dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 21
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 417
  1. #201
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
    Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
    Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln
    Przy rocznym są niższe opłaty stałe
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
    Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
    Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln
    A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
    Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
    Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.
    Teoretycznie nic się nie stanie bo masz 12 miesięcy na zużycie oddanej produkcji, co do kredytowania OSD to fakt nie ma to sensu. Płacenie co pół roku jest jak najbardziej ok

  4. #204
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Przy rocznym są niższe opłaty stałe
    O...-to jakie są te opłaty ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Teoretycznie nic się nie stanie bo masz 12 miesięcy na zużycie oddanej produkcji
    To wiadomo, ale niepotrzebnie zapłacisz za zużyte kWh w styczniu - marcu, które i tak później wyprodukujesz - czyli kredytowanie Tauronu.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 05-08-2020 o 09:23

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    O...-to jakie są te opłaty ?
    Sprawdź na fakturze czy nie masz jakieś opłaty stałej za tzw. dodatkowy cykl handlowy, czy jakoś tak.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 05-08-2020 o 09:23

  7. #207
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
    Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.
    Jeśli wyczerpię magazyn, to po prostu zapłacę za tyle ile zużyłem.
    Jeśli jest rozliczenie co pół roku , albo roczne-to przy niepełnym pokryciu energii z PV jednak zostanę przy miesięcznym rozliczeniu.
    Ale przy praktycznie pełnym pokryciu z PV , to już ma sens roczne rozliczenie.
    Zresztą dokładnie to opisał (wielokrotnie) VR5.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #208
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Sprawdź na fakturze czy nie masz jakieś opłaty stałej za tzw. dodatkowy cykl handlowy, czy jakoś tak.
    Poniżej fragment faktury , kolejne 28,21pln brutto za cały miesiąc.A ile płaci się za pół roku czy rok w Tauronie ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	faktura.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	70,4 KB
ID:	446868
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
    Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.
    Przy rozliczeniu rocznym, jeśli wyczerpiesz magazyn do zera, to Tauron kredytuje ciebie, anie ty ich. Ale wszystko zależy od konkretnego profilu zużycia....

    każdy dodatkowy cykl handlowy - to dodatkowa opłata. Strzelam - 7-8zł, a może i więcej za każdy miesiąc.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #210

    Domyślnie

    @bobrow - u mnie przy rozliczeniu rocznym za 1 miesiąc mam kwotę 3,99 brutto oplaty handlowej. Jak masz rozliczenie co miesiąc, to na pewno płacisz więcej, sporo wiecej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Jeśli wyczerpię magazyn, to po prostu zapłacę za tyle ile zużyłem.
    Jeśli jest rozliczenie co pół roku , albo roczne-to przy niepełnym pokryciu energii z PV jednak zostanę przy miesięcznym rozliczeniu.
    Ale przy praktycznie pełnym pokryciu z PV , to już ma sens roczne rozliczenie.
    Zresztą dokładnie to opisał (wielokrotnie) VR5.
    No ale po co walisz głową w mur?. Przecież to samo napisałem.
    Sądząc po ilość kWp które masz byłem przekonany, że większość zużycia albo całość będziesz pokrywał z PV.

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Przy rozliczeniu rocznym, jeśli wyczerpiesz magazyn do zera, to Tauron kredytuje ciebie, anie ty ich. Ale wszystko zależy od konkretnego profilu zużycia....
    Dokładnie, ja wolę uniknąć płacenia z góry, wiec przeszedłem na rozliczenie roczne (planuje całość zużycia pokryć z PV, jak wyjdzie to się okaże).

  12. #212

    Domyślnie

    nie byłbym pewien czy płaci więcej. w pierwszy lepszym cenniku tauron:

    Za dodatkową opłatą określoną w Cenniku/CUS Klient może wybrać inny niż standardowy sposób rozliczeń dostępny w ramach Cennika - dodatkowy cykl handlowy. Powyższe nie dotyczy Klientów będących Prosumentami, którzy rozliczani są na podstawie odczytów układów pomiarowo – rozliczeniowych podawanych przez OSD. Wybrany przez Klienta sposób rozliczeń określony jest w Umowie.

    u siebie wybrałem cykl dwumiesięczny, bo nie mam nadprodukcji i wolę płacić za prąd wg proporcji w miesiącach zimowych (więcej taniej taryfy) a nie z całego roku.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    @bobrow - u mnie przy rozliczeniu rocznym za 1 miesiąc mam kwotę 3,99 brutto oplaty handlowej. Jak masz rozliczenie co miesiąc, to na pewno płacisz więcej, sporo wiecej.
    Sprawdziłem stare faktury i umowy -wszędzie mam tę samą opłatę handlową tj 10,54pln netto/m-c

    Wcześniej miałem prognozy 6 mcy.

    A to ile płacisz samych opłat przy np zerowym zużyciu ?

    A poniżej fragment starej umowy :

    §4 Zasady prowadzenia rozliczeń
    1. Wysokość opłaty za energię elektryczną pobraną w danym okresie rozliczeniowym
    Sprzedawcy („okres rozliczeniowy”) oblicza się jako iloczyn ilości sprzedanej energii
    elektrycznej w poszczególnych strefach czasowych i ceny energii elektrycznej
    określonej w § 2 Cennika.
    2. Należność za sprzedaż energii elektrycznej oblicza się jako sumę wartości opisanej
    w ust.1 oraz opłaty handlowej określonej w § 2 Cennika przemnożonej przez ilość
    miesięcy w danym okresie rozliczeniowym.
    Należność do zapłaty przez Klienta
    uwzględnia podatek VAT.
    3. Opłata handlowa, o której mowa w §2 Cennika pobierana jest w pełnej wysokości,
    niezależnie od dnia miesiąca, w którym nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie Umowy.
    4. Faktury będą dostarczane Klientowi w formie elektronicznej albo listem zwykłym,
    w zależności od dokonanego przez Klienta wyboru.
    5. Rozliczenia między stronami będą się odbywały w okresach rozliczeniowych
    określonych w Umowie. Jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż 1 miesiąc, w okresie
    tym mogą być pobierane opłaty w wysokości określonej na podstawie prognozowanego
    zużycia energii elektrycznej w tym okresie. Standardowo, Klient rozliczany jest w 6 –
    miesięcznych okresach rozliczeniowych.
    6. Jeżeli w wyniku rozliczenia, na podstawie prognozowanego zużycia energii
    elektrycznej, o którym mowa w ust. 5 wystąpi nadpłata, wówczas podlega ona
    zaliczeniu na poczet płatności na najbliższy okres rozliczeniowy, o ile Klient nie zażąda
    jej zwrotu. Niedopłata doliczona będzie do pierwszej płatności ustalonej dla
    najbliższego okresu rozliczeniowego albo do rozliczenia końcowego. Klient jest
    uprawniony do wyboru z oferty Sprzedawcy innej formy zarachowania.
    7. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do dokonania, co najmniej raz na 12 miesięcy
    kontroli i korekty rozliczenia dokonanego na podstawie prognozowanego zużycia
    energii elektrycznej lub zgłoszeń Klienta, jeżeli dane przyjęte do rozliczeń odbiegają od
    rzeczywistego zużycia energii przez Klienta udostępnionego przez OSD. Korekta
    obejmuje cały okres, w którym występowały stwierdzone rozbieżności.
    8. Klient ma prawo jednorazowo wystąpić do Sprzedawcy z wnioskiem o zmianę Cennika
    na inny cennik dostępny w ramach oferty bieżącej, którego okres obowiązywania jest
    nie krótszy niż okres obowiązywania niniejszego Cennika i którego kryteria Klient
    spełnia. Opisana zmiana Cennika może być dokonana jedynie w przypadku:
    8.1. gdy w trakcie trwania niniejszego Cennika nastąpi zmiana cen lub stawek opłat
    Taryfy Sprzedawcy dotyczącej Klientów grup taryfowych G; zmiana
    dokonywana jest na wniosek Klienta, złożony w terminie do 2 miesięcy od dnia
    wejścia w życie zmienionej Taryfy Sprzedawcy
    Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyżej wymienioną zmianą Cennika,
    zaś zapisy § 6 dotyczące Opłaty jednorazowej nie znajdą zastosowania. Taka zmiana
    Cennika nie daje Klientowi prawa do wypowiedzenia Umowy
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 05-08-2020 o 10:46
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #214

    Domyślnie

    W tauronie w G11 opłaty stałe przy rozliczeniu 12-m z wyjątkiem obszaru gliwickiego i bez promocyjnych umów z gwarancją ceny to brutto/m-c 8,13 , netto to: 5,9(licznik 3-faz) + 0,38 + 0,33 (przy poborze z sieci en. pow. 1200kWh rocznie)

    przy rozliczeniu 6-m to brutto/m-c 8,60 , netto to: 5,9 + 0,76 + 0,33
    przy miesięcznym to brutto /m-c 13,27 netto to: 5,9+4,56+0,33
    przy 2miesięcznym to brutto /m-c 10,47 netto to: 5,9+2,28+0,33

    Przy proporcjonalnym rozliczeniu taryf może i to miesięczne być korzystniejsze

  15. #215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Zadzwoniłem do Tauronu i powiedzieli tak :
    -opłata handlowa u mnie (tj Jelenia Góra) zawsze za każdy m-c
    -przy rozliczeniu rocznym max prognoza co 2 mce (więc coś trzeba jednak płacić...)
    Moja umowa jest do 31.10.br-zapytałem o obecne stawki dla G12W i tak :
    -dzienna 0,3862 pln netto (teraz 0,3016 pln netto)
    -nocna 0,1867 pln netto (teraz 0,1455 pln netto)
    Tak na "oko" prawie 30% więcej...No to się PV zwróci trochę szybciej !
    Tymczasem

    PS
    Policzyłem średnią cenę kWh wg obecnych cen i przy 60% w T2 -wychodzi 0,48pln brutto (energia+przesył+OZE).Obecnie wychodzi ok 0,42pln brutto czyli realnie ok 15% więcej.
    Jeszcze nie najgorzej wyszło...
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 05-08-2020 o 11:56
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #216
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Koledzy

    Tauron jako jedyny dla Prosumentów, którzy wybrali taryfę z serii G12 stosuje rozliczenie proporcjonalne.
    Jest to rozliczenie nie koniecznie zgodne z zasadami księgowości (i nie tylko). Jak dotychczas Organy Kontrolne przymykają na to oko mimo, że klienci w większości są bici po kieszeni.

    Wg anonimowego pracownika tej firmy najbezpieczniej wybrać na początek rozliczenie comiesięczne, a dopiero po roku lub 2 przejść na inne, jeśli wyjdzie, że to dla danego klienta jest korzystne.
    Mając rozliczenie 12 razy w roku ma się dowód na to, że proporcja nie powinna być stosowana. Ma się dowód, więc można iść do Sądu - droga wolna.

    Na infolinii takich informacji nie udzielą, bo rozmowy są nagrywane, a na piśmie to podadzą, że rozliczenie proporcjonalne jest najkorzystniejsze gdyż klient może kiedy chce czerpać prąd (czy jakoś tak...).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #217

    Domyślnie

    W Tauronie jest kumulacja, ruchanie na dwa baty, brak bilansowania międzyfazowego + proporcja w taryfie

  18. #218

    Domyślnie

    Oprócz PGE to bilansowania inni operatorzy też nie mają a też pocieszeniem jest elicznik i ceny takie poniżej średnich

  19. #219

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Oprócz PGE to bilansowania inni operatorzy też nie mają a też pocieszeniem jest elicznik i ceny takie poniżej średnich
    PGE widać najbardziej przyjazne prosumentowi, nie bawi się w proporcje i bilansuje międzyfazowo, do drugie dla mnie bardziej istotne.

  20. #220
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    W Tauronie jest kumulacja, ruchanie na dwa baty, brak bilansowania międzyfazowego + proporcja w taryfie
    Jak dowiedziałem się od pracownika tej firmy proporcję stosuje się, gdy okaże się że licznik uległ uszkodzeniu i klient w takim przypadku ma obliczone zużycie energii w sposób przybliżony. W przypadku sprawnego licznika zużycie energii policzone w kompilacji przez nich zastosowanej jest po prostu nieprawdziwe.

    Jeśli oddał byś sprawę do Sądu to może i byś wygrał, bo każdy Rzeczoznawca jest w stanie wyliczyć jakie poniosłeś straty.

    Ja na 2 pierwszych fakturach trochę straciłem, ale się z tym pogodziłem. Mogłem sprawę oddać do Sądu, jak sugerowała Instytucja Kontrolna (UOKiK). Oni tym się nie byli zainteresowani - wręcz sugerowali, że nie warto, bo sprawa może się ciągnąć latami z niewiadomym skutkiem.

    Na bilansowaniu międzyfazowym to prawie wszystkie OSD "dorabiają" i robią to od ponad 4 lat bezkarnie.

    Energetyka też czasem jest okradana przez niektórych odbiorców energii to fakt, więc pewnie wychodzą z założenia, że im też wolno.

    Niby Ministerstwo Klimatu w geście dobrej woli próbuje to naprawić, ale jak na razie tylko trwają "konsultacje".
    Dałem w cudzysłowie, bo nie powinno się konsultować z tymi którzy okr*dają Klientów, a po stwierdzeniu, że jest to działanie niezgodne z prawem od razu przystąpić do działań naprawczych.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 11 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony