dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 105
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 2087
  1. #1001

    Domyślnie

    Jak sobie tak czytam o mocach jakie ludzie montują to sobie myślę czasem czy przy tak małej planowanej instalacji jest to sensowne. Jednak z drugiej strony tyle już się nagrzebałem w tym temacie, żona się już śmieje ze mnie nawet ale chcę to doprowadzić do końca.
    Niby wszystko już ustaliłem z czego bym chciał zmontować zestaw ale jeszcze mam małe znaki zapytania.
    1. Z uwagi na to, że mam małą powierzchnię dachu to będą instalowane moduły monokrystaliczne - raczej będą to Q Cells o mocy od 330-370W (72 lub 120 ogniw - half cut) - 8 lub 9 paneli.
    2. Moc instalacji (przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 2-2,2 kWh) przewiduję w okolicach 3 kW.
    3. Falownik jaki już myślę ostatecznie wybiorę do zestawu to będzie SMA Sunny Boy 2.5 (1-fazowy).
    4. Fazy w rozdzielni mam podłączone tak, że najbardziej obciążona jest 2 faza - zastanawiałem się nad podpięciem wszystkiego pod jedną fazę a dwie pozostały by luzem - czy bezpiecznik siłowy w rozdzielni pod którego jedną fazę bym to wszystko podłączył da radę?
    5. Cena będzie oscylować w granicach 16 500 zł.
    Czy coś jeszcze powinienem zmienić? Myślałem dużo nad falownikiem i myślę, że zamontowanie o mniejszej mocy niż 3-fazowego wyjdzie znacznie lepiej bo jak się orientuje inwertery 3-fazowe mają wyższy próg startowy jeśli chodzi o przekazaną moc z paneli. A tych jak napisałem wcześniej będzie 8 lub 9.

  2. #1002

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stealth Zobacz post
    Jak sobie tak czytam o mocach jakie ludzie montują to sobie myślę czasem czy przy tak małej planowanej instalacji jest to sensowne. Jednak z drugiej strony tyle już się nagrzebałem w tym temacie, żona się już śmieje ze mnie nawet ale chcę to doprowadzić do końca.
    Niby wszystko już ustaliłem z czego bym chciał zmontować zestaw ale jeszcze mam małe znaki zapytania.
    1. Z uwagi na to, że mam małą powierzchnię dachu to będą instalowane moduły monokrystaliczne - raczej będą to Q Cells o mocy od 330-370W (72 lub 120 ogniw - half cut) - 8 lub 9 paneli.
    2. Moc instalacji (przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 2-2,2 kWh) przewiduję w okolicach 3 kW.
    3. Falownik jaki już myślę ostatecznie wybiorę do zestawu to będzie SMA Sunny Boy 2.5 (1-fazowy).
    4. Fazy w rozdzielni mam podłączone tak, że najbardziej obciążona jest 2 faza - zastanawiałem się nad podpięciem wszystkiego pod jedną fazę a dwie pozostały by luzem - czy bezpiecznik siłowy w rozdzielni pod którego jedną fazę bym to wszystko podłączył da radę?
    5. Cena będzie oscylować w granicach 16 500 zł.
    Czy coś jeszcze powinienem zmienić? Myślałem dużo nad falownikiem i myślę, że zamontowanie o mniejszej mocy niż 3-fazowego wyjdzie znacznie lepiej bo jak się orientuje inwertery 3-fazowe mają wyższy próg startowy jeśli chodzi o przekazaną moc z paneli. A tych jak napisałem wcześniej będzie 8 lub 9.
    9 paneli to będzie od 2970 do 3330W i jeżeli to południe to falownik 2500 dla paneli 330W byłby tak na styk . a dla 370 to już by trzeba 3000 i oczywiście że 1-fazowy podłączony do tej drugiej a czy wszystko by działało na jednej fazie to zależy jaki masz tam amperaż i jakie to mocowo odbiorniki pracowałyby jednocześnie

  3. #1003

    Domyślnie

    Znalazłem ofertę na same panele Sharp NU-AC310. 16 szt. za 9015 zł na 23% z transportem.

    Jak to się ma do realiów? Drogo, tanio? O co wypytywać sprzedawcę aby wszystko było git.

    Montaż planuje sam zdjełać. Przynajmniej tę część na dachu. W planach mam instalacje ok 9 - 10 kW, przy czym teraz na dach chcę włożyć połowę. Reszta może w przyszłym roku.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  4. #1004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Sprzedawca paneli Sharp gwarantuję gwarancję ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #1005

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Sprzedawca paneli Sharp gwarantuję gwarancję ?
    No to już wiem o co pytać
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  6. #1006

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    No to już wiem o co pytać
    Nie pytaj o takie rzeczy - rusz głową. Kto wystawia gwarancje? Sprzedawca czy producent/importer? Czasem sprzedawca jest łaskawie pośrednikiem.

    Generalnie ta cena za sharpa to żadna promocja (u mnie są po 485). Nie kupuj na raty (po 50%) tylko kup całość i odpowiedni falownik do tego.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  7. #1007

    Domyślnie

    A dlaczego miałbym kupić całość teraz?
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  8. #1008

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    A dlaczego miałbym kupić całość teraz?
    Żeby to poszło z jednej partii możliwie najświeższej (jedna paleta fabrycznie zabezpieczona). Panele się starzeją najszybciej w pierwszym roku.
    Po za tym jak sobie to wyobrażasz? Zamontujesz 16 paneli i to będzie czekało aż kupisz następne 16 z dobranym mocowo falownikiem? Czy zamontujesz 16 do tego jakiś falownik przewymiarowany? A może będą 2 falowniki?

    Jak to widzisz?
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  9. #1009

    Domyślnie

    Myslalem o przewymiarowanym inwerterze. Dwa inwertery to dwa razy więcej zabezpieczeń. Specem nie jestem i tak jak pisałem mój wkład chce ograniczyć do zamontowania paneli na dachu.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  10. #1010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał enermos Zobacz post
    Żeby to poszło z jednej partii możliwie najświeższej (jedna paleta fabrycznie zabezpieczona). Panele się starzeją najszybciej w pierwszym roku.
    Starzeją się i tracą 2-3% po roku od produkcji czy po roku pracy na słońcu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #1011

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Starzeją się i tracą 2-3% po roku od produkcji czy po roku pracy na słońcu?
    To nie takie proste. Rok to nawet za dużo powiedziane...mówi się, że kilka-kilkanaście godzin na słońcu wystarczy. Dzieje się tak przez efekt LID, więc panel musi być wystawiony na słońce.
    Potem się ten spadek stabilizuje i jest od 0,5/rok - lepsze panele do 0,8/rok - nieco gorsze panele.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  12. #1012

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    9 paneli to będzie od 2970 do 3330W i jeżeli to południe to falownik 2500 dla paneli 330W byłby tak na styk . a dla 370 to już by trzeba 3000 i oczywiście że 1-fazowy podłączony do tej drugiej a czy wszystko by działało na jednej fazie to zależy jaki masz tam amperaż i jakie to mocowo odbiorniki pracowałyby jednocześnie
    Tylko czy panele działają ze swoją nominalną mocą np. 330 W tak jak mają w specyfikacji? Czy tylko w warunkach STC (laboratoryjnych)? Patrząc na karty katalogowe np. paneli QCells to np. panel 330 W osiąga minimalną wydajność w normalnych warunkach eksploatacji (800 W/m², NOCT, widmo AM 1.5 G - cokolwiek to znaczy): 244,6 W. Więc nawet jak zamontuje 9 takich modułów to ich minimalna moc wyniesie 2,2014 kW. A czy one dochodzą kiedykolwiek do swej mocy tych 330 W? Tego nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez Stealth ; 17-02-2020 o 13:49

  13. #1013

    Domyślnie

    Sprawdź w solartimie oni tam mają duże promocje.

  14. #1014

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stealth Zobacz post
    Tylko czy panele działają ze swoją nominalną mocą np. 330 W tak jak mają w specyfikacji? Czy tylko w warunkach STC (laboratoryjnych)? Patrząc na karty katalogowe np. paneli QCells to np. panel 330 W osiąga minimalną wydajność w normalnych warunkach eksploatacji (3 800 W/m², NOCT, widmo AM 1.5 G - cokolwiek to znaczy): 244,6 W. Więc nawet jak zamontuje 9 takich modułów to ich minimalna moc wyniesie 2,2014 kW. A czy one dochodzą kiedykolwiek do swej mocy tych 330 W? Tego nie wiem.
    Te 3 800 W/m² to powinno być 800W. Jak będziesz miał na południe to spokojnie te 330W wypluje. Ale tylko przez chwile bo potem się panel podgrzeje i zacznie spadać.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

  15. #1015

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    O jakich zabezpieczeniach piszesz?
    Zabezpieczenia po stronie DC instalujesz na każdym stringu, więc nie ma znaczenia czy masz inwerter z dwoma MPPT czy dwa po jednym MPPT w każdymm.
    Zabezpieczenia AC instalujesz na każdej fazie więc tu też nie ma znaczenia ile masz inwerterów.
    No ok. Myślę docelowo o 32 panelach Sharpa 310 W i inwerterze Sofar 11 ktl-x. Tylko że na razie kasa puszcza na połowę paneli. Co byś proponował w tym układzie. Jeden inwerter czy raczej myśleć o dwóch. Drugą część paneli najwczesniej bym kupił może za rok.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał enermos Zobacz post
    Te 3 800 W/m² to powinno być 800W. Jak będziesz miał na południe to spokojnie te 330W wypluje. Ale tylko przez chwile bo potem się panel podgrzeje i zacznie spadać.
    Tak dokładnie 800 W - tą trójkę mi skopiowało. Czy raczej panel nie będzie działał ze swoją maksymalną wydajnością.
    Czytałem, że dla falownika lepiej jest jak moc wszystkich paneli przewyższa moc falownika.
    Ostatnio edytowane przez Stealth ; 17-02-2020 o 13:50

  17. #1017

    Domyślnie

    Witam
    Zastanawiam sie nad lokalizacją falownika, czy dać go na strychu (ocieplony, suchy) czy w kotłowni przy rozdzielnicy (ale tu już mało miejsca się robi).
    Wydaje mi się ze po uruchomieniu instalacji za bardzo nie zagląda się już do falownika, bieżące odczyty/ stan będą szły po wifi.
    Różnica będzie w kablach; jak dam na strychu to ok 5 m DC i 20 m AC 380V (myślę dać 5x2,5 mm2), jak w kotłowni to ok 20 m DC.
    Czy dobrze mi się wydaje że bezpieczniej prowadzić dłuższe kable prądu zmiennego ?
    Pozdrawiam
    Jarek

  18. #1018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarekvw Zobacz post
    Witam
    Zastanawiam sie nad lokalizacją falownika, czy dać go na strychu (ocieplony, suchy) czy w kotłowni przy rozdzielnicy (ale tu już mało miejsca się robi).
    Wydaje mi się ze po uruchomieniu instalacji za bardzo nie zagląda się już do falownika, bieżące odczyty/ stan będą szły po wifi.
    Różnica będzie w kablach; jak dam na strychu to ok 5 m DC i 20 m AC 380V (myślę dać 5x2,5 mm2), jak w kotłowni to ok 20 m DC.
    Czy dobrze mi się wydaje że bezpieczniej prowadzić dłuższe kable prądu zmiennego ?
    Pozdrawiam
    Jarek
    No nie odważyłbym się na strych jest za gorąco w moim nieogrzewanym garażu jest teraz 10 st a falownik ma już teraz podczas pracy 36 st

  19. #1019

    Domyślnie

    No to jednak kotłownia ;-/
    Dzięki

  20. #1020

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarekvw Zobacz post
    No to jednak kotłownia ;-/
    Dzięki
    Czym grzejesz? Jaką temperaturę masz w kotłowni? Pamiętaj, że falownik lubi zimno.
    parterówka na płycie 250m2 - pod płytą 20cm XPS, 25cm EPS pod podłogówką, sciany h+h 24 + 30 cm grafitowego + cegła klinkierowa, strop monolit + 10cm grafinowego i 30cm wełny na nim. Pompa gruntowa 12kW + 10kWp fotowoltaiki.

Strona 51 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony