dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 105
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 2087
  1. #701
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    a ja mam pytanie o montaż paneli (stelaż w gruncie)
    z tego co widzę są 2 opcje montażu paneli do kratownicy:
    - używając dedykowanych "łapek" (elementy końcowe oraz elementy pomiędzy 2-ma panelami)
    - przykręcając bezpośrednio panele do kratownicy (od spodu panelu mam 4-ry otwory montażowe)

    Jakie są zalety obydwóch podejść ?

  2. #702
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    a ja mam pytanie o montaż paneli (stelaż w gruncie)
    z tego co widzę są 2 opcje montażu paneli do kratownicy:
    - używając dedykowanych "łapek" (elementy końcowe oraz elementy pomiędzy 2-ma panelami)
    - przykręcając bezpośrednio panele do kratownicy (od spodu panelu mam 4-ry otwory montażowe)

    Jakie są zalety obydwóch podejść ?
    Na otwory montażowe możesz "ścieśnić" panele, nie ma takiej szpary pomiędzy nimi, dodatkowo łatwiej jest zapewnić galwaniczne połączenie pomiędzy nimi (ramką) a konstrukcją wsporczą(montażową) paneli.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #703

    Domyślnie

    Mam pytanko co do optymalizatorów
    Przedstawiciel wkreca mi takie info (niewiem moze slusznie) abym nie kupowal paneli bez optymalizatorów chociaz teoretycznie ich nie potrzebuje wszystko od poludnia bez cieni bo będę mial w przyszlosci klopot jesli np.po gwarancj siadzie mi jeden panel to jak sie ma te optymalizatory to zakladam dowolny inny panel w zamian a jak bez optymalizatorów to bede musial szukac panela o takich samych parametrach jak te na dachu z czym moze byc klopot np.za 15lat
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #704
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Mam pytanko co do optymalizatorów
    Przedstawiciel wkreca mi takie info (niewiem moze slusznie) abym nie kupowal paneli bez optymalizatorów chociaz teoretycznie ich nie potrzebuje wszystko od poludnia bez cieni bo będę mial w przyszlosci klopot jesli np.po gwarancj siadzie mi jeden panel to jak sie ma te optymalizatory to zakladam dowolny inny panel w zamian a jak bez optymalizatorów to bede musial szukac panela o takich samych parametrach jak te na dachu z czym moze byc klopot np.za 15lat
    Jeżeli jakiś ci się zapasuje za x lat to dokupisz ten jeden z optymalizatorem

  5. #705

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jeżeli jakiś ci się zapasuje za x lat to dokupisz ten jeden z optymalizatorem
    No ale kazdy inwerter obsłuży taki opymalizator?
    Czy mowisz tu o opcji kupienia inwertera solar edge tylko poprostu nie kupowac tych optymalizerów ale w razie czego miec mozliwosc
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #706
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli solar edge, to optymalizatory (na każdy panel, ew. na dwa jeden optymalizator) są konieczne.

  7. #707

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Mam pytanko co do optymalizatorów
    Przedstawiciel wkreca mi takie info (niewiem moze slusznie) abym nie kupowal paneli bez optymalizatorów chociaz teoretycznie ich nie potrzebuje wszystko od poludnia bez cieni bo będę mial w przyszlosci klopot jesli np.po gwarancj siadzie mi jeden panel to jak sie ma te optymalizatory to zakladam dowolny inny panel w zamian a jak bez optymalizatorów to bede musial szukac panela o takich samych parametrach jak te na dachu z czym moze byc klopot np.za 15lat

    Trzeba go było pociągnąć za język i zapytać dlaczego nie można podmienić panel starszy (połączenie szeregowe) na nowy o wyższej sprawności. Sam jestem ciekaw jaką bajkę by wytworzył na poczekaniu.


    Reasumując - da się podmienić i nic złego się stać nie powinno.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  8. #708
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Czy panel 360W w stringu paneli 300W pracowałby z pełną wydajnościa ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #709
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No ale kazdy inwerter obsłuży taki opymalizator?
    Czy mowisz tu o opcji kupienia inwertera solar edge tylko poprostu nie kupowac tych optymalizerów ale w razie czego miec mozliwosc
    Niech się jakiś forumowy expert wypowie nie chce mieszać i wprowadzać w błąd. Zresztą PV pracują na orbicie od 40 lat i jakoś serwis do nich nie lata a warunki pracy są raczej ekstremalne.

  10. #710

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czy panel 360W w stringu paneli 300W pracowałby z pełną wydajnościa ?
    Panel nie, ale stary string pracowałby nieco powyżej swojej poprzedniej mocy.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  11. #711
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Niech się jakiś forumowy expert wypowie nie chce mieszać i wprowadzać w błąd. Zresztą PV pracują na orbicie od 40 lat i jakoś serwis do nich nie lata a warunki pracy są raczej ekstremalne.
    Nie porównuj chińszczyzny kładzonej na dachy z tą, wysyłana na orbitę.
    Poza tym - to na dachu pada deszcz, grad, wilgotność względna może wynosić 100%, a amplituda temperatury ponad 50K, więc nie wiem, gdzie panujà gorsze warunki
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-02-2020 o 14:51
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #712

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a warunki pracy są raczej ekstremalne.
    No tutaj można podyskutować czy warunki na naszej planecie są dla paneli lepsze niż te na orbicie . Jakoś mi intuicja podpowiada, że tam panelom jest lepiej.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  13. #713
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie porównój chińszczyzna kładzonej na dachy z tą, wysyłana na orbitę.
    Poza tym - to na dachu pada deszcz, grad, wilgotność względna może wynosić 100%, a amplituda temperatury ponad 50K, więc nie wiem, gdzie panujà gorsze warunki
    No temperatury są chyba bardziej ekstremalne ja normalnie wychodzę na zewnątrz bez kombinezonu

  14. #714
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ty czujesz się najlepiej w temperaturze 20C.
    A krzem ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #715
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ty czujesz się najlepiej w temperaturze 20C.
    A krzem ?
    Nie wiem zapytaj się go

  16. #716
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Myślę, że nie trzeba pytac
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #717

    Domyślnie

    Czyli wniosek ze jak solaredge to bez optymalizatorow wogole nie mozna tylko albo na wszystkie albo jeden na dwa panele.
    Wyczytalem ze niby jak fronius lub jakis inny to mozna calkowicie bez optymalizatorów lub mozna na dowolny panel zalozyc optymalizer firmy Tigo.

    Mi nie chodzi czy za 15lat podlacze panel 350w do paneli 300watowych i ze ten 350w straci moc do 300w (a niech se traci)tylko o to czy wogole podlacze dowolny panel jaki bedzie w produkcji za 15lat czy bede musial gdies szukac jakis uzywek o podobnuych jakis napieciach itp.

    A jak jest z wylaczeniem paneli bo solar edge sie szczyci ze mozna awaryjnie wylaczyc panele np.w razie pozaru czy innych sytuacji a co z innymi firmami ??
    Nie wylacza sie tego ?
    Jak podlacza to juz nie dotykac co np.jak mi przyjdzie cos naprawic na dachu pod panelami?
    Co sie robi w takich sytuacjach ?
    I co sie dzieje z panelami jak produkuja prad a elektrownia wylaczy prad bo cos tam robia na sieci?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #718
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witajcie,
    proszę o Waszą opinię,
    które panele są lepsze mono czy polikrystaliczne,
    jakie są różnice między panelami 300W, 305W, 310W a 315W oprócz tego,że napięcie obwodu otwartego jest trochę większe, oraz wydajność jest większa o parę dziesiątych procent.
    Co sądzicie o panelach BIFACIAL (HJT) , gdzie według producenta "światło odbite od powierzchni i padające na tylną część modułu umożliwia dodatkowy uzysk energetyczny"

  19. #719

    Domyślnie

    Cytat Napisał aSandra Zobacz post
    Witajcie,
    proszę o Waszą opinię,
    które panele są lepsze mono czy polikrystaliczne,
    jakie są różnice między panelami 300W, 305W, 310W a 315W oprócz tego,że napięcie obwodu otwartego jest trochę większe, oraz wydajność jest większa o parę dziesiątych procent.
    Co sądzicie o panelach BIFACIAL (HJT) , gdzie według producenta "światło odbite od powierzchni i padające na tylną część modułu umożliwia dodatkowy uzysk energetyczny"
    Poli - Tańsze, nieco mniej wydajne, dobrze znoszą pochmurne dni. Jak mamy dużo miejsca to powinniśmy inwestować właśnie w polikrystaliczne panele.
    Mono - Droższe ale bardziej wydajne. Jak mamy mało miejsca to właśnie takie instalujemy.


    Bifacial wykorzystuje odbicie światła i to bardzo fajny bajer ale... niestety za drogi aby miał ekonomiczne uzasadnienie. Po za tym stosowanie tego na dachach nie ma sensu bo może nie być efektu odbicia.
    PS. Chciałbym takie mieć i potestować
    Ostatnio edytowane przez enermos ; 02-02-2020 o 19:43
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  20. #720
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Enermos
    dzięki za wyjaśnienie. Zastanawiało mnie to, że większość poleca mono, teraz wiem dlaczego.

    Jakich producentów panele macie u siebie zamontowane, kogo polecacie?
    Znalazłam, polskiego producenta z Bydgoszczy, ale w wątku na muratorze nie widziałam, żeby ktoś o nich wspominał.

Strona 36 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony