dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie Czym ogrzewać nowo budowany? pellet + bufor vs pompa ciepła czyli elektryczność

    Witam serdecznie. Jak w temacie stoję przed wyborem systemu ogrzewania nowo budowanego domu. Wiem, temat rzeka lecz czytając wiele opinie i sugestii dalej nie wiem co zrobić (każda sugestia i opinia jest dobra i przydatna). Dodam Gaz w żadnej postaci jest u mnie niedostępny.

    Zacznę od nakreślenia domu. 130m2 użytkowych do tego małe pomieszczenie gospodarcze i kotłownia, parter z poddaszem użytkowym. Ocieplenie ścian 20cm styro (planowane 10+10cm na mijankę), docieplenie poddasza planowanie 35-40cm wełny panelowej, pod posadzką 20cm styro, do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Oczywiście okna nieodbiegające termoizolacyjnością od reszty. Co do ogrzewania całość wodne podłogowe, ewentualne 2-3 grzejniki w łazienkach i pralni. Kalkulator na cieplewłaściwym wylicza zapotrzebowanie na moc 30w/m2 oraz roczne zużycie energii na ogrzewanie 8500kWh.

    To co już jest to fundament z termo oraz hydroizolacją, zasypany od zewnątrz oraz od wewnątrz (bez chudziaka). Ocieplony xps-em 14cm.

    Od wiosny ruszam z murami ale dalej nie mam pewności co do ogrzewania domu.

    Jednym z planów jest kocioł na pellet + bufor ciepła + solary. Materiały na bufor (prócz wężownic) mam, robocizny nie liczę. Solar DIY użytkuję od 3 sezonów i w obecnej konfiguracji od późnej wiosny do wczesnej jesienie na ciepłą wodę nie narzekam, koszt niewielki. Kocioł na pellet współpracowałby z buforem ok 1200l, który to zasilałby podłogówkę. Kocioł podłączony z ochroną zimnego powrotu pracowałby na max swoich możliwości, do tego jakieś 5m2 solarów (kupnych) i w podobnym okresie jak wyżej ciepłej wody będę miał pod dostatkiem. Przepływowe grzanie CWU w buforze. Do tego zasilanie awaryjne (które już użytkuję) i braki w dostawie prądu mi nie groźne.

    Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła. I teraz zapewne lepiej z gruntowym dolnym zasilaniem (droższym, kłopotliwszym) bądź powietrznym (tańszym ,mniej sprawnym). W tym przypadku bufor ma mniejsze uzasadnienie (chociaż w przypadku grzania w tańszej taryfie) Do tego dochodzi ogrzewanie CWU. W przypadku dłuższym braku dostawy prądu nic nie mogę.

    Zwolennicy bez obsługowości powiedzą pompa ciepła, lecz prąd tańszy nie będzie ( w Polsce i tak głównie produkowany z węgla, i jeszcze długo tak zostanie) a co do poprawnego dobrania i zamontowania przez fachowców też można mieć często wiele do życzenia w późniejszym użytkowaniu i opłacaniu. Do tego w przypadku braku prądu leżę i wiadomo co jeszcze robię.

    Według mnie kocioł na pellet z samoczyszczącym rusztem pracujący bez potrzeby modulacji z maksymalną swoją mocą w połączeniu z buforem oraz solarami również nie powinien sprawiać problemów. W przypadku braku prądu w sieci zasilacz awaryjny około 1000w + bateria i 24h mam ciepło i widno w domu. Zawsze istnieje alternatywa zasilania kotła, niekoniecznie trzeba kupować pellet za 1000zł/t.

    Wiem że każdy chwali i broni to w co włożył duże pieniądze ale ważne są realia, fakty po sezonie bądź kilku sezonach grzewczych. Przepraszam za kolejny podobny temat i czekam na sugestie.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Lubię pelety, lubię tą ideę, do tego fajne kotły, czysto, pachnie drewnem itd.

    Ale obserwuję ten rynek od paru lat (hobbystycznie) i czytam o produkcji peletu. A trociny są w cenie, w co raz większej cenie, rośnie popyt, a podaż tak średnio, bo nie zwiększa się ilość odpadu trocinowego, który można wykorzystać do produkcji peletu.

    Widzę na all...ro ceny po 1000, 1100 i nawet 1200 zł/tona. Czasem są tańsze, ale i one idą w górę.
    Doświadczenia palaczy peletem mówią, że poniżej 2,5 tony nie zejdziesz, a pewnikiem ok. 3 ton/sezon.
    To - na okrągło - 3000 zł.

    Nie wiem, jaki musiałbyś zbudować dom, by pompa ciepła szarpnęła z gniazdka prądu za taką kwotę....NAPRAWDĘ nie wiem....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Grzeję peletem od 2011r , ale wcale do niego nie zachęcam jako do jedynego słusznego .
    Sam mam chrapę jak piec wyzione ducha na ,na PC .
    Jest wałkowany temat o kotłach peletowych Edilkamin Laguna , ich cena poszybowała do 20 kawałków , no ta ja się pytam po jakiego grzyba płacić tyle kasy za coś przy czym trzeba jak to piszą przeciwnicy "nosić woreczki' jak można mieć za równowartość pompę bez nakładu pracy po jej zakupie .

    Przy takim domu to nawet gdybyś został pozbawiony prądu to przy takich parametrach dom szybko nie wytraci temperatury , więc nie powinieneś się obawiać . No chyba ,że masz przerwy w dostawach prądu trwające dłużej niż dobę czy dwie i to dość często.
    A , i ceny podane przez Prostaś to maksymalne , z eliksem grzejemy peletem 'no name' po 650/700zł bez stresu .
    Grzeję 160m2 + Cwu schodzi 3,5t na rok . Eliks podobnie .


    Pelet fajny , ale pompa fajniejsza .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 26-01-2019 o 20:24
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Wiem że pellet tańszy nie będzie ale mam żywy przykład że dom 180m2 bez WM i takiej izolacji pali od kilku lat około 3.5t ale na 12miesięcy palenia łącznie z CWU. Natomiast również miałem okazję słyszeć jak to pompa ciepła zjadła około 900-1000zł prądu w ciągu jednego zimowego miesiąca w domu o porównywalnym metrażu (nie wnikam w dobranie i podłączenie owej pompy) Mam mieszane doświadczenia z fachowcami hydraulikami ze swojej okolicy. Bardziej jestem zainteresowany przerobieniem klimy na pompę powietrzną, jak na razie od niedawna się tym interesuję więc puki co nie mam dużej wiedzy ale widzę dużą przebitkę w cenie. A i przeniesienie woreczka z pelletem to nie jest problem przy porównaniu obecnej pracy włożonej w ręczne prace ziemne na działce (odwodnienie i poziom).
    Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
    Ostatnio edytowane przez klimek_89 ; 26-01-2019 o 20:48

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Piszesz że prąd będzie drożał, a pelet co ? będzie taniał? Zdecydowanie wybrałbym PC, a do tego zamiast solarów panele fotowoltaiczne.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimek_89 Zobacz post
    Natomiast również miałem okazję słyszeć jak to pompa ciepła zjadła około 900-1000zł prądu w ciągu jednego zimowego miesiąca w domu o porównywalnym metrażu
    W jakiej taryfie?
    Pompa opomiarowana?
    Masz policzone OZC dla Twojego domu, choćby z ciepłowłaściwe.pl?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Szczegółów odnośnie zasilania pompy o której pisałem w tej chwili nie znam, zapewne to chodziło o maksymalny pobór.

    Wyniki z ciepłowłaściwe. pl napisałem na początku

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Być może dom był ,,świeży" nie wygrzany, ale i w to nie chce mi się wieżyć. U mie przy grzaniu ciągłym ( temp. zew. w okolicy -5) pompa pobiera 1.2 kWh. Licząc 1.2 x24x30 =864 kWh w ciągu miesiąca razy średnio 0,42zł wychodzi 362 zł. Do 1000 jeszcze sporo brakuje. A dom mam słabo ocieplony. W zeszłym roku
    miałem takie zużycie ale razem z CWU i tylko w lutym. Było czasami - 25* nocami. Najlepiej poszukać kogoś w okolicy, kto ma taką pompę i zobaczyć jak to działa.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimek_89 Zobacz post

    Zwolennicy bez obsługowości powiedzą pompa ciepła, lecz prąd tańszy nie będzie ( w Polsce i tak głównie produkowany z węgla, i jeszcze długo tak zostanie) a co do poprawnego dobrania i zamontowania przez fachowców też można mieć często wiele do życzenia w późniejszym użytkowaniu i opłacaniu. Do tego w przypadku braku prądu leżę i wiadomo co jeszcze robię.

    Pozdrawiam
    Ale prąd mozesz zrobić sam

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Marek2504 możesz nakreślić jaki dom ogrzewasz przy opisanych wynikach? Chociażby wyliczenia z ciepławłaściwego. Jakiej pompy używasz, jaki wymiennik, wyliczałeś współczynnik COP? Masz jakieś alternatywne źródło zasilania?

    fachman19 wiem ale panele fotowoltaiczne to następny nie mały koszt. Praktycznie to następna kotłownia czy to z pelletem czy pompą ciepła. Mówię tu oczywiście o zestawie zamówionym w firmie z montażem itp a inwestor siedzi i piję kawkę. Oczywiście można by pomyśleć o nabyciu takich paneli okazyjnie i poskładaniu wszystkiego do kupy. Różnica byłaby na bank podobnie jak z dostosowanie klimatyzatora pod PC czy kilka lat temu solary.
    Ostatnio edytowane przez klimek_89 ; 27-01-2019 o 08:02

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Klimatyzatora nie trzeba przerabiać on jest pompą ciepła i dmucha ciepłym powietrzem.Ja w czasie budowy grzałem klimą 240 m2.
    Pelet kupujesz na cały rok . A panele to jak zakup paliwa na 5 lat.
    PV 6 kWp można sobie zrobić samemu za 15 000zł i to z Vatem 23 % .A teraz są jakieś ulgi ,mozna w ramach tego Vatu mieć montaż za różnice 23 % a 8%

    Już dawno wiadomo było ,ze " nie ma jak pompa"

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    W mojej stopce pod spodem jest opis domu. W zeszłym roku wywaliłem grzejniki,bo miałem je w połowie domu i zmieniłem izolacje połowy parteru na płyty PIR 6cm,bo tylko tyle się zmieściło.Także wynik może być trochę lepszy. Mam powietrzną pompę panasonic T-Cap o mocy 9kW. Jest za mocna jak na mój dom, ale ja grzeje przeważnie w taniej taryfie i tylko przy większych mrozach zahaczam o drogą taryfę. Cop za zeszły rok powyżej 3, w tą zimę już widzę że jest lepiej bo nie mam grzejników i wystarcza mi obecnie 33* na zasilaniu. Mam kominek, ale nie ma dolotu powietrza z zewnątrz i prawie wcale go nie używam. Jak tylko dostanę jakieś dofinansowani zakładam panele i reku .Kominek przerobię lub usunę. To takie plany na przyszłość.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Zaczynam powoli skłaniać się ku pompie. Muszę objeździć firmy montujące PC, niech porobią wyceny, zobaczę co proponują i za ile.

    Jak grzeje ie Cwu, pompą, elektrycznie? Aby PC chodziła tylko w taniej taryfie nie musi być spięta z buforem w celu zmagazynowania ciepła na następne pół doby?
    Pozdrawiam


    Witam. Dziś byłem na małej rozmowie wycenie w firmie która już od dłuższego czasu trudni się sprzedażą i montażem między innymi pomp ciepła w mojej mieścince. Fachowiec do mojego domu zaproponował i polecił Panasonica T-CAP 9kw, stwierdził że spokojnie wystarczy na ogrzanie i przygotowanie CWU (proponując bojler 250l). Spytałem jak wygląda na przykładach zużycie energii, i tu mnie trochę zmartwił mówiąc że nie wie czy się zejdzie poniżej 3000zł przez 12 miesięcy ogrzewania i grzania ciepłej wody.
    Wspomniał również że ta pompa ma możliwość chłodzenia latem (niewielkiego o stopień, dwa niby to odczuwalnie działa, tak aby nie przekroczyć punktu rosy, bez wykraplania wilgoci).
    Marek2504 widzę że masz identyczną pompę, jakbyś zsumował roczne rachunki podobnie u Ciebie wyjdzie?

    Może znacie w woj. Łódzkim firmy do których można by było się udać na wycenę?
    Ostatnio edytowane przez klimek_89 ; 28-01-2019 o 19:29

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Witam. W piątek następny monter polecał Panasonica t-cap 9kw w połączeniu zbiornikiem cwu 200-300l.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony