dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 252
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zalety wentylacji mechanicznej

    Witam
    od kilku dni mieszam w domu i zastanawiam się nad zaletami wentylacji mechanicznej, dom nowy, grzane od października, mieszamy od marca, wentylacja pracuje od stycznia.
    Zastanawiam się co skłania wszystkich do montowania wentylacji bo ja na razie nie widzę żadnych plusów, po uruchomieniu rekuperatora nie zauważyłem żadnych zmian, a nawet pogorszenie bo zrobiło się sucho wilgotność spadła do około 28-35 %.Tak wszyscy zachwalają jak to dobrze z WM a ja nie zauważylem żadnych zmian, czasami w łazience i garderobie huczy, wieczorem ustawione jest wietrzenie to huczy 5 minut w całym domu, po kąpieli lustro i prysznic zaparowany jak zawsze, zapachy z kuchni czy łazienki utrzymują się tak samo długo jak w bloku w którym mieszałem ze słabą wentylacją.
    Instalacja wyregulowana wydaje mi się profesjonalnie, przez instalatora który ma o tym spore pojęcie.I teraz się zastanawiam czy może dom nowy i jeszcze się suszy i jest jak jest czy jednak to wszystko bełkot marketingowy. Żona suszy mi głowę ze wydałem okropne pieniądze a nic nie działa, że trzeba było te pieniądze w dodatkowe panele fotowoltaiczne wydać i byłby większy pożytek.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Witam
    od kilku dni mieszam w domu i zastanawiam się nad zaletami wentylacji mechanicznej, dom nowy, grzane od października, mieszamy od marca, wentylacja pracuje od stycznia.
    Zastanawiam się co skłania wszystkich do montowania wentylacji bo ja na razie nie widzę żadnych plusów, po uruchomieniu rekuperatora nie zauważyłem żadnych zmian, a nawet pogorszenie bo zrobiło się sucho wilgotność spadła do około 28-35 %.Tak wszyscy zachwalają jak to dobrze z WM a ja nie zauważylem żadnych zmian, czasami w łazience i garderobie huczy, wieczorem ustawione jest wietrzenie to huczy 5 minut w całym domu, po kąpieli lustro i prysznic zaparowany jak zawsze, zapachy z kuchni czy łazienki utrzymują się tak samo długo jak w bloku w którym mieszałem ze słabą wentylacją.
    Instalacja wyregulowana wydaje mi się profesjonalnie, przez instalatora który ma o tym spore pojęcie.I teraz się zastanawiam czy może dom nowy i jeszcze się suszy i jest jak jest czy jednak to wszystko bełkot marketingowy. Żona suszy mi głowę ze wydałem okropne pieniądze a nic nie działa, że trzeba było te pieniądze w dodatkowe panele fotowoltaiczne wydać i byłby większy pożytek.
    Za bardzo wentylujesz. Powyżej normy. Fanek senior tak pisał, ale nie odpowiedział jak to norma. No sucho. Tak jest. Chyba fotohobby ma jako jedyny na forum wilgotność powyżej 40%. Zapytaj go jak on to robi.
    WM ma jedną zaletę. Nie ma grzybków w domu. Jak jej nie masz a lubisz grzybki to nie musisz chodzi do lasu.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Witam
    od kilku dni mieszam w domu i zastanawiam się nad zaletami wentylacji mechanicznej, dom nowy, grzane od października, mieszamy od marca, wentylacja pracuje od stycznia.
    Zastanawiam się co skłania wszystkich do montowania wentylacji bo ja na razie nie widzę żadnych plusów, po uruchomieniu rekuperatora nie zauważyłem żadnych zmian, a nawet pogorszenie bo zrobiło się sucho wilgotność spadła do około 28-35 %.Tak wszyscy zachwalają jak to dobrze z WM a ja nie zauważylem żadnych zmian, czasami w łazience i garderobie huczy, wieczorem ustawione jest wietrzenie to huczy 5 minut w całym domu, po kąpieli lustro i prysznic zaparowany jak zawsze, zapachy z kuchni czy łazienki utrzymują się tak samo długo jak w bloku w którym mieszałem ze słabą wentylacją.
    Instalacja wyregulowana wydaje mi się profesjonalnie, przez instalatora który ma o tym spore pojęcie.I teraz się zastanawiam czy może dom nowy i jeszcze się suszy i jest jak jest czy jednak to wszystko bełkot marketingowy. Żona suszy mi głowę ze wydałem okropne pieniądze a nic nie działa, że trzeba było te pieniądze w dodatkowe panele fotowoltaiczne wydać i byłby większy pożytek.
    Proponuję wyłączyć na kilka dni wentylację i się przekonasz. Jak będzie Ci dobrze to nie włączaj i już, oszczędzisz na "prądzie". Opiszesz tu na forum swoje spostrzeżenia, może większość zmieni zdanie i zrezygnuje z WM przy budowie domu. Ja założyłem WM po ponad 25 latach od zamieszkania i jestem zadowolony. Suchości się nie boję, najniżej było 22% i dało się żyć, nikt nie narzekał z tego powodu.
    A PV to też spory wydatek i jak zrobisz bez dotacji to nie zwróci się szybko, pewnie około 10-15 lat.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 20-03-2019 o 09:10

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jaki reku ?
    Jaka instalacja?
    Jaki dom ?
    Ile osób ?
    Jakie przepływy ?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Proponuję wyłączyć na kilka dni wentylację i się przekonasz. Jak będzie Ci dobrze to nie włączaj i już, oszczędzisz na "prądzie". Opiszesz tu na forum swoje spostrzeżenia, może większość zmieni zdanie i zrezygnuje z WM przy budowie domu. Ja założyłem WM po ponad 25 latach od zamieszkania i jestem zadowolony. Suchości się nie boję, najniżej było 22% i dało się żyć, nikt nie narzekał z tego powodu.
    A PV to też spory wydatek i jak zrobisz bez dotacji to nie zwróci się szybko, pewnie około 10-15 lat.
    pytanie raczej było przewaga wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną, a nie nad brakiem wentylacji.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja bym do WG nie wrocił, gdybym budował kolejny dom, to bez zalu pożegnalbym się z kominkiem, ale nie z WM.
    No, ale niey jest powiedziane, ze dwie rożne instalacje w dwóch różnych domach będa tak samo odbierane
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-03-2019 o 10:34
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja bym do WM nie wrocił, gdybym budował kolejny dom, to bez zalu pożegnalbym się z kominkiem, ale nie z WM.
    Czyli?
    Chyba do WG byś nie wrócił.....
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Zastanawiam się co skłania wszystkich do montowania wentylacji bo ja na razie nie widzę żadnych plusów, po uruchomieniu rekuperatora nie zauważyłem żadnych zmian
    Wymieniałeś już filtry.......
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  9. #9

    Domyślnie

    Największą zaletą WM jest to że jest to działająca cały czas i w każdych warunkach wentylacja oferująca dokładnie taką wymianę powietrza jaką chcemy i bez wielkich strat energetycznych.

    W większości domów które "mają" WG tak naprawdę te domy nie maja żadnej wentylacji albo symboliczną , bo prawie w żadnych domu nie widziałem nawiewników na oknach (ścianach) a jak nie ma nawiewu to nie ma wentylacji ...
    Czasami ludzie korzystają w mikrouchyłu i w ten sposób jest jakiś nawiew , ale w zimę większość zamyka , bo im wieje zimnem ..

    I tak naprawdę siedzą i żyją we własnym smrodku
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Czyli?
    Chyba do WG byś nie wrócił.....
    Literówka, poprawiam...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Największą zaletą WM jest to że jest to działająca cały czas i w każdych warunkach wentylacja oferująca dokładnie taką wymianę powietrza jaką chcemy i bez wielkich strat energetycznych.

    W większości domów które "mają" WG tak naprawdę te domy nie maja żadnej wentylacji albo symboliczną , bo prawie w żadnych domu nie widziałem nawiewników na oknach (ścianach) a jak nie ma nawiewu to nie ma wentylacji ...
    Czasami ludzie korzystają w mikrouchyłu i w ten sposób jest jakiś nawiew , ale w zimę większość zamyka , bo im wieje zimnem ..

    I tak naprawdę siedzą i żyją we własnym smrodku
    Jaką masz wilgotność w domu?
    Jaki reku ?
    Jaka instalacja?
    Jaki dom ?
    Ile osób ?
    Jakie przepływy ?

  12. #12

    Domyślnie

    Skoro wm przesusza powietrze to czemu nie montujecie rekuperatorów z odzyskiem wilgoci?
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Jaką masz wilgotność w domu?
    Jaki reku ?
    Jaka instalacja?
    Jaki dom ?
    Ile osób ?
    Jakie przepływy ?
    Obecnie coś poniżej 40%.

    Ilośc osób 4 , przepływ około 120m3/h
    Dom 117m2

    Reku - Alnor 250m3/h , instalacja zaprojektowana i wykonana samodzielnie .
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Wymieniałeś już filtry.......
    Filtry nówki, czysciutkie, rekuperator Thessla Green, rury Pe Flex, instalacja pracuje na 30%.
    Dom 140 m2, w domu 3 osoby.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  15. #15

    Domyślnie

    Jaka moc rekuperatora? Bo że pracuje na 30 proc to nikomu nic nie mówi.

    Zapachów się nie pozbędziesz, Musiałbyś mieć wyciąć jak podczas halnego. One rozchodzą się błyskawicznie. na pewno prędzej znikają niż w przypadku WG.

    Ja czekam na swój dom z wytęsknieniem. Raz na zawsze chce sie pozbyć grzyba przy oknie, cieknących okien, nawiewu lodowatego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki czy rozszczelnione okna...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Witam
    od kilku dni mieszam w domu i zastanawiam się nad zaletami wentylacji mechanicznej...
    Naprawdę musisz w związku z tym zakładać nowy temat, kiedy istnieje już z 10 podobnych i można tam zapytać? Np:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...zy-mechaniczna
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-moje-dylematy
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-do-domu-104m2
    https://forum.muratordom.pl/showthre...zna-ZA-PRZECIW
    https://forum.muratordom.pl/showthre...na-jak-to-jest

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Filtry nówki, czysciutkie, rekuperator Thessla Green, rury Pe Flex, instalacja pracuje na 30%.
    Dom 140 m2, w domu 3 osoby.
    Miałem również okres zwątpienia, jeśli chodzi o WM. Nadeszła zima, w reku włączył się alarm, filtry które powinny wg producenta wytrzymać kilka miesięcy, wytrzymały 2 tygodnie system CF nie był w stanie zbilansować przepływów, filtr nawiewu zatkał się. WM jest jedną z lepszych inwestycji w moim domu.
    Podobnie jak Fotohobby, bez żalu pożegnałbym się z kominkiem, żona alergik, rozpaliłem w sumie 10 razy na trzy lata. Jest nazywany najdroższym, nieużywanym meblem w moim domu.
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 20-03-2019 o 20:02
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Za bardzo wentylujesz. Powyżej normy. Fanek senior tak pisał, ale nie odpowiedział jak to norma. No sucho. Tak jest. Chyba fotohobby ma jako jedyny na forum wilgotność powyżej 40%. Zapytaj go jak on to robi.
    WM ma jedną zaletę. Nie ma grzybków w domu. Jak jej nie masz a lubisz grzybki to nie musisz chodzi do lasu.
    Mam powyżej 50%
    Wentylacje mechaniczną faktycznie fajnie sprawdzić wyłączając ją na dwa dni i potem zaprosić teściową....zaraz skomentuje.
    Tak poważnie też na początku uważałem ze to lipa...przewietrzając poprzez otwarcie okna jest wrażenie "ostrzejszego" powietrza, bardziej świeżego szczególnie zimą. Jest to spowodowane różnicą temperatur. Sam to lubię i raz na jakiś czas stosuje, nawet w celu "wygonienia" wilgoci.
    Ciesze się że nie posłuchałem wyjadaczy FM i nie zrezygnowałem z okapu. Ktoś kto nie ma wyciągu w okapie i wentyluje tylko WM to raczej tylko jajecznice może smażyć.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Obecnie coś poniżej 40%.

    Ilośc osób 4 , przepływ około 120m3/h
    Dom 117m2


    Reku - Alnor 250m3/h , instalacja zaprojektowana i wykonana samodzielnie .
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    U mnie :
    Wilgotność 42%.
    Przepływ 70m3/h
    Powierzchnia domu 135m2

    3 osoby.
    Rekuperator Brink Medium.
    Wentylacji nie słychać.
    Dlaczego jest praktycznie tak samo? O co chodzi? Tak każdy dom innym , ale czy możliwe takie różnice?

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Mam powyżej 50%
    Wentylacje mechaniczną faktycznie fajnie sprawdzić wyłączając ją na dwa dni i potem zaprosić teściową....zaraz skomentuje.
    Tak poważnie też na początku uważałem ze to lipa...przewietrzając poprzez otwarcie okna jest wrażenie "ostrzejszego" powietrza, bardziej świeżego szczególnie zimą. Jest to spowodowane różnicą temperatur. Sam to lubię i raz na jakiś czas stosuje, nawet w celu "wygonienia" wilgoci.
    Ciesze się że nie posłuchałem wyjadaczy FM i nie zrezygnowałem z okapu. Ktoś kto nie ma wyciągu w okapie i wentyluje tylko WM to raczej tylko jajecznice może smażyć.
    Fajnie. Jakie masz reku?

  20. #20

    Domyślnie

    Tak jak czytam to większość osób przy 3-4 domownikach ma ustawione przepływy mocno poniżej 100m3. Ciekawe zatem po co stosuje się tak mocno przewymiarowane rekuperatory, mój ma 400m3 (jeszcze nie użytkuje).

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony