dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 94
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 2087

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Ciekawe, ja mam w peszlu właśnie w przewodzie wentylacyjnym bo tak mi pasowało, nie uśmiechało mi się kuć ścian przez dwie kondygnacje. Ale spotkałem się z opinią, że jest to niewłaściwe (czyt. że niemożna tak robić) no ale cóż, czasem trzeba zrobić tak jak warunki na to pozwalają. Dodam tylko, że owy przewód wentylacyjny u mnie był nieużywany.
    Nie można, jeśli jest używany. Dokładnych przepisów nie znam, bo mnie to nie interesowało, nikt nie będzie mi zabraniał robienia czegokolwiek w moim kominie
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie można, jeśli jest używany. Dokładnych przepisów nie znam, bo mnie to nie interesowało, nikt nie będzie mi zabraniał robienia czegokolwiek w moim kominie
    Co najwyżej kominiarz przy obowiązkowym przeglądzie każe usunąć "usterkę"

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Co najwyżej kominiarz przy obowiązkowym przeglądzie każe usunąć "usterkę"
    Ale jakim przeglądzie? Jakim obowiązkowym? Jaką usterkę? Przecież napisałem, że mnie to nie interesowało, a kominiarz nie ma kompletnie nic do mojego komina. Nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek pisali cokolwiek o moim kominie. O innych kominach być może pisali, ale na pewno nie moim. Hint: stopka
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ale jakim przeglądzie? Jakim obowiązkowym? Jaką usterkę? Przecież napisałem, że mnie to nie interesowało, a kominiarz nie ma kompletnie nic do mojego komina. Nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek pisali cokolwiek o moim kominie. O innych kominach być może pisali, ale na pewno nie moim. Hint: stopka
    A masz ubezpieczony dom? Pamiętaj, że jeśli dojdzie do jakiejkolwiek szkody, to ubezpieczyciel każe Ci przedstawić dokument potwierdzający regularne robienie przeglądów przewodów kominowych.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie można, jeśli jest używany. Dokładnych przepisów nie znam, bo mnie to nie interesowało, nikt nie będzie mi zabraniał robienia czegokolwiek w moim kominie
    I z tego z tego założenia ja wyszedłem !

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mnowak02

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-777
    Posty
    104

    Domyślnie

    A jest ktoś w stanie powiedzieć jaka to norma/rozporządzenie/prawo budowlane mówiące, że nie można kłaść przewodów do paneli w tynku, ew. wyżej pisano że w szachcie wentylacyjnym też nie jak jest używany.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Chłopaki coś tu nie zrozumieliście. Ja nie pisałem bezpośrednio do mitcha. Pisałem ogólnie, że w kanałach dymnych i wentylacyjnych nie powinno być przewodów, bo kominiarz może się przyczepić. To, że mitch nie masz kominów należy bardzo chwalić! (przynajmniej takich używanych do palenia). Nie zmienia to jednak sensu mojej wypowiedzi.
    Zgadzam się. Co do zasady, z kominem trzeba uważać.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja nie mam kotłowni i nie używam syfu do ogrzewania więc nie musisz mi współczuć, Natomiast w OWU wszystkich ubezpieczycieli jest obszerny dział wyłączeń działania polisy w przypadku nie spełnienia któregokolwiek wymogu wnikającego z przepisów prawa jak np przeglądy kominiarskie jeżeli przyczyną szkody było zaniechane jego wykonania przez ubezpieczającego nieruchomość i wtedy zamiast przelewu z odszkodowaniem przesyłają skan środkowego palca mniej więcej
    W moim przypadku, to ja mogę pokazać środkowy palec. Nikt i nic nie zmusi mnie do wykonania przeglądu mojego komina, tym bardziej nikt nie ma prawa uzależnić wypłaty odszkodowania od braku przeglądu mojego komina. To, że mam nieczynny i nieużywany komin w domu, nikogo nie uprawnia do żądania ode mnie wykonania przeglądu. Można mnie oskarżyć o niegospodarność podczas budowy ponieważ wybudowałem niepotrzebny komin, ale na pewno nie można na tej podstawie wymagać od mnie przeglądu kominiarskiego. I nawet gdzieś mam na to papier Generalnie, w moim kominie mogę robić co mi się podoba, ponieważ jest to swego rodzaju trolling
    Natomiast, jeśli ktoś ma wentylację grawitacyjną, ogrzewa dom węglem czy gazem, no to... ma problem. Ja go nie mam.


    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    A jest ktoś w stanie powiedzieć jaka to norma/rozporządzenie/prawo budowlane mówiące, że nie można kłaść przewodów do paneli w tynku, ew. wyżej pisano że w szachcie wentylacyjnym też nie jak jest używany.
    Oj. Ja się tym ze 3 lata wstecz interesowałem, gdzieś w jakimś rozporządzeniu wyczytałem, że mogę wykorzystać nieużywany kanał dymowy/wentylacyjny, Nie ma opcji, żebym sobie teraz przypomniał. Może jakiś instalator będzie w stanie podesłać podstawę prawną. Zadaj pytanie na grupie facebookowej dla instalatorów PV - może ktoś będzie miał pod ręką.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wąttek dotyka coraz ciekawszych zagadnień technicznych....
    Mam kable DC puszczone w starym nieużywanym kanale dymowym. Tak więc teraz ten kanał nie jest kominem, a kanałem kablowym. Tak samo jak nazwałem duży pokój salonem, tak nazywałem kiedyś ten kanał kominem - kiedy leciał nim dym. Od jutra salon mianuję bawialnią, a kanał kablowy - Centrum Czasoprzestrzeni.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wąttek dotyka coraz ciekawszych zagadnień technicznych....
    Mam kable DC puszczone w starym nieużywanym kanale dymowym. Tak więc teraz ten kanał nie jest kominem, a kanałem kablowym. Tak samo jak nazwałem duży pokój salonem, tak nazywałem kiedyś ten kanał kominem - kiedy leciał nim dym. Od jutra salon mianuję bawialnią, a kanał kablowy - Centrum Czasoprzestrzeni.
    Nic dodać, nic ująć... Chociaż, proponuję jeszcze wolnostojący garaż mianować na salon/pokój samochodowy- może będzie niższy podatek.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Nic dodać, nic ująć... Chociaż, proponuję jeszcze wolnostojący garaż mianować na salon/pokój samochodowy- może będzie niższy podatek.
    Ty patrz, nie wpadłem na to..... Choć jakiś czas temu pewnej znajomej która twierdziła że "słyszała żeby nie dawać podłogówki w sypialni bo to niezdrowe" poradziłem żeby nie nazywała tego pokoju sypialnią, to może podłogówka się nie dowie że jest w sypialni i pozostanie zdrowa.
    A tak na poważnie, to sugeruję koledze trochę więcej luzu - nie tylko w kwestiach budowlanych trzeba czasem spojrzeć na siebie z dystansu.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11

    Domyślnie

    Panowie z PGE, którzy w lutym przeprogramowali mi licznik NORAX-3 na dwukierunkowy, mówili że w ciągu miesiąca lub dwóch przyjadą jeszcze raz i wymienią licznik na nowszy.
    Widocznie dalej jest kryzys z nowymi licznikami gdyż pojawili się w końcu w czwartek i zamiast wymienić licznik to tylko zamontowali moduł zdalnego odczytu. Nie wiem co to za cudo bo jeszcze się mu nie przyglądałem.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Tauron bawi się aplikacją eLicznik. Zniknęła opcja podglądu energii oddanej. Czyżby przygotowywali się pod nową ustawę OZE?
    U Was też tak jest?
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.495

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Tauron bawi się aplikacją eLicznik. Zniknęła opcja podglądu energii oddanej. Czyżby przygotowywali się pod nową ustawę OZE?
    U Was też tak jest?
    Za wcześnie na ocenę, dlaczego dzisiaj są te braki (u mnie również).
    Bywało, że brakowało danych np od godz. 15-tej do 24-tej, a następnego dnia było O.K., albo bez słupków.

    To nie chodzi o nową Ustawę, ale o ujednolicenie rozliczania Prosumentów w całym kraju.Jak na razie jest to projekt z Ministerstwa Klimatu. Pewnie trochę potrwa do uprawomocnienia się. Trochę - może do końca roku, albo "na Święty Nigdy". Trwają "konsultacje", cokolwiek by to oznaczało...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14

    Domyślnie

    jest już podgląd oddanej w elicznik, natomiast brak mi dnia 14.05. pobrana jest tylko do godz. 5, oddanej brak, czy też tak ktoś ma?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    U mnie wygląda ok.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    598

    Domyślnie

    Dzisiaj przyglądałem się pracy mojego inwertera i nie bardzo mi się podoba. Kiedy wyjdzie słońce z za chmurki produkcja chwilowo rosła nawet do ponad 5 kW i zaczęła szybko spadać nawet do 3 kW mimo, że słońce dalej świeciło. Falownik ma 4 kW a panele 4,8 kW i powinien ograniczać moc na 4 kW a nie schodzić do 3 kW.
    Kiedy słońce było trochę przytłumione lub wysoka temperatura na zewnątrz to obcinał mi tak na 3,9 kW . Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    Tak, cały czas wszyscy mamy takie problemy W lecie często tak bywa. Dach masz pewnie na południe?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.495

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Dzisiaj przyglądałem się pracy mojego inwertera i nie bardzo mi się podoba. Kiedy wyjdzie słońce z za chmurki produkcja chwilowo rosła nawet do ponad 5 kW i zaczęła szybko spadać nawet do 3 kW mimo, że słońce dalej świeciło. Falownik ma 4 kW a panele 4,8 kW i powinien ograniczać moc na 4 kW a nie schodzić do 3 kW.
    Kiedy słońce było trochę przytłumione lub wysoka temperatura na zewnątrz to obcinał mi tak na 3,9 kW . Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    Jeśli inwerter jest ustawiony na PL to obcina powyżej mocy nominalnej. Jeśli ustawiony na GB to może dać o około 10 % więcej.

    Moc paneli podawana jest dla temperatury 25 st.C.Gdy nie ma słońca to panele mają temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, a jak zacznie świecić to temperatura wzrasta do 70 st.C, a nawet i więcej.
    W wyższej temperaturze moc paneli spada zależnie od typu - jeśli 0,4 % na 1 st.C to można sobie policzyć- wychodzi około 18 %. Czyli u Ciebie też moc spadnie w czasie rozgrzewania się paneli.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    598

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli inwerter jest ustawiony na PL to obcina powyżej mocy nominalnej. Jeśli ustawiony na GB to może dać o około 10 % więcej.

    Moc paneli podawana jest dla temperatury 25 st.C.Gdy nie ma słońca to panele mają temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, a jak zacznie świecić to temperatura wzrasta do 70 st.C, a nawet i więcej.
    W wyższej temperaturze moc paneli spada zależnie od typu - jeśli 0,4 % na 1 st.C to można sobie policzyć- wychodzi około 18 %. Czyli u Ciebie też moc spadnie w czasie rozgrzewania się paneli.
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    jak masz 6,6 z 1 to w zależności od rejonu i kierunku to dobry wynik i raczej nie obcina

Strona 72 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony