dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 105
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 2087
  1. #481

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Widocznie robiłeś zgłoszenie przed 15 października. W związku ze zmianami w IRiESD (karta Aktualizacji 7/2018 - załącznik 1) od tego dnia moc instalacji jednofazowej nie może przekraczać 3,68kWp. O ile wcześniej w kilku miejscach znalazłem wykładnię, iż dotyczy to mocy falownika po AC, to jednak finalnie liczy się moc instalacji, czy sumaryczna moc paneli...
    Zgłoszenie wysłałem elektronicznie 15.10.19r

  2. #482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    A ja dzwoniłem na infolinię Tauronu i powiedziano mi, że w moim rejonie nie ma rozliczenia 6-cio miesięcznego. Ciekawe, gdzie jest granica rejonu.

    Kiedy sprawdzam tutaj:
    https://www.tauron.pl/dla-domu/obslu...-rozliczeniowy
    Dla mojej miejscowości mam możliwość wybrania 6-miesięcznego okresu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #483
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Dla mojej też tak pokazuje, choć na infolinii twierdzą coś innego.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  4. #484
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam73x Zobacz post
    Zgłoszenie wysłałem elektronicznie 15.10.19r
    To masz kupę szczęścia, że przyjęli, bo od tego dnia obowiązuje limit 3,68kWp dla instalacji jednofazowych...

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy możesz zacytować bądź wskazać zapis, o tej mocy instalacji, w jakichś przepisach?
    Jeżeli jest w jakimś przepisie taki zapis to jest on niezgodny z Ustawą o OZE.
    Wynika to z IRiESD Tauronu, nie wiem jak to wygląda u innych operatorów. Strona 214, dział 1, punkt 1.3:

    "Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy."

    A odnośnie terminu wejście w życie załącznika nr 1 dotyczącego właśnie wytycznych dotyczących mikroinstalacji PV znajdziesz tutaj, jak klikniesz w Kartę aktualizacji 7/2018:

    "TAURON Dystrybucja S.A. informuje, że w dniu 18 kwietnia 2019 r. Decyzją znak: DRR.WRE.4321.25.2018.LK Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany wprowadzone Kartą Aktualizacji nr 7/2018 w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

    Zatwierdzone zmiany w IRiESD obowiązują na terenie działania TAURON Dystrybucja S.A. od 22 kwietnia 2019 r. za wyjątkiem:

    - zmian zawartych w Karcie Aktualizacji nr 7/2018 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej w zakresie Załącznika nr 1 „Szczegółowe wymagania techniczne dla jednostek wytwórczych przyłączanych i przyłączonych do sieci dystrybucyjnej” do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, które wchodzą w życie z dniem 15 października 2019 r."
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  5. #485
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy IRiESD Tauronu stoi wyżej niż Ustawa sejmowa?
    Pytaj ich, nie mnie. Tak zostałem poinformowany, że nie przyjmą zgłoszenia mikroinstalacji jednofazowej >3,68kWp...

    Edit
    : może wynika to z przepisów unijnych (kodeks NC RfG):

    "Nowe zasady obsługi mikroinstalacji

    W korespondencji z portalem Gramwzielone.pl rzecznik spółki Tauron Dystrybucja, Marcin Marzyński, potwierdził zmiany w zasadach przyłączenia i obsługi mikroinstalacji, które wynikają z wdrożenia nowych, unijnych kodeksów sieciowych – tzw. kodeksów NC RfG.

    W Tauronie, podobnie jak u pozostałych, największych operatorów sieci dystrybucyjnej, nowe wymogi, zatwierdzone wcześniej przez URE, weszły w życie ostatecznie w ubiegłym miesiącu i zostały wpisane do tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD).

    – Karta zmian do IRiESD w zakresie wymagań technicznych dla mikroinstalacji w Tauron Dystrybucja weszła w życie 18 października 2019 roku. Karta aktualizacji wprowadza jedynie nowe wymogi techniczne dla przyłączanych źródeł, m.in. nowy próg mocowy dla źródeł 1-fazowych, konieczność posiadania przez źródła portu komunikacyjnego czy też możliwości regulacji. W zakresie zaś samej obsługi zgłoszeń nie wprowadzono żadnych zmian – poinformował Marcin Marzyński.

    Zgodnie z nowym brzmieniem IRiESD, operatorzy sieci dystrybucyjnej, w tym Tauron Dystrybucja, będą przyłączać mikroinstalcaje o mocy nieprzekraczającej 3,68 kW 1-fazowo lub 3-fazowo, natomiast przyłączanie większych mikroinstalacji ma się odbywać tylko poprzez falownik trójfazowy.

    Ponadto operatorzy zyskali, w przypadku całego zakresu mocy obsługiwanych mikroinstalacji, możliwość regulacji mocy biernej według zadanej charakterystyki, automatycznej redukcji mocy czynnej przy częstotliwości w sieci powyżej 50,2 Hz, a także – wyłącznie w przypadku większych mikroinstalacji o mocy ponad 10 kW – możliwość zdalnego sterowania mocą czynną, a nawet zdalnego odłączenia mikroinstalacji."
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 26-11-2019 o 21:55
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  6. #486
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A jaką masz moc przyłączeniową?

    Te unijne kodeksy nie stoją powyżej polskiego prawa (Ustawy Prawo Energetyczne)
    Aktualnie 1-fazowa 5,5kW. W trakcie zwiększania do 3-fazowej 21kW (likwiduję gaz w mieszkaniu, mam wydane warunki techniczne i opłacone podwyższenie mocy, ale nie zgłoszoną gotowość instalacji i nie wymieniony licznik)...

  7. #487

    Domyślnie

    Ale URE chyba zatwierdziło tą instrukcje IRiESD

  8. #488

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No właśnie.
    Mając przyłącze 1-fazowe o mocy 5.5 kW, OSD nie miał prawa odmówić przyjęcia zgłoszenia instalacji PV jednofazowej o mocy do 5.5 kW.
    Odmawiając zwyczajnie złamał prawo.
    URE powinno zareagować po Twoim zgłoszeniu tego faktu.
    Miał prawo, nie złamał prawa i URE nie zareaguje, bo nie ma podstaw.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To należy ich zapytać, dlaczego doprowadzili do konfliktu dwóch aktów prawnych.
    Dlaczego konfliktu?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #489

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wpisanie do IRiESD limitu mocy w instalacji PV jednofazowej mniejszego niż moc zamówiona przyszłego prosumenta jest sprzeczne z §7.8d Ustawy Prawo Energetyczne.
    Nie widzę tu sprzeczności, tylko doprecyzowanie warunków, jakie muszą spełniać urządzenia. Ty tak serio wysyłasz biednego człowieka, żeby się użerał z ZE? Przecież dobrze wiesz, że i tak go nie podłączą, a cała branża o tym wie już od dawna. Tym bardziej URE nie zareaguje, bo nie ma podstaw.

    Na walkę z tym był czas, teraz to sobie można tylko pomarudzić, a nie pisać o sprzecznościach.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #490
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Właśnie tego się obawiam
    I co płaciłeś prognozę przez pół roku, a co, jeśli z bilans wyprodukowanej/zużytej energii po 6 miesiącach wyjdzie na 0 ?
    zadzwoniliśmy do BOK-u i bez problemów zredukowaliśmy wielkość prognozy do dużo niższej kwoty.
    Faktyczne rozliczenie i nowa prognoza będzie już za nieco ponad miesiąc i myślę że będziemy mieli nadpłatę dającą zerowe rachunki za prąd przez cały 2020 rok.

  11. #491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Fakt że Ty sprzeczności nie widzisz albo nie chcesz widzieć nie znaczy że ich nie ma.

    Powiedz w jaki sposób ma podłączyć do sieci inwerter 3-fazowy ktoś kto ma przyłącze jednofazowe?
    Ktoś kto ma przyłącze jednofazowe o mocy 5.5 kW ma prawo, zgodnie z Ustawą Prawo Energetyczne, podłączyć inwerter o mocy do 5.5 kW.
    Tauron w swoich IRiESD ogranicza tą moc do 3.68 kW i to jest niezgodne z prawem.
    W wielu dziedzinach masz pewne reguły, w ramach których możesz się poruszać. Sprawa jest bardzo prosta - możesz podłączyć urządzenie, które spełnia określone wymagania. Inwerter 1 fazowy o mocy 5,5 kW nie spełnia wymagań i nie może być podłączony.

    No chyba, że Tobie chodzi o to, że każde takie ograniczenie powinno być wpisane do Ustawy. To jest bardzo, ale to bardzo zły pomysł. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak wyglądałaby ustawa o VAT, prawie budowlanym czy dowolna inna, bo już w tej chwili czyta się ustawy wystarczająco ciężko.

    Szukasz dziury tam, gdzie jej nie ma i nigdy nie było. Ustawa nie jest aktem regulującym stronę techniczną zagadnienia, a określającym ogólne ramy, w jakich się poruszamy. Tauron (oraz pozostałe ZE) ograniczają moc falowników jednofazowych zgodnie z prawem na podstawie IRiESD oficjalnie zatwierdzonych przez URE . Jeśli uważasz inaczej, to wyłącznie Twój problem. Był czas, gdy mogłeś z tym walczyć. Chcesz się przekonać, że jesteś w błędzie - zadaj pytanie URE. Chyba, że wolisz gonić a nie złapać króliczka.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W Ustawie Prawo Energetyczne w §7.8d nie jest napisane że moc zgłaszanej instalacji może być do wartości mocy zamówionej chyba że IRiESD stanowi inaczej.
    Jest tam wprost napisane że OSD nie może odmówić podłączenia takiej instalacji.
    Ustawa sejmowa jest prawem wyższego rzędu od IRiESD.
    Rozumiem. Jednak wolisz gonić króliczka, niż udowodnić mi, że masz rację. Ja się nie podejmuję nauczyć Ciebie czytania/rozumienia ustaw. Niezależnie od Twojej odosobnionej interpretacji, cała branża wie, że jednak zgodnie z prawem OSD może odmówić przyłączenia takiej instalacji z pełną akceptacją URE. Czy to Ci się podoba, czy nie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #493

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Udowodnij mi że nie mam racji cytując jakiś przepis prawa, a nie że Tobie się wydaje że masz rację bo URE zatwierdziło Tauronowi jego nowe IRiESD.
    Właśnie rozmawiałem z prawnikiem URE i pani mi powiedziała że mam rację, te dwa dokumenty w tym zakresie są sprzeczne.
    URE może na to zareagować jak jakiś poszkodowany klient Taurona zgłosi to do nich.
    Z tego wniosek, że prawnik, z którą rozmawiałeś nie ma zielonego pojęcia o czym mówi (bo m.in. prawnik URE przyklepał IRiESD). URE nie musi czekać na klienta Taurona, ponieważ samo może zareagować, jeśli wie, że przyklepało wadliwy dokument. Zadziwiające.

    Co mam Ci udowadniać? Że nie wiesz, że Ustawa to nie wszystko, że są przepisy wykonawcze, uzgodnienia i warunki techniczne, których nikt nigdy do Ustawy nie wrzuca, bo sa to warunki płynne i niewymagające za każdym razem procedowania przez Sejm/Senat/Prezydenta RP, a mimo to musisz się do nich stosować? Że nigdy nie spotkałem się z prawnikiem, który od ręki, bez dłuższej analizy wypowiada się na dany temat? Że nawet jak już zacznie się wypowiadać, to po drodze jest dziesięć "jednakowoż..."? Że żadnemu prawnikowi przez myśl nawet nie przejdzie wypowiadanie się (tym bardziej przez telefon, gdzie nie ma kontroli nad tym kto jest po drugiej stronie sluchawki) o własnej firmie/instytucji, zwłaszcza w negatywnym świetle?

    Tak więc w porządku, masz swoje zdanie, a rzeczywistość będzie szła swoim torem. Whatever.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #494

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Przepisy wykonawcze są wtedy potrzebne gdy Ustawa do nich się odwołuje.
    §7.8d takich odwołań nie zawiera więc obowiązuje wprost.
    Z tego co piszesz można jedynie wywnioskować że nie znasz treści §7.8d Ustawy Prawo Energetyczne.
    Nie przeszkadza Ci to jednak na jego temat się wypowiadać.
    Dalsza rozmowa z Tobą jest bez sensu bo nie masz nic konkretnego do powiedzenia w temacie.
    EOT
    Oczywiście, że bez sensu, bo Ty nadal nie umiesz czytać ustaw. Uparłeś się na jeden paragraf, zupełnie ignorując pozostałe. I nawet nie próbujesz zrozumieć, że to tak nie działa. Jesteś szczęśliwy człowiek

    Hint: Art. 8a, 9ga, a to nie jest wszystko. Raz jeszcze powtórzę: naucz się czytać ustawy, zanim zaczniesz się na ich temat wypowiadać.

    Tak na marginesie: wiesz o tym, że OSD, które odmówi przyłączenia (zwłaszcza instalacji OZE) musi powiadomić o przyczynie odmowy zainteresowaną osobę oraz Prezesa URE? A teraz zgadnij, co zrobi Prezes URE, który sam zatwierdził IRiESD.

    Odnoszę wrażenie, że nie znasz w ogóle historii problemu związanego z przyłączeniem instalacji jednofazowych. Gdybyś znał, to byś wiedział, że branża podniosła krzyk, jak poprzednio limit był jeszcze niższy i Prezes URE się pochylił nad problemem i nakazał zmienić proponowane przez OSD IRiESD. Tak więc, w odróżnieniu od prawnika z którym rzekomo rozmawiałeś, Prezes URE ma pełną świadomość tego, że nie ma żadnej sprzeczności między przepisami i wszystko jest zgodne z prawem. Ale co ja tam wiem, przecież Ty tworzysz swoją alternatywną rzeczywistość, bo czytasz wyrywkowo ustawy. Nie pozostaje mi nic innego tylko pogratulować dobrego samopoczucia
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #495

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Trzeba być naprawdę ograniczonym w swojej wiedzy na temat prawa żeby myśleć że w jednym akcie prawnym mogą być dwa artykuły ze sobą sprzeczne.
    Owszem, mogą, spotkałem się z tym co najmniej kilka razy.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ty tak właśnie uważasz i bardzo mi Cię szkoda.
    Praktyka rynkowa skutecznie wskazuje, że nie tylko ja. Tak jak pisałem wcześniej, tworzysz jakąś alternatywną rzeczywistość.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Także myślenie że akty prawne w Polsce są idealnie napisane i nie są ze sobą sprzeczne jest zwykłą życiową naiwnością.
    Nadal nie podajesz żadnego przepisu czy paragrafu obowiązującego prawa który potwierdziłby Twoje wyobrażenie, bo nie wiedzę, o tym problemie.
    Naprawdę? Podałem Ci wyżej, na srebrnej tacy podstawę prawną, którą podpierają się OSD przy żądaniu dostosowania się do ich IRiESD. To nie wyobrażenie, tylko fakt.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ty to jesteś chyba z tych co wierzą we wszystko co mu urzędnik powie.
    Nie. Za to mam świadomość, że jestem dość ograniczony jeśli chodzi o interpretację przepisów prawa, w tym takich, które jednoznacznie określają rolę poszczególnych podmiotów na rynku oraz umocowania regulatora. Ty zaś nadal uparcie kreujesz własną rzeczywistość, w której jeden paragraf rozpatrujesz w oderwaniu od pozostałych. W dodatku próbujesz mnie przekonać, że bliżej nieokreślona z nazwiska prawnik URE potwierdziła Twój tok myślenia.

    Faktycznie nie mamy już o czym rozmawiać, skoro nawet nie wysliłeś się, aby zrozumieć co wiąże się z rozporządzeniem Komisji UE 2016/631 i jakie konsekwencje dla nas - konsumentów - to ze sobą niesie. Ba, nawet ten Tauron o którym mowa, na swoich stronach naprawdę łopatologicznie tłumaczy, co, jak i z czym się to je. Czyli prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie?

    A kwintesencją Twojej alternatywnej rzeczywistości jest twierdzenie:
    "Te unijne kodeksy nie stoją powyżej polskiego prawa (Ustawy Prawo Energetyczne) "

    No to nie pozostaje mi nic innego, jak powitać w naszym gronie wybitnego specjalistę od prawa unijnego

    EDIT:
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    P.S.
    Gdzie w tych "hintowanych" przez Ciebie artykułach jest zapis że ten "kodeks" z art 8a, czy te "wymogi" z art 9ga, mogą być sprzeczna z §7.8a?
    Nigdzie. One m.in. potwierdzają, że OSD ma dostosować się do wytycznych z rozporządzenia 2016/631. I teraz sobie wyobraź, że to wszystko łączy się w jedną wielką, zgraną całość.

    Może ten stary artykuł Ci pomoże w zrozumieniu pewnych zależności:

    https://www.gramwzielone.pl/energia-...ugie-podejscie
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 28-11-2019 o 09:42
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #496

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Po raz kolejny widzę że nie rozumiesz co ja do Ciebie piszę.
    Sprzeczności w prawie są niedopuszczalne i powinny być eliminowane.
    [...]Pisz sobie dalej te Twoje wrażenia na temat tego co Ci się wydaje jest prawem w Polsce.
    Nie rozumiesz, że w Ustawie zostało już uwzględnione rozporządzenie 2016/631 i nikt już nic zmieniać nie będzie, bo nie ma już czego? Mam nieodparte wrażenie, że jeśli chodzi o interpretację Ustawy mam cokolwiek lepsze pojęcie niż Ty, co już zdążyłeś udowodnić choćby stawianiem lokalnego prawa nad unijnym oraz brakiem zdolności śledzenia paragrafów.

    Natomiast doskonale zrozumiałem, że na podstawie swojego (błędnego) wyobrażenia o stanie prawnym, wysłałeś gościa z forum - konsumenta - żeby walczył z Tauronem w sprawie z góry skazanej na porażkę. No brawo, geniusz zła w pełnej krasie.

    Przyjmij do wiadomowści - IRiESD zostało tak dostosowane, by było zgodne z rozporządzeniem Komisji UE, następnie po konsultacjach ze stroną społeczną zostało zmienione raz jeszcze, a następnie zaaprobowane przez URE i od tej chwili jest prawnie obowiązującym dokumentem i choćbyś nie wiadomo jak długo tupał nóżkami, nie ma legalnej drogi na to, by OSD dało zgodę na włączenie instalacji nie spełniającej wymagań. Tak samo, jak legalnie nie uruchomisz w nowej instalacji starego falownika nie spełniającego wymagań zapisanych w IRiESD. I wie to każdy w branży, tylko Ty tego nie nie akceptujesz - ot tak, "bo nie".

    Boli tylko to, że świadomie (?) wprowadzasz innych w błąd. Gorzej, jak ktoś Cię posłucha i kupi falownik jednofazowy o większej mocy i straci kasę, bo go nie podłączy. Nie będziesz miał z tego powodu wyrzutów sumienia? Ja bym miał. Gratuluję dobrego samopoczucia.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #497
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeszcze raz powtórzę bo Ty nie rozumiesz a inni powinni wiedzieć.
    IRiESD jest prawem niższego rzędu do Ustawy Prawo Energetyczne.
    Żadne Twoje zaklęcia tego nie zmienią.
    I w związku z tym, co proponujesz koledze, który może zainstalować tylko 12 z zakupionych 16 paneli ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #498
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    I w związku z tym, co proponujesz koledze, który może zainstalować tylko 12 z zakupionych 16 paneli ?
    Wymienić falownik na 3 fazowy

  19. #499
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kiedy sprawdzam tutaj:
    https://www.tauron.pl/dla-domu/obslu...-rozliczeniowy
    Dla mojej miejscowości mam możliwość wybrania 6-miesięcznego okresu
    W Tauronie mając PV i taryfę z serii G12 xx trzeba pamiętać, że rozliczenie energii jest metodą proporcjonalną (proporcja zużycia wg wskazań licznika).

    Jeśli produkcja jest zbliżona do zużycia to warto wybrać 6, lub 12 miesięczny okres rozliczeniowy (niższy abonament przy rzadszych odczytach).
    Jeśli produkcja z PV mniejsza, to lepiej wybrać częstsze odczyty.

    Przy taryfie G11 - częstotliwość odczytów nie ma znaczenia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #500
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    W Tauronie mając PV i taryfę z serii G12 xx trzeba pamiętać, że rozliczenie energii jest metodą proporcjonalną (proporcja zużycia wg wskazań licznika).

    Jeśli produkcja jest zbliżona do zużycia to warto wybrać 6, lub 12 miesięczny okres rozliczeniowy (niższy abonament przy rzadszych odczytach).
    Jeśli produkcja z PV mniejsza, to lepiej wybrać częstsze odczyty.

    Przy taryfie G11 - częstotliwość odczytów nie ma znaczenia.
    Dlaczego? Przecież na rozliczenie nadprodukcji masz 365 dni

Strona 25 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony