dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Prosba o poradę - rozbudowa starej instalacji CO

    Witam,
    chciałbym prosić o poradę. Posiadam dom z lat 60, w którym jest instalacja grawitacyjna. Powoli adaptuję poddasze na użytkowe i muszę doprowadzić wodę oraz ogrzewanie. Zanim jednak ściągne jakiegoś hydraulika chciałbym się poradzić jak sposób byłby najlepszy w tej sytuacji lub też jakich błędów uniknąć. W 2010 roku zamontowaliśmy nowy piec miałowy. Ponadto hydraulik zamontował na powrocie pompkę. Kotłownia znajduje się w piwnicy. W pomieszczeniach na parterze mam grzejnik w każdym pomieszczeniu. Łącznie w domu mam 4 piony zakończone odpowietrznikami, przy czym przy jednym grzejniku leci rura na strych prowadząca do otwartego naczynia zbiorczego. które jest umieszczone troszkę ponad sufitem planowanego poddasza. Do owej rury wspawany jest powrót z jednego z grzejników.
    I teraz zasadnicze pytanie - jak rozsądnie podprowadzić ogrzewanie na poddasze. Czy hydraulik może podciągnąć rurkę od jednego z grzejników (zakończona odpowietrznikiem)? I analogicznie wspawać się na poddaszu do rury powrotowej i od tego miejsca rozprowadzić pod grzejniki?
    Drugą opcję którą ktoś mi polecił - to wspwać kolejne rury tuż przy piecu - od zasilania i powrotu i poprowadzić w ścianie do skrzynki, a stamtąd ewentualna podłogówka i przewody już cieńsze w podłodze do grzejników z dolnym zasilaniem. Czy to lepsza opcja? Chciałbym to zrobić w miarę budżetowo i bez większego rujnowania pomieszczeń na parterze.
    Z góry dziękuję z pomoc i wyrozumiałośc, jesli coś wytłumaczyłem mało jasno.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Opcja nr 2 z osobną pompką na nową instalacjie z cięższych rurek i wpiecie pompki równoległe i pompka z powrotu na zasilanie.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Mam jednak pytanie dlaczego z cięższych rurek? Czy chodziło o cieńsze?
    Czy dobrze rozumiem, żeby zastosować 3 dodatkowe pompki? Mógłby kolega dokładniej sprecyzować?

  4. #4

    Domyślnie

    Lepiej poprowadzić nowy kawałek instalacji od kotła. Takie przedłużanie rurek kiepsko będzie wyglądać.
    Jak podłogówka, to potrzeba dodatkowej pompki na rozdzielaczu. Jak połączysz powrót przed pompką to pompka wydoli, trzeba tylko zrównoważyć hydraulicznie te obiegi na piętro i na na parter, by wszystko grzało.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał sirleszczu Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Mam jednak pytanie dlaczego z cięższych rurek? Czy chodziło o cieńsze?
    Czy dobrze rozumiem, żeby zastosować 3 dodatkowe pompki? Mógłby kolega dokładniej sprecyzować?
    Oczywiście chodziło o cieńsze jeśli wpiolbys się u góry przy grzejnikach to na poddaszu gdzieś np.W skrzynce trzeba by dac pompke ale będzie to probblematyczne bo pompki będą szeregowo i Górna pompa może podbierac ciepło parterowi chociaż to kwestia ustawienia odpowiednich biegów na pompkach w każdym razie fachowiec dobrze radzi grzejniki z dolnym zasilaniem od skrzynki do grzejników alupex 16 I od skrzynki do pieca np miedz fi 22 lub 28 jeśli będzie jeszcze podlogowka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony