dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darpor

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    2

    Domyślnie Czym ocieplić zawilgocony budynek, aby nie wystąpiło zagrzybienie.

    Witam forumowiczów, mam pytanie odnośnie materiałów do wykonania ocieplenia dwurodzinnego problematycznego starego budynku.
    Budynek nie ma solidnego fundamentu. W mojej części budynku, w piwnicy jest sporo wody. Jest zainstalowana pompa, aby
    usuwać nadmiar wody. Od kilku lat jest wykonana hydroizolacja zewnętrznych ścian, jednak woda dostaje się przez fundament.
    Zatem wilgoć jest wszechobecna.

    Sąsiad w swojej części budynku wykonał generalny remont wewnątrz i ocieplenie zewnętrzne watą skalną. Po kilku latach
    miał bardzo duże zagrzybienie łącznie z wykwitem owocników.
    Dodam, że gość ma dużo kasy i nie żałował na remont. Nowe okna i bardzo dobre ogrzewanie centralne.
    Po pierwszym wykwicie grzyba, robił kolejny remont i smarował ściany kilkoma środkami grzybobójczymi.

    Teraz mam pytanie do ludzi z odpowiednią wiedzą i dużym doświadczeniem.
    Jak wykonać ocieplenie, żeby nie było grzyba w mojej części budynku.

    Wydaje mi się, że przez brak ocieplenia ściany lepiej oddychają i ewentualne zarodniki wysychają.
    Chciałbym w jakiś sposób ocieplić ściany, ale bez zagrzybienia.
    Proszę o radę.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Jesli mialbym zgadywac to sasiad zapomnial o wentylacji. Nowe okna to plastiki? Nawiewniki maka? Otwarte?

    Welna czy styropian na zewnatrz maja znikomy wplyw na blokowanie transportu wilgoci. Lub inaczej - ilosc wilgoci wydostajaca sie przez mur i tak jest minimalna, dokladajac izolacje nic nie zmieniasz. Baa, pogarszasz warunki do powstania grzyba, bo sciana w domu bedzie cieplejsza i trudniej bedzie sie na niej wykraplac para wodna.
    Kasa fizyki nie oszuka i myslenia nue zastapi. Sasiad walczy ze skutkiem zamisst z przyczyna. Przyczyna jest ciagla zbyt wysoka wilgotnosc w pomieszczeniu. A z tym walczysz igraniczajac dostawanie sie wilgoci do domu lub usprawniajac jej wyrzucanie czyli wentylacje.

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze trzeba zrobić izolację poziomą. Bez tego nie masz co liczyć na pozbycie się wilgoci. Można grzać na potęgę a ta woda nie pozwoli tego zagrzać należycie.Trzeba wszystkie ściany w to uzbroić i połączyć z izolacją na stropie piwnicy/pod podłogą parteru.
    Jak już to zrobisz dobrze, to wtedy zrób obliczenia cieplno-wilgotnościowe i wybierz odpowiedni materiał i grubość ocieplenia. Zacznij od porządnego ocieplenia stropu nad ostatnią kondygnacją a potem dopiero ściany.
    Jak sąsiad ma dość kasy, to niech to samo zrobi a będzie dużo lepiej. Musisz go przekonać do zaizolowania dzielonych ścian, Może też założyć hybrydową wentylację mechaniczną wyciągową+ nawiewniki w oknach lub ścianach - niekoniecznie rekuperację

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darpor

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Mam mieszane odczucia co do ocieplenia materiałami, które kiepsko przepuszczają wilgoć. W sąsiednich budynkach były robione ocieplenia i zapytałem się kierownika firmy remontowej. Powiedział, że jak jest grzyb w ścianach, to tylko zbicie tynku i położenie grubszej jego warstwy. Podobno tylko tynk zapewnia dobrą paro-przepuszczalność. Stwierdził również, że wata mineralna mimo pozornej przepuszczalności też się nie nadaje. Podobno przy mocowaniu waty do ścian zewnętrznych, stosuje się duże ilości kleju, który tworzy skorupę i blokuje wszystko.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał darpor Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.
    Mam mieszane odczucia co do ocieplenia materiałami, które kiepsko przepuszczają wilgoć. W sąsiednich budynkach były robione ocieplenia i zapytałem się kierownika firmy remontowej. Powiedział, że jak jest grzyb w ścianach, to tylko zbicie tynku i położenie grubszej jego warstwy. Podobno tylko tynk zapewnia dobrą paro-przepuszczalność. Stwierdził również, że wata mineralna mimo pozornej przepuszczalności też się nie nadaje. Podobno przy mocowaniu waty do ścian zewnętrznych, stosuje się duże ilości kleju, który tworzy skorupę i blokuje wszystko.
    Jeszcze raz. Sciana prawie nie przepuszcza wilgoci. To co masz przyklejone jako ocieplenie praktycznie wiec jest pomijalne. Powyzej 90% wilgoci ucieka przez wentylacje. Jesli dom jest ocieplony i jest w nim grzyb to winna jest zle dzialajaca wentylacja. Miliony domow w tym kraju jest ocieplone styropianem i jakis grzyba przeciez nie ma.

    Twoje mieszane uczucia nie zmienia fizyki. Oddychajace sciany to mit, miejska legenda.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar SUEZ Izolacje
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-021
    Posty
    17

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności trzeba usunąć przyczynę , a jest nią podciąganie kapilarne wilgoci

    na skutek braku izolacji poziomej muru. W tym celu wykonać przeponę poziomą / izolację/

    wszystkich ścian przy użyciu kremów lub płynów iniekcyjnych do przepony poziomej.

    Po wykonaniu przepony w przypadku występowania wilgoci i zasolenia na ścianach wewnętrznych

    należy skuć tynk do gołego muru /ok. 50cm poza stopień zniszczeń/ i nałożyć tynk renowacyjny, a szpachlowanie

    ścian wykonać zaprawą wapienno- trasową.

    Malowanie wykonać wyłącznie farbami silikatowymi. Na ścianach zewnętrznych można wykonać

    docieplenie tyko wełną mineralną , a na warstwę wierzchnią zastosować tynk silikatowy.

    Zapewnić w mieszkaniu sprawną wentylację.

    pozdrawiamy
    Zespół Suez izolacje Budowlane

    Po więcej fachowej wiedzy z zakresu hydroizolacji zapraszamy na naszą stronę www.suez.com.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony