dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Styropian jako "ochrona" szalunku

    Mam takie pytanie, czy przy fundamencie, celem ochrony materiału szalunkowego (raczej płyty niż deski), mogę użyć styropianu jako ochrony szalunku. Użyłbym np styropianu (w sumie jakiegoś najtańszego, chociaż nie wiem czy jakiś trochę twardszy nie byłby lepszy?) grubości 2 cm i włożył go w szalunek z jednej i drugiej strony, pomiędzy wlał beton. Czy to by zadziałało? Chodzi mi o to żeby płyt wykorzystywanych do szalunku nie zniszczyć. Pytanie jak potem zabezpieczyć fundament przeciwwilgociowo? Co o tym sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez Marek.M ; 13-01-2019 o 21:26

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie płyty?osb sklejka? Plyty można smarowac srodkami antyadhezyjnymi. Jeżeli to płyty osb to one średnio nadają się moim zdaniem na szalunek ławy. Ze styro to niezbyt dobry pomysl niepotrzebne koszta.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Jakie płyty?osb sklejka? Plyty można smarowac srodkami antyadhezyjnymi. Jeżeli to płyty osb to one średnio nadają się moim zdaniem na szalunek ławy. Ze styro to niezbyt dobry pomysl niepotrzebne koszta.
    Płyty raczej MFP chciałbym użyć. A styropian przy cenie ok. 150 zł za m3, daje przy 2cm koszt 3zł za m2, a płyty są dalej jak nowe, przynajmniej tak mi się wydaje. Chcę sam budować, i ewentualne murowanie ścian fund. z bloczków średnio mi się widzi, wolałbym wylać je z betonu. Ile wychodzi koszt materiałów za m2 ściany z bloczków a monolit?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem jaki masz dom, ale jak nie chcesz murować bloczków a lać ściany to warto przemyśleć sprawę i może pójść w płytę fundamentową.

  5. #5

    Domyślnie

    Chcę parterówkę, bez ścian nośnych w środku. Poza tym mam raczej gliny i wysoki poziom wód gruntowych (do 0,5m). Muszę więc dom trochę podnieść, łatwiej podnieść samą posadzkę, niż całą płytę (wymiana gruntu no i podwyższenie), tzn. koszt przy płycie wyszedłby większy samej podsypki itd.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli masz wode na 0.5m to kolejny argument za płytą. Tradycyjne ławy musisz zagłębic poniżej strefy przemarzania gruntu dla Twojej lokalizacji. W polsce to jest od 0.8 do 1.4m. Co zrobisz z wodą?

  7. #7

    Domyślnie

    Pewnie zrobię drenaż otokowy do pobliskiego rowu. Ja jestem w strefie 1m, tylko kiedy na tyle ziemia w POLSCE zamarzła.

  8. #8

    Domyślnie

    Wracając jednak do samego tematu, ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia dotyczące tego styropianu?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Jak zamocujesz ten styropian do plyt? Styropian wypływa z betonu........ Pomysł taki sobie

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie

    jako ochrona szalunków u mnie sprawdziła się taka folia: https://www.castorama.pl/produkty/bu...0-m-zolta.html

    Jest całkiem gruba i nie tak łatwo ją uszkodzić, a szalunki bardzo dobrze osłoniła.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jak zamocujesz ten styropian do plyt? Styropian wypływa z betonu........ Pomysł taki sobie
    Przecież szalunek od góry trzeba co jakiś czas i tak łączyć, więc to łączenie zabezpieczyłoby styropian przed wypłynięciem, a poza tym można parę wkrętów wkręcić w płyty, co by po drugiej stronie podłapały styropian (dziury po wkrętach mogą być wykorzystane w płytach do późniejszych prac z nimi).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    dziury po wkrętach mogą być wykorzystane w płytach do późniejszych prac z nimi.
    Brawo TY. Poproszę o fotorelacje jak wykorzystujesz dziury po wkrętach "ponownie".

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Brawo TY. Poproszę o fotorelacje jak wykorzystujesz dziury po wkrętach "ponownie".
    Może źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że dziury do "podtrzymania" styropianu, można robić tak, żeby np. wykorzystując tą płytę później np. na jakąś podłogę na strychu, przykręcać tą płytę w tych samych miejscach, co wcześniej były wkręty. Jakby się okazało, że tych miejsc nie widać, to problemu nie ma.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wyłóż szalunki najtańszą i będzie ok. Później płyty zdemontujesz i śladu po betonie nie będzie. Ja tak robiłem, płyty wykorzystałem ponownie na szalunki na wieniec i jeszcze pewnie raz wykorzystam do budowy garażu. Dodatkowo folia daje ci jakąś tam dodatkową izolację przeciwwilgociową ław.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wyłóż szalunki najtańszą i będzie ok. Później płyty zdemontujesz i śladu po betonie nie będzie. Ja tak robiłem, płyty wykorzystałem ponownie na szalunki na wieniec i jeszcze pewnie raz wykorzystam do budowy garażu. Dodatkowo folia daje ci jakąś tam dodatkową izolację przeciwwilgociową ław.
    Rozumiem, że po rozmontowaniu szalunków ta folia zostaje na betonie, jest do niego przyklejona?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony