dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 105
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 2087
  1. #301

    Domyślnie

    Cytat Napisał colo30 Zobacz post
    Sciągnąłem wersję 30-dniową programu PV sol, pokazuje w nim że mogę podpiąć jeden string 11szt paneli do MPPT 1+2.
    Mogę tak do 13 szt paneli, mieszczę się prądowo i napięciowo.
    14 paneli już w dwóch stringach, MPPT1, MPPT2.
    Ktoś wie może jak to jest w przypadku gdybym chciał sam sobie to zamontować?
    Mam znajomego, który mógłby mi zrobić dokumentację do ZE.
    Dostanę te 5000 PLN zwrotu czy muszę mieć fakturę na montaż?
    Czy ten program PV sol przewiduje symulacje na falowniku sofar, jeżeli można to prosiłbym link,
    co do dotacji to faktura od firmy montującej

  2. #302

    Domyślnie

    @miecio 301 poszło na PW

  3. #303

    Domyślnie

    Dzięki, w wolnym czasie zainstaluję

  4. #304

    Domyślnie

    Z jakim momentem dokręcania klem mocujących szerokości 50mm spotkaliście się?

  5. #305

    Domyślnie

    Cytat Napisał colo30 Zobacz post
    Ktoś wie może jak to jest w przypadku gdybym chciał sam sobie to zamontować?
    Mam znajomego, który mógłby mi zrobić dokumentację do ZE.
    Dostanę te 5000 PLN zwrotu czy muszę mieć fakturę na montaż?
    Dofinansowania nie ma na montaż "samemu". Musisz mieć fakturę na montaż.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  6. #306

    Domyślnie

    Cytat Napisał mima Zobacz post
    Z jakim momentem dokręcania klem mocujących szerokości 50mm spotkaliście się?
    To nie apteka. Myślisz, że instalatorzy latają po dachu z kluczem dynamometrycznym?
    Wszystko z głową. Moment podawany jest dla amerykanów, żeby nie pozwali firmy za to, że nie przykręcone moduły odleciały
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  7. #307
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    To nie apteka. Myślisz, że instalatorzy latają po dachu z kluczem dynamometrycznym?
    Wszystko z głową. Moment podawany jest dla amerykanów, żeby nie pozwali firmy za to, że nie przykręcone moduły odleciały
    Ja latałem z kluczem dynamometrycznym. Przecież to nie boli i tak jakiś klucz musisz mieć. Klemy to pikuś. Ale profile zwłaszcza skrajne z łatwością jest "przekręcić".

  8. #308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    To nie apteka. Myślisz, że instalatorzy latają po dachu z kluczem dynamometrycznym?
    Wszystko z głową. Moment podawany jest dla amerykanów, żeby nie pozwali firmy za to, że nie przykręcone moduły odleciały
    Instalatorzy wielu rzeczy nie robią, choć powinni - łączenie ram do uziomu, równoległego prowadzenia przewodów w celu uniknięcia pętli indukcyjnych itp,; byle szybciej. Corab w swojej instrukcji podaje 8Nm, ale tą wartość powinni raczej podawać producenci paneli, a podają dla śrub mocowanych do ramy panela.

  9. #309
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mima Zobacz post
    Z jakim momentem dokręcania klem mocujących szerokości 50mm spotkaliście się?
    Dla klem producent (u mnie Corab) podał koło 10Nm (z pamięci piszę, nie mam tej instrukcji przed oczami).
    A instrukcja montażu paneli podaje zakres 5-10Nm momentu, żeby klemy nie uszkodziły ramy panelu.

    "Clamp System Requirements
    Use customary clamps that satisfy the following requirements:
    • Clamp width: ≥ 38 mm.
    • Clamp height compliant with a 35 mm frame height.
    • Clamp depth: 11-13 mm.
    • Recommended tightening torque 5 -10 Nm."

  10. #310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mima Zobacz post
    Instalatorzy wielu rzeczy nie robią, choć powinni - łączenie ram do uziomu, równoległego prowadzenia przewodów w celu uniknięcia pętli indukcyjnych itp,; byle szybciej. Corab w swojej instrukcji podaje 8Nm, ale tą wartość powinni raczej podawać producenci paneli, a podają dla śrub mocowanych do ramy panela.
    Stąd się biorą ceny - poniżej 4kzł/1kWp
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #311
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Dla klem producent (u mnie Corab) podał koło 10Nm (z pamięci piszę, nie mam tej instrukcji przed oczami).
    A instrukcja montażu paneli podaje zakres 5-10Nm momentu, żeby klemy nie uszkodziły ramy panelu.

    "Clamp System Requirements
    Use customary clamps that satisfy the following requirements:
    • Clamp width: ≥ 38 mm.
    • Clamp height compliant with a 35 mm frame height.
    • Clamp depth: 11-13 mm.
    • Recommended tightening torque 5 -10 Nm."
    coś małe te momenty.
    U mnie instrukcja montażu konstrukcji nośnej podawała 16Nm, podczas gdy instrukcja montażu paneli nawet więcej - 17..23Nm (z uwagą, aby stosować się do instrukcji producenta konstrukcji) .
    I tak, biegaliśmy po dachu z kluczem dynamometrycznym, na szczęście mam takie coś. A nawet gdybym nie miał, to byłby to dobry powód, aby kupić - już nie raz (i nie dwa..) był przydatny.

  12. #312

    Domyślnie

    Przykręcenie paneli musi być jeszcze na tyle duże, aby "zęby" klemy przebiły się przez anodyzowaną warstwę aluminium tworząc ciągłość połączenia.

    Tu moje dodatkowe pytanie: Czy ramy powinny być między sobą dodatkowo łączone przewodem uziemiającym?
    Na YT w filmikach z US prowadzą drut uziemiający wzdłuż każdego szeregu modułów.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  13. #313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Przykręcenie paneli musi być jeszcze na tyle duże, aby "zęby" klemy przebiły się przez anodyzowaną warstwę aluminium tworząc ciągłość połączenia.
    Coś Ty wymyślił
    Takie przykręcenie spowoduje uszkodzenie panelu, nie mówiąc już o uszkodzeniu samego uchwytu! Panel to aluminiowa ramka, uchwyt również jest z aluminium. odlew w postaci podłużnych ząbków na uchwytach ma zapobiegać przesuwaniu się panela pod wpływem ciężaru nie zaś galwanicznego połączenia z konstrukcją.
    Do tego celu stosuje się specjalne podkładki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podkładka.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	31,7 KB
ID:	434946

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Tu moje dodatkowe pytanie: Czy ramy powinny być między sobą dodatkowo łączone przewodem uziemiającym?
    Na YT w filmikach z US prowadzą drut uziemiający wzdłuż każdego szeregu modułów.
    Oczywiście odcinkami przewodów łączy ze sobą poszczególne panele i poszczególne konstrukcje jeśli nie są ze sobą połączone w inny sposób(też stosując podkładki z ząbkami ).
    Podkładki mają specjalne zadziorki które wbijają się w warstwę aluminium zapewniając połączenie przewodzące pomiędzy poszczególnymi elementami.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziemienie 3.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	434948Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziemienie 2.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	26,1 KB
ID:	434949


    powtórzę się:
    "prawidłowo" kompletnie wykonana instalacja nie kosztuje poniżej 4000 zł / kWp.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #314

    Domyślnie

    Wykonując instalację, każdy panel musi być ze sobą połączony w sposób jak na zdjęciu w powyższym poście, oraz dodatkowo trzeba uziemić konstrukcję naziemną w moim przypadku tak?
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  15. #315
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Wykonując instalację, każdy panel musi być ze sobą połączony w sposób jak na zdjęciu w powyższym poście, oraz dodatkowo trzeba uziemić konstrukcję naziemną w moim przypadku tak?
    Powinien być, dodatkowo podłączony do uziomu innego niż uziomu instalacji odgromowe. Najczęściej firmy montującej instalację FV wykonują taki uziomu wbijając od 4-6 elementów systemowych uziomu i po uzyskaniu odpowiednio niskiej rezystancji, łączą go z panelami i ich konstrukcją.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #316
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jaka to ta niska rezystancja?

    Wystarczy objąć połączeniami wyrównawczymi konstrukcję + do każdego panela pod klemy montażowe te podkładki i wystarczy.

  17. #317
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Niska rezystancja uziomu, grunt wszędzie inny więc elementów uziomu 1metrowych też różna ilość.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #318

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Powinien być, dodatkowo podłączony do uziomu innego niż uziomu instalacji odgromowe. Najczęściej firmy montującej instalację FV wykonują taki uziomu wbijając od 4-6 elementów systemowych uziomu i po uzyskaniu odpowiednio niskiej rezystancji, łączą go z panelami i ich konstrukcją.
    No większych bzdur to nie czytałem. Inny uziom? Ziemia jest jedna jakbyś nie wiedział.
    Niskiej rezystancji?

  19. #319

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jaka to ta niska rezystancja?

    Wystarczy objąć połączeniami wyrównawczymi konstrukcję + do każdego panela pod klemy montażowe te podkładki i wystarczy.
    Może wysoka lepsza?

  20. #320
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Wykonując instalację, każdy panel musi być ze sobą połączony w sposób jak na zdjęciu w powyższym poście
    Przeczytaj jeszcze ten artykuł może on coś więcej wyjaśni http://www.fachowyelektryk.pl/techno...taicznych.html
    Tym bardziej, że w większości obecnie budowanych domach nie ma instalacji odgromowej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 16 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony