dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 83 z 96
Pokaż wyniki od 1.641 do 1.660 z 1901
  1. #1641
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ...
    Pod ogrzewanie podłogowe zalecane byłoby 8-10 cm izolacji termicznej (są tacy co dają 15 cm).
    To nie wiem, czy samo wywalenie legarów z drewnianej podłogi starczy, by zmieścić się z wszystkimi warstwami pod ogrzewanie podłogowe.
    Dochodzi też pytanie pod jakie obciążenie był przewidziany obecny strop ?

    ...
    Jakis problem z podłogówką w systemie suchej zabudowy?. Mamy takich kilka instalacji w domach drewnianych i uzytkowincy nie narzekają.

  2. #1642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Podłogówka na parterze i grzejniki na piętrze - to instalacja zacznie się komplikować.
    Przy PC lepiej, gdy starcza jedna temp. wody na całe zasilanie.
    Ja mam tylko parter. Piętro jest ogrzewane ale nie jest już moje. Mam pół domu, ale dolne pół jako osobne mieszkanie.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pod ogrzewanie podłogowe zalecane byłoby 8-10 cm izolacji termicznej (są tacy co dają 15 cm).
    To nie wiem, czy samo wywalenie legarów z drewnianej podłogi starczy, by zmieścić się z wszystkimi warstwami pod ogrzewanie podłogowe.
    Dochodzi też pytanie pod jakie obciążenie był przewidziany obecny strop ?
    Nie zamierzałem raczej zrywać tej starej podłogi, chodzi o to, że niemal połowa metrażu mieszkania nie ma starej deski tylko nowe panele, i tam wykorzystując frezowanie mogę tę podłogówkę położyć.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Raczej taniej wyjdzie częściowa wymiana grzejników na większy rozmiar (moc grzewczą).
    Taką operację w części pokojów wykonałem, tam gdzie się dało. Faktycznie zadziałało, ale itak przy utrzymującej się -5 do -8 powolutku się wychładza. No i myślałem o podłogówce, bo ta jednak istotnie zwiększy komfort (zakładam też, że ekonomię).

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przede wszystkim zastanowić się czy można gdzieś poprawić izolacje termiczne.
    Poszukać czy nie ma mostków termicznych, jeśli są - to w pierwszej kolejności wyeliminować mostki.
    Wnęki okienne też muszą być izolowane, tak przykładowo.
    Zgadzam się, uzupełniam braki w dociepleniu sufitu w piwnicach w tej chwili

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pisałeś, że masz okna PCV - więc zmieniłem na 10+ z szybą zespoloną -
    - OZC od razu spadło o 0,5 kW.
    Nie jestem pewien czy resztę danych, przypadkiem również nie masz rozjechanej.
    Czy podając liczbę okien uwzględniłeś, że kalkulator 1 okno liczy jako 2,5 m2 ( 1,4x1,8 ) ?
    Po uwzględnieniu rozmiaru , może się okazać, że masz 8 okien, a nie 10 jak podałeś.
    Jeśli w domu teraz masz średnią 21*C, ale chciałbyś utrzymać+22*C - to w kalkulator powinieneś wprowadzić 22*C - znowu wynik się zmieni.

    Grubość ściany 29 cm - to jakaś cienka, doczytałeś uwagę pod spodem, że masz podać grubość całkowitą, razem z 8 cm styropianu ?
    Tego nie doczytałem - jako grubość podałem "cegła-delatacja powietrzna-cegła' czyli właśnie 29 (na oko, nie mam dostępu do przestrzeni między cegłami żeby zmierzyć precyzyjnie.

  3. #1643

    Domyślnie

    Cytat Napisał JeremySochan Zobacz post
    ...
    Tego nie doczytałem - jako grubość podałem "cegła-delatacja powietrzna-cegła' czyli właśnie 29 (na oko, nie mam dostępu do przestrzeni między cegłami żeby zmierzyć precyzyjnie.
    No to zapotrzebowanie OZC będzie jeszcze niższe.
    Gdy podasz pełną grubość ściany, i dodasz izolację wewnętrzną ściany 4-5 cm pustka powietrzna.


    Po modyfikacjach ściany, ale zachowując +21*C w domu : https://cieplo.app/wynik/1hfrb
    - spodziewałem się większego spadku, a wychodzi OZC =11,3 kW.

    Po dodaniu izolacji podłóg, powinno już bardziej spaść.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakis problem z podłogówką w systemie suchej zabudowy?. Mamy takich kilka instalacji w domach drewnianych i uzytkowincy nie narzekają.
    Zapomniałem, że jest coś takiego.
    Po Twoim wpisie sobie przypominam, że jakieś 2 lata temu już o tym były wisy na forum.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-02-2023 o 12:10
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #1644

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    No to zapotrzebowanie OZC będzie jeszcze niższe.
    Gdy podasz pełną grubość ściany, i dodasz izolację wewnętrzną ściany 4-5 cm pustka powietrzna.


    Po modyfikacjach ściany, ale zachowując +21*C w domu : https://cieplo.app/wynik/1hfrb
    - spodziewałem się większego spadku, a wychodzi OZC =11,3 kW.

    Po dodaniu izolacji podłóg, powinno już bardziej spaść.
    Zgadza się, po 5cm pod podłogą (i korektą z oknami: mam starsze, ale jeśli dobrze widzę, to są zespolone) wychodzi 8,3kW https://cieplo.app/wynik/1hg65
    Ale w zasadzie jaki z tego wniosek?

  5. #1645

    Domyślnie

    Wniosek taki (pod warunkiem, że dane są poprawne), że wcześniej potrzebowałeś PC o mocy 12 kW, a po ociepleniach starczy PC o mocy 9 kW.

    Przy OZC=11,3 kW dom potrzebował rocznie ok. 22 tys. kWh ciepła;
    po ociepleniu i OZC=8,0 kW zapotrzebowanie roczne spada do 15 tys. kWh.

    1) po pierwsze spada temp. potrzebnej do grzania wody przy tych samych grzejnikach, więc zyskasz na COP;
    2) po drugie mniej energii do grzania mieszkania z lepszym SCOP.
    - a jeśli zachowasz ustawienia PC, to w pokojach zrobi się cieplej, PC dostarczy tyle samo mocy, a mniej ciepła wypromieniuje przez przegrody (tu konkretnie do piwnic).

    Przykładowo :
    wcześniej 11,3 kW ( 22'000 kWh ) / 3,4 ( COP ) = 6'470 kWh prądu rocznie na ogrzewanie;
    przy 8 kW ( 15'000 kWh ) / 3,6 ( COP ) = 4'167 kWh prądu rocznie na ogrzewanie.

    Oczywiście dane są szacunkowe, przy założeniu poprawności wprowadzonych danych do kalkulatora i braku mostków termicznych mogących zwiększyć zużycie ciepła. Ale mniej więcej tyle zyskałeś.
    Oszczędność ok. 35%. W zasadzie trochę mniej, z racji że ocieplenie nie jest po całej powierzchni podłogi, a plackami na sufitach. Przez ściany nadal coś ciepła będzie uciekało do piwnicy, ale zmniejszyłeś powierzchnię przez którą ciepło ucieka.


    Przy okazji przesunęła się temp. biwalentna:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rotenso_6_8_10.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	463792

    - zakładając różnicę wykresu podobną między Rotenso 12 a 10 kW, jak między 10 a 8 kW -
    - to przy OZC=11,3 kW Rotenso 12 kW łapało temp. biwalentną w okolicy -8*C ( 100% obciążenia kompresora);
    - przy OZC=8 kW Rotenso 12 kW złapie temp. biwalentną w okolicy -12*C.
    Oczywiście w warunkach idealnych, bez mostków termicznych, czy niedoszacowanych danych (niepoprawnie wprowadzonych w kalkulator).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-02-2023 o 14:49
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #1646

    Domyślnie

    Apropo mostków termicznych - drzwi wejściowe po poprzednim właścicielu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RB01155X.JPG
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	25,3 KB
ID:	463793

  7. #1647

    Domyślnie

    Dom z OZC 7,2 kW.
    Grzejniki do +45*C (przy mrozie -20*C).
    Temp. domowa +21,5*C do +22,0*C, sporadycznie do +22,5*C.

    Podsumowanie lutego:

    CO 613 kWh (z prawdopodobnym SCOP 3,65)
    + CWU 47 kWh (z prawdopodobnym SCOP 2,47)

    CO o 33 kWh więcej niż w styczniu (ciepły był początek stycznia, a większość lutego temperatury oscylowały wokół 0*C (dzień na plusie, a noc na 0*C lub na minusie)).

    Spisane z danych PC:
    Na 673 godz. pomiarowe kompresor przepracował na potrzeby CO 628 godz. (93,31% czasu). Harmonogram wody powoduje wyłączenie kompresora między 16 a 17 godz. Ponowne uruchomienie następuje gdy powrót wody spada do +26*C.
    Grzanie CWU zajęło 15 godz., średnio dobowo wychodzi 32 minuty z hakiem (~20 sekund).

    PV wyprodukowała 223,5 kWh (26,9 kWh z 1 kWp) -
    - produkcja o 31,65% mniejsza niż w lutym 2022r. - można z tego wnioskować, że o 31% miesiąc był bardziej pochmurny.
    Samokonsumpcja wyniosła 58,12% (przy dachu wschód-zachód).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-03-2023 o 09:24
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #1648

    Domyślnie

    U mnie od lutego 2023r zamontowana PC Rotenso Unico 7kw przeróbka. PC wpięta bezpośrednio do bufora 1000l. PC tylko do CO. Ustawiona na krzywą pogodową . Temperatury na bufor max 38-39stC i wystarcza. Obecnie około 4-5 załączeń na dobę. Za luty łyknęła 780kwh. A teraz za 7 dni wzięła 148kwh. Dodać musze ,że luty był mroźny nawet po minus18stc było. Obecnie marzec ten zimny i kilka dni na minusie. Nie mniej jestem mega zadowolony z faktu zamontowania sobie takiej Pompy Ciepła i oszczędności są ogromne w stosunku do grzałek jak miałem wcześniej. Wreszcie może uda się wyjść na zero z PV lub ciut będzie do zapłacenia. A nie jak wcześniej za 2021 było 3800zł dopłaty za 2022r 4600zł wyszło. A po nowych cenach zakręcił bym się w okolicach 10tyszł szok.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  9. #1649
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    U mnie od lutego 2023r zamontowana PC Rotenso Unico 7kw przeróbka. PC wpięta bezpośrednio do bufora 1000l. PC tylko do CO. Ustawiona na krzywą pogodową . Temperatury na bufor max 38-39stC i wystarcza. Obecnie około 4-5 załączeń na dobę. Za luty łyknęła 780kwh. A teraz za 7 dni wzięła 148kwh. Dodać musze ,że luty był mroźny nawet po minus18stc było. Obecnie marzec ten zimny i kilka dni na minusie. Nie mniej jestem mega zadowolony z faktu zamontowania sobie takiej Pompy Ciepła i oszczędności są ogromne w stosunku do grzałek jak miałem wcześniej. Wreszcie może uda się wyjść na zero z PV lub ciut będzie do zapłacenia. A nie jak wcześniej za 2021 było 3800zł dopłaty za 2022r 4600zł wyszło. A po nowych cenach zakręcił bym się w okolicach 10tyszł szok.
    OK, ale to i tak dużo te 780kWh na samo CO. Nie masz możliwości docieplenia domu ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #1650
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Dociepli dom za 10 czy 20k a oszczedzi 100 czy 200kw /miesiąc to 10 lat będzie czekał na zwrot inwestycji
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  11. #1651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    OK, ale to i tak dużo te 780kWh na samo CO. Nie masz możliwości docieplenia domu ?
    Została jedna ściana do docieplenia od strony północnej. Latem biorę się za jej docieplenie.
    W domu wszędzie okna plastikowe dwuszybowe , które już trochę lat mają i na razie spokojnie musi tak zostać. Drzwi wejściowe wymienione w zeszłym roku.
    Piwnica również docieplona styro 10cm. Ale piwnica znajduje sie tylko pod jednym pomieszczeniem o wielkości około 15m2.
    Powyższe zużycie to początki zabawy z PC przeróbką.
    Dużo bym zyskał w zaoszczędzeniu na kwh gdybym wymienił wszystkie grzejniki na niskotemperaturowe i przewymiarowane ale puki co koszty za duże i nie widzi mi sie pakować potrójne do pomieszczeń nie ładnie to wygląda.
    Zresztą zakup takiej przeróbki do tradycyjnej PC to ogromne oszczędności już na starcie. U nas ceny markowych PC oscylują w kwotach 50tyszł i wyżej za 7kw.
    A mnie zestaw kosztował poniżej 9tyszł, wszystko nowe. Oczywiście doszły jeszcze koszty zakupu innych gratów i mogłem się zamknąć w kwocie trochę ponad 12tyszł z własnym montażem.
    Obecnie w marcu zużycie dobowe waha się na granicy niecałych 20kwh. Przypominam ,że nadal jest zimno i na zewnątrz biało. Mieszkam blisko granicy z Czechami także za ciepło nie jest.
    Co by nie pisać z obecnego rozwiązania jestem mega zadowolony. I co bardzo ważne nie ma wcale potrzeby aby wydawać grubej kasy na markowe PC jak można mieć za śmieszne pieniądze takie rozwiązanie jak u mnie.
    Dodatkowo trzeba pamiętać w domu same grzejniki zwykłe tradycyjne i bez inwestowania w nowe PC spokojnie daje sobie radę tym bardziej ,że jeszcze moc jest skręcona także pozostaje tylko cieszyć się i mieć nadzieję ,że pochodzi to dość długo.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  12. #1652
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    Została jedna ściana do docieplenia od strony północnej. Latem biorę się za jej docieplenie.
    W domu wszędzie okna plastikowe dwuszybowe , które już trochę lat mają i na razie spokojnie musi tak zostać. Drzwi wejściowe wymienione w zeszłym roku.
    Piwnica również docieplona styro 10cm. Ale piwnica znajduje sie tylko pod jednym pomieszczeniem o wielkości około 15m2.
    Powyższe zużycie to początki zabawy z PC przeróbką.
    Dużo bym zyskał w zaoszczędzeniu na kwh gdybym wymienił wszystkie grzejniki na niskotemperaturowe i przewymiarowane ale puki co koszty za duże i nie widzi mi sie pakować potrójne do pomieszczeń nie ładnie to wygląda.
    Zresztą zakup takiej przeróbki do tradycyjnej PC to ogromne oszczędności już na starcie. U nas ceny markowych PC oscylują w kwotach 50tyszł i wyżej za 7kw.
    A mnie zestaw kosztował poniżej 9tyszł, wszystko nowe. Oczywiście doszły jeszcze koszty zakupu innych gratów i mogłem się zamknąć w kwocie trochę ponad 12tyszł z własnym montażem.
    Obecnie w marcu zużycie dobowe waha się na granicy niecałych 20kwh. Przypominam ,że nadal jest zimno i na zewnątrz biało. Mieszkam blisko granicy z Czechami także za ciepło nie jest.
    Co by nie pisać z obecnego rozwiązania jestem mega zadowolony. I co bardzo ważne nie ma wcale potrzeby aby wydawać grubej kasy na markowe PC jak można mieć za śmieszne pieniądze takie rozwiązanie jak u mnie.
    Dodatkowo trzeba pamiętać w domu same grzejniki zwykłe tradycyjne i bez inwestowania w nowe PC spokojnie daje sobie radę tym bardziej ,że jeszcze moc jest skręcona także pozostaje tylko cieszyć się i mieć nadzieję ,że pochodzi to dość długo.
    Witaj w klubie nie jesteś sam ,tak trzymać

  13. #1653

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Witaj w klubie nie jesteś sam ,tak trzymać
    hehe... pierwszą przeróbkę klimy na PC PW zrobiłem za ok. 2000zł i jeszcze mi sporo oprzyrządowania zostało , Żeby nie mieć problemów z gwarancją , kupiłem używkę na R407C i zatankowałem propanem (nie mam F-gaz ), Chodzi do dzisiaj "u śfagra", a że szwagier "koparkowy" i ma kawał pola, to sobie po taniości gruntowe DZ popełnił, to i pompa przeszła transformację do gruntowej PC. Z tgo co pamiętam, to jednostkę zewnętrzną LG 24 000 BTh (czyli ok. 7kW) kupiłem wtedy za 200zł .
    Także duch w narodzie nie ginie, tylko forum obumiera, bo coraz więcej tu etykietkowców, formalistów, komerchy i zwyklłych i...... , więc mało komu chce się pisać, szczególnie, że większość w temacie PC już została napisana... dawno.

    ps. a teraz czas start dla tych i...... , co mi wytłumacza, że skoro propan, to bombę zmontowałem i zagrażam połowie województwa (i śwagier też)

  14. #1654
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    hehe... pierwszą przeróbkę klimy na PC PW zrobiłem za ok. 2000zł i jeszcze mi sporo oprzyrządowania zostało , Żeby nie mieć problemów z gwarancją , kupiłem używkę na R407C i zatankowałem propanem (nie mam F-gaz ), Chodzi do dzisiaj "u śfagra", a że szwagier "koparkowy" i ma kawał pola, to sobie po taniości gruntowe DZ popełnił, to i pompa przeszła transformację do gruntowej PC. Z tgo co pamiętam, to jednostkę zewnętrzną LG 24 000 BTh (czyli ok. 7kW) kupiłem wtedy za 200zł .
    Także duch w narodzie nie ginie, tylko forum obumiera, bo coraz więcej tu etykietkowców, formalistów, komerchy i zwyklłych i...... , więc mało komu chce się pisać, szczególnie, że większość w temacie PC już została napisana... dawno.

    ps. a teraz czas start dla tych i...... , co mi wytłumacza, że skoro propan, to bombę zmontowałem i zagrażam połowie województwa (i śwagier też)
    A też mi się wspomniało jak kiedyś pracowałem lata temu w jakimś zakładzie gdzie w biurowcu wymieniali klimatyzatory więc jednego ześmy skonsumowali dla siebie powiesili nabili LPG z butli do góry nogami i klima chłodziła aż miło i to dobre 3 lata i kto wie może do dziś chodzi tam mimo że to było dobre 15 lat temu, teraz te biedaki szukają gdzie kredyt da się załatwić lub dotacje , .

  15. #1655
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Do tego właśnie powinno być forum do nietypowych rozwiązań przeróbek itp a nie straszenia przepisami i propagowania swoich poglądów politycznych

    A tu jest całkiem odwrotnie
    hejtuje się kogoś kto chce w takich przeróbkach pomóc
    Zaczyna być tak jak na zachodzie ze samemu w domu nic nikt nie robi od wymiany żarówki jest fachowiec bo samemu przecież można dom spalic

    System edukacji wymyślony jakieś 200 lat temu i praktycznie do dziś nie zmienionej formie przyzyczaja od samego początku do wykonywania poleceń przełożonego przyzwyczaja do spędzania 8 godzin w jednym pomieszczeniu i wypluwa ludzi którzy poza wiedzą kiedy Mieszko puścił bąka no i najważniejsze kiedy napisać ó a kiedy u nie potrafią samemu grzejnika odpowietrzyć nawet koła w samochodzie zmienić

    Dawniej jeszcze bieda zmuszała ludzi do myślenia i kombinowania dziś już nie koniecznie

    Ale rządzącym jest to najbardziej na rękę
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  16. #1656
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz197710 Zobacz post
    Do tego właśnie powinno być forum do nietypowych rozwiązań przeróbek itp a nie straszenia przepisami i propagowania swoich poglądów politycznych

    A tu jest całkiem odwrotnie
    hejtuje się kogoś kto chce w takich przeróbkach pomóc
    Zaczyna być tak jak na zachodzie ze samemu w domu nic nikt nie robi od wymiany żarówki jest fachowiec bo samemu przecież można dom spalic

    System edukacji wymyślony jakieś 200 lat temu i praktycznie do dziś nie zmienionej formie przyzyczaja od samego początku do wykonywania poleceń przełożonego przyzwyczaja do spędzania 8 godzin w jednym pomieszczeniu i wypluwa ludzi którzy poza wiedzą kiedy Mieszko puścił bąka no i najważniejsze kiedy napisać ó a kiedy u nie potrafią samemu grzejnika odpowietrzyć nawet koła w samochodzie zmienić

    Dawniej jeszcze bieda zmuszała ludzi do myślenia i kombinowania dziś już nie koniecznie

    Ale rządzącym jest to najbardziej na rękę
    OK...ale w drugą stronę hejtu nie ma? Nikt nie nazywał kupujących PC frajerami, leszczami itd, bo przecież mogli sobie tanią zrobić?
    Problemem forum jest patrzenie przez pryzmat własnego JA. Brak refleksji nad tym, że przecież nie każdy ma taką samą sytuację, pracę, możliwości itd itp.
    U mnie jest to prosta forma przeliczania - ile bym zarobił w czasie gdybym sam TO robił a ile ode mnie chcą inni. Tym sposobem przy samochodach czy motocyklach dużo robię sam, dom również w 90% sam budowałem przy pomocy syna. Temat PC postanowiłem powierzyć fachowcowi za co zapłaciłem 22500. Mógłbym teoretycznie zaoszczędzić z 10k no ale... czas na pozyskanie wiedzy ile by mnie kosztował? Nie jestem emerytem, zapierdzielam fizycznie i w przeciwieństwie do gogusia - chętnie bym się ponudził, ale nie mam okazji
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #1657
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    W sumie masz rację hejt był w obie strony
    Taką ludzka natura aby drugiemu dowalić i udowadniać za wszelką cenę swoją rację

    Ja również zdecydowałem że kupię pompę z montażem przez firmę choć po tym jak widziałem montaż bez problemu bym ją sam zamontował ale po odliczeniu dotacji i czasu jaki musiałbym spedzic na do edukowaniu się w temacie a potem montażu pompy i przeróbki instalacji a już nie wspomnę gdyby doszła do tego przeróbka pompy z klimatyzatora nie było by tak kolorowo
    Musiał bym przekładać swoje zlecenia nie zarobił bym w tym czasie nic a i potracił klientów którym nie wykonał bym usługi

    Ale jeśli miał bym robotę na etacie do 15 i zarobki rzędu 4-5 k miesięcznie napewno bym się skusił na przeróbkę i montaż we własnym zakresie
    Oszczędności były by dużo większe a i satysfakcja olbrzymia
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  18. #1658

    Domyślnie

    Charakterystyka budynku w opisie. Na kondygnacji niższej mam około 22°-23°, na kondygnacji wyższej 21°-22°, zasobnik 45°.
    Ustawienia krzywej dla grzejników 13°(32°) -10°(45°) dla podłogówki (tylko jedno pomieszczenie) 13°(25°) -10°(35°), delta t 7°, delta c.w.u 5°, grzałka przy 0°. Łączny czas pracy grzałki 51h dla grzania i 0h dla c.w.u. Ilość włączeń sprężarki 1534 przy łącznym czasie pracy 3724h. Max grzanie c.o. 1:30, max grzanie c.w.u. 0:30. Dodatkowo ustawiłem harmonogram - obniżam temperaturę w nocy, wyłączam zasobnik w ciągu dnia, ale też od 16 do 20 podwyższam o 2°.

    Zastanawiam się nad zużyciem energii elektrycznej. Mam podlicznik, ale dla uproszczenia będę się posługiwał wskazaniami pompy. Przy takim zużyciu "przekłamania" są na poziomie 2-6%.
    Listopad 1049kWh (produkcja 3005kWh)
    Grudzień 1694kWh (produkcja 4340kWh)
    Styczeń 1434kWh (produkcja 3785kWh)
    Luty 1389kWh (produkcja 3582kWh)

    Będę wdzięczny za komentarz czy to ok, czy za dużo czy może dużo za dużo. A za pomysły obniżenia zużycia będę bardzo wdzięczny.

    Opis budynku
    1980r.
    - piwnica (parter) 90m², nieogrzewana, wełna 10cm na suficie,
    - wysoki parter + piętro 170m², h=2,7m, ogrzewane, (15m² podłogówka, 155m² grzejniki aluminiowe),
    - poddasze 80m², nieogrzewane, wełna 10cm na podłodze,
    - ściany: bloczek komórkowy 18cm, pustka 5cm, pustak żużlowy 18cm, styropian 10cm,
    - PV 9,99kWp,
    - od 07.2022 Panasonic Aquarea 9kW H (3-faz.), "bufor" 100l, cwu 300l nierdzewka, 2 obiegi,
    - wentylacja grawitacyjna
    Ostatnio edytowane przez czan-el ; 13-03-2023 o 12:27

  19. #1659

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Panowie najpierw trzeba było zacząć od ocieplenia, potem sprawdzić ile mamy grzejników, żeby zejść z temperaturą zasilania poniże 40st/c, to wtedy możemy mówić o ekonomii.
    U mnie nigdy jak do tej pory nie widziałem temperatury zasilania 40st/c, 90% sezonu to 37st/c, gdy jest zimniej poniżej ,, 0,, to zasilanie dobija do 38st/c ale przy -10st/c to dalej 38/39st/c tylko wtedy pompa zapitala 24h na dobę, w temperaturach dodatnich to pracuje w cyklach ( za mocna pompa ).
    Nie mam paneli PV, całe zużycie energii na dom ( indukcja 2x lodówka, zamrazarka ) to 6500kWh/rok przez ostatnie dwa lata.
    Ostatni miesiąc luty jak do tej pory - 350kWh przy COP- 3.5, produkcja - 1252kWh, cały rok COP -3.9, przy produkcji 13700kWh ( CO i CWU )
    To ile musiał bym zapłacić za gaz? - 13700/10=1370m/3 gazu x 2.2zł=3014zł na samo CO i CWU,
    A u mnie wychodzi, że na grzanie domu i wody do tej pory płaciłem 3700kWh x 06zł = 2200zł, teraz trochę więcej, ale Państwo mi zwróci 1500zł ( oprócz tego, że pracuję to jestem rolnikiem ). Za poprzedni rok zapłaciłem za wszystko na prąd 4200zł, w tym roku po dofinansowaniach będzie podobnie lub 300zł dopłacę...

    A to fakt, że pompy ciepła to najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym ( ściennym, niskotemperaturowym ), U syna to nawet nie chce mówić jakie ma zużycie i sprawność COP, nawet nie ma takiej możliwości żeby gazem było taniej przy takim COP jak u niego, średnie za ostatnie 2 m-c -4.9, a teraz będzie jeszcze większe bo bardzo duże zyski słoneczne.
    Zbliżona charakterystyka budynku i stąd mam pytanie. Rozumiem, że skoro podłogówka to jakiś "bufor" i 2 obiegi tak?
    Ta temperatura 40C która nigdy nie była przekroczona to skąd odczytywana? Czujnik za "buforem" na grzejniki czy temperatura zasilania wychodząca z pompy?
    U mnie tej zimy też temperatura na grzejniki nie szła wyższa niż 40C z tym, że mam na myśli temperaturę na czujniku za buforem. Przy takich temperatura +2C -2C to przeważnie jest około 35C na grzejniki i 30C na podłogówkę (tylko w kuchni, w łazienkach drabinki). OK, proszę o odpowiedź. Najwyżej dalej będziemy wymieniać się spostrzeżeniami.
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  20. #1660
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał czan-el Zobacz post
    Zbliżona charakterystyka budynku i stąd mam pytanie. Rozumiem, że skoro podłogówka to jakiś "bufor" i 2 obiegi tak?
    Ta temperatura 40C która nigdy nie była przekroczona to skąd odczytywana? Czujnik za "buforem" na grzejniki czy temperatura zasilania wychodząca z pompy?
    U mnie tej zimy też temperatura na grzejniki nie szła wyższa niż 40C z tym, że mam na myśli temperaturę na czujniku za buforem. Przy takich temperatura +2C -2C to przeważnie jest około 35C na grzejniki i 30C na podłogówkę (tylko w kuchni, w łazienkach drabinki). OK, proszę o odpowiedź. Najwyżej dalej będziemy wymieniać się spostrzeżeniami.
    Gdzie ty widzisz zblizona charakterystykę mojego budynku do twojego?, chyba w metrażu?
    Ile i czego spalałeś przed wymianą na pompę?
    Przecież te domy budowane w latach 80-tych, to są najbardziej energochłonne. Masz piwnicę, z której piz.a, jak w ,,kieleckim", 10cm styropianu to niewiele.
    Do tego poddasze, a właściwie sufit ocieplenie to samo 10cm, dzisiejsze standardy to 30cm, a ja niewiele mniej mam.
    I na koniec masz ściany, przez które wieje jak nic, ten pustak żużlowy to jak by go nie było i na to naklejone tylko 10cm styropianu białego. Dzisiaj to 20cm grafitu.
    Ja mam 10cm grafit, a miejscami więcej, na ścianach kolankowych dodatkowo od środka wełna, a do tego ściany prawie 50cm cegły, które jak się okazuje są same w sobie ciepłe, jak sie je dodatkowo ociepli.
    Mój dom wg. zapotrzebowania ( produkcja na pompie ciepła ) zużywa porównywalne ilości energii, jak syna nowy dom 170m2 po podłogach budowany wg. WT2021 ( 20cm grafit na scianach, 15cm pod posadzką i 30cm wełny w poddaszu ). Mówimy o dniach bez zysków słonecznych, bo gdy jest słońce to u niego jest odjazd. Samo zuzycie energii ma mniejsze bo ma wszystko w podłogówce, lepsza sprawnośc.

    Tak to wygląda, najpierw porządne ocieplenie, potem pompa.
    No ale ty wybrałeś tę łatwiejszą drogę, panele PV, co tam ocieplenie.
    U mnie w tych miesiącach co ty podałeś to łącznie za te 4-m-ce na CO i CWU - 2315kWh, nie mam bufora i tylko jedna pompka, ta w pompie.
    A u ciebie 5566kWh za 4 m-ce, niewiele więcej zużywam na cały dom ( 6500kWh ), tych paneli to na bank ci braknie.
    W pierwszej kolejności ustaw właściwie przepływy na buforze, coś tam ci to da w oszczędnościach, a potem zacznij od ocieplenia.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

Strona 83 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony