dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 67 z 96
Pokaż wyniki od 1.321 do 1.340 z 1901
  1. #1321

    Domyślnie

    Wg opisu, by się nadał. Bo ma dwie osobne wężownice o większej powierzchni niż standardowo.
    Ale wężownica pod P.C. ma 2,2 m2, przy bojlerze 300 L lepsza byłaby wężownica w okolicy 3m2, szczególnie gdy ma współpracować z mocniejszą P.C.
    Zarazem jest tam mowa o technologii wężownica w wężownicy. Trzeba by sprawdzić, czy są to osobne obiegi, by nie mieszać wody z P.C. ze solanką z solarów.

    Chyba że zrezygnujesz z grzania wody za pomocą P.C. i zachowasz obecne solary z bojlerem.
    Przy wysokich temperaturach (powyżej 25-28*C) w lato bywa, że P.C. i tak nie chce grzać wody kompresorem bo jest za gorąco - używa wtedy grzałki.
    Więc możliwe, że w skali roku nie stracisz na pozostaniu przy solarach zamiast grzać P.C. Zależy jak długo te solary są w stanie grzać wodę w okresach przejściowych wiosna/jesień.

    Natomiast faktem jest że w lato nie potrzeba tak gorącej wody, można grzać wodę do niższych temperatur. A w zimie P.C. nagrzałaby wodę z COP w okolicy 2,5.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 30-01-2022 o 20:14
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #1322

    Domyślnie

    Witam

    to mój pierwszy wpis na forum, od razu zaznaczę, że nie dysponuje wiedzą specjalistyczną, więc proszę o wyrozumiałość.

    -posiadam dom o pow. 440 m2, wybudowany w 2001 r. w technologii szkieletowej. Jestem drugim drugim właścicielem, dom jest parterowy bez poddasza i piwnicy. ściany ocieplone 15 cm, w środku płyta i wełna, na stropie położone około 20 cm. wełny 5 lat temu.
    - dom ma nieregularny kształt i bardzo dużo przeszkleń od podłogi do sufitu. W bryle domu są dwa mieszkania plus garaż i kotłownia.
    - ogrzewanie grzejniki plus około 80 metrów podłogówki zasilanej z powrotu na grzejnikach
    - instalacja c.o. ma cztery obwody spięte w tej chwili w jeden obieg ,zasilany jedną pompką (poprzedni właściciel miał cztery obiegi), zbiornik c.w.u. 300 l
    - kocioł na pellet 35 kw z wymiennikiem płytowym, zużycie około 14-15 ton pelletu na sezon
    -na dachu instalacja PV 10 kw, ale idzie w całości na potrzeby własne
    ciepło właściwe -pokazuje zapotrzebowanie na ciepło około 60.200kw (ale z uwagi na nietypowy budynekbyłbym ostrożny)
    -

    wiem , że podaję mało danych, ale nie chodzi mi o pomoc w doborze mocy pompy ciepła, wiem że musze zrobić OZC, chodzi mi czy któryś z Kolegów ma doświadczenie z pompami ciepła w tak dużych budynkach. Wiem , że dotychczasowa instalacja ma wiele wad i wymaga zbudowania na nowo, ale mam od tego roku podciągnięty gaz ziemny i mogę zamontować kocioł gazowy . jednakże mógłbym zamontować na dachu jeszcze 20kw paneli na tyle mam miejsca i założyć pompę ciepła nawet gruntową.Jeżeli ktoś zatem ma pompę ciepła w tak dużym domu na grzejnikach będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

  3. #1323

    Domyślnie

    można zawsze podłączyć dwie pompy współpracujące ze sobą - układ kaskadowy. poczytaj
    u mnie w pracy szef założył dwa tcapy 9kW dla biur i pomieszczeń socjalnych w nowej hali produkcyjnej (bo za długo trzeba by czekać na warunki dla gazu) - dają radę.
    Ostatnio edytowane przez JacekRze ; 27-01-2022 o 20:52
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  4. #1324

    Domyślnie Modernizowany dom - dobor pompy

    Dzień dobry,
    Pytanie do fachowców:
    Dom wolnostojący, kostka, 10mx9x8m, użytkowa 150m2 + piwnica 70 m (nieogrzewana). Legnica, 2 strefa. Dach wełna 10, strona południowa styropian 10. PV 8 kWp na dachu płaskim.
    Same grzejniki, 7 stalowych płytowych, 6 żeberkowych żeliwnych, 5 osób (3 dzieci), sam prysznic. Temperatura pożądana - 20-21st.

    Wyniki ciepłe powietrze przed pełnym ociepleniem: 20,6 kW moc grzewcza (20,1 max na CO), 36 tyś kWh roczne zapotrzebowanie

    Po ociepleniu ścian styropianem 10: 9,3 kW moc grzewcza (8,9 na CO), 16 tyś kWh roczne zapotrzebowanie na CO.
    Planowany T-Cap Panasonica, 9kW, ewentualnie Mishubishi Zubadan + CWU 200/300 + bufor 50l.

    1. Czy w ogóle da radę zimą, jeżeli pełne ocieplenie przesunie się np. na nastepny rok? Kopciuch będzie do likwidacji, ale mam też piec gazowy dwufazowy, więc myślę go zostawić jako rezerwa dla CO.
    2. Lepszy Panas czy Mishubishi (T-Cap na R32 tańszy 2k PLN).
    3. Dodatkowo mogę dostać Panasonika na R440a jeszcze za 1,7k PLN mniej w stosunku do tego na R32. Warto?

    Z góry dziękuję za opinie.

    Pozdrawiam

    M.

  5. #1325

    Domyślnie

    Cytat Napisał czyzyk80 Zobacz post
    Wyniki ciepłe powietrze ;
    - przed pełnym ociepleniem: 20,6 kW moc grzewcza (20,1 max na CO), 36 tyś kWh roczne zapotrzebowanie
    - po ociepleniu ścian styropianem 10: 9,3 kW moc grzewcza (8,9 na CO), 16 tyś kWh roczne zapotrzebowanie na CO.
    Planowany T-Cap Panasonica, 9kW, ewentualnie Mishubishi Zubadan + CWU 200/300 + bufor 50l.

    1. Czy w ogóle da radę zimą, jeżeli pełne ocieplenie przesunie się np. na nastepny rok?
    Kopciuch będzie do likwidacji, ale mam też piec gazowy dwufazowy, więc myślę go zostawić jako rezerwa dla CO. .
    Dlaczego ocieplenie tylko 10 cm grubości?;
    - koszty ocieplenia nie wzrastają proporcjonalnie ze wzrostem grubości styropianu,
    - istotne koszty to koszty robocizny,
    Obie marki PC są OK;
    - istotny kumaty instalator, blisko domu,
    Kocioł gazowy dwu-funkcyjny - warto zostawić
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #1326

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekn12 Zobacz post

    -posiadam dom o pow. 440 m2, wybudowany w 2001 r. w technologii szkieletowej.
    dom jest parterowy bez poddasza i piwnicy. ściany ocieplone 15 cm, w środku płyta i wełna, na stropie położone około 20 cm. wełny 5 lat temu.
    - dom ma nieregularny kształt i bardzo dużo przeszkleń od podłogi do sufitu.
    W bryle domu są dwa mieszkania plus garaż i kotłownia.
    - ogrzewanie grzejniki plus około 80 metrów podłogówki zasilanej z powrotu na grzejnikach
    - instalacja c.o. ma cztery obwody spięte w tej chwili w jeden obieg ,zasilany jedną pompką (poprzedni właściciel miał cztery obiegi), zbiornik c.w.u. 300 l
    - kocioł na pellet 35 kw z wymiennikiem płytowym, zużycie około 14-15 ton pelletu na sezon
    -na dachu instalacja PV 10 kw, ale idzie w całości na potrzeby własne
    ciepło właściwe -pokazuje zapotrzebowanie na ciepło około 60.200kw (ale z uwagi na nietypowy budynek byłbym ostrożny)
    Racjonalnie, wydaje się ;
    - podział na dwie osobne instalacje, oddzielnie dla każdego mieszkania,
    - dwie PC 3-fazowe ze względu na wielkość prądu,
    - bezpiecznie ; w razie awarii jednej z PC , druga PC działa niezależnie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #1327

    Domyślnie

    Dziękuję za szybki komentarz.
    10tka minimum, jeżeli pod obróbki dachowe zmieści się 15tka, to to rozważymy. I przy tym wariancie niestety okna mocno się "cofną", tego się obawiamy.
    Czynnik R32/441 - warto dopłacać? poczytałem trochę na forum i obawiam się, że ta na R441 to już starszy model i za 5+ lat może być gorzej z częściami.

    I zakładam, że nawet przy wariancie braku pełnego ocieplenia od razu T-Cap + w kryzysie (mocnych mrozach) gaz da radę.
    Jak czytam ciepło właściwe dla stanu bieżącego/przed ociepleniem:
    "8,8kW – przeciętna moc grzewcza. Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,5°C i średniej temperaturze w domu 20,0°C."

    Tylko nie chciałbym wykończyć pompy w ten jeden/dwa sezony.

    Pzdr

    M.

  8. #1328

    Domyślnie

    Cytat Napisał czyzyk80 Zobacz post
    10tka minimum, jeżeli pod obróbki dachowe zmieści się 15tka, to to rozważymy.
    I przy tym wariancie niestety okna mocno się "cofną", tego się obawiamy.
    Czynnik R32/441 - warto dopłacać? poczytałem trochę na forum i obawiam się, że ta na R441 to już starszy model i za 5+ lat może być gorzej z częściami.

    I zakładam, że nawet przy wariancie braku pełnego ocieplenia od razu T-Cap + w kryzysie (mocnych mrozach) gaz da radę.
    Jak czytam ciepło właściwe dla stanu bieżącego/przed ociepleniem:
    "8,8kW – przeciętna moc grzewcza. Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,5°C i średniej temperaturze w domu 20,0°C."
    Tylko nie chciałbym wykończyć pompy w ten jeden/dwa sezony. .
    Warto zrobić symulację różnych grubości ocieplenia i zobaczyć jak zmienia się moc cieplna budynku,
    Im grubsze ocieplenie - tym PC o mniejszej mocy
    Ocieplenie - to najbardziej racjonalne działanie ;
    - działa cały czas, bez żadnego zasilania,
    - zakłada się okapy metalowe nad ociepleniem - aby zwiększyć grubość ocieplenia,
    - szereg budynków ma 20 cm i nie ma problemu; obserwuj innych,
    PC na R32 - to nowość, ma większą sprawność,
    Jeżeli masz kocioł o odpowiedniej mocy -to nie ma problemu,
    Problem jest z kosztem ogrzewania ; przy wzrastającej cenie gazu,
    Gaz -nie jest eko
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #1329
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @czyzyk80

    10 cm styropianu to stanowczo za mało. Minimum 20 cm i to dobrego, np grafitowego. Wiem co mówię, bo miałem 13 cm i dołożyłem 10 cm grafitowego.
    Z obróbkami dachowymi na pewno poradzi sobie dekarz. A przy oknach zetniesz na skos i okna wyjdą z "tunelu".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #1330

    Domyślnie

    Cytat Napisał czyzyk80 Zobacz post
    Dzień dobry,
    Pytanie do fachowców:
    Dom wolnostojący, kostka, 10mx9x8m, użytkowa 150m2 + piwnica 70 m (nieogrzewana). Legnica, 2 strefa. Dach wełna 10, strona południowa styropian 10. PV 8 kWp na dachu płaskim.
    Same grzejniki, 7 stalowych płytowych, 6 żeberkowych żeliwnych, 5 osób (3 dzieci), sam prysznic. Temperatura pożądana - 20-21st.

    Wyniki ciepłe powietrze przed pełnym ociepleniem: 20,6 kW moc grzewcza (20,1 max na CO), 36 tyś kWh roczne zapotrzebowanie

    Po ociepleniu ścian styropianem 10: 9,3 kW moc grzewcza (8,9 na CO), 16 tyś kWh roczne zapotrzebowanie na CO.
    Planowany T-Cap Panasonica, 9kW, ewentualnie Mishubishi Zubadan + CWU 200/300 + bufor 50l.

    1. Czy w ogóle da radę zimą, jeżeli pełne ocieplenie przesunie się np. na nastepny rok? Kopciuch będzie do likwidacji, ale mam też piec gazowy dwufazowy, więc myślę go zostawić jako rezerwa dla CO.
    2. Lepszy Panas czy Mishubishi (T-Cap na R32 tańszy 2k PLN).
    3. Dodatkowo mogę dostać Panasonika na R440a jeszcze za 1,7k PLN mniej w stosunku do tego na R32. Warto?

    Z góry dziękuję za opinie.

    Pozdrawiam

    M.


    Wszystko zalezy, co chcesz osiągnąć, jakimi kosztami i jakie kompromisy jesteś w stanie zaakceptować. Na tym forum większość jest zwolennikami grubej izolacji, ja Ci przedstawię trochę inne podejście.
    Po pierwsze nie skreślałbym 10cm styro, jeżeli grubszy miałby wiązać się z dużymi kosztami zmiany dachu. Zakładajac typowe dla "kostki" rozwiązania konstrukcyjne, skoro teraz obliczeniowo OZC wychodzi Ci ~20kW, to na nieocieploną elewację przypada ok. 14kW. Dołożenie 10cm dobrego styro spowoduje, że wartość ta zmaleje do 4kW, czyli dom z 20kW zmniejszy zapotrzebowanie o połowę - do 10kW. 6kW i tak bedzie "uciekało" innymi niż ściany miejscami.

    Przy 20cm styro zyskujemy kolejne ~2kW, zmniejszając zapotrzebowanie do ~8kW.

    Ponieważ temp. przeciętna w sezonie są wyższe niż obliczeniowa, to realnie pomiędzy styro 10cm a 20cm, dostajemy ~1kW różnicy mocy, którą należy dostarczać do budynku. Uwzględniając COP pompy ciepła to szacunkowo będzie to max. 1500kWh energii elektrycznej na sezon, czyli tyle ile z nawiązką produkuje 2kWp instalacji PV.

    Podsumowując - jeżeli dla ocieplenia grubszego niż 10cm miałbym ingerować w dach, to na Twoim miejscu dołożyłbym 2kWp i tym zrekompensował zapotrzebowanie na energię elektyczną wynikającą z różnicy grubości ocieplenia.

  11. #1331

    Domyślnie

    Dziękuję za konkretne odpowiedzi i spojrzenie z obu stron cenne uwagi, na chwilę obecną idę w stronę dobrej jakości styropianu (szary/grafit) okolice 15 cm. Wtedy tylko jedną stronę z 4 trzeba przerobić blacharsko. Grubszy jednak nie, bo nawet z odpowiednim ścięciem robi się bunkier. Okno cofnięte 45 cm w ścianę.

    A wpływ kolejnych 5 cm na ilość potrzebnych kW/kWh zasymulowałem na ciepłowłaściwe i właśnie miałem podobne rezultaty jak podajecie...

    Oby pieniędzy starczyło na obie inwestycje (ocieplenie + pompa) w tym roku i obym mógł się pochwalić jesienią COPem i zużyciem energii!

    Dziękuję jeszcze raz. Mnóstwo wiedzy wyciągnąłem z tego wątku i forum w ostatnim tygodniu.

  12. #1332

    Domyślnie

    czyzyk80

    Jeśli faktycznie zdecydujesz się na styropian 10 cm, to wybierz grafitowy o jak najniższej Lambda 0,031 lub 0,032.
    10 cm grafitowego L=0,032 , to odpowiednik 12,5 cm białego z L=0,040.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #1333
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał czyzyk80 Zobacz post
    ....
    A wpływ kolejnych 5 cm na ilość potrzebnych kW/kWh zasymulowałem na ciepłowłaściwe i właśnie miałem podobne rezultaty jak podajecie...

    Oby pieniędzy starczyło na obie inwestycje (ocieplenie + pompa) w tym roku i obym mógł się pochwalić jesienią COPem i zużyciem energii!

    Dziękuję jeszcze raz. Mnóstwo wiedzy wyciągnąłem z tego wątku i forum w ostatnim tygodniu.
    Palnowana inwestycja za kilkdziesiąt tys. i własnoręczne obliczenia na (niezbyt dokladnym) CW wykonywane po raz pierwszy w zyciu jak mniemam. Skąd takie zaufanie do wyników tych szacunków, i własnych mozliwosci?
    Czy te niewielkie oszczednosci są warte podjecia decyzji o wydaniu znacznych srodków na termomodernizację i PC. Ja rozumiem co to oszczednosc ale czy akurat w przypadku ona wystapi?

  14. #1334

    Domyślnie

    Dziękuję za dwie krótkie, ale rzeczowe odpowiedzi. Trochę zbadałem temat i być może wchodzą w grę dwa t-capy 12 kw połączone kaskadowo. Najpierw jednak trzeba zrobić profesjonalne obliczenie zapotrzebowania domu na ciepło, a potem będę dobierał jednostki i rozwiązania. Parametrów budynku, już i tak nie poprawię.

  15. #1335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekn12 Zobacz post
    Dziękuję za dwie krótkie, ale rzeczowe odpowiedzi. Trochę zbadałem temat i być może wchodzą w grę dwa t-capy 12 kw połączone kaskadowo. Najpierw jednak trzeba zrobić profesjonalne obliczenie zapotrzebowania domu na ciepło, a potem będę dobierał jednostki i rozwiązania. Parametrów budynku, już i tak nie poprawię.
    Po co kaskada, moze wystarczy jedna wyskotemperaturowa 18 kW pompa Daikna? Bez ozc stoisz w miejscu.

  16. #1336

    Domyślnie

    STYCZEŃ: 945 kWh (900 C.O + 45 CWU)
    Ostatnio edytowane przez pietre ; 03-02-2022 o 13:00
    Dom z lat 80. 140 m2 powierzchni całkowitej w tym 90 m2 powierzchni grzewczej (I piętro i jeden pokój na parterze). Ściany 40 cm siporex + sitówka, ocieplone 4 cm styropian pod panelami PCV. Dach deski + papa, ocieplony celulozą 30 cm. Sufity na parterze ocieplone XPS 10 cm. Ogrzewanie grzejniki aluminiowe starego typu 100%. PV 8,625 kW ustawiona wschód - zachód. PC Panasonic T-CAP 9 kw 3-f.

  17. #1337

    Domyślnie

    Styczeń 790 kWh
    PV 9.62 kW kąt 44* dach, kierunek południe
    SOLAR EDGE SE9K
    Panele Q.CELLS Q.PEAK DUO ML-G9, 385 W

    Dom piętrowy 180 m2
    Zamieszkały 2010, ściany styropian 15 cm, poddasze 20 cm wełna
    Okna 3 szybowe
    Parter podłogówka, piętro grzejniki
    CWU 200 litrów

    Ogrzewanie PC Panasonic HP 7 kW gen. J 1F
    Bufor 120 litrów na powrocie

  18. #1338

    Domyślnie

    Panowie jak już chcecie porównywać kWh - to wypadałoby podać przy jakim OZC budynku. Bo to ma zasadniczy wpływ, na to ile mocy dom pobierze.

    OZC 7,3 kW
    Za styczeń 2022 C.O. 744 kWh z prawdopodobnym SCOP 3,47
    CWU 44 kWh z prawdopodobnym SCOP 2,65

    Na 751 godziny pomiarowe, pompka obiegowa przepracowała 732 godziny,
    kompresor przepracował 695 godzin dla C.O. i 14 godzin dla CWU;
    grzałka wspomagająca się nie uruchomiła - zero godzin.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 03-02-2022 o 18:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #1339

    Domyślnie

    styczeń 1207kWh
    Marco36 - ciekawe, czy to przypadek - zarówno u Ciebie jak i u mnie zużycie = OZC * 100 (nieco ponad)
    Ostatnio edytowane przez JacekRze ; 01-02-2022 o 19:57
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #1340

    Domyślnie

    Widocznie też masz grzejniki nisko temperaturowe i wyszedł zbliżony SCOP.


    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-02-2022 o 11:28
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 67 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony