dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie projekt MOKKA 6 pracownia ARCHAND

    Witam wszystkich, to mój pierwszy post.
    Nie znalazłem na forum tematu z tym projektem. Od jakiegoś czasu szukam dla siebie projektu domu jednorodzinnego, który zamierzam zacząć budować w tym roku. Jednym z takich, co do którego jestem przekonany w 90% to Mokka 6 z poniższego linku
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-mokka-6-WOF1100

    Projekt ten spełnia moje zamierzenia, czyli ok 100m2, prosty i tani w budowie oraz min 3 pokoje. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te pokoje to takie klitki po 9m2 ale nie robi mi to różnicy. W pokoju się sypia, a od czynności dziennych to mam działkę - ponad 2 ha.
    Na pewno chciałbym aby architekt zmienił drzwi do spiżarki tak by nie zamykały się do wewnątrz i zastanawiam się jak rozwiązać sprawę z toaletą, która ma ledwo 5 m2. Czy da się to jakoś sensownie zamienić z pomieszczeniem gospodarczym w którym miałby stać piec na ekogroszek/pellet? Po głowiechodzi mi jeszcze myśl aby zainwestować w budowę kominka z systemem DGP.
    Prosiłbym o porady znawców tematu. Czy ten projekt ma rację bytu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tworzenie projektu małego domu z kotłownią na węgiel w dobie współczesnych wymagań energetycznych, świadczy o lekceważącym stosunku architekta do kieszeni inwestora.
    W dodatku kto umieszcza pomieszczenie gospodarcze od najbardziej reprezentacyjnej (w domyśle najlepiej nasłonecznionej) strony domu: od ogrodu?
    Kominek z GP w małym domu to też machanie motyką na słońce.

  3. #3

    Domyślnie

    Niekoniecznie na węgiel
    Działka nie ma możliwości przyłączenia gazu, więc jeśli odrzuciłbym piec na jakieś paliwo stałe to pozostaje mi elektryka a ta w kosztach utrzymania chyba najtańsza nie będzie - robiłem swego czasu obliczenia za pomocą tej strony http://cieplowlasciwie.pl/
    Chyba, że użyjemy pompy gruntowej lub czegoś za podobne pieniądze - ok.40-50 tys. a niestety nie mogę wyłożyć tyle, dom będzie budowany gotówką, nie kredytem.
    Z pomieszczeniem gospodarczym to chyba pozostaje zamienić jakoś układ z łazienką.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A pompa powietrzna? Po co gruntówki w takim małym domku?

    Elektryka jest tania w instalacji. Różnicę w kosztach instalacji ładujesz w bardzo dobre docieplenie domu, rekuperację i koszt ogrzewania jest jak przy gazie.

    Przy węglu musisz i tak czymś wodę do mycia grzać w sezonie letnim. Będziesz rozpalał kocioł gdy na zewnątrz panuje upał? Na dodatek jesteś uwiązany do domu całą zimę - na ferie nie pojedziesz.
    Do tego w okresach przejściowych większość ciepła wypuścisz kominem, bo przecież nie da się regulować na piecu temperatury na jakieś minimalne wartości.

    Policz koszty - kotłownia na węgiel może być tylko węglowa. Nic nie można tam przechować, bo brudno. A tak masz jedno zapasowe pomieszczenie do przechowywania. Do tego komin - przy PC lub elektryce nie potrzebujesz kominów.

    Plus dodatkowy - nie trujesz własnoręcznie własnych dzieci, fundując im powietrze ze smogiem.


    Zmiana kilku ścianek działowych:


    Oczywiście wywalasz też schody na podeście wejściowym.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-02-2019 o 19:27

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    albo:

  6. #6

    Domyślnie

    Ta druga wersja projektu wygląda ciekawie.
    Co do tej pompy ciepła, wiadome, że będzie czyściej, zyskam pomieszczenie na pralkę itd a do tego roboty przy tym prawie nic, ale nadal mam obawy, że popłynę z kosztami. Nie widzi mi się płacić za sam sezon grzewczy 2-3 tys zł.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przy pompie ciepła za sezon pewnie zapłacisz max 1000 zł.
    Chyba, że mieszkasz wysoko w górach?

  8. #8

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W dodatku kto umieszcza pomieszczenie gospodarcze od najbardziej reprezentacyjnej (w domyśle najlepiej nasłonecznionej) strony domu: od ogrodu?
    Np. ja. Celowo - pomieszczenie gospodarcze będzie jednocześnie pralną i suszarnią i chciałem (a w zasadzie żona) móc wyjść z niego bezpośrednio na ogród.

    Cytat Napisał Karamel Zobacz post
    Nie widzi mi się płacić za sam sezon grzewczy 2-3 tys zł.
    Tona dobrego węgla kosztuje już pod 1000 zł, nawet w małym domu te 2 tony minimum przepalisz - inna sprawa że dużo z tego pójdzie w komin. Za tą kasę na pompie oblecisz cały sezon ogrzewania i CWU. Zresztą skoro korzystałeś z cieplowlasciwe to tam masz mniej-więcej porównanie.

    Cytat Napisał Karamel Zobacz post
    Na pewno chciałbym aby architekt zmienił drzwi do spiżarki tak by nie zamykały się do wewnątrz i zastanawiam się jak rozwiązać sprawę z toaletą, która ma ledwo 5 m2.
    W tym wypadku zamykanie drzwi jak w projekcie jest chyba najbardziej sensowne. Można zrobić takie:
    https://d-gr.ppstatic.pl/kadry/k/r/g...-zl_xlarge.jpg
    Po co Ci więcej niż 5m2 w toalecie?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nurek - na ogród można wyjść bocznymi drzwiami i z boku domu, w osłoniętym miejscu, zorganizować miejsce do suszenia prania, a nie przy tarasie i pod oknami salonu.
    Szkoda tracić doskonale nasłonecznioną elewację, z ładnym widokiem na ogród, na pomieszczenie używane sporadycznie.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nurek - na ogród można wyjść bocznymi drzwiami i z boku domu, w osłoniętym miejscu, zorganizować miejsce do suszenia prania, a nie przy tarasie i pod oknami salonu.
    Szkoda tracić doskonale nasłonecznioną elewację, z ładnym widokiem na ogród, na pomieszczenie używane sporadycznie.
    Nie zawsze się da wszystko tak ustawić, żeby wyjście było bokiem - w naszym wypadku średnio by się to sprawdzało. Nie czuję, żebym coś tracił z tego powodu, co mam mieć nasłonecznione to mam.
    Z perspektywy czasu widzę też, że takie centralne położenie pomieszczenia gospodarczego bardzo dobrze sprawdza się jeśli chodzi różnego rodzaju instalacje - z reguły PG jest takim centrum dowodzenia gdzie zbiegają się instalacje wodna, elektryczna, sieci, alarmu, wentylacji, odkurzacza centralnego itp. I np.odkurzacz centralny to u mnie będzie dosłownie kilkanaście metrów rurek, wody tez niewiele więcej. Wentylacja też dała się super rozplanować. Da się to odczuć, szczególnie u samoroba.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Po co Ci więcej niż 5m2 w toalecie?
    Załapałem, nie chodzi o toaletę, a łazienkę.
    Jako, że też się wzorowaliśmy na mocce, przerabiałem ten sam temat. Chcieliśmy mieć i wannę, prysznic i podwójną umywalkę w łazience a miejsca mało. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie przedpokoju, robisz wnękę w łazience, w którą wciskasz prysznic, pralkę czy co tam potrzebujesz. W końcu jednak stanęło na czymś takim Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut1.jpg
Wyświetleń:	334
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	426728
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12

    Domyślnie

    Nurek_, tu akurat widać, że wzorowane na Mokce Ja jednak z kolei planuje tylko prysznic i standardowo jedną umywalkę więc może i te 5m2 wystarczyłoby. W zasadzie to cały projekt Mokka 6 mi odpowiada, parę zmian tam dokonam, ale rozchodzi się tylko o to co tam zamontować jako ogrzewanie. Przejrzałem multum tematów i artykułów i każdy zachwala to co ma osobiście. Czasami ludzie polecają coś mimo tego, że sami wiedzą o swojej wtopie ale z uporem maniaka próbują dowieść słuszności swojej decyzji.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karamel Zobacz post
    Nurek_, tu akurat widać, że wzorowane na Mokce Ja jednak z kolei planuje tylko prysznic i standardowo jedną umywalkę więc może i te 5m2 wystarczyłoby. W zasadzie to cały projekt Mokka 6 mi odpowiada, parę zmian tam dokonam, ale rozchodzi się tylko o to co tam zamontować jako ogrzewanie. Przejrzałem multum tematów i artykułów i każdy zachwala to co ma osobiście. Czasami ludzie polecają coś mimo tego, że sami wiedzą o swojej wtopie ale z uporem maniaka próbują dowieść słuszności swojej decyzji.
    Tak jak pisali poprzednicy przy takiej wielkości domu nie ma najmniejszego sensu iść w węgiel czy pellet. Jeżeli ocieplisz dom wg. aktualnych standardów tj. 20 cm styro na ścianę, 20 w podłogę i z 30 na stropie, przy pompie ciepła nie wiem czy zapłaciłbyś 1500 zł za cały rok tj. grzanie i CWU. Jak dobrze docieplisz możesz iść w kable grzejne w wylewce i grzać prądem w taniej taryfie. Sam mam gaz w niewiele większym domu niż ty planujesz i cały rok wychodzi poniżej 2 tyś, a w pomieszczeniu gdzie znajduje się kocioł mam pralnie i składzik. Przy kotle na paliwo stałe, nie wykorzystasz tej przestrzeni na nic innego.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Powiem Ci jak ja podszedłem do sprawy
    Nie mam gazu, średnio widzi mi się jakikolwiek piec, czy to ekogroszek, czy pellet. Zostaje prąd lub pompa ciepła - zdecydowałem się na to drugie w wersji powietrznej.
    Myślałem też o prądzie, ale jak sobie to przemyślałem - zaoszczędzone na instalacji 10 czy 15 tyś szybko by się rozeszło na budowie, a wyższe rachunki do końca życia - nie tędy droga.

    Kosztowo wcale nie wychodzi źle - za pompę z montażem i kotłownia zapłacę 28 tyś zł. Mógłbym mniej, (22 -24 tyś) ale wybrałem pompę dobrej firmy, jak zapewnia sprzedawca "z górnej półki". Co nie znaczy, ze te po 22 to było badziewie, tez przyzwoita pompa znanego producenta.
    30% tej kwoty dostanę zwrotu z programu czyste powietrze - czyli pompa z kotłownią wyniesie mnie jakieś 20 tyś. zł.
    Dobry piec na węgiel kosztuje ok 10 tyś zł. Kotłownia, zbiornik CWU, komin - kolejne 10. Więc wychodzi na to samo. Gratis mam pomieszczenie do wykorzystania na pralnię.

    Co do kosztów ogrzewania i CWU - wg. ciepłowlasciwe wychodzi mi 1000 zł rocznie. Nie bardzo mi się chce wierzyć, jak będzie 2x tyle będzie bosko, nawet jak wyjdzie 3000 będzie OK - to jest 300 zł miesięcznie za ogrzewanie i CWU, Teraz w bloku za mieszkanie 50 m2 płacę tyle i to bez CWU. Co prawda widziałem na forum takich, co twierdzili, że 600 czy 800 zł ich kosztował sezon grzewczy - ale to dla mnie jakieś ekstremum musi być, tania taryfa, w domu 19 stopni itp. Chociaż może się mile rozczaruję.
    Na początku miałem jeszcze obawy co do pracy pompy w niskich temperaturach. Ale nowe pompy pracują spokojnie do -20 stopni, nie przypominam sobie większych mrozów, nawet jeśli to przez te kilka godzin najwyżej załączą się grzałki i dogrzeje prądem.

    Ogólnie - czym byś nie grzał - zwróć uwagę na docieplenie domu. Rożnica między 15 zwykłego styropianu na ściany a 20 grafitowego 0,32 na mój dom to było jakieś 2-2,5 tys zł. Grosze w porównaniu do całości elewacji. Podobnie - za 20 cm EPS-a na podłodze dałem ok 5 tyś. Dałbym 10 -zaoszczędziłbym te 2.5 tyś - czy to tak dużo? Za przyzwoite trzyszybowe okna z U= ok. 0.8 dałem o 2 tyś. więcej niż wyceniali mi zwykłe, dwuszybowe. Tak więc jak widzisz, za stosunkowo niewielkie pieniądze można zbudować dom o bardzo przyzwoitych parametrach energetycznych i wtedy będzie zawsze tanio. I nie słuchaj w tym względzie "fachofców" którzy powiedzą "ło panie, a po co 20 cm styro? My zawsze dawali 10 i dobrze było, toć ściana musi łoddychać".

    Jeśli byś się decydował na pompę - zaplanuj to kompleksowo. Podłogówka 100% (niech do głowy Ci nie przychodzą jakieś grzejniki w sypialniach), dobre ocieplenie, rezygnacja z komina. Nie ma co kombinować na zasadzie "a może wrócę do węgla" bo nie wrócisz. Jak nie jesteś przekonany - poszukaj w okolicy kogoś z taką pompą i popytaj o doświadczenia. Firmy montażowe często dają namiary do klientów, czasem tez widzę przy domach jednostki zewnętrzne - można zapukać i popytać jak się sprawdza.

    Swoją droga jak zaczynałem myśleć o domu i pierwszy raz trafiłem na forum, to myślałem dokładnie tak jak Ty - ogrzewanie węglem, grzejniki bo tanio i podłogówka się nie sprawdza itp. A teraz buduję dom dokładnie odwrotnie niż na początku planowałem....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dałeś do wyliczeń temperaturę w domu 19 stopni - nie za mało? Nie wiem czy dobrze wybrałeś poddasze - moim zdaniem masz poddasze nieogrzewane i tak powinieneś ten dom liczyć. Ale nawet - masz porównanie ile wychodzi ogrzewanie węglem a ile PC.

    Na twoim miejscu dorzuciłbym jeszcze 10 cm styropianu w podłogę i 5 na ścianę - jak pisałem nie są to znaczące koszty, a zrobi różnice - zwłaszcza podłoga, tam już nie będziesz miał możliwości dołożenia styro nigdy. Weź pod uwagę również, że jeśli chciałbyś skorzystać z dopłat czyste powietrze to dom musi spełniać WT2021

    A czy węgiel czy pompa - to już musisz sam podjąć decyzję.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Podobny dom to Aros II

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony