Witam Serdecznie,

Jestem nowy na tym forum i zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania.

W zasadzie jestem zdecydowany na kocioł na pellet drzewny - na dzień dzisiejszy jestem zainteresowany HKS Lazar Smartfire z automatycznym czyszczeniem palnika, sondą lambda i sterownikiem z opcją obsługi przez internet - ma ktoś może doświadczenie z tym kotłem ?

Kolejna bardzo ważna sprawa to zbiornik buforowy - opinie w internecie są podzielone nad sensem montażu takiego zbiornika przy nowoczesnych kotłach na pellet. Moim zdaniem ma (zdaniem laika . W końcu piec przez dłuższy czas działa z mocą maksymalną, dzięki czemu oszczędzamy na paliwie. Moje wątpliwości dotyczą w zasadzie pojemności takiego zbiornika oraz tego czy ma to być zbiornik kombinowany (zbiornik buforowy zintegrowany z cwu), czy może dwa zbiorniki jeden buforowy i osobno do cwu ? Mój dom jest budowany metodą gospodarczą, więc z zasady nie jest to dom energooszczędny, powierzchnia, którą ogrzewam to ok. 250 m2, głównie ogrzewanie grzejnikowe (podłogowe mam tylko w łazience).

Komin - obecnie mam stalową rurę, którą bezwzględnie muszę wymienić (skorodowana i podziurawiona), jaki komin najlepiej wybrać ? Skłaniam się ku kominom prefabrykowanym ceramicznym, takie gotowe zestawy, które dostępne są w internecie. Niestety ceny są bardzo zróżnicowane, a ja nie wiem na co zwrócić uwagę, nie wiem np. czy w moim przypadku będzie potrzebny komin wentylacyjny.

No i na koniec układ otwarty i zamknięty. Z tego co się orientuje to w moim przypadku jest to układ zamknięty (posiadam naczynie wyrównawcze zamontowane w najwyższym punkcie instalacji.W tym przypadku też mam problem bo z tego co wyczytałem to aby montować duży zbiornik buforowy trzeba też zamontować odpowiednio duże naczynie wyrównawcze min 10% objętości wody w układzie przy zbiorniku 1000l to musiałoby być 100l, a naczynie mam zabudowane na pierwszy piętrze domu świeżo po remoncie. Czy mogę zrezygnować z takiego naczynia wogóle i czy to jest bezpieczne ?

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za błędy i bełkot jeśli takowy się pojawił

Pozdrawiam
Tomasz