dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 105
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 2087
  1. #601

    Domyślnie

    Proszę Państwa. Na grupie Fotowoltaika ktoś napisał, że inwertery firmy Huawei z serii Sun2000-3 do 10 ktl-m0 wg producenta posiadają wbudowane zabezpieczenia AC i DC. Czy w tej sytuacji trzeba lub warto dublować zabezpieczenia te w oddzielnej skrzynce np takiej :

    https://www.tim.pl/skrzynka-przylacz...-3-f-sh-75-dca

    Ktoś może wypowiedzieć się coś o tej skrzynce z linka?

  2. #602
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Proszę Państwa. Na grupie Fotowoltaika ktoś napisał, że inwertery firmy Huawei z serii Sun2000-3 do 10 ktl-m0 wg producenta posiadają wbudowane zabezpieczenia AC i DC. Czy w tej sytuacji trzeba lub warto dublować zabezpieczenia te w oddzielnej skrzynce np takiej :

    https://www.tim.pl/skrzynka-przylacz...-3-f-sh-75-dca

    Ktoś może wypowiedzieć się coś o tej skrzynce z linka?
    Waldek ja bym zrobił żeby ochronić falownik nie masz gwarancji że nie pieprznie coś więcej to zabezpieczeni będzie chyba samo w sobie tańsze. Nic tańszego nie było u mnie kosztowało 400

  3. #603
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Nie wiem czy to pilne bo zapytam się mojego montażysty jak się dodzwonię do niego to dam info

  4. #604
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    T oczasami może się opłacać samemu wykonać.
    Ale trzeba się znać na montażu na dachu i potrzeba wiedzy elektrycznej.
    Ciekawe ile firmy montujące instalacje PV liczą za montaż i czy mają jakieś większe upusty od cen pokazanych w internecie.
    Maja znizki instalatorskie jak w kazdej dziedzinie. Srednio liczy sie ok 800zl za kazdy kWp robocizny w malopolsce. Przekroj kabla 16mm2 I do szpili, jak nie masz wlasnego uziomu.

  5. #605
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Mnie dolozenie dodatkowego 1kWp na nowych komponentach kosztuje ok 1800 na uzywkach 1000. Praca wlasna w sobote 3h.

  6. #606
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Maja znizki instalatorskie jak w kazdej dziedzinie. Srednio liczy sie ok 800zl za kazdy kWp robocizny w malopolsce.
    Czyli za przykładowe 5kWp trzeba zapłacić ok. 4.000 PLN z 8% VAT.
    A jaki rząd wielkości tych zniżek od cen które widać w sklepach internetowych ? 5-10% czy bardzie 20-30% ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #607
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Z tego co wiem to bardziej 10-20%wartości instalacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #608
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czyli za przykładowe 5kWp trzeba zapłacić ok. 4.000 PLN z 8% VAT.
    A jaki rząd wielkości tych zniżek od cen które widać w sklepach internetowych ? 5-10% czy bardzie 20-30% ?
    Takich informacji nie mogę udzielać. Żeby nie bylo- nie jestem instalatorem PV , masz fakturę świeża na inwerter. Poszukaj oblicz. To samo tyczy się innych materiałów na budowę domu i nie tylko.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200118_150517.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	54,1 KB
ID:	439556
    Ostatnio edytowane przez tkaczor123 ; 18-01-2020 o 14:17 Powód: dodanie zdjeci

  9. #609
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czyli za przykładowe 5kWp trzeba zapłacić ok. 4.000 PLN z 8% VAT.
    A jaki rząd wielkości tych zniżek od cen które widać w sklepach internetowych ? 5-10% czy bardzie 20-30% ?
    Swego czasu brałem części w inetrcars na numer klienta , zniżka wynosiła w zależności od części oraz ilości "przerobu' klienta, tak do 35% standart to było 20-30%, obstawiam ,że ta branża ma podobnie .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #610

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Waldek ja bym zrobił żeby ochronić falownik nie masz gwarancji że nie pieprznie coś więcej to zabezpieczeni będzie chyba samo w sobie tańsze. Nic tańszego nie było u mnie kosztowało 400
    Pytanie było hipoteczne bo mam zamówione zabezpieczenia, które będą montowane. Inna sprawa, że te w falowniku są schowane w plombowanej obudowie i nie można ich kontrolować bez utraty gwarancji.

  11. #611
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Uzgadniał ktoś swoją instalację przeciwpożarową z rzeczoznawcą ds. przeciwpożarowych i zgłaszał do straży pożarnej? Od sierpnia zeszłego roku jest ponoć taki wymóg dla instalacji >6,5kWp, wynikający z ustawy o OZE. W naszym przypadku montujemy 10kWp z dofinansowaniem z subregionu i właśnie się dowiedziałem, że inspektor wymaga dopełnienia tych formalności...
    1) poprawię się, wynika z nowelizacji ustawy Prawo Budowlane
    2) jest niezły burdel w tej sprawie i interpretacja Ministerstwa Rozwoju, którą uważam za absurdalną i niezgodną z żadną logiką, ale nakazująca wykonanie projektu budowlanego (sic!), uzgodnienia z rzeczoznawcą p.poż. i zgłoszenia do lokalnej Straży Pożarnej każdej instalacji >6,5kWp, niezależnie od jej posadowienia, czy na gruncie, wiatce, domku jednorodzinnym, urzędzie czy szpitalu itd....

    Polecam śledzić wątek u nas na FM oraz elektrodzie...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  12. #612
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    peter08

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Krakow
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    1) poprawię się, wynika z nowelizacji ustawy Prawo Budowlane
    2) jest niezły burdel w tej sprawie i interpretacja Ministerstwa Rozwoju, którą uważam za absurdalną i niezgodną z żadną logiką, ale nakazująca wykonanie projektu budowlanego (sic!), uzgodnienia z rzeczoznawcą p.poż. i zgłoszenia do lokalnej Straży Pożarnej każdej instalacji >6,5kWp, niezależnie od jej posadowienia, czy na gruncie, wiatce, domku jednorodzinnym, urzędzie czy szpitalu itd....

    Polecam śledzić wątek u nas na FM oraz elektrodzie...
    Ja myśle że istotą sprawy jest to żeby mieć świadmość że takie uzgodnienia są konieczne przy PV >6,5kWp,sa tutaj na forum ludzie którzy to wyśmiewają,opowiadają że to bajki.Nie ma co sie doktoryzwać czy to jest logiczne czy nie,prawo obecnie tego wymaga i tyle,trzeba to zrobic a dla mnie przynajmniej jedynym argumentem przemawiającym, to jest to że w razie pożaru i pożniejszych roszczeń ,ubezpieczalnia pierwsze o co zapyta to o uzgodnienia ppoz i zgłoszenie do psp.

  13. #613
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter08 Zobacz post
    Ja myśle że istotą sprawy jest to żeby mieć świadmość że takie uzgodnienia są konieczne przy PV >6,5kWp,sa tutaj na forum ludzie którzy to wyśmiewają,opowiadają że to bajki.Nie ma co sie doktoryzwać czy to jest logiczne czy nie,prawo obecnie tego wymaga i tyle,trzeba to zrobic a dla mnie przynajmniej jedynym argumentem przemawiającym, to jest to że w razie pożaru i pożniejszych roszczeń ,ubezpieczalnia pierwsze o co zapyta to o uzgodnienia ppoz i zgłoszenie do psp.
    Przeczytaj wątek na elektrodzie, dość sporo tam piszę. Pytanie, czy faktycznie dla każdej instalacji PV >6,5kWp należy wykonać projekt budowlany, uzgodnienia i zgłoszenie do PSP. Na chwilę obecną jestem przekonany, że dla takiej instalacji wykonanej na przydomowym gruncie, wiatce, garażu, budynku gospodarczym czy niskim (<12m wysokości) budynku mieszkalnym o kubaturze strefy pożarowej <1000m3 - nie trzeba i nie ma takiego wymogu. Ale to tylko m.in. moje zdanie. Jest interpretacja Ministerstwa Rozwoju, która twierdzi inaczej...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 18-01-2020 o 23:38
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  14. #614
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Takich informacji nie mogę udzielać. Żeby nie bylo- nie jestem instalatorem PV , masz fakturę świeża na inwerter. Poszukaj oblicz. To samo tyczy się innych materiałów na budowę domu i nie tylko.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200118_150517.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	54,1 KB
ID:	439556
    Spojrzałem na ceną detaliczną w sklepie internetowym https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerte...000-TL3-S-/928
    Taki Growatt 4000 TL3-S kosztuje 4.219,00 PLN z 23% VAT. Czyli kupiłeś z 12,3% zniżką
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #615
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Spojrzałem na ceną detaliczną w sklepie internetowym https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerte...000-TL3-S-/928
    Taki Growatt 4000 TL3-S kosztuje 4.219,00 PLN z 23% VAT. Czyli kupiłeś z 12,3% zniżką
    Zniżki są od 10 do 30% .

  16. #616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Chyba nie jest to takie proste: zakłdam DG lub dopisuję do istniejącej działalność "instalacje PV" i uzyskują zniżki ?
    Przy okazji zakładam taniej u siebie i u swoich sąsiadów
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #617
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Chyba nie jest to takie proste: zakłdam DG lub dopisuję do istniejącej działalność "instalacje PV" i uzyskują zniżki ?
    Przy okazji zakładam taniej u siebie i u swoich sąsiadów
    Nie mam tego wpisanego w DG (choć mam działalność projektową) i mam dostęp do dwóch dużych hurtowni PV (w jednej musiałem się tylko wytłumaczyć, że przymierzam się do zabrania za montaż PV). Zamawiać na siebie nie zamawiałem, bo robię to przez znajomą firmę elektroinstalacyjną, która mi to potem podłącza i montuje (8% VAT). Ceny ma takie same, pomimo już dość sporego obrotu...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  18. #618
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fot

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Andrychów
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam i mam pytanie panele mają coraz większą moc / większy amperaż/ przy prawie nie zmienionym napięciu pracy ok 34v, jeżeli mam np. inwerter fronius śymo3.0-3s który ma napięcie rozpoczęcia pracy Udc start 200v a ja założę 5 paneli 500w to mi inwerter nie ruszy ? a jak będzie z prądem bo max prąd wejściowy Idc max wynosi 16A a jeden tylko panel przy mocy ok 400w daje ok. 10A ?

  19. #619

    Domyślnie

    Cytat Napisał fot Zobacz post
    Witam i mam pytanie panele mają coraz większą moc / większy amperaż/ przy prawie nie zmienionym napięciu pracy ok 34v, jeżeli mam np. inwerter fronius śymo3.0-3s który ma napięcie rozpoczęcia pracy Udc start 200v a ja założę 5 paneli 500w to mi inwerter nie ruszy ? a jak będzie z prądem bo max prąd wejściowy Idc max wynosi 16A a jeden tylko panel przy mocy ok 400w daje ok. 10A ?
    Dalej będziesz miał 10A a tylko napięcie stringu wzrośnie do 5x34

  20. #620

    Domyślnie

    Problem jest z ułożeniem paneli na dachu. Albo będzie ładnie równo ale wtedy 3 sztuki będą minimalnie wystawać nad kalenicę albo trzeba te 3 zsunąć w dół żeby schować za szczyt i będzie misz-masz. Co robić?

Strona 31 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony