dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie "Sprzedaż" udziału w drodze

    Cześć,

    kupiłem rok temu działkę wraz z udziałem w drodze i chciałbym jej część przekazać sąsiadowi który jak sie okazało 20 lat temu kupił działke bez udziału w tej drodze ... obecnie chce ją podzielić, a ja chce kupić kawałek jego działki także przez to chce mu odsprzedać kawałek udziału w drodze tak aby mógl dokończyć podział który jest obecnie całkowicie wstrzymany.

    Jak to zrobić aby US się nie doczepił? W moim akcie nie ma nic o cenie działki jest cena całkowita za działke + udzial w drodze dojazdowej ktoś ma jakiś pomysl?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jarek_Jarecki

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Żarów
    Kod pocztowy
    58-130
    Posty
    18

    Domyślnie

    Pytanie, jak wielki masz udział w tej drodze?

    Ile nowych działek ma powstać po podziale przez sąsiada?

    Bo od tego zależy, czy w ogóle będziesz mógł część swojego udziału odsprzedać.

    Załóżmy, że masz 100% udziału w drodze, wówczas sprzedaj sąsiadowi przykładowo 85% udziału - Tobie w zupełności 15% wystarczy. Przy ustalaniu ceny odsprzedaży, weź pod uwagę, że sąsiad te 85% podzieli na nowo powstałe działki i doliczy je do ich ceny,a co za tym idzie, zarobi...więc, żebyś nie był stratny, dobrze to wyceń...
    Dla Ciebie to będzie dobre rozwiązanie, bo odsprzedając udział w drodze, zapłacisz mniejszy podatek od tej drogi, bo podlega ona opłacie za grunt i zapłacisz tylko ekwiwalent tych 15% a nie 100%

    Oczywiście, to jest hipoteza, przy udziale 100%

  3. #3

    Domyślnie

    generalnie to przyjelo sie chyba że sprzedaje sie udział proporcjonalny do długości działki przyleglej do tej drogi. Czyli jesli jest 3 wlascicieli drogi przy ktorej leża 3 działki to kazdy ma okolo 33%, jesli dzialki mają jednakową długość. Jesli dzialki lezą po obu stronach drogi to dzieli sie to przez dwa. Tak przynajmniej jest u nas.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam 1/24 udziału zdaje się jutro spojrzę w KW. Droga jest wewnętrzna nie płacimy za nią podatku mam ją ogólnie w D. bo nawet nie zamierzam z niej korzystać. Chce kupić od niego kawałek działki i dlatego chcę mu przekazać ta drogę nawet za friko zależy mi na tym jego kawałku tylko. Muszę mieć w niej udział póki co...
    Ostatnio edytowane przez martingg ; 24-03-2019 o 19:51

  5. #5

    Domyślnie

    Ok spojrzałem do KW. Jedno małżeństwo ma 3/6, następny sąsiad 1/6, następne małżeństwo 1/6, sąsiad mój bezpośredni 1/12, moja partnerka 1/24, ja 1/24. Chciałbym mu dać udział ze swojej części. Mam 1/24 całość powierzchni drogi 900m2. Jest to jedyna droga dojazdowa do tej działki według mpzp, nawet jak pójdzie do sądu o drogę konieczna to i tak dostanie udział w tej drodze tylko ile to potrwa ... A chciałbym ruszyc z własną budowa a jego kawałek jest mi potrzebny

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie policzyłem że poza mną i sąsiadem którzy kupiliśmy rok temu działki są 4 domy a według KW są poza nami 3 rodziny z dostępem także ktoś jeździ tam bezprawnie?!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Może niektóre działki sprzedano bez służebności dojazdu? Lub działki te formalnie mają inny dojazd, lecz właścicielom jest wygodniej jeździc waszą drogą? Niestety zdarzają się takie kwiatki.

  8. #8

    Domyślnie

    to mnie juz lotto interesuje mnie jak najlepiej oddać/odsprzedać udział sąsiadowi żeby sie US nie doczepił, nie chce na tym zarobić chce mu przekazać część za pokrycie moich kosztów

  9. #9

    Domyślnie

    jesli ta droga nie jest ci potrzebna do dojazdu do wlasnej dzialki to sprzedaj mu caly udzial i już. Zalatw to przez notariusza i nie zanizajcie kwoty na umowie bo US itak ma swoje tabele.
    Jesli jadnak zamierzasz tamtedy prowadzic jakies media czy zostawic sobie ewnetulanosc jak awaryjny dojazd to nie sprzedawaj wszystkiego.
    Ostatnio edytowane przez booot ; 27-03-2019 o 12:22

  10. #10

    Domyślnie

    nie mam zamiaru sprzedawać całego własnie chodzi o to ze ja chce mu oddać ten udział za free.

  11. #11

    Domyślnie

    może najlepiej oddać to przez darowizne? wtedy wszystko w US załatwia nabywający

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprzedaj pi cenie, za jaką nabyłeś. A jak masz kłopot z jej ustaleniem, to po cenie rynkowej. Wtedy dochodu ani podatku dochodowego, ani od darowizny nie będzie.
    Oddasz za darmo - będzie podatek od darowizny.

  13. #13

    Domyślnie

    ciężko określić wartość. W akcie notarialnym cena jest za całość nieruchomości + udział w drodze. Posiadam 1/24 z 900m2 więc 37,5m2. Sprzedając mu połowę? czyli te 19m2 wartość ma dajmy na to 40pln za m2 ~~ bo to droga czyli 800zł? US sie nie przyczepi?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony