dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Działka budowlana, ale nie do końca

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

    Jako, że przede mną zakup pierwszej w życiu działki postanowiłem o radę zapytać ekspertów.
    W oko wpadła mi działka reklamowana przez pośrednika jako budowlana. Nie za duża, nie za mała ale lokalizacja (blisko lasy), i wszystkie niezbędne do życia zasoby i usługi na wyciągnięcie ręki. Do tego cena okazała się bardzo przystępna jak na to co działka oferuje.

    Niestety czar prysł w momencie jak powiedzieliśmy, że jesteśmy zainteresowani. Okazało się, że działka nie jest budowalna, a ponad połowa jej powierzchni to działka rolna. Sprytny właściciel dokupił "z tyłu" część rolną od sąsiada i postanowił powiększyć jako tako całkowitą powierzchnię działki.

    Szybki rzut oka na MPZP - część budowlana oznaczona jako 14MN - zabudowa jednorodzinna, część rolna jako 5R - tereny rolnicze. W treści MPZP znalazłem niewiele, ale odnośnie terenu rolniczego:
    § 12. 1. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami od 1R do 6R ustala się przeznaczenie pod
    tereny rolnicze......
    ....5) ustala się zakaz zmiany sposobu użytkowania ziemi...

    Postanowiłem zerknąć dodatkowo na Geoportal. Tutaj działka widnieje już jako "jedno", nie widać na rzucie wyszczególnionych części budowlanej i rolnej.

    Dlatego też zwracam się jako laik z pytaniami:
    1. Jeśli działka figuruje w podziale jako "jedno", mogę wybudować się również na części określonej w MPZP jako rolna?
    2. Jeśli nie, to czy mogę rozpocząć procedurę zmiany sposobu użytkowania skoro wyżej zacytowany MPZP wyklucza w teorii taką ewentualność?
    3. Czy klasa gruntów ma w tym wypadku jakiekolwiek znaczenie (nie znam jej)? Jeśli tak to czy w starostwie znajdę taką informację?
    4. Gdybym jednak zdecydował się na zakup działki to czy na część rolną mogę "wyjechać" z domem albo postawić mogę na niej budynki niemieszkalne poza określonymi w MPZP (budynki z przeznaczeniem pod uprawę), np. garaż, szopę?

    Dla lepszego zobrazowania sytuacji:
    1. rzut z MPZP - na fioletowo zaznaczone rozgraniczenie działki na dwa obszary w MPZP
    https://imgur.com/IzNjKxZ
    2. rzut z Geoportalu - działka jako jedno
    https://imgur.com/RP7zeLY
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MPZP - rzut 1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	426204  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony