dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 105
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 2087
  1. #241

    Domyślnie

    Róznica jest taka że ja na monitoringu widzę na bieżąco jak pracuje kązdy panel i nie muszę zasuwac na dach aby to widzieć. Dopiero jak występują wyrażne róznice to sprawdzam dach.
    Ps. dodatkowo mam nadzieję na ciekawe obserwcje dotyczące uzysków z różnych połaci dachu ( tj . wchód, południe i zachód ) - ciekawy jestem jak to będzie wyglądać jesienią, zimą czy wiosną ( instalacja chodzi od czerwca ).

  2. #242

    Domyślnie

    Moja chodzi od 4,5 roku i nie jest mi niezbędna wiedza ile produkuje każdy panel, lecz to aby z 6,7kWp było na koniec roku około 7MWh później podzielę sobie przez ilość paneli i wiem ile klepał każdy panel. A czy jeden zacieniony panel o 17:30 pomniejsza produkcję całej instalacji... do 17:30 robił to co do niego należało klepał prąd a teylko tego od niego oczekuje, i tego aby cena 1kWp na dachu kosztowała mniej niż 4k PLN i aby zwrot nastąpił max po 8 latach, bo te z optimizerami mają szansę nie zwrócić się do 2035r kiedy przestanie obowiązywać opust.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #243

    Domyślnie

    Optymalizatory wydłużają czas zwrotu instalacji ok1,5-2 lat max. A po 15 latach dają dodatkowy zysk. Dodatkowo umożliwiją szybką identyfikację w razie uszkodzenia czy gorszych warunków pracy panela . Nie mając tych danych nawet nie wiesz czy wszystkie panele Ci działają prawidłowo czy też nie.

  4. #244
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Biorę napięcie obciążonego stringu, dzielę przez ilość paneli, uwglęfniam temperaturę i porównuję z Vmp jednego panela dla 25C. Nie ma w tym żadnej wiedzy tajemnej i nie potrzeba do tego optymalizatorów. Zbędny wynalazek, który podwyższa i tak nie mały koszt inwestycji. Jedyny sens jaki ja widzę, to skomplikowane dachy, różne kierunki, kąty i zacienienie, gdzie typowych 2 MPPT za mało by to wszystko ogarnąć.

  5. #245

    Domyślnie

    Optymizery wydłużają czas zwrotu... a jakie są ceny?
    Słuchaj dla mnie sprawa jest jasna bo sprzęt mam od LAT, Ty od czerwca chłopie se mierz, pokazuj różnicę panela na połaci takiej a takiej - prawie wiedza tajemna. Moim zdaniem po prawie 5 latach liczy się ustawienie pd. i niewiele więcej jakieś rozdrabnianie że wch-zach robi robotę bo wieczorem zużywam swój prąd.
    Po to mam opust od 4 lat aby brać 8gr z każdych 10 groszy i nie musi to być w lato ale w ZIMĘ klima kręci, urządzenia kręcą
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #246

    Domyślnie

    Dzieki za info odnosnie optymalizerow. Troche zle to policzylem instalacja drozsza o 3k 20k vs 23k policzylem ze 3k to 15 % wiec jezeli optymalizator dolozy 3-5% to za ok 4 lata bedzie 15% i sie zwroci. niestety te 3-5% to ok 80-120pln/ rok wiec 3k zwroci sie dopiero po 25 latach. Tez jestem zwolennikiem prostych dzialajacych ukladow i nie chce brac wszystkiego co sprzedawca zaoferuje. Problem sie troche skomplikowal bo na dach na czesc bez cienia zmiesci sie tylko 16 paneli 2 beda w strefie z cieniem wczesnym popoludniem. Zuzywam 4mWh rocznie z klima pewnie bedzie troche wiecej wg symulacji PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM moja instalacja powinna wyprodukowac 4,8mWh z 14% straty a wg projektu technicznego ktory otrzymalem bedzie to 5,4mWh strata chyba 5%???(dach 63stopnie zachod) poniewaz na 2 panele konstrukcja musi byc na drugiej czesci dachu za mala lukarna (tu bedzie troche cienia) zastanawiam sie czy nie dolozyc jeszcze 2 panele x 305 W . w sumie bedzie 6,1 kWp Mysle ze nie spowoduje to jakiegos duzego wzrostu ceny bo falownik zostaje stelaze beda troche przedluzone , tylko panele i ew optymalizatory. Jest jeszcze jedna sprawa o ile dobrze rozumiem to fronius 4.5-3s( nie wiem jaka roznica ceny miedzy 4,5 a 5k) bedzie max produkowal 4,5kw a solar edge se5k w mojej ofercie 5kw. Probuje troche usprawiedliwic wyzszy wydatek . montaz za ok 3 tygodnie to jeszcze moge zmienic.
    Ostatnio edytowane przez robert26 ; 25-08-2019 o 23:26

  7. #247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Są jeszcze optymalizatory Tigo.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Optymizery wydłużają czas zwrotu... a jakie są ceny?
    Słuchaj dla mnie sprawa jest jasna bo sprzęt mam od LAT, Ty od czerwca chłopie se mierz, pokazuj różnicę panela na połaci takiej a takiej - prawie wiedza tajemna. Moim zdaniem po prawie 5 latach liczy się ustawienie pd. i niewiele więcej jakieś rozdrabnianie że wch-zach robi robotę bo wieczorem zużywam swój prąd.
    Po to mam opust od 4 lat aby brać 8gr z każdych 10 groszy i nie musi to być w lato ale w ZIMĘ klima kręci, urządzenia kręcą
    Ok pogadamy za rok - ja pokażę swoją produkcję , Ty swoją i policzymy czas zwrotu.

  9. #249

    Domyślnie

    Ale co chcesz porównywać 1 instalację 10kW do kolejnych 3 instalacji 3,3kW + 1,65kW +1,75kW wszystko na inwerterach 1 fazowych? z czego 5kWp chodzi już od 3 lat i od 3 lat odcinam od niej kupony. Pan poczeka kilka latek bo Pan jesteś zbyt zafascynowany swoją instalacją a Pan ochłonie, bo się Pan zachłysnął swoją mocą 10kWp. Na spokojnie Panie kolego na spokojnie, 2 -3 lata i będziemy mogli porozmawiać o bezawaryjności ile lat komu zostało do zwrotu inwestycji. Bo chyba próżno porównywać instalację mającą 2 miesiące do takiej która tych miesięcy ma 50?

    Proste pytanie co zrobiłeś aby instalacja szybciej się zwróciła? Pytanie kontrolne czy masz choć minimalne pojęcie o czasie zwrotu instalacji.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #250
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ale co chcesz porównywać 1 instalację 10kW do kolejnych 3 instalacji 3,3kW + 1,65kW +1,75kW wszystko na inwerterach 1 fazowych? z czego 5kWp chodzi już od 3 lat i od 3 lat odcinam od niej kupony. Pan poczeka kilka latek bo Pan jesteś zbyt zafascynowany swoją instalacją a Pan ochłonie, bo się Pan zachłysnął swoją mocą 10kWp. Na spokojnie Panie kolego na spokojnie, 2 -3 lata i będziemy mogli porozmawiać o bezawaryjności ile lat komu zostało do zwrotu inwestycji. Bo chyba próżno porównywać instalację mającą 2 miesiące do takiej która tych miesięcy ma 50?

    Proste pytanie co zrobiłeś aby instalacja szybciej się zwróciła? Pytanie kontrolne czy masz choć minimalne pojęcie o czasie zwrotu instalacji.
    Pan ochłonie, boś się Pan zachyłysnął tym, że masz instalcje od 4.5 lat.

  11. #251
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    to samo da Tobie dowolny falownik + Tigo. Dodatkowo popatrz na podlinkowaną stronę - jest to strona firmy montującej PV w Australii, która ma tych parę tysięcy instalacji na koncie i znajdziesz u nich także informacje dotyczące ilości reklamacji na falowniki i optymalizatory które montowali. Pamiętaj też, że każda dodatkowa rzecz, która może się popsuć na dachu, to dodatkowa spora upierdliwość przy jej wymianie Dodatkowo Tigo możesz zamontować tylko na panelach zacienianych.
    Ale to Twój wybór, Twoje pieniądze.

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Pan ochłonie, boś się Pan zachyłysnął tym, że masz instalcje od 4.5 lat.
    Szanowny Pan zazdrości... cóż poradzę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #253
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Szanowny Pan zazdrości... cóż poradzę.
    Czego mam zazdrościc? Każdego "psa z innej budy" którym monitoring nie działa?
    Jedynie apeluje o pisanie z sensem i kulturalnie bez górnolotnego zasłaniania się wiedzą która ma wynikać wyłącznie ze stażu.

  14. #254

    Domyślnie

    Ooo monitoring nie działa a cóż się wydarzyło u nie działa doskonale powiem więcej nawet dodatkowy internet postawiłem w gospodarczym aby nie ciągać kabli.
    Apelować to możesz do siebie abyś to ty uczył w szkole bo nauczyciel który uczy ciebie jest górnolotny i zasłania się wiedzą która wynika tylko ze stażu.

    Każdy pies z innej parafii faktycznie ze szrotu powyciągane jak u ciebie?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ale co chcesz porównywać 1 instalację 10kW do kolejnych 3 instalacji 3,3kW + 1,65kW +1,75kW wszystko na inwerterach 1 fazowych? z czego 5kWp chodzi już od 3 lat i od 3 lat odcinam od niej kupony. Pan poczeka kilka latek bo Pan jesteś zbyt zafascynowany swoją instalacją a Pan ochłonie, bo się Pan zachłysnął swoją mocą 10kWp. Na spokojnie Panie kolego na spokojnie, 2 -3 lata i będziemy mogli porozmawiać o bezawaryjności ile lat komu zostało do zwrotu inwestycji. Bo chyba próżno porównywać instalację mającą 2 miesiące do takiej która tych miesięcy ma 50?

    Proste pytanie co zrobiłeś aby instalacja szybciej się zwróciła? Pytanie kontrolne czy masz choć minimalne pojęcie o czasie zwrotu instalacji.
    Primo - mam nie 10 kW tylko moja 20,4 kW i siostry 14,96 kW.
    Secundo - szacowany czas zwrotu instalacji 8-9 lat przy aktualnych cenach , przy wzroście cen prądu zdcydowanie któcej
    Tertio - na optymalizatory mam 25 lat gwaracji , na panele LG również 25, na falownik 15 lat
    Quarto - dzięki instalacji PV zeruję sobie rachunki za ogrzewanie, chłodzenie, wentylację , CWU etc domu 310m2( 40m2 garaż ) i siostry 240m2 ( 38m2 garaż )
    Quinto - zostanie jeszcze dla elektryka którego zakup planuję w 2020 r
    Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 26-08-2019 o 10:15

  16. #256
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.
    No ten zarzut do marcinbbb jest wybitnie nietrafiony. On tylko 2 krotnie rozbudowywał instalacje....

  17. #257

    Domyślnie

    Słuchaj czy ja liczę ile kWp ma kumpel wraz z jego kuzynem? Liczę co mam na swoich dachach ale jak zacznę liczyć jeszcze kumpla i kuzyna to okaże się że ja opustu mam 20% a Ty z soostrą po 30% i ekonomiczny sens żaden.
    Elektryk fajna sprawa tak sobie pojadę z domu do Ełku, z Ełku do Łeby z Łeby do domu i ponownie Szklarska Poręba i w przyszły weenend Karpacz... tylko ładowanie zajmie mi więcej czasu niż urlop przewiduje. Do jazdy w koło komina zajebista sprawa, w pozostałych sprawach troszkę się komplikuje bo sieć stacji ładowania jest średnia a podłączenie się byle gdzie nie wchodzi w grę.
    po ostatnie mieszkamy w UE jest tu kilkanaście języków urzędowych ale łacina w to się nie wlicza.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #258
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    to okaże się że ja opustu mam 20% a Ty z soostrą po 30% i ekonomiczny sens żaden.
    Toś go zmiażdzył tym brakiem sensu ekonomicznego!! Myślę, że się nie pozbiera i jak przemyśli w cholerę sprzeda graty żeby jeszcze cokolwiek odzyskać....


    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Elektryk fajna sprawa tak sobie pojadę z domu do Ełku, z Ełku do Łeby z Łeby do domu i ponownie Szklarska Poręba i w przyszły weenend Karpacz...
    Fajnie, że zamierasz spędzić urlop za kółkiem. Mniej będziesz pisał choćby takich rewelacji, że 10% gorzej to brak sensu ekonomicznego.

  19. #259
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ogólnie się z Tobą zgadzam. Też mam PV które pokrywa moje całe zapotrzebowanie na prąd.
    Jednak nie podniecałbym się tak tym okresem gwarancji.
    Gwarancja jest ok jeśli firma która jej udzieliła istnieje przez cały okres udzielonej gwarancji.
    Znajomy kupił komputer od firmy komputerowej pana Kazia i dostał na niego 3 lata gwaracji.
    Po roku pan Kazio wyjechał do Anglii i tyle było z tej gwarancji.
    Co z tego że na inwerter dostałem 10 lat gwarancji kiedy producent tego inwertera od 8 miesięcy nie odbiera żadnych telefonów i to nie tylko ode mnie ale i od instalatora tego inwertera.
    No i co z tego że to instalator udzielił mi gwarancji kiedy on nie może mi tego inwertera wymienić na dobry bo producent go ignoruje.
    Instalator chciał mi go wymienić na inwerter innego producenta ale ten model nie posiada opcji które są zapisane w umowie i ma tylko 7 lat gwarancji.
    Jedyne co się teraz dzieje to wymiana korespondencji pomiędzy mną a instalatorem.
    Całe szczęśćie że ten inwerter nadal produkuje pomimo poważnych problemów technicznych.
    Właśnie. Co będzie jak LG wyjedzie do Anglii?

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Słuchaj czy ja liczę ile kWp ma kumpel wraz z jego kuzynem? Liczę co mam na swoich dachach ale jak zacznę liczyć jeszcze kumpla i kuzyna to okaże się że ja opustu mam 20% a Ty z soostrą po 30% i ekonomiczny sens żaden.
    Elektryk fajna sprawa tak sobie pojadę z domu do Ełku, z Ełku do Łeby z Łeby do domu i ponownie Szklarska Poręba i w przyszły weenend Karpacz... tylko ładowanie zajmie mi więcej czasu niż urlop przewiduje. Do jazdy w koło komina zajebista sprawa, w pozostałych sprawach troszkę się komplikuje bo sieć stacji ładowania jest średnia a podłączenie się byle gdzie nie wchodzi w grę.
    po ostatnie mieszkamy w UE jest tu kilkanaście języków urzędowych ale łacina w to się nie wlicza.
    1. Podaje razem bo jest to bliźniak i zainstalowany podobny sprzęt - tylko różne połacie ( ja - południe, zachód , siostra - wschód i południe )
    2. Samego zwrotu ulgi termomodernizacyjnej dostajemy po 15000PLN - 3 próg dochodowy
    3. Moja instalacja niecałe 47000 za 1kw , siostry 4850 za 1 kw - szacowny okres zwrotu 8-9 lat - realnie po wzroście cen 5-6 lat
    4. Zasięgi elektryków to teraz do 400-500 km , na dłuże trasy jest inny wóz ,
    Ps. jazda po buspasach w mieście, darmowe parkingi, wjazdy do centrum miast i ładowanie w domu za free fajna sprawa
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 26-08-2019 o 11:04

Strona 13 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony