dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 23
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 444
  1. #221

    Domyślnie

    Ale jakaś hydroizolacja będzie potrzebna. Folia raczej nią nie jest.
    A co jeśli wilgoć wyjdzie po kilku latach? Jak to potem naprawić?

  2. #222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ale jakaś hydroizolacja będzie potrzebna. Folia raczej nią nie jest.
    A co jeśli wilgoć wyjdzie po kilku latach? Jak to potem naprawić?
    A skąd ta wilgoć ?

    Zobacz najpierw jak wygląda przekrój płyty a jak zwykłych fundamentów ...

    Dom na płycie jest całkowicie inaczej osadzony niż w przypadku zwykłych fundamentów. Budowę płyty rozpoczyna się od "poziomu zero gruntu" i później daje się najpierw ocieplenie a później robi płytę żelbetonową i dopiero wtedy po około kilkudziesięciu centymetrów wyżej mamy dopiero końcową posadzkę.
    Tak naprawdę nie jest wymagana żadna hydroizolacja , bo nie występuje podciąganie kapilane przy płycie fundamentowej a zgodnie z prawami fizyki i grawitacji woda wnika w głąb ziemi ...

    Tak naprawdę folię jaką się daje "pod zbrojenie" służy tak naprawdę po to aby beton się nie wylał "poza formę" ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 20-03-2019 o 12:16
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #223

    Domyślnie

    Słuchajcie. Z tego co obserwuję i czytam to faktycznie rozbieżność cen materiałów i robocizny w zależności od regionów Polski jest ogromna. Z tego tez wynika koszt budowy domu forumowiczów. Prawdą jest, że po SSZ jest totalny rozjazd w wykończeniówce bo jeden robi panele za 50zł a inny deski za 300zł. Lecz nie mogę przeżyć jak ludzie wypisują, że płyta fundamentowa i papierologia wyszły ich 180tyś ! To jakiś kosmos. Tak samo jak rozjazdy cenowe już w SSO. Piszecie, że bez okien i drzwi już macie prawie 200tyś za domki 100-120m2. Ja za SSO (czyli bez okien i drzwi) wydałem 75tyś. ( w tym robocizna za dach) metodą gospodarczą. Nie wiem z czego to wynika czy z ceny materiałów czy z tej drogiej robocizny ale może pochwalcie się ile daliście za podstawowe materiały SSO to może trochę się rozjaśni. U mnie wyglądało to tak:
    - Beton B25 z certyfikatem = 220zł/m3
    - XPS Prime S = 416zł/m3
    - Stal Polska = 2700 tona
    - Pustak Porotherm = 4,45 sztuka
    - Więźba impregnowana = 850zł/m3
    Stan na 2017r.

  4. #224

    Domyślnie

    Ale po co podawać ?

    Już wielokrotnie tu pisano że dom domowi nie równy , warunki gruntowe też często różne , zastosowane rozwiązania i technologie też mocno się różnia i mocno wpływają na cenę ...
    Dużo też zależy też od zaangazowania inwestora i jego umiejętności negocjacyjnych i wiedzy.

    Często to pozwala znaleźć niedrogich wykonawców i uzyskać dobre ceny w hurtowni ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A jak myślicie, czy ja zostałem oskubany na swojej płycie?

    Koszt 70tyś PLN!
    Klik w sygnaturce płyta vs ławy.

  6. #226

    Domyślnie

    Trochę muszę uscislic. Jestem na etapie szacowania budżetu, jeszcze nic nie wybudowałem. Szacunek 180 tyś to 100 tyś CALA papierologia do końca budowy, a nie tylko na stan 0.
    Kilka najdrozszych:
    - projekt indywidualny 20 tyś. W gotowych ciągle mi coś nie pasuje.
    - podłączenie prądu, wody i kanalizy - 10 tyś
    - kierbud (taki co jest i się czepia) 10 tyś
    - utwardzenie 65m (3,5m szeroka, przed domem szerokość 8m) - 30 tyś

    Płyta fundamentów- kolejne 80 tyś
    - wykop 2 tyś
    - pospółka - 5 tyś
    - chudziak - 4,5 tyś
    - xps (12cm) - 13 tyś
    - beton (25 cm) - 9,5 tyś
    - robocizna - 22 tyś
    - drenaż opaskowy - 9 tyś

    Takie dostaję ceny niestety. Może są wysokie, może trzeba szukać innych tańszych wykonawców
    Ale tak to na razie wygląda

    Uparlem się na płytę fundamentową, ale jeśli to będą takie koszty, to przemyśle zwykle ławy.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 20-03-2019 o 13:33

  7. #227
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ale jakaś hydroizolacja będzie potrzebna.
    Wyszukaj "hydroizolacja" w megawątku o płytach. Większość uznaje ją za zbędną nie wiem czemu (w swoich wyliczeniach też jej nie uwzględniałem). Przy ławach większość twierdzi, że ściany fundamentowe trzeba dobrze izolować (dysperbit to za mało) i dać dobrą izolację poziomą (najlepiej papę termozgrzewalną) na chudziaku. Z tym pierwszym się nie zgadzam, bo IMO to drugie załatwia wszystko jak nie ma piwnicy.
    Przy płycie robi się ciekawa dyskusja. Jak idzie na płytę EPS i wylewka - to można zrobić jak na chudziaku. Ale nie zapewnia to odcięcia od wilgoci termoizolacji pod płytą - więc lepiej byłoby papę położyć na chudziaku pod XPS i i wywinąć na ściany ze 20-30cm powyżej poziomu gruntu.

  8. #228

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ... lepiej byłoby papę położyć na chudziaku pod XPS i i wywinąć na ściany ze 20-30cm powyżej poziomu gruntu.
    Też tak myślę. Tylko do papy potrzebny jest w tym wypadku chudziak. Chudziak plus papa to kolejne kilka tysięcy. I stąd się potem robi spory koszt stanu 0.

  9. #229
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    chudzial 1680zł. Papy nie dawałem. położyłem kawałek foli na chudziaku. wilgoć się nie zbierała więc dałem 2 warstwy foli budowlanej. Jeżeli tak liczysz to przy zwykłych fundamentach musisz doliczyć styropian na posadzkę i wylewkę z miksokreta (choć nie wiem czy udaje się zrobić idealną płytę aby przy niej nie trzeba bylo wylewać posadzki)

  10. #230

    Domyślnie

    Moim zdaniem jak kogoś płyta ma kosztować 80tyś (za 100m2) to lepiej zrobić zwykłe fundamenty. Każdy chce zrobić jak najlepiej, ale trzeba podejmować mądre decyzję. Ja zrobiłem płytę, ale o ile one będzie lepsza od sąsiada co ma ławę? Że na ogrzewania pójdzie 30zł rocznie mniej? U mnie wygrała chęć grzania pompą ciepła w nocnej taryfie i magazynowanie ciepła w płycie i tylko dlatego się na nią zdecydowałem. Jakbym miał płacić teraz 80tyś za 100m2 płyty i alternatywnie 40tyś za 100m2 fundamentu na ławach to napewno bym wybrał ławy bo płyta nigdy się nie zwróci przy takich kosztach. Trzeba we wszystkim zachować rozsądek i umiar. Mnie dom 190m2 po podłodze z prostym dwu-spadowym dachem wyjdzie około 650tyś przy średniej i dobrej jakości materiałach (rolety, rekuperacja, pompa ciepła, inteligentny dom).

    Także moim zdaniem ceny na rok 2018 to okolice 2500zł za stan deweloperski i 3500zł pod klucz przy domu około 200m2. Za płytę wydałem więcej niż przeciętna, za rolety itp. również, ale część rzeczy robię sam, także uważam, że tak trzeba liczyć.
    Dostałem wycenę np. 24tyś za rekuperację, sam kupiłem materiał, poszukałem dobrych cen i wyszło 15tyś. Będę robił sam, jak się uda to 9tyś w kieszeni. Tyle nie zarabiam aby komuś za 2 dni pracy 9 tyś płacić.

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Też tak myślę. Tylko do papy potrzebny jest w tym wypadku chudziak. Chudziak plus papa to kolejne kilka tysięcy. I stąd się potem robi spory koszt stanu 0.
    Jest tu jeden haczyk logiczny. Przyjmujemy, że papa będzie szczelna? Jeżeli tak, to można dać EPS - ale AFAIK tylko jeden (Neopor) ma zadeklarowane parametry potrzebne do obliczeń konstruktorowi. Jednak wielu daje nawet bez hydroizolacji zwykły EPS. Więc można rozważyć, czy środków na papę nie znaleźć w oszczędności na termoizolacji. Temat do przeanalizowania i przegadania z konstruktorem płyty, kierbudem i wykonawcą.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Ja tez nie wiem skad te ceny niektorzy biora. 170m2 parterowki 3lata temu kosztowalo mnie 140k, ssz z papierologia i przylaczami kolo 200k.
    Obecnie byloby to okolo 20-25%wiecej (zaczynam budowac nastepny dom i mam aktualne wyceny)

    Lukasz11, zacznij myslec bo samodzielnie, bo jak bedziesz sluchal innych to sie w ogole nie wybudujesz. Jak to jeden szanowny forumowicz mawia jestes/bedziesz typowa owca do strzyzenia.
    PS ta droge mozesz zrobic bez problemu za 10k a nie za 30.

  13. #233

    Domyślnie

    Przy rozsądnym projekcie płyty i przy wybraniu wykonawcy który będzie nam budował dom od razu do stanu SSO czy SSZ kwota robocizny za płytę powinna być dużo dużo niższa niż kwota robocizny za zwykłe fundamenty.
    Przy zwyklych fundamentach jest sporo więcej pracy , sporo więcej robót ziemnych i itd więc jest dużo więcej roboczo-godzin i sporo więcej pracy wiec i wycena musi być dużo wyższa , no chyba że jakiś wykonawca robi wolontariat

    Znajomy deweloper który buduje osiedle domków od kilku lat i domki te robi na płycie powiedział mi że w jego przypadku płyta kosztuje go mniej niż zwykłe fundamenty , bo sporo mniej robót ziemnych i płytę robią mu w 2-3 dni ...

    Oczywiście u niego płyta jest raczej niezbyt "przewymiarowana" bo wiadomo koszty i w jego przypadku jest 20cm betonu B20 , zbrojenie z gotowych siatek fi8 i pod płytą styropian EPS100 i co ciekawe domy stoją już kilka lat i się nie zawaliły

    Przy dobrych warunkach gruntowych i przy dobrym projekcie płyty cena za płytę powinna być w cenie zbliżonej do zwykłych fundamentów albo zbliżona.

    Niestety często dla wykonawców jak słyszą że inwestor chce płytę to znaczy że kasiasty , wiec trzeba go "skroić" ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 20-03-2019 o 22:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przy rozsądnym projekcie płyty i przy wybraniu wykonawcy który będzie nam budował dom od razu do stanu SSO czy SSZ kwota robocizny za płytę powinna być dużo dużo niższa niż kwota robocizny za zwykłe fundamenty.
    Przy zwyklych fundamentach jest sporo więcej pracy , sporo więcej robót ziemnych i itd więc jest dużo więcej roboczo-godzin i sporo więcej pracy wiec i wycena musi być dużo wyższa , no chyba że jakiś wykonawca robi wolontariat

    Znajomy deweloper który buduje osiedle domków od kilku lat i domki te robi na płycie powiedział mi że w jego przypadku płyta kosztuje go mniej niż zwykłe fundamenty , bo sporo mniej robót ziemnych i płytę robią mu w 2-3 dni ...

    Oczywiście u niego płyta jest raczej niezbyt "przewymiarowana" bo wiadomo koszty i w jego przypadku jest 20cm betonu B20 , zbrojenie z gotowych siatek fi8 i pod płytą styropian EPS100 i co ciekawe domy stoją już kilka lat i się nie zawaliły

    Przy dobrych warunkach gruntowych i przy dobrym projekcie płyty cena za płytę powinna być w cenie zbliżonej do zwykłych fundamentów albo zbliżona.

    Niestety często dla wykonawców jak słyszą że inwestor chce płytę to znaczy że kasiasty , wiec trzeba go "skroić" ...
    Czekaj, czekaj. Nie rozumiem. Strasznie mieszasz . To jak to jest fundamenty droższe czy płyta?

  15. #235

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Ja tez nie wiem skad te ceny niektorzy biora. 170m2 parterowki 3lata temu kosztowalo mnie 140k, ssz z papierologia i przylaczami kolo 200k.
    Różnice w kosztach budowy zależą od:

    1. Lokalizacji budowy i cen robocizny w danym rejonie. Np. w Szczecinie obecnie nie ma w ogóle wykonawców. Jak rozmawiałem jednym z nich to mówił, że ludzie go proszą aby wszedł na budowę właśnie do nich. Chciałem zrobić kostkę to dzwoniłem do około 10 firm i "oddzwonimy do pana w przyszłym tygodniu" i oczywiście brak kontaktu. Jak dzwoniłem drugi raz to samo. Także w chwili obecnej trudno w ogóle znaleźć firmę, która przyjdzie wycenić, także zapewne gdybym taką firmę znalazł to cena zwaliłaby z nóg. Tak wstępnie jak z jednym facetem rozmawiałem to coś mówił o 200zł za m2 a mam 160m2 kostki do położenia. Ostatecznie po prostu wysypie jakiś kamień i poczekam aż boom się skończy. Także robocizna tego samego domu SSO w jednym rejonie kraju może kosztować 40tyś jak i 100tyś.

    2. Warunki na działce. Jeśli warunki są słabe to za fundament można zapłacić dwa razy więcej niż w przypadku dobrych warunków.

    3. Jakości użytych materiałów. O ile ceny materiały na ściany, stali, więźby dachowej i betonu są mniej więcej podobne to już membranę dachową można kupić po 1zł m2 jak i po 10zł. Na dachu można zastosować blachę ale też i dachówkę ceramiczna. Komin może kosztować 1500zł jak i 4000zł. Tak jest praktycznie ze wszystkim. Najtańsze rzeczy są 1-2 razy tańsze od materiałów średniej jakości.

    4. Zastosowanych rozwiązań. Jeśli budujemy dom na "obecne czasy" to powinien on być bardziej komfortowy od domów budowanych w latach 90-siątych a niestety każde udogodnienie kosztuje. Rekuperacja, rolety zewnętrzne, system inteligentnego domu, czy nawet obieg CWU aby od razu leciała ciepła woda - to wszystko są dodatkowe koszta. Podobnie z ociepleniem, czym wyższy standard energooszczędności tym wyższe koszty.

    5. Projekt i jego skomplikowanie.

    Także każdy dom jest inny bo ludzie budują domy w różnych miejscach kraju i z różnej jakości materiałów. Jeśli udało się komuś wybudować dom za 200tyś a ktoś inny ten sam metraż zrobił za 500tyś to nie znaczy, że ten drugi to jakiś idiota, który dał się "wycyckać" z kasy. Po prostu mogą to być 2 zupełnie różne domy. Mam np. sąsiada, który buduje teraz dom i wełna na dach najtańsza (6zł za m2 15cm, ja płaciłem 20zł), połowę okien wstawił takich, jakie dostał od znajomych za darmo, drzwi wewnętrzne też używane, wszystko od podstaw robi sam. Szanuje jego wybór bo buduje się bez kredytu i w jego wypadku jest to dobra alternatywa do małego mieszkania. Jednak jego dom, który zostanie wybudowany za niewiarygodnie niską kwotę nie będzie można porównać do domu wybudowanego ze średniej jakości materiałów i obecnych standardów. Dlatego takie porównywanie kosztów budowy bez uwzględnienia tego co to jest za projekt, gdzie jest budowa, warunki na działce, jakość materiałów nie ma sensu.

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Czekaj, czekaj. Nie rozumiem. Strasznie mieszasz . To jak to jest fundamenty droższe czy płyta?
    Płyta to też są fundamenty
    Płyta i fundament tradycyjnych na ławach - jedno i drugie rozwiązanie może być tańsze lub droższe w zależności od warunków na działce i zastosowanych rozwiązań (czy dajemy XPS30cm czy EPS100 10cm ).

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Płyta to też są fundamenty
    Płyta i fundament tradycyjnych na ławach - jedno i drugie rozwiązanie może być tańsze lub droższe w zależności od warunków na działce i zastosowanych rozwiązań (czy dajemy XPS30cm czy EPS100 10cm ).
    Dzięki nie wiedziałem, że płyta to płyta fundamentowa, a fundament to "fundament tradycyjnych na ławach ". Gość jesteś. A ten EPS i XPS to chodziło płytę czy fundament?

  18. #238
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karol_sc

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Także moim zdaniem ceny na rok 2018 to okolice 2500zł za stan deweloperski i 3500zł pod klucz przy domu około 200m2. .
    W moim przypadku podany wyżej przelicznik mniej więcej się zgadza. Stan deweloperski prostej 138m2 parterówki wyszedł mnie 328 tyś., budowa (2016 - 2017), bez kosztów papierologi oraz przygotowania do budowy, przyłącza itp....

    Co do utwardzenia terenu przez kolegę za 30 tyś., w zeszłym roku utwardzałem 80m2 drogi oraz 100m2 przed domem, teren przygotowany pod kostkę, trzeba dosypać drobnej trakcji i podbudowa gotowa. Kruszywa wyszło około 190T, miałem trochę terenu do wyrównania. Całość, łącznie z wybudowaniem zjazdu z drogi z kostki, szerokość 5m z łukowaniem wyszła mnie 12 tyś.
    Roboty wykonywał mój kolega który prowadzi dość dużą firmę więc podszedł do tego na zasadzie, pracownicy sobie dorobią. W 3 dniówki skończyli, wykorytowali, zagęścili, ubili i pojechali... Niezależne wyceny miałem około 5 tyś. droższe.

    Nie wiem ile bym zapłacił w tym roku ale sąsiad szuka firmy do wykonania kostki i zaczyna się powoli prosić wykonawców żeby ktoś raczył przyjść do niego robić o negocjacjach cenowy nie wspomnę. Jeden wykonawca na pytanie czy jest możliwość negocjacji ceny, parsknął śmiechem i się rozłączył.... Region Gliwice.
    Ostatnio edytowane przez karol_sc ; 21-03-2019 o 08:10

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Gość jesteś.
    Dzięki za słowo uznania.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    A ten EPS i XPS to chodziło płytę czy fundament?
    A co to za różnica? Przecież piałem że i jedno i drugie rozwiązanie może być droższe i tańsze w zależności od rozwiązań, które zostaną zastosowane. Przecież nie będziemy porównywać np. dobrze ocieplonej płyty fundamentowej XPS i tzw. tradycyjnych fundamentów słabo zaizolowanych zwykłym styro.

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dzięki za słowo uznania.



    A co to za różnica? Przecież piałem że i jedno i drugie rozwiązanie może być droższe i tańsze w zależności od rozwiązań, które zostaną zastosowane. Przecież nie będziemy porównywać np. dobrze ocieplonej płyty fundamentowej XPS i tzw. tradycyjnych fundamentów słabo zaizolowanych zwykłym styro.
    Nie ma za co. Proszę bardzo.
    Daje ktos EPS 100 10 cm pod płytę? Znasz i polecisz takiego projektanta co się pod tym podpisze?

Strona 12 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony