacie są ustawione tylko na poziom "śnieżynka". A to powoduje jedynie ich chwilowe uruchomienie przy dłużej otwartej bramie w mroźne dni.
    Doprecyzuje ze prócz wspomnianej PV 5,52 kW, mam zainstalowane solary ze zbiornikiem CWU 300l - 4 domowników.
    W chwili obecnej w lecie piec jest wygaszony, dzięki korzystaniu własne z solarów.
    Proszę o wskazówki co do mocy pompy i ew, szacunku zużycia energii elektrycznej

  8. #1248

    Domyślnie

    grudzień zapowiada się zimny - od dłuższego czasu u mnie na minusach (dzisiaj rano było -5C i tak ma być do wtorku) - w tym tygodniu ma być ze 2 dni cieplejsze a potem znowu powrót do mrozów. Na święta widzę, że zapowiadają do -7C w Rzeszowie. przy takich temperaturach, CO+CWU zje mi ponad 40kWh/dziennie (samo CWU ponad 6). U mnie pompa też przekłamuje zużycie prądu, prawie o -10%, ale mam podlicznik.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  9. #1249
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    grudzień zapowiada się zimny - od dłuższego czasu u mnie na minusach (dzisiaj rano było -5C i tak ma być do wtorku) - w tym tygodniu ma być ze 2 dni cieplejsze a potem znowu powrót do mrozów. Na święta widzę, że zapowiadają do -7C w Rzeszowie. przy takich temperaturach, CO+CWU zje mi ponad 40kWh/dziennie (samo CWU ponad 6). U mnie pompa też przekłamuje zużycie prądu, prawie o -10%, ale mam podlicznik.
    Masz duży dom i pc powietrzną ,i tak niezły wynik jak na mrozy i zapotrzebowanie 50kwh m2. Na grupie fb zgłosił się ostatnio użytkownik któremu pc zjada 100kwh
    Dom nowy bardzo dobrze docieplony i mniejszy od twojego .Pc znanej marki na V.
    Dom 160m2 ,parter+poddasze ,podłoga 15cm keramzyt +20 grafit ,ściany 20cm grafit ,skosy 30 cm pur .
    Podłogówka po całości ,bufor 1000l z wężownicą cwu .Pc gruntowa Konceptus 12 kw ,dz 7x100mb spiralne .
    4 szt Fancoil RHOSS .W Planach reku z odzyskiem wilgoci.Średnio dobowe zużycie pc przy -2stc /23 w środku 10-12 kw.

  10. #1250

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Temperatura w garażu wynika z tego, że w rogu garażu jest wyodrębniona kotłownia na ekogroszek. Piec generuje ciepło, które rzutuje na temperaturę w garażu. Dwa grzejniki tam zlokalizowane na termostacie są ustawione tylko na poziom "śnieżynka". A to powoduje jedynie ich chwilowe uruchomienie przy dłużej otwartej bramie w mroźne dni.
    Doprecyzuje ze prócz wspomnianej PV 5,52 kW, mam zainstalowane solary ze zbiornikiem CWU 300l - 4 domowników.
    W chwili obecnej w lecie piec jest wygaszony, dzięki korzystaniu własne z solarów.
    Proszę o wskazówki co do mocy pompy i ew, szacunku zużycia energii elektrycznej
    co się tutaj nie zgadza. rozumiem, że korzystasz normalnie z garażu, czyli otwierasz bramę kilka razy dziennie, żeby wyjechać/wjechać autem? jeżeli tak, to pewnie w tym czasie mnóstwo ciepła ucieka, w garażu robi się zimno i piec w tych momentach traci mnóstwo energii? Chodzi mi o to, że wyniki Twojego zużycia (4t, 5,6tys) i tego co Ci liczy strona (3,7tys - 2,6t) bardzo się różnią.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  11. #1251
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    hmm, garaż normalnie użytkowany, czyli otwierany do 4 razy w ciągu doby.
    Na grzejniki w garażu nie jest podawane ciepło, za wyjątkiem chwilowego otwarcia drzwi, gdzie termostat dostaje powiem zimnego powietrza z zewnątrz. W samej kotłowni jest ciepło i przez otwarte drzwi ciepło dostaje się do garażu. Przed chwilą sprawdziłem temperaturę i jest 13 stopni, przy zewnętrznej 0. Może lekko przesadziłem z 16 ale zakładam ze pompa ciepła sama w sobie nie będzie powodowała ogrzewania kotłowni i tym samym garażu.
    Sezon to 4 t groszku, po 1400 to 5600. Wg załączonej kalkulacji - 3,9t , po korekcie ceny na 1400zł/t wychodzi podobnie

  12. #1252

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Proszę o wskazówki co do mocy pompy i ew, szacunku zużycia energii elektrycznej
    Żeby precyzyjnie odpowiedzieć należy znać ;
    1/ jaką temperaturę przyjąłeś do obliczeń dla garażu?
    2/ oraz jak jest on odizolowany od pozostałych pomieszczeń;
    - czyli jak duże są straty ciepła przez garaż
    Bo w rachubę wchodzą pompy;
    -12T-Cap lub,
    - 9 T-Cap,
    Chyba , że nie ma dużej różnicy w cenie zakupu
    3/ Zużycie energii ;
    23000 kWh/ 3,5 = 6500 do 7000 kWh
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #1253

    Domyślnie

    Jaką temp zasilania podajecie na grzejniki przy 0C i powiedzmy -2C ?
    ile wychodzi wam z krzywych? i powierzchni podawajcie pls

  14. #1254
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Żeby precyzyjnie odpowiedzieć należy znać ;
    1/ jaką temperaturę przyjąłeś do obliczeń dla garażu?
    2/ oraz jak jest on odizolowany od pozostałych pomieszczeń;
    - czyli jak duże są straty ciepła przez garaż
    Bo w rachubę wchodzą pompy;
    -12T-Cap lub,
    - 9 T-Cap,
    Chyba , że nie ma dużej różnicy w cenie zakupu
    3/ Zużycie energii ;
    23000 kWh/ 3,5 = 6500 do 7000 kWh
    Wspólna ściana pomiędzy domem a garażem nie jest docieplana. Garaż jest w bryle budynku, a więc docieplony jest identycznie jak dom. W analizie ciepłowłaściwe temperatura jest przyjęta jednolicie - 23 stopnie. Wpisałem powierzchnię zabudowy, czyli aplikacja policzyła całą bryłę z garażem.
    Ostatnio edytowane przez pdw88 ; 12-12-2021 o 17:47

  15. #1255

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Wspólna ściana pomiędzy domem a garażem nie jest docieplana. Garaż jest w bryle budynku, a więc docieplony jest identycznie jak dom. W analizie ciepłowłaściwe temperatura jest przyjęta jednolicie - 23 stopnie. Wpisałem powierzchnię zabudowy, czyli aplikacja policzyła całą bryłę z garażem
    Różnica pomiędzy 23 C a 5 C - to 18 C,
    Powierzchnia garażu to ; 50/230 = ok 20 % ;
    - czyli wg;mnie śmiało można zdecydować się na Panasonic 9 kW/T-Cap,
    - należy zaizolować ścianę wspólną oraz sufit garażu 5 cm do 10 cm styropianu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #1256
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RUbson

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    2

    Domyślnie Potrzebna pomoc. Pompa pobiera dużo energii elektrycznej.

    Witam Wszystkich
    od dwóch tygodni użytkuję pompę ciepła Daikin altherma 3. Dom oddany do użytku w 2009r. powierzchnia użytkowa 143m2, po podłogach 160m2, ściany gazobeton 24 cm + styropian 12 cm.System mieszany 30m2 podłogówka reszta grzejniki. Temperatura na pompie 42 oC, powrotu 33-35 oC.Pompa dzień w dzień bierze od 48 - 55 kWh/doba, w tym około od 2 - 4 kWh c.w.u. Pobór energii bez większych różnic czy na zewnątrz było -9oC , czy +2oC. w domu temperatura około 21 - 22 oC. Jestem przerażony, nie wiem czy tak ma być? Spodziewałem się zużycia na poziomie 35 kWh/doba. Proszę o pomoc może ktoś ma podobny system i poda jakie ma zużycia, albo kyoś wie jakie powinno być zużycie energii. Z góry dziękuję.

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    ze względu na coraz większą ilość systemów grzewczych na pompach ciepła z instalacjami grzejnikowymi, postanowiłem "uruchomić" ten wątek.
    Na pewno zastanawiającym się nad modernizacją swoich kotłowni ,przydadzą się takie informacje.

    Pozwolę sobie "krótko" przedstawić moje zużycie z ostatnich lat.
    PC P/W Panasonic T-cap 9 kW zainstalowałem pod koniec kwietnia 2015 roku (CO+CWU). Przez te wszystkie lata PC nie pracowała na grzałkach , pomimo niskich temperatur (np -23st , ale tak naprawdę kilka godz w roku).Pierwszy sezon miałem non-stop podłączony ciepłomierz i po równym roku średni COP wyniósł lekko ponad 3 (więcej danych o moich "przygodach" z PC i grzejnikami w tematach o takich systemach-jest tu kilka podobnych).
    A teraz "suche" fakty dot zużycia CO+CWU :

    -sezon 2016 7625kWh x 0,43pln (średnia z G12W) brutto (energia+przesył+OZE)=3278 pln brutto
    -sezon 2017 7590kWh x 0,43pln=3 263 pln brutto
    -sezon 2018 6858kWh x 0,42pln=2 922 pln brutto

    Odnośnie zużycia CWU w mojej 4-osobowej rodzinie i 300ltr zasobniku ,(łazienka 1-wanna,łazienka 2-prysznic), to tak :

    -latem ok 80 kWh x 0,42pln (średnia z roku) ,koszt ok 34pln
    -okresy przejściowe ok 120 kWh x 0,42pln ,koszt ok 50pln
    -zimą ok 170 kWh x 0,42pln ,koszt ok 70pln (liczone z licznika PC ,ale z korektą z danego miesiąca np -10%)

    Czyli rocznie zużywam 4x170+4x120+4x80=1520 kWh x 0,42pln= ok 640 pln brutto

    Temperatury dzienne 22-22,8st ,nocna 20st ,temp wyłączenia CWU 48st (w środkowej części zasobnika, od 3/4 ok 53st).Krzywa grzewcza 8st/40st , -14st/48st
    Rocznie PC pracuje ok 3 000h (sprężarka)

    grudzień 2018 :
    1063,5 kWh x średnia brutto z G12W 0,42 pln =446,70 pln, praca PC tylko na CO 433 h ( czasu pracy na CWU nie podaję , ponieważ niekiedy zakłóca się odczyt)

    Proszę Szanowne Towarzystwo o podsumowanie swojego dotychczasowego zużycia oraz o wpisy na bieżąco.
    Pozdrawiam

  17. #1257

    Domyślnie

    Masz przewagę znaczną ogrzewania grzejnikowego;
    - a więc wyższe temperatury zasilania a mniejszy COP,
    Masz słabo ocieplony budynek;
    - czym wcześniej ogrzewałeś i ile zużywałeś,
    - dobierając moc pompy masz OZC budynku;
    - podaj te dane
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #1258

    Domyślnie

    Panowie a czy ktoś próbował kiedyś grzać wysoką prostą na grzejniki?
    Typu 55* zasilanie i tak grzać powiedzmy tylko 8-10h w dzień.
    Jak dobrze ocieplony dom powinien w teorii trzymać ciepło, mam grzejniki żeliwne w większości które wolniej się wychładzają dodatkowo niż aluminiowe.
    Ciekawe tylko czy dom się nie wychłodzi przez minusową noc.

    Ktoś tak kiedyś grzał, jakieś opinie?

  19. #1259
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    [B]... mam grzejniki żeliwne w większości które wolniej się wychładzają dodatkowo niż aluminiowe.
    ...
    To działa w dwie strony, wolniej sie też nagrzewają, w sumie to nie istotne jakiego rodzaju są grzejniki, najwazniejsze aby dla PC były przrewymiarowane tak aby zejsc z Tz jak najnizej.

  20. #1260

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To działa w dwie strony, wolniej sie też nagrzewają, w sumie to nie istotne jakiego rodzaju są grzejniki, najwazniejsze aby dla PC były przrewymiarowane tak aby zejsc z Tz jak najnizej.
    Tak wolniej się napędzają i jednak trzeba podać troszke wyższą temp aby grzały niż alu, tak przynajmniej mi się wydaje z obserwacji.
    Na kopciuchu grzało się pewnie jakieś 50-55* ale to było za dużo i w domu za gorąco, troche swoim życiem grzał kopciuch.

    Czy próbowałeś grzać kiedyś wysoką prostą na grzejniki? jakieś doświadczenia? zdaje się jesteś instalatorem?

Strona 63 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony