dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie Rekuperator a mokre okna

    Panowie od miesiąca mieszkam w nowym domu. Grzeję już około 3 miesięcy. W tym okresie był włączony reku. Reku to Flexit z rotorem.
    Niestety w czasie mrozu z szyb płynie strumień wody. Nie ma specjalnego znaczenia czy jednostka chodzi na najmniejszych obrotach czy na średnich. Z tego co się doczytałem jednostki obrotowe nie wysuszają pomieszczeń. Zastanawiam się czy u mnie jeszcze nie wdmuchuje więcej wilgoci przez to że reku ustawiony jest na nieogrzewanym strychu. Jak w dzień przyświeci słońce wilgoć zupełnie znika, ale już na wieczór dół okien jest mokry a rano na niektórych oknach wokół całej szyby przy ramie jest wilgoć.
    Co mogę zrobić żeby się tego pozbyć?
    Wyłączyć na razie reku i próbować wentylować przez otwieranie okna??

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Teraz, w trakcie mrozów powietrze zawiera niewiele pary wodnej, wiec krotkie, intensywne wietrzenie co pare godzin na pewno pomoze.
    Moze pomyśl o wypożyczeniu osuszacza powietrza
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Ze względu na charakterystykę Twojego urządzenia który odzyskuje wilgoć , urządzenie wdmuchuje ją do środka.
    W nowym domu , szczególnie o takiej porze roku wilgoć technologiczna daje o sobie znać niezależnie czy jest wentylacja mechaniczna czy też jej nie ma.
    Oczywiście wszystkie środki zwiększające jej usuwanie są wskazane więc wietrzenie również(nawet przy włączonym urządzeniu). Pamiętaj tylko aby na zewnątrz był mróz - wtedy powietrze jest bardziej suche - wietrzenie ma być intensywne i krótkie.
    Postaraj się również jak najbardziej zaizolować rekuperator na strychu. Nawet bezpośrednio okrywając go wełną, lub innym materiałem izolującym - to pomaga w odprowadzeniu wilgoci.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Wentylacja na maksa i grzanie.
    Aby usunąć wilgoć z domu trzeba czasu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaką masz wilgotność i temperaturę wewnątrz pomieszczeń?
    Jaka temperatura ram i okolicy okien?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Na pewno niższa bo sie skrapla para
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Na pewno niższa bo sie skrapla para
    Pytanie o ile. Bo jeżeli jest 10 czy 15* niższa, niż wewnątrz, to problemem są okna lub ich montaż. Jak kilka stopni, to problemem jest duża wilgotność i za słaba wentylacja, co trzeba zweryfikować informacją o wilgotności.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Temperatura wokół okien niższa o około 3 stopnie od reszty. Wczoraj kupiłem higrometr i chyba mam informację. Mam wilgotność około 70%. Czyli tylko wietrzyć i ogrzewać. Niestety to co dla innych jest wadą dla mnie było by teraz zaletą Reku krzyżowy pozwolił by mi wygonić wilgoć. Z obrotowym nie będzie tak łatwo.
    Zastanawiam się tylko co do umiejscowienia rekuperatora na strychu. Jak go ocieplić . Czy dać wełnę na całym strychu, czy lepiej zrobić małe pomieszczenie oddzielone od reszty strychu i je dobrze zaizolować. Teraz na membranie nad jednostką mam pełno wody, skrapla się niemiłosiernie. Podejrzewam ze zaizolowanie skosów za dużo nie pomoże. Wilgoć będzie dalej pojawiać się na paroizolacji. Rozwiązanie z pomieszczeniem dla reku wydaje mi się bardziej bezpieczne??

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi. Temperatura wokół okien niższa o około 3 stopnie od reszty. Wczoraj kupiłem higrometr i chyba mam informację. Mam wilgotność około 70%. Czyli tylko wietrzyć i ogrzewać.
    To wietrzyć i grzać. Możesz też wspomóc się osuszaczem (profesjonalne można wypożyczyć), przenośnym klimatyzatorem (nie wypuszczając wcale powietrza na zewnątrz), splitem (jak planujesz jego montaż tak czy inaczej) i kozą jak masz komin (wyciągnie wilgotne powietrze kominem wspomagając wentylację).

  10. #10

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc jeśli ten rekuperator odzyskuje wilgoć , to przy mokrym domu jego praca nie jest zbyt korzystna.
    Przy mrozach jest bardzo suche powietrze i teraz jest idealny okres aby suszyć mieszkanie.

    Osobiście na razie bym wyłączył rekuperator bo po co ma dodatkowo wpuszczać do domu wilgoć ?

    Pootwierać okna i mocno wietrzyć , rozszczelnić okna i mocno grzać aby pozbyć się wilgoci , a jak już wilgotność będzie akceptowalna 30-40% to można włączyć rekuperator.

    U mnie obecnie mam wilgotnośc około 30% przy małym wydajności rekuepratora. Jak zwiększę wydajnośc to mam poniżej 30% ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony