dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daro1978

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    30-693
    Posty
    15

    Domyślnie Podłączenie prądu na czas budowy

    Witam
    Wiem ze ten temat był na pewno poruszany na tym forum ale jakby ktoś był tak miły i odpowiedział na te pytania to byłbym wdzięczny
    Ile się czeka na podłączenie prądu na czas budowy ?
    Jak najszybciej to załatwić?
    Czy jest możliwość podłączenia się do sąsiada?
    Dziekuje

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gregory222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    44

    Domyślnie

    Ja bede bral prad od sasiada a ile sie czeka na prad budowlany to nie wiem. Wiem ze przylaczw docelowe to nawet18 mies

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daro1978

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    30-693
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz
    A możesz mi powiedzieć jak będziecie się rozliczać?
    Kiedy najlepiej składać wniosek o przyłącz docelowy?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro1978 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedz
    A możesz mi powiedzieć jak będziecie się rozliczać?
    Kiedy najlepiej składać wniosek o przyłącz docelowy?
    Przerabiałem to u rodziców .Sąsiad chciał prąd na 2 tygodnie , zapisaliśmy stan licznika przed i po i tyle miał zapłacić. Potem chciał na miesiąc ( a może 2 ? nie pamiętam ) to zapłacił cały rachunek. Przecież to jemu zależy a nie mnie. A przy ogólnych kosztach i kłopotach z prądem czy zapłaci mniej czy więcej o 100zl to już nie jest problem. Nie musi niczego przerabiać u siebie , bierze prąd poprzez przewód i koniec.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar krakus73
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    207
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz789 Zobacz post
    Przerabiałem to u rodziców .Sąsiad chciał prąd na 2 tygodnie , zapisaliśmy stan licznika przed i po i tyle miał zapłacić. Potem chciał na miesiąc ( a może 2 ? nie pamiętam ) to zapłacił cały rachunek. Przecież to jemu zależy a nie mnie. A przy ogólnych kosztach i kłopotach z prądem czy zapłaci mniej czy więcej o 100zl to już nie jest problem. Nie musi niczego przerabiać u siebie , bierze prąd poprzez przewód i koniec.
    My też tak dogadaliśmy się z sąsiadem i na czas budowy zapłaciliśmy mu za całe zużycie w tym okresie. Montowanie tzw. subliczników itp. jeśli pożycza się prąd na 2-3 miesiące jest nieopłacalne.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gregory222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    44

    Domyślnie

    Bedziemy sie rozliczać na podstawi podlicznika .
    też miałem zamiar podciągnąć prąd budowlany ale to koszty przyłącza i dodatkowo droższy prąd, na szczęście mam dobrego sąsiada i sie zgodził
    a przyłącz docelowy to najszybciej jak tylko sie da

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daro1978

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    30-693
    Posty
    15

    Domyślnie

    a dowiadywałeś się może ile się czeka w razie jakby sąsiad się nie zgodził?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Empus
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    78
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zależy, czy kogoś tam znasz czy nie, najlepiej aby załatwiał tą sprawę elektryk który ma jakieś kontakty w zakładzie, u mnie trwało to ok 2-3 tyg od momentu złożenia pierwszych papierków u nich.

  9. #9

    Domyślnie

    wydanie warunków na przyłącze tymczasowe moze zająć tydzień a moze i 2. Potem podłączenie to juz zależy jakiego masz elektryka - lepiej wziac kogos kto ma doswiadczenie i wie jak to w zakładzie prowadzić. jak umie prowadzić to w tydzień sprawę załatwi. Czyli prąd mozna mieć nawet w 2 tygodnie ale lepiej przewidziec miesiac. Czystsze rozwiazanie niz branie od sasiada.

    Ja mam np legal i zuzycie pradu na budowie tzn przydział mocy wykorzystany i donotowany przez licznik to 4,7kw. jeśli do sąsiada bysmy sie podpieli to popaliło by gniazdka. Chyba ze 3 fazy - a to zawsze i komplikacja i mozna sasiadowi narobic problemow gdy wysadzi róznicówke.

    Jak musisz to wez od sasiada ale imho lepiej byc niezależnym - choc to kosztuje około 2 tys

  10. #10

    Domyślnie

    A to przyłącze tymczasowe to inaczej prąd budowlany ?
    Ja na wiosne 2014 planuję rozpocząć budowę, o PNB będę składał po 1 stycznia 2014.
    Nie mam nawet skrzynki z prądem w granicy działki, jest prąd dopiero jakieś 60m u sąsiada w ogrodzeniu.
    W Tauronie powiedzieli mi, że na taki przyłącz czeka się nawet do 6 miesięcy ale to chyba złącze docelowe które prędzej czy później i tak będę musiał wykonać. A jeśli złoże wniosek o przyłącze tymczasowe to podłączą mi w miesiąc ?

  11. #11

    Domyślnie

    A o PNB składaj jak najwcześniej, bo jak złozysz w styczniu to moze to zająć troche. Najwyzej wyślą Ci do poprawki ( i tak wyślą). Zanim złozysz to tez sporo biegania z uzyskaniem wszystkich warunków. jak chcesz startowac w marcu kwietniu to juz powinieneś ostro walczyc z dokumentami.

  12. #12

    Domyślnie

    Na przyłącze tymczasowe=budowlane zakłąd wydaje Ci tylko warunki a samo przyłącze robisz we własnym zakresie. 60m to sporo. Ale elektryk sobie poradzi. To bedzie kosztować, bo 70m przewodu lekko liczac po 15zł/m to juz 1050PLN. Przy takiej odległosci to zapewne gruby przewód aluminiowy, bo 5x4mm w miedzi to raczej nie pociagnie (za duże spadki)

    Na docelowe to poczekasz choc nie wiem ile ale prowizorke czyli prad budowlany mozesz ogarnac szybko. Szykuj ze 3tys.

  13. #13

    Domyślnie

    Z dokumentami walczę od dawna, projekt kupiony i jest w adaptacji. A o pozwolenie dlatego składam po 1 stycznia 2014, ponieważ łapie się na nowy program rządowy MDM.
    Wracając do tematu prądu:
    Mam dokładnie tak jak napisała Kendra, mam warunki techniczne z Tauronu i płace za moc przyłączeniową, nie za kable itp itd. Całość ma kosztować ok 2000 zł
    Jedyny problem to taki, że na takie przyłącze czekam do 6 miesięcy i z tego co wiem to wykorzystują ten czas praktycznie w całości. I umowę o taki przyłącz mogę zawrzeć dopiero mając PNB, czyli jak dostanę PNB np w lutym to prąd założą mi pewnie w lipcu, a ja chcę budowę zaczynać wiosną.


    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Na przyłącze tymczasowe=budowlane zakłąd wydaje Ci tylko warunki a samo przyłącze robisz we własnym zakresie. 60m to sporo. Ale elektryk sobie poradzi. To bedzie kosztować, bo 70m przewodu lekko liczac po 15zł/m to juz 1050PLN. Przy takiej odległosci to zapewne gruby przewód aluminiowy, bo 5x4mm w miedzi to raczej nie pociagnie (za duże spadki)

    Na docelowe to poczekasz choc nie wiem ile ale prowizorke czyli prad budowlany mozesz ogarnac szybko. Szykuj ze 3tys.
    Chętnie zrobiłbym taki przyłącze budowlane o jakim piszesz, ale czy potem na tych samych kablach dostanę przyłącze docelowe czy będę musiał robić ponownie przyłącz i płacić Tauronowi wspomniane 2 000 zł ?
    Czy przy prądzie budowlanym mogę sobie zażądać taką moc przyłączeniową jaką chcę ? Tak żeby była już potem odpowiednia na przyłącze docelowe do użytkowania w domu ?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    widzę że temat już trochę dawno założony ale wiecznie aktualny więc napiszę .
    Nie wiem jak jest u Was ale gdy ja robiłam przyłącze to nie kupowałam żadnych przewodów - niczego.. dodam że operatorem jest Tauron.
    złożyłam wniosek o wykonanie przyłącza na budowę zaznaczajac że nie chcę lini napowietrznej ( słupy) tylko naziemną ( kable w ziemi), oraz podając moc jaką zamawiam. i płaciłam tylko za moc, nie za żadne kable, skrzynki. Wszystko zgodnie z tym co jest napisane na stronie Tauronu.

    dostałam warunki, podpisałam umowę, po ok. pół roku zadzwonili elektrycy z Tauronu że przyjadą skrzynke załozyć, mam tylko pokazać gdzie ją chcę. założyli, drogę naprawili po wykopach ( jakieś 40 metrów od słupa kopali) podpisałam protokół odbioru, dostałam fakturę za przyłacze ( ok. 2000 zł) i tak jak już pisałąm - tylko za moc jaka zamówiłam, po stawkach ze strony www Tauronu. Potem zamówiłam swojego elektryka który założył mi taką skrzynkę budowlaną i uziomy. Podpisał oświadczenie które zaniosłam do Tauronu i podpisałam umowę na sprzedaż i dystrybucję energii. Tu zmieniłam moc na niższą niż zamówioną, aby obniżyć rachunek - nei ma z tym problemu żadnego. Stawka umowna - za prąd budowlany. Pani w Tauronie poinformowała mnie, że jak będzie dom zakryty dachem to można zmienić już stawkę na "domową". Rachunki nie zabijają. Dosłownie stówka za dwa miesiące przy typowym budowlanym zużyciu prądu (elektronarzędzia, czajnik elektryczny non stop, betoniarka). Przy czym zaznaczam - przyłącze zrobiłam na większą moc a zamówiłam na budowę mniejszą moc ( w umowie). Prądu wystarcza, nie przekraczamy zamówionej mocy.
    może komuś się przydadzą te informacje

  15. #15

    Domyślnie

    NIe wiem, jak działa Tauron, w Stoen tymczasówka jest szybka i niezależna od docelowego. A więc jest to kabel tymczasowy który jest zbudowany po najmniejszej linii oporu(np na drewnianych słupach wzdłuż płotu do najbliższej skrzynki), po budowie zazwyczaj do usunięcia a przyłacze docelowe na osobnych kablach (m.in przejście przez ZUD, inwentaryzacja powykonawcza etc).

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, przypuszczam, że w Tauronie będzie podobnie.
    Tak więc nie będę 2x na przyłącz kasy tracił i poczekam już na złączę docelowe.
    Wykonawcy będą musieli jechać z agragatu

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12michal Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź, przypuszczam, że w Tauronie będzie podobnie.
    Tak więc nie będę 2x na przyłącz kasy tracił i poczekam już na złączę docelowe.
    Wykonawcy będą musieli jechać z agragatu
    W Tauronie za przylacze budowlane placilem okolo 65 zl a wnioskowalem o 6/7kW
    i przylacze jest niezalezne od tego docelowego - musisz wystapic tylko jeszcze raz o warunki do budowlanego

    Jeżeli agregat jest Twój albo go będziesz musial kupić to średnio Ci się to opłaca - ale to wszystko zależy od warunków jakie Ci dadzą

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał johny2 Zobacz post
    W Tauronie za przylacze budowlane placilem okolo 65 zl a wnioskowalem o 6/7kW
    i przylacze jest niezalezne od tego docelowego - musisz wystapic tylko jeszcze raz o warunki do budowlanego

    Jeżeli agregat jest Twój albo go będziesz musial kupić to średnio Ci się to opłaca - ale to wszystko zależy od warunków jakie Ci dadzą
    To jest całkowity koszt przyłącza ? Czy opłata do Tauronu a wykonanie osobno ? To pewnie wyjdzie podobnie jak pisał kolega wyżej... kable, elektryk itp itd

  19. #19

    Domyślnie

    To zapewne opłata za przydział mocy. Co do agregatu to przez 2,5 miesiąca moi budowlańcy zużyli 900kwh. Raczej sporo i agregat musiałby duuużo przepalić aby tyle wyprodukować. Potrzeby elektryczne to nie tylko elektronarzedzia na budowie, ale i lodówka, kuchenka do gotowania, boiler do grrzania wody - prysznic etc

  20. #20

    Domyślnie

    Nie doczytałem że masz 60m do położenia a to zmienia trochę postać rzeczy
    Ale na Twoim miejscu i tak wystąpił bym o warunki na budowlany to nic nie kosztuje
    65zl za przydział mocy
    200zl uzywana skrzynka budowlana
    150zl podłączenie elektryka
    Przy czym skrzynkę po budowie odsprzedam

    Kabla nie wykorzystasz do przyłącza docelowego. Jedynie mógłbyś go później wykorzystać do podłączenia od docelowej skrzynki do domu - (ale pewnie nie 60m)

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony