dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Jak masz sterowaną PC? Ustawienia na panelu PC, termostat, termostat+pogodówka?
    Jak wygląda zużycie w kWh tania/droga?
    Ja mam jedną taryfę, więc jeszcze nie rozkminiałem, ale widzę ,że w dzień jak chodzi to spokojnie, na wolnych obrotach , wieczorem ok22-23 szybciej i rano też, tak max do 8mej.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #22

    Domyślnie

    Dobrze kombinujesz. Tylko pamiętaj o wyłączeniu "wyprzedzenia" o czym było wspomniane wcześniej.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jak masz sterowaną PC? Ustawienia na panelu PC, termostat, termostat+pogodówka?
    Jak wygląda zużycie w kWh tania/droga?
    Sterowanie tylko krzywą grzewczą więc ustawienia tylko na panelu PC. Nie mam termostatu pokojowego i raczej nie będę miał. Chciałbym to wysterować na krzywej + ograniczenia przepływu na pętlach tam, gdzie ma być trochę chłodniej. Mam 100% podłogówki góra/dół. Dom 156m2, dość dobrze ocieplon (płyta FU na xps 20cm, ściany 20cm grafit, dach 30-45cm grafitu, ciepłe parapety, rekuperator) ale niestety jeszcze nie wszystko pokończone jak wspominałem.
    Suple mam od niedawna. Wcześniej spisywałem podlicznik ale nie mam dwutaryfowego. Licznik w samej pompie nie wiem co zlicza ale na pewno nie kwh Podlicznik pokazywał mi zużycie np. 70kwh/dzień a pompa pokazywała 200 kwh/dzień. Tyle że u mnie pierwsze odpalenie pompy było w te największe styczniowe mrozy, zaraz po tynkach (wczesniej w budynku było 10-12 st na farelce 3kw) więc to żaden wyznacznik.
    Obecnie jest tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	453736Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	channel4519 (3).jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	17,7 KB
ID:	453737
    Zielone to pompa ciepła, niebieski to pompa obiegowa, pomarańcz to inne sprzęty (światło, rekuperator, alarmy, kamery)
    03.03.2021 - 26,7 kwh
    04.03.2021 - 15,5 kwh
    Nie ma rozdziału na godziny, na razie większość idzie w drogiej pewnie. Muszę zrobić sobie plik w excelu żeby rozbić to na taryfy bo z supli jest surowy csv i trzeba to jakoś obrobić a nie miałem na to czasu.

    Dobrze kombinujesz. Tylko pamiętaj o wyłączeniu "wyprzedzenia" o czym było wspomniane wcześniej.
    Czyli to wyprzedzeniu ustawiam na 0min?
    To normalne, że pompa obiegowa cały czas mieli? nie dużo bierze bo w zakresie 5-15 watów więc nie chodzi o koszty, pytanie czy nie lepiej dla samej pompy obiegowej, żeby uruchamiała się w cyklach np. co 10minut na 10minut? Można tym wogóle sterować czy tylko jakiś algorytm?

    Jeszcze pytanko, mam ustawiony "wpływ temperatury wewnętrznej" na 50% ale ta opcja jest "zaszarzona" i nie mogę jej zmienić. Czy to dlatego, że jest dobrana na stałe (po jest podłogówka) i nie można jej zmieniać jak nie ma termostatu?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    No to sobie nie porównamy, bo ja mam termostat wewn + pogodówkę.
    Wpływ temp wewn. z tego co się orientuję jest używany w takim tandemie i jest dopasowywany do budynku oraz miejsca w którym jest termostat. U mnie to 10%.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Zastanawiałem się nad termostatem ale doszedłem do wniosku, że przy dobrym ociepleniu i dużej bezwładności pogodówki (30cm betonu na parterze, 7-8cm na górze) straty będą na tyle małe a bezwładność na tyle duża, że sterowanie termostatem chyba się nie sprawdzi. Ewentualnie jak się nie uda tego wysterować w przyszłości to wtedy pomyślę nad zakupem.

  6. #26

    Domyślnie

    Skoro nie masz termostatu wewnątrz domu to trudno żebyś mógł regulować wpływ temperatury wewnętrznej na pracę PC...
    Pompa obiegowa bez termostatu też wg mnie musi pracować cały czas bo sterowanie opiera się na temperaturze powrotu z obiegu.

    Przy termostacie można wyłączyć pompę obiegową jak dłużej nie pracuje PC.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    U mnie chyba bardziej steruje pogodówka ,skoro wpływ termostatu to 10%. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze autoadaptacja krzywej grzewczej, które mają nasze PC. Posadzki mam 10cm.
    Skoro masz 30cm ,to chyba tylko zabawa z deltami pozostaje.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jakbym miał termostat to chyba raczej w sytuacji gdyby dochodziło do przegrzewania pomieszczeń z jakiegoś powodu. Tutaj kluczowe wydaje się miejsce powieszenia takiego termostatu.
    Dzwonił dzisiaj do mnie mój instalator, powiedział że atlantic wprowadził jakiś nowy soft i chciałby go jutro zainstalować. Podpytam go jeszcze o kilka spraw. Wiedzę ma ogromną ale zawsze wolę to weryfikować z doświadczeniami innych użytkowników.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Jakbym miał termostat to chyba raczej w sytuacji gdyby dochodziło do przegrzewania pomieszczeń z jakiegoś powodu. Tutaj kluczowe wydaje się miejsce powieszenia takiego termostatu.
    Termostat musi wisieć w "reprezentatywnym" pomieszczeniu czyli takim, które nie ma nagłych skoków temperatury. Odpada więc nasłonecznione miejsce czy też kuchnia albo blisko drzwi wejściowych.
    Ja mam zainstalowany w korytarzu na parterze prowadzącym do "części prywatnej" domu i to się sprawdza. Nawet rozpalenie w kominku w salonie wpływa tam na temperaturę po długim czasie i w małym stopniu.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ten termostat masz Atlantica czy jakis inny?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Ten termostat masz Atlantica czy jakis inny?
    Tak. Atlantic T75
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Dosyć drogi gadżet ale teraz wyszła jedna rzecz, która skłoniła mnie do przemyśleń nad nim.
    Otóż wyłączyli mi na kilka godzin prąd, okazało się, że po włączeniu pompa nie zapamiętuje ustawień np. harmonogramu co przy ustawieniach na drugą taryfę jest kluczowe. U mnie wyłączenia nie są długie ale relatywnie częste, kilka-kilkanaście razy w roku. Będę musiał to rozwiązać.
    Dlatego pytanie - czy z tego sterownika można ustawiać harmonogram? I czy ma zasilanie bateryjne? Czy on jest bezpzewodowy czy tylko po kablu?
    Gdyby okazało się, że jest też bateryjny i niejako przywróci ustawienia po zaniku zasilania... .
    W innej sytuacji będę musiał pomyśleć o małym upsie (i tak miał być do kamer i alarmu) i podlączyć go do zasilenia sterownika pompy.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Dosyć drogi gadżet ale teraz wyszła jedna rzecz, która skłoniła mnie do przemyśleń nad nim.
    Otóż wyłączyli mi na kilka godzin prąd, okazało się, że po włączeniu pompa nie zapamiętuje ustawień np. harmonogramu co przy ustawieniach na drugą taryfę jest kluczowe. U mnie wyłączenia nie są długie ale relatywnie częste, kilka-kilkanaście razy w roku. Będę musiał to rozwiązać.
    Dlatego pytanie - czy z tego sterownika można ustawiać harmonogram? I czy ma zasilanie bateryjne? Czy on jest bezpzewodowy czy tylko po kablu?
    Gdyby okazało się, że jest też bateryjny i niejako przywróci ustawienia po zaniku zasilania... .
    W innej sytuacji będę musiał pomyśleć o małym upsie (i tak miał być do kamer i alarmu) i podlączyć go do zasilenia sterownika pompy.
    Masz PC na R32?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Tak. Dzisiaj instalator zmieniał soft (w zasadzie to wymienił jakąś płytkę, trwało to może 5 min.). Podobno ma to związek właśnie z przejściem atlantica na R32, wcześniejszy soft miał za szybko i za chętnie korzystać z grzałek jak temperatura powrotu była mniejsza niż18st.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Tak. Dzisiaj instalator zmieniał soft (w zasadzie to wymienił jakąś płytkę, trwało to może 5 min.). Podobno ma to związek właśnie z przejściem atlantica na R32, wcześniejszy soft miał za szybko i za chętnie korzystać z grzałek jak temperatura powrotu była mniejsza niż18st.
    Tak myślałem. Niedawno mój instalator wpadł na kawkę, bo był w okolicy i mówił, że odkąd weszły pc z r32 to tylko jeździ i grzebie w sterowaniu, bo coś w nim sp...suto.
    Ja harmonogramu nie mam ale po wyłączeniu prądu PC wszelkie inne dane zapamiętuje. Przewodowy sterownik również.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Niby R32 ma lepsze parametry od R410, przynajmniej w książce ale jak przy każdej nowości, zawsze trochę minie zanim zbiorą doświadczenia.
    Muszę zobaczyć jak to u mnie, może "migali" tym prądem i coś się zresetowało. Tak czy siak będę musiał się na taką okoliczność zabezpieczyć.

  17. #37

    Domyślnie

    Żadne ustawienia nie powinny się kasować po wyłączeniu zasilania. Zgłaszaj reklamację.
    T75 ma zasilanie bateryjne ale on tylko odczytuje lub wysyła ustawienia do PC. Nie przechowuje żadnych ustawień.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #38

    Domyślnie

    Większość pomp ciepła ma na płycie baterię która podtrzymuje pamięć - ustawień.
    Jeśli po wyłączeniu zasilania na pare godziny znikają ustawienia to warto sprawdzić czy bateryjka jest do wymiany.
    Temat bardzo często pomijany w serwisie.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Sprawdzę ten temat z tą baterią. Sprzęt nowy więc zakładam, że bateria powinna być sprawna. Możliwe też, że zbiegło się to z wymianą tej płytki, nie zauważyłem wcześniej, że sie zresetowały te ustawienia.

    Nie mniej, na razie temat z grzaniem w strefach chyba udało się ogarnąć, zgodnie ze wskazówkami poprzedników.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	453929

    Widać, że sprężarka działa w nocy + w okienku dziennym. Muszę jeszcze sprawdzić, czy godziny ustawione w pompie pokrywają się z licznikiem. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych i niezamieszkałym domu temperatura w punkcie pomiaru wacha się w graniacach 0,5st więc jest ok.

  20. #40
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ssolek

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Aleksandrów lodzki
    Kod pocztowy
    95-070
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Tak. Dzisiaj instalator zmieniał soft (w zasadzie to wymienił jakąś płytkę, trwało to może 5 min.). Podobno ma to związek właśnie z przejściem atlantica na R32, wcześniejszy soft miał za szybko i za chętnie korzystać z grzałek jak temperatura powrotu była mniejsza niż18st.
    Witam. Czy masz może namiary na twojego instalatora? Potrzebuję kogoś ktoś zna się na rzeczy.. posiadam pompę atlantic excelia trio 14kw i cały czas włącza się grzałka na cwu nawet w dodatnich temp .zew. dziwne to jest ale prawdziwe

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony