dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 13
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 252
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.619
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie wiem, ja mogę sobie ustawić o 10% (26m3/h)
    Chyba możesz sprawdzić, jak nisko możesz zejść z obrotami swojego reku ?
    Tylko, że sprawność wtedy spada - wymiennik potrzebuje pewnego, minimalnego przepływu, żeby następowała wymiana powietrza.

    Do wymiany powietrza zapewnianej przez reku trzeba dodać wymianę "naturalną" - żaden dom nie jest w 100% szczelny
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    PRzeczytaj , ok ?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7799079

    Skąd wziąłeś "min 120m3/h" ??
    Mój błąd. No to 90m3/h. Tak? Dobrze policzyłem?
    Jeżeli tak to jak masz w domu nie mniej niż 40%, skoro piszesz
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Para wodna,, jaką w tak dużym domu generują dwie osoby szybko się po nim rozchodzi i nawet nie masz co marzyć o 40% zimą.
    Nawet przy 60m3/h.
    Jak to robisz?
    Pytam bo ja nie mogę mieć za sucho w domu, wiesz spojówki, a cały czas z tym walczę.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.619
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    70 m3/h kiedy nas nie ma i 90 w pozostałych godzinach.
    Jak ?
    Normalnie - codziennie coś się gotuje, co dwa dni coś się wypierze i wysuszy, przemyje część podłóg, zmywarka jest otwierana zawsze po zakończeniu cyklu (tez para z niej buchnie) do tego roślinność.

    Kiedy mieszkaliśmy w domu 200m2 z WG ten sam miernik, którego używam dzisiaj pokazywał w mrozy poniżej 30% i to nie było komfortowe.
    W tamtym domu, dużym i dość nieszczelnym (wianie m.in przez gniazdka elektr) trudno było podnieść wilgotność nawet za pomocą nawilżacza
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-03-2019 o 08:21
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    70 m3/h kiedy nas nie ma i 90 w pozostałych godzinach.
    Jak ?
    Normalnie - codziennie coś się gotuje, co dwa dni coś się wypierze i wysuszy, przemyje część podłóg, zmywarka jest otwierana zawsze po zakończeniu cyklu (tez para z niej buchnie) do tego roślinność.

    Kiedy mieszkaliśmy w domu 200m2 z WG ten sam miernik, którego używam dzisiaj pokazywał w mrozy poniżej 30% i to nie było komfortowe.
    W tamtym domu, dużym i dość nieszczelnym (wianie m.in przez gniazdka elektr) trudno było podnieść wilgotność nawet za pomocą nawilżacza
    Nie masz żadnych nawilżaczy?

  5. #45

    Domyślnie

    No ma. Pranie, rośliny, zmywarka itp. 100 razy bardziej skuteczne niż "dedykowany" nawilżacz generujący do otocznia 1l wody przez tydzien

  6. #46

    Domyślnie

    kurcze chyba każdy pierze, każdy myje podłogi i każdy myje naczynia albo uzywa zmywarki. Ja tez i wilgotność mam na poziomie max 33%. Poniej 38-40% ewidentnie rodzina ma z tego powodu nieprzyjemne kłopoty zdrowotne typu zaczerwienia skóry itp. Wszystko mija w okolicach kwietnia kiedy wilgotnośc w domu rośnie powyzej 38%.

    Nawilżacz stosowałem jak mieszkałem jeszcze w bloku. Jest o wiele bardziej skuteczny od mokrego prania -jesli stosuje sie go w jednym pomieszczeniu.

  7. #47

    Domyślnie

    Są tacy co mają "dobrze" (nie ja) i inaczej niż wszyscy. Cuda Panie, cuda.

  8. #48
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil Rutkowski

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-056
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tak jak czytam to większość osób przy 3-4 domownikach ma ustawione przepływy mocno poniżej 100m3. Ciekawe zatem po co stosuje się tak mocno przewymiarowane rekuperatory, mój ma 400m3 (jeszcze nie użytkuje).
    Obliczanie zapotrzebowania na ilości powietrza dostarczanego, na godzinę do budynku jest liczone dla 3 biegu rekuperatora, czyli dla maksymalnych obrotów urządzenia. Tego wymaga norma. Stąd to pozorne przewymiarowanie urządzeń. Przy obliczaniu bilansu powietrza trzeba wziąć pod uwagę dwa parametry tj.kubaturę wentylowanych pomieszczeń oraz minimalne ilości powietrza jakie mają być wtłoczone bądź usunięte w oparciu o wytyczne z normy dla konkretnych pomieszczeń względem ich przeznaczenia. Oba parametry muszą być spełnione. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna zapewnić nam komfort użytkowania już na 1 biegu (około 30% mocy urządzenia). Mam na myśli dostateczną ilość świeżego powietrza oraz to, że praca instalacji będzie niesłyszalna. Zdarza się, że w bardziej skomplikowanych budynkach, aby uzyskać wyżej opisany komfort instalacja musi pracować na 2 biegu (około 60% mocy urządzenia), natomiast wtedy może być już słyszalna dla bardziej wrażliwych użytkowników. Maksymalne obroty urządzenia tj. 3 bieg, z zasady powinien być używany do chwilowego przewietrzania pomieszczeń, np. podczas imprezy gdy jest dużo ludzi lub po intensywnej kąpieli. Z założenia instalację rekuperacji projektuje się w taki sposób, żeby użytkownik zauważał, że jest dostarczane świeże powietrze, a przy tym praca instalacji była dla niego niesłyszalna oraz żeby odzysk temperatury był możliwie jak najwyższy (natomiast to już zależy od parametrów zastosowanego urządzenia oraz oraz parametrów budynku).

  9. #49
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil Rutkowski

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-056
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Nie wiesz po co? Jak będzie imprezka to, żeby Ci się goście nie podusili.



    Nie leje się woda z niego, bo gdzieś coś o tym czytałem, że te obrotowe mają coś takiego? Nie wiem jak i co i gdzie by się miało lać, ale pytam.
    W praktycznie każdym rekuperatorze dostępnym na rynku wykrapla się para wodna, w tym celu należy zapewnić odprowadzenie skroplin z rekuperatora do kanalizacji. Jeśli urządzenie jest zlokalizowane w kotłowni mamy z reguły przygotowane takie odprowadzenie dla pieca, wystarczy wtedy zastosować trójnik i rozejście do rekuperatora. Jeśli urządzenie nie ma odprowadzenia skroplin to może się zdarzyć, woda po napełnieniu tacki na skropliny będzie szukała ujścia na zewnątrz urządzenia. Z reguły takie zjawisko możemy zaobserwować przez pierwsze dwa do trzech lat użytkowania budynku. Później sytuacja się normuje i raczej tego nie zauważamy.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil Rutkowski Zobacz post
    W praktycznie każdym rekuperatorze dostępnym na rynku wykrapla się para wodna, w tym celu należy zapewnić odprowadzenie skroplin z rekuperatora do kanalizacji. Jeśli urządzenie jest zlokalizowane w kotłowni mamy z reguły przygotowane takie odprowadzenie dla pieca, wystarczy wtedy zastosować trójnik i rozejście do rekuperatora. Jeśli urządzenie nie ma odprowadzenia skroplin to może się zdarzyć, woda po napełnieniu tacki na skropliny będzie szukała ujścia na zewnątrz urządzenia. Z reguły takie zjawisko możemy zaobserwować przez pierwsze dwa do trzech lat użytkowania budynku. Później sytuacja się normuje i raczej tego nie zauważamy.
    No a ja słyszałem od instalatora, że przy tych wymiennikach leje się tam gdzie nie powinno się lać . Masz takie info o tych obrotowych, bo to o to chodziło z tym laniem?

  11. #51
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil Rutkowski

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-056
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No a ja słyszałem od instalatora, że przy tych wymiennikach leje się tam gdzie nie powinno się lać . Masz takie info o tych obrotowych, bo to o to chodziło z tym laniem?
    Nie spotkałem się z czymś takim. Pytanie co miał na myśli instalator? Fajnie by było jakby doprecyzował gdzie się leje. Tak jak już wcześniej pisałem jedyne co mi się nasuwa to możliwość przelania się skroplin.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil Rutkowski Zobacz post
    Nie spotkałem się z czymś takim. Pytanie co miał na myśli instalator? Fajnie by było jakby doprecyzował gdzie się leje. Tak jak już wcześniej pisałem jedyne co mi się nasuwa to możliwość przelania się skroplin.
    Nie chodziło, raczej że leje się w innym miejscu niż na tacę
    Czytałeś.
    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Nie wiesz po co? Jak będzie imprezka to, żeby Ci się goście nie podusili.



    Nie leje się woda z niego, bo gdzieś coś o tym czytałem, że te obrotowe mają coś takiego? Nie wiem jak i co i gdzie by się miało lać, ale pytam.
    Gdybym wiedział to bym nie pytał.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Są tacy co mają "dobrze" (nie ja) i inaczej niż wszyscy. Cuda Panie, cuda.
    Czemu cuda. Ja też mam "dobrze" i żadnego cudu w tym nie ma. Domek około 90m2, wilgotność 50-55%, poniżej 40 schodzi tylko jak są mrozy. Reku samoróbka, regulacja płynna na potencjometrach od 0 do 400m3/h. Zwykle pracuje mniej więcej z wydajnością 60-80 m3/h. 3 osoby. Dość dużo prania, gotowania i sprzątania, zmywarka też "bucha" ;].
    Wg mnie jak jest tak sucho (20%) to znaczy, że wentylacja chodzi na zbyt dużych obrotach.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Czemu cuda. Ja też mam "dobrze" i żadnego cudu w tym nie ma. Domek około 90m2, wilgotność 50-55%, poniżej 40 schodzi tylko jak są mrozy. Reku samoróbka, regulacja płynna na potencjometrach od 0 do 400m3/h. Zwykle pracuje mniej więcej z wydajnością 60-80 m3/h. 3 osoby. Dość dużo prania, gotowania i sprzątania, zmywarka też "bucha" ;].
    Wg mnie jak jest tak sucho (20%) to znaczy, że wentylacja chodzi na zbyt dużych obrotach.
    Kalibrowałeś instalację?

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Kalibrowałeś instalację?
    Tak

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Tak
    No to masz fajnie.

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    W tych wszystkich porównaniach bierzcie też pod uwagę fakt, że wilgotność powietrza nie wszędzie jest taka sama.
    Np teraz w Poznaniu 68 a u mnie 84% .

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W tych wszystkich porównaniach bierzcie też pod uwagę fakt, że wilgotność powietrza nie wszędzie jest taka sama.
    Np teraz w Poznaniu 68 a u mnie 84% .
    Podaj jeszcze temperatury przy tych pomiarach.
    Przy 7* 68%=5,26g/m3
    przy 4* 84%=5,34g/m3

    A po ogrzaniu do 21* mamy w obydwu przypadkach 29%, czyli sucho jak pieprz.

    klik

    Praw fizyki nie zmienisz. Jak ktoś pierze codziennie i nie ma suszarki kondensacyjnej i nie ma dużo roślin - ma nieprzyzwoicie sucho w sezonie grzewczym przy sprawnej wentylacji (jaka by nie była).
    Zmywarka i gotowanie - żart. No, może w kuchni podniesie wilgotność. Ale nie ma wpływu na resztę domu, bo tu jest wywiew który zaraz tę wilgoć wyrzuci na zewnątrz.
    U mnie jak nie rozwieszę prania ani nie odpalę nawilżacza, to nie osiągnę nawet 40% w taką pogodę jak teraz (kilka stopni na plusie, 80-90% wilgotności na zewnątrz). A co dopiero w mrozy. Wentylacja chodzi na minimum.

  19. #59

    Domyślnie

    No dla mnie to cuda. Staje na końcu, robię wszystko tak jak potrzeba wentylacja max 60m3/h, pranie mopowanie, zmywarka, dżungla w chacie, nawilżacz i nie ma szans na wilgotność, o której niektórzy piszą.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No dla mnie to cuda. Staje na końcu, robię wszystko tak jak potrzeba wentylacja max 60m3/h, pranie mopowanie, zmywarka, dżungla w chacie, nawilżacz i nie ma szans na wilgotność, o której niektórzy piszą.
    Czy wilgotnościomierz jakoś kalibrowany, porównywany z innymi w podobnych warunkach?
    Ja mam przeważnie około 30% w zimie i nie narzekam. Czujnik HTU21 porównywany z HIH8121 wskazują prawie to samo, czyli różnica nie większa jak 2% wilgotności względnej. Różnica temperatur na poziomie dziesiątych części stopnia.
    Może tym co mają właściwą wilgotność, czujniki szwankują lub jeszcze wychodzi wilgoć technologiczna z budynku.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 26-03-2019 o 14:41

Strona 3 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony