dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 13
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 252
  1. #221
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    No ale dajcie spokój... ile osób pali węglem w lipcu? Wiem że sa ludzie któym przeszkadza spiew ptaków no ale litości... to promile.
    Ci sami, co w zimie. Ilu czym innym grzeje CWU niż CO? Promil?
    Śpiew ptaków jest fajny. Ale nie o wpół do czwartej nad ranem.

  2. #222
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Przynajmniej polowa osob ktore znam (z CO węglowym) cwu grzeje czymś innym. np moi rodzice mają tzw junkersy na gaz. Wiele osob z pracy grzeje cwu latem boilerami elektrycznymi. Za to nie znam nikogo komu przeszkadza spiew ptaków Chyba cierpisz na bezsenność skoro ptaki Cię budzą o 4tej rano.
    Prosze nie brnij już dalej bo aż boli od takich argumentów.

  3. #223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poprzesz tę tezę pomiarami?

    Jak chciałeś się integrować z otoczeniem, to czemu dom, a nie spanie pod chmurką
    Jakoś ludzkość od dawna po to buduje domy, żeby się od natury uchronić.
    A po co mi pomiary ?
    Wieczorami wyłączam klimę i otwieram okna. W sypialni i w salonie okna staram się otworzyć na oścież i widzę jak szybko spada temepratura w sypialni i jak mocno jest "napowietrzona" . WM nawet na max obrotach nie zapewni takiego schłodzenia i takiej ilości powietrza.
    Otwarte okno na oścież o wielkości otworu 2 m2 da jednak więcej powietrza niż czerpnia ...

    Przypomina to porównanie oddychania normalne vs oddychanie przez słomkę
    Zapewne przez słomkę też da się funkcjonować , ale jak mam możliwość to wolę normalnie

    Szczerze gdybym mógł wolałbym spać pod chmurką. Problem jedynie stanowią insekty
    W ogrodzie mam narożnik więc spokojnie mogę tam spać

    Ci co chcą się od "natury chronić" to kupują mieszkanie w mieście w bloku i wtedy nie muszą "męczyć się z naturą" bo mają wszystko wybetonowane i nie mają "problemu z ogrodem". Jak ktoś przenosi się na wieś i kupuje dom z ogrodem to sądziłem że kupuje aby własnie uciec z miasta i od "betonu' i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza i przebywać więcej czasu na zewnatrz domu ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ci sami, co w zimie. Ilu czym innym grzeje CWU niż CO? Promil?
    Śpiew ptaków jest fajny. Ale nie o wpół do czwartej nad ranem.
    Mieszkałem 5 lat na osiedlu domków niedaleko miasta ma wsi. Domów było kilkadziesiąt i w każdym był kocioł na ekogorszek z podajnikiem. Producent kotła jeden.
    Domy nowe. Każdy dom miał też bojler z możliwością grzania także grzałką.

    Większość domów grzało wodę w lato prądem. Ja także ...

    Po kilku latach zacząłem grzać wodę kotłem. Kocioł odpalał się co kilka (naście) godzin na bardzo krótki czas a tak działał w podtrzymaniu. Nie było w lato widać ani czuć jak ktoś pali w kotle.
    Było czuć jak ktoś rozpalił w kominku ...

    Widać jestem "hardcorowcem" bo mimo że mieszkałem na osiedlu gdzie kazdy miał kocioł na ekogorszek to też spałem przy otwartych oknach i widać po sąsiadach że ten zwyczaj też praktykowali
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W sypialni i w salonie okna staram się otworzyć na oścież i widzę jak szybko spada temepratura w sypialni i jak mocno jest "napowietrzona" .
    Zazdraszczam wzroku.



    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Otwarte okno na oścież o wielkości otworu 2 m2 da jednak więcej powietrza niż czerpnia ...
    To deklaracja wiary? Czy masz na to jakieś dowody?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przypomina to porównanie oddychania normalne vs oddychanie przez słomkę
    To nurkowie powinni się udusić Twoim zdaniem?
    Żeby był ruch powietrza musi być różnica ciśnień. W WM zapewniają je wentylatory. Przy WG cug komina (powiedzmy - bo mówiąc delikatnie różnie to działa). Jak nie masz komina, to musi być wiatr i otwarte okna po różnych stronach budynku, żeby powstał "przeciąg". Na to pierwsze nie masz wpływu. To drugie nie wystarczy.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Szczerze gdybym mógł wolałbym spać pod chmurką. Problem jedynie stanowią insekty
    W domu przy otwartych oknach nie problem, a na zewnątrz problem? Zastosuj taką samą metodę jak jest skuteczna.



    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ci co chcą się od "natury chronić" to kupują mieszkanie w mieście w bloku i wtedy nie muszą "męczyć się z naturą" bo mają wszystko wybetonowane i nie mają "problemu z ogrodem". Jak ktoś przenosi się na wieś i kupuje dom z ogrodem to sądziłem że kupuje aby własnie uciec z miasta i od "betonu' i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza i przebywać więcej czasu na zewnatrz domu ...
    Ja tam wolę siedzieć w cichym, klimatyzowanym pomieszczeniu, niż w hałasie przy 30+*. Ale co kto lubi.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mieszkałem 5 lat na osiedlu domków niedaleko miasta ma wsi. Domów było kilkadziesiąt i w każdym był kocioł na ekogorszek z podajnikiem.
    Pisałem o kopciuchach. To nie tylko rodzaj kotła, ale też mentalności. Przecież prąd jest drogi a do kopciucha wrzucę cokolwiek - i mam CWU za darmo
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-06-2019 o 08:42

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zazdraszczam wzroku.





    To deklaracja wiary? Czy masz na to jakieś dowody?



    To nurkowie powinni się udusić Twoim zdaniem?
    Żeby był ruch powietrza musi być różnica ciśnień. W WM zapewniają je wentylatory. Przy WG cug komina (powiedzmy - bo mówiąc delikatnie różnie to działa). Jak nie masz komina, to musi być wiatr i otwarte okna po różnych stronach budynku, żeby powstał "przeciąg". Na to pierwsze nie masz wpływu. To drugie nie wystarczy.




    W domu przy otwartych oknach nie problem, a na zewnątrz problem? Zastosuj taką samą metodę jak jest skuteczna.





    Ja tam wolę siedzieć w cichym, klimatyzowanym pomieszczeniu, niż w hałasie przy 30+*. Ale co kto lubi.



    Pisałem o kopciuchach. To nie tylko rodzaj kotła, ale też mentalności. Przecież prąd jest drogi a do kopciucha wrzucę cokolwiek - i mam CWU za darmo
    Dzięki , ale wzrok już nie ten
    A do pomiaru temperatury to mam termometry w pokojach i jeszcze wzrok pozwala mi na odczytanie temperatury

    Fizyka. Otwór wielkości 2m2 pozwoli na większy przepływ powietrza niż otwór 0,12 m2 ...
    Wystarczy otworzyć na chwilę na oścież okno i od razu czuć napływ powietrza.

    Co do nurków , to dostarcza im się taką ilość tlenu aby zapewnić im oddychanie. Tam komfort nurka ma najmniejsze znaczenie ...

    Nie jestem samotnikiem. Mam żonę i dzieci i dziwnie by wyglądało jakbym spał sam pod wiatą na zewnątrz
    Wystarczy mi otwarte okno na noc Taki powiedzmy kompromis ...

    No widzisz. A ja budowałem się na kompletnej "dziczy" aby mieć naturę "na wyciągnięcie ręki" a nie z nią walczyć i się od niej odgradzać. Gdyby nie zależało mi na ogrodzie i otoczeniu to kupiłbym mieszkanie w bloku i nie "męczył" się z dojazdami i pracą w ogrodzie ...

    Po co budować dom na wsi z ogrodem a później traktować dom jak mieszkanie w bloku , tyle że w "bloku" o fatalnej lokalizacji i fatalnej infrastrukturze , bo jednak jak nie patrzeć większość domów powstaje poza miastami gdzie dojazd trochę zajmuje a infrastruktury nie ma albo jest kiepska ...

    Z tego co opisujesz powinieneś kupić mieszkanie w bloku a nie dom. Miałbys wszystko wybetonowane i nie byłbyś "narażony" na śpiew ptaków i inne dźwięki. Mógłbyś szczelnie sobie mieszkać w bloku i natura by nie przeszkadzała.
    Tak samo by nie było domów z kotłami i kominami , bo jednak bloki mają w większości inny sposób ogrzewania
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #227
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Kaizen
    jak próbujesz bronić beznsownej tezy to kończy sie argumentami jeszcze bardziej śmiesznymi.
    Nie masz możliwości otwarcia okna i pewnie ci tego czasem brakuje, ale przecież nie przyznasz się do tego na forum. Za to wolisz pisać jakieś bzdury o hałasujących ptaszkach albo pyłkach wdzierających się do płuc przez otwarte okno.
    Przy takich upałach jak sobie otworze okno przed snem w sypialni to te 20C z zewnątrz poczuje momentalnie i za chwile jest mi przyjemnie. WM moge sobie dmuchać na maxa do rana a i tak nie poczuje chłodu.
    Założe się że jakbyś kiedyś w przyszłości budował następną chałupe to już nie bedziesz miał 100% fixów, ale -again - nie przyznasz się do tego.

  8. #228
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    A mój ogonek jest bardziej i już.
    Po co sprzeczać się. Każdy ma rację i już.
    Wentylacja mechaniczna ma swoje zalety ponieważ jest przewidywalna i można nią sterować.
    Służy do dostarczenia niezbędnego powietrza do oddychania i "powolnego" wietrzenia pomieszczeń.
    Sam wykonałem a właściwie dorobiłem do istniejącego domu WM. Nie jest idealna bo nie została wykonana tak jakbym wykonał ją w nowo budowanym domu ale i tak jestem zadowolony. Nie wróciłbym do WG.
    Co do temperatury w domu to po pierwsze trzeba myśleć o tym przy wyborze projektu. Robienie sobie szklarni z domu nie idzie w parze z energooszczędnością. Duże nasłonecznione przeszklenia mają duże uzyski energii w czasie "operowania" słoneczka. Ma to zaletę tylko w zimie, gdy świeci słońce. Takie przeszklenia mają mniejszy opór cieplny niż ocieplona ściana i to kilkukrotnie, co powoduje duże straty ciepła w zimie. Reasumując jak chcę zażyć kąpieli słonecznej to nie w domu, ale w ogrodzie przed domem.
    Teraz co do okien. Brak otwieranych okien to według mnie błąd i ze względów bezpieczeństwa (brak możliwości ewakuacji) i barku możliwości przewietrzenia czy schładzania pomieszczeń jak są ku temu możliwości. Temperatura nocą znacznie niższa umożliwia skutecznie schłodzenie pomieszczeń. Ma to jednak wady takie jak konieczność stosowania moskitier w oknach, aby uchronić się przed nieproszonymi gośćmi, ale jest to do przełknięcia.
    Dla zachowania komfortu cieplnego wilgotnościowego niezbędna jest "jakaś" klimatyzacja. Piszę jakaś, bo są różne rozwiązania.
    Ja wykonałem namiastkę klimatyzacji kanałowej, o której pisałem tu na forum w niektórych tematach, a mianowicie za rekuperatorem na nawiewie do pomieszczeń zamontowałem w specjalnej "szafie" klimatyzator. Jak na razie stwierdzam, że spełnia swoje zadanie. Dmucha do pomieszczeń powietrzem o temperaturze poniżej 15*C. Nie umożliwia mi to jakieś drastycznego schłodzenia pomieszczeń, ale ma drugą znakomitą zaletę obniża wilgotność w domu o około 20 -30% co jest bezcenne. Docenić to mogą tylko ci, którzy tego doświadczyli.
    Dodam tylko dla dociekliwych, dom tak udało mi się wybudować, że w lecie w południe słońce nie zagląda mi do żadnego okna. Piszę udało bo podczas budowy o tym nie myślałem.
    W życiu nie szukajmy na wszystkim oszczędności, za komfort trzeba płacić, a jak się go osiąga, zależy od wymagań, pieniędzy i zapewne kilku innych rzeczy.
    WM nie daje właściwie oszczędności ale komfort. Nie musi być z rekuperatorem, wystarczą wentylatory i dla komfortu można zastosować w zimie nagrzewnicę a w lecie schładzalnicę ale to już takie kombinacje pomysłowego Dobromira.
    To na tyle.

  9. #229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Z tego co opisujesz powinieneś kupić mieszkanie w bloku a nie dom. Miałbys wszystko wybetonowane i nie byłbyś "narażony" na śpiew ptaków i inne dźwięki.
    Jak nie doczytałeś, to pawia i przeładownię bydła za oknem miałem w bloku.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak samo by nie było domów z kotłami i kominami , bo jednak bloki mają w większości inny sposób ogrzewania
    We wspomnianym wyżej bloku był kocioł. Nie ma na Zielonej Białołęce ciepła sieciowego. Każdy blok czy osiedle ma własny kocioł. A okoliczne domy (to wiocha wchłaniana przez miasto) ciągle często śmieciuchy.
    Przy Marszałkowskiej z kolei taki syf z samochodów w powietrzu, że lepiej mieć śmieciuchy w okolicy. I to pomimo tego, że za oknem miałem masę drzew - Ogród Saski.

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Za to wolisz pisać jakieś bzdury o hałasujących ptaszkach albo pyłkach wdzierających się do płuc przez otwarte okno.
    Pisałem o tym, co doprowadziło do wyboru fiksów. Jakoś mało było pomysłów na wady fixów - i to mi się potwierdza
    W salonie mam drzwi tarasowe i na przeciwko drzwi wejściowe. Mogę otwierać i jak wieje wiatr nawet robić "przeciąg" Ale tego nie potrzebuję.
    Gdybym potrzebował, to bym gdzie mogę otwierał a w sypialniach bym wymienił. Tak jak wymieniłem rekuperator bez odzysku wilgoci na taki z odzyskiem. Bo uważam, że brak odzysku wilgoci był błąd. UWAGA UWAGA, PRZYZNAJĘ SIĘ DO BŁĘDU Aż dziwne, że ten błąd jest tak powszechny i tak mało osób wybiera rekuperator z odzyskiem wilgoci.

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Przy takich upałach jak sobie otworze okno przed snem w sypialni to te 20C z zewnątrz poczuje momentalnie i za chwile jest mi przyjemnie.
    Mi cały czas jest przyjemnie. Od tego jest klima.


    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Założe się że jakbyś kiedyś w przyszłości budował następną chałupe to już nie bedziesz miał 100% fixów, ale -again - nie przyznasz się do tego.
    Stoi. O co zakład?

    Uważam, że klima jest niezbędna (w dwóch poprzednich swoich mieszkaniach zamontowałem). Wtedy jeszcze się przydają otwierane okna do wietrzenia jak wentylacja nie wyrabia. Ale jak jest WM to nie ma potrzeby otwierania okien - a fixy mają same zalety. Tanie, szczelne, ciepłe, antywłamaniowe.

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    WM nie daje właściwie oszczędności ale komfort. Nie musi być z rekuperatorem, wystarczą wentylatory i dla komfortu można zastosować w zimie nagrzewnicę a w lecie schładzalnicę ale to już takie kombinacje pomysłowego Dobromira.
    Jak nie masz odzysku ciepła to tracisz podstawową zaletę - brak smerania po plecach zimnym powietrzem. Jak zastąpisz nagrzewnicą ogrzewającą sensownie (a nie tylko antyzamrożeniowo) to jest to drogie w używaniu.
    I drugą - przesuszone powietrze, jak nie masz wymiennika z odzyskiem wilgoci.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-06-2019 o 11:33

  10. #230
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A zimowe 20ppm przy kominie jest podstawą do krucjaty przeciwko kominkom?

    Podasz te pomiary WIOSia?
    Te dane to z WIOSia, czy z chińskiego mierniczka? I kiedy Ci wygodnie to ich używasz, a kiedy niewygodnie to kwestionujesz?
    Dane z WIOS sa ogolnodostepne, zreszta kiedys prezentowalem Ci wykres slupkowy, pokazujact rozklad stezenia PM w Rybniku w kazdym z 12 miesiecy.
    Niestety, nie mam stacji WIOS w pokoju, a kilka km dalej.
    Chinski mierniczek pozwala sprawdzić trend, czy tez podac wartosc w duzym przyblizeniu.
    Akurat 300m od sienie mam stacje nochal.pl i stojac z miernikiem 3m od biej wynik mialem zblizony plus minus 5%

    *i niby jeden oczyszczacz o którym pisałeś tutaj zalatwia cały dom? Czy tylko dzięki temu, że jest wspierany oczyszczaniem płucami domowników? Czy może te 60zł to tylko koszty filtrów do reku - a o oczyszczaczu zapomniałeś?
    Oczyszczacz jest skuteczniejszy, niz filtr F7, ktory zbiera tylko 50% PM2.5
    Wiec i tak musialbym go mieć. Mam nawet dwa. Spokojnie zbijaja poziom PM do jakis 10 (kiedy z anemostatow leci 50ppm)
    Filtr wymieniany jest co dwa lata, koszt 169zł. Wiec 169zl na rok.
    Tylko, ze tego nie dolicza się do kosztow wentylacji mechanicznej, bo musze je miec, pomimo, ze ona dziala, prawda ?
    Gdyby nie dzialala, to rowniez bylby mi potrzebny, a filtr moglby nie wytrzymać 2 lat.

    Tyle, ze kiedy na zewnatrz mam 100ppm, to chinski czujniczek pokazuje na anemostacie 50ppm a na wylocie z oczyszczacza 2-3ppm PM2.5


    Poza tym - my nie rozmawiamy tu o sezonie grzewczym, nie zauwazyles ?
    Rozmawiamy o spaniu przy otwartych oknach, wtedy, kiedy poziom PM to 10-20ug/m3
    Nie widzę potrzeby filttowania tego.
    To co masz na filtrach na anemostatach to w duzej czesci (moze nawet przewazajacej) Twój naskórek, kurz, ktory wnosisz na obuwiu, odziezy, wlosach itp itp. U mnie jeszcze pies (ty chyba zwierzat nie posiadasz)
    Tego WM nie wychwyci, oczyszczacz zas na taka możliwośc
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 26-06-2019 o 12:26
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dane z WIOS sa ogolnodostepne, zreszta kiedys prezentowalem Ci wykres slupkowy, pokazujact rozklad stezenia PM w Rybniku w kazdym z 12 miesiecy.
    Nie, to ja Ci prezentowałem:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To może Ty mi wyjaśnisz, dlaczego w grudniu i styczniu jakość powietrza nie jest najgorsza? I dlaczego w upalnym sierpniu PMów jest aż 35 vs tylko 51 w grudniu? Z tego by wynikało, ze mniej niż połowa PMów jest z ogrzewania.

    I jakoś nie znalazłeś wyjaśnienia, czemu w sierpniu jest tak dużo PMów.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chinski mierniczek pozwala sprawdzić trend, czy tez podac wartosc w duzym przyblizeniu.
    Akurat 300m od sienie mam stacje nochal.pl i stojac z miernikiem 3m od biej wynik mialem zblizony plus minus 5%
    To w końcu podważasz wskazania chińskich mierników, czy przyjmujesz za wiarygodne?


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wiec i tak musialbym go mieć.
    Nie musiałbyś filtrować płucami równolegle - mógłbyś zainstalować taki albo lepszy filtr przed reku


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam nawet dwa. Spoojnie zbijaja poziom PM do jakis 10 (kiedy z anemostatow leci 50ppm)
    Również w pomieszczeniach z nawiewami, w których ich nie ma?

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tyle, ze kiedy na zewnatrz mam 100ppm, to chinski czujniczek pokazuje na anemostacie 50ppm a na wylocie z oczyszczacza 2-3ppm PM2.5
    I na wlocie do płuc też masz przeważnie te 50ppm. Oczyszczać trzeba powietrze zanim trafi do płuc, a nie równolegle. Jak ktoś ma reku to sens oczyszczaczy jest tylko gdy w domu produkuje to, co filtr filtruje. W innych sytuacjach - lepiej zamontować filtr na czerpni.


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Poza tym - my nie rozmawiamy tu o sezonie grzewczym, nie zauwazyles ?
    Rozmawiamy o spaniu przy otwartych oknach, wtedy, kiedy poziom PM to 10-20ug/m3
    Mówimy o tym wykresie wiarygodnym niby z Rybnika? Gdzie w sierpniu jest 35ug/m3 a w grudniu 51ug/m3? Że te 35 to mało?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-06-2019 o 12:35

  12. #232
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Panowie, mały offtopic. Ile trzeba by mniej więcej wydać, żeby mieć taki przenośny tester hcho tvoc pm2.5 pm10? Interesuje mnie niezależne urządzenie, nic do samodzielnej budowy bo PI mam zajęte. Nie musi być o laboratoryjnej precyzji, ale ważne żeby miało potwierdzone przez kogoś działanie.

  13. #233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Panowie, mały offtopic. Ile trzeba by mniej więcej wydać, żeby mieć taki przenośny tester hcho tvoc pm2.5 pm10? Interesuje mnie niezależne urządzenie, nic do samodzielnej budowy bo PI mam zajęte. Nie musi być o laboratoryjnej precyzji, ale ważne żeby miało potwierdzone przez kogoś działanie.
    https://www.aliexpress.com/item/3284...27424c4dxxN43Z

    W środku siedzi PMS5003 i kqm2800ta
    Teraz bym składał z tego na ESP - wyszłoby pewnie taniej i większe możliwości (brakuje mi przede wszystkim przesyłania danych do RPi).

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie masz odzysku ciepła to tracisz podstawową zaletę - brak smerania po plecach zimnym powietrzem. Jak zastąpisz nagrzewnicą ogrzewającą sensownie (a nie tylko antyzamrożeniowo) to jest to drogie w używaniu.
    I drugą - przesuszone powietrze, jak nie masz wymiennika z odzyskiem wilgoci.
    Proszę podaj jakie mogą koszty ogrzania powietrza nawiewanego w sezonie grzewczym przy przepływie 100m3/h. Załóż ogrzewanie wymiennikiem wodnym, który jest zasilany z CO, gdzie paliwem jest gaz.

  15. #235
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ci sami, co w zimie. Ilu czym innym grzeje CWU niż CO? Promil?
    Śpiew ptaków jest fajny. Ale nie o wpół do czwartej nad ranem.
    Moi sasiedzi, choc zima kopcą, co niemiara, latem grzeją CWU przeplywowo gazem.
    Niemal kazdy dom budowany w mojej okolicy (a zaczęto ja zabudowywać na przelomie lst 80/90) ma podłączenie do gazu - do CWU i gotowania.
    Zeby nie bylo zbyt kolorowo - mam jedną sasiadke (trzy domy dalej), ktora codziennie okolo godz 10-11 odpala kocioł.
    Ale wieczorem i w nocy zadnego dymu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Mówimy o tym wykresie wiarygodnym niby z Rybnika? Gdzie w sierpniu jest 35ug/m3 a w grudniu 51ug/m3? Że te 35 to mało?
    Srednia dla lata ponizej 30ppm, filtr M5 obetnie 50%
    Co ja tu mam jeszcze filtrowac, skoro nawet wartosc wyjsciowa jest ponizej normy ?
    Poza tym dzielnica, dzielnicy nierowna, akurat teraz jestu mnie 8ppm.
    Noca jeszcze spada...
    Przeciez nawet nie sięgam teraz po oczyszczacze...


    Te 35ppm w sierpniu, to pewnie zniwa, bo zakalifikowales rolnictwo do czynnikow podnoszacych poziom PM
    A moze palil sie las, moze pole (łąka) i kilka dni wystarczylo, by podbić średnią. Nie wiem. To tylko jeden miesiąc w jednym miejscu, oddalonym ode mnie o jakieś 6km.
    Warto sprawdzić sie sierpień na przestrzeni kilku lat.
    Sprawdzilem, w 2017 bylo 24, rok poźniej 26 ug/m3
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 26-06-2019 o 13:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #237
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Proszę podaj jakie mogą koszty ogrzania powietrza nawiewanego w sezonie grzewczym przy przepływie 100m3/h. Załóż ogrzewanie wymiennikiem wodnym, który jest zasilany z CO, gdzie paliwem jest gaz.
    Pod względem energetycznym przy zadanym przepływie nie ma różnicy, czy wentylujesz grawitacyjnie, czy wentylatorami. kWh tyle samo przez brak wymiennika tracisz. Skorzystaj z danych, które już podawałem.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dla ułatwienia wyliczenia oszczędności z WM możesz się wspomóc danymi z tego projektu. Masz podane, że w wersji z WG EUco - 67,47 kWh/(m2 rok) a z rekuperacją EUco - 34,82 kWh/(m2 rok). Dosyć podobne dane do moich wyliczeń - oszczędność połowy kosztów całego ogrzewania. A nie uwzględniają nawilżania i filtracji.
    Dorzuć jeszcze zwiększenie kosztów chłodzenia, gdy wpada 5* więcej, niż przy wymienniku.





    Nie ma szans, żeby Ci wyszło, że opłaca się nagrzewanie, nawilżanie, osuszanie i chłodzenie oddzielnie zasilanymi urządzeniami zamiast zamontowania wymiennika.

  18. #238
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pod względem energetycznym przy zadanym przepływie nie ma różnicy, czy wentylujesz grawitacyjnie, czy wentylatorami. kWh tyle samo przez brak wymiennika tracisz. Skorzystaj z danych, które już podawałem.


    Dorzuć jeszcze zwiększenie kosztów chłodzenia, gdy wpada 5* więcej, niż przy wymienniku.





    Nie ma szans, żeby Ci wyszło, że opłaca się nagrzewanie, nawilżanie, osuszanie i chłodzenie oddzielnie zasilanymi urządzeniami zamiast zamontowania wymiennika.
    Proszę wylicz w polskich złotych, ile wychodzi koszt podgrzania powietrza przy założeniach jakie podałem.
    Potrafisz obliczyć?

    Wędkę mam i potrafię złowić rybę, chcę tylko porównać czy złowione ryby Twoja i moja będą takie same a przynajmniej podobne.

  19. #239
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Proszę wylicz w polskich złotych, ile wychodzi koszt podgrzania powietrza przy założeniach jakie podałem.
    Potrafisz obliczyć?
    Nie podałeś strefy klimatycznej i domu (ze wszystkimi parametrami - konkretnie na jakiej stronie jakie U i powierzchnia okna itd). Jak nie potrafisz użyć Build Deska to zrobię to za Ciebie. Jak chcesz na mnie przerzucić ciężar udowodnienia Twojej tezy to stawka wynosi 400zł netto/h mojej pracy.
    Swoje wyliczenia podawałem.

  20. #240
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie podałeś strefy klimatycznej i domu (ze wszystkimi parametrami - konkretnie na jakiej stronie jakie U i powierzchnia okna itd). Jak nie potrafisz użyć Build Deska to zrobię to za Ciebie. Jak chcesz na mnie przerzucić ciężar udowodnienia Twojej tezy to stawka wynosi 400zł netto/h mojej pracy.
    Swoje wyliczenia podawałem.
    Widzę, że mydlisz i dużo piany robisz. Po co ci U i powierzchnia okna do obliczeń.

Strona 12 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony