dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 105
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 2087
  1. #1481

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wszystko fajnie, tylko czy to jest propozycja dla istniejącego, wysezonowanego domu podłączonego miedzianym kablem WLZ (np. 5x6mm2) do złącza?
    Czy sugerujesz wykopać ten miedziany i zastąpić go grubym aluminiowym?
    Kiedy tańszym rozwiązaniem jest umieścić inwerter w domu i pociągnąć 60 metrów kabla DC.
    Przecież ten miedziany został dobrany przez elektryka do mocy zamówionej domu, a PV nie może tej mocy zamówionej przekroczyć.
    Dla nowo budowanych domów to jest jakieś rozwiązanie.
    Jeżeli taki obecny wlz jak w/w np. 5x6 ułożony pomiędzy złączem a tablicą rozdzielczą budynku jest wystarczającym dla podłączenia planowanej instalacji PV to czy falownik będzie zainstalowany bezpośrednio przy tej rozdzielni czy dalej o te 60 m, niema dla tego wlz żadnego znaczenia, trzeba tylko dobrać taki kabel pomiędzy rozdzielnią a miejscem przyłączenia falownika aby na odcinku tych 60m został spełniony warunek SWZ, IPZ nie przekroczyła dopuszczalnej wartości dla zastosowanego zabezpieczenia i aby spadek napięcia mieścił się w normie i nie przekroczył 1%
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 27-04-2020 o 15:02

  2. #1482

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    OK, rób jak uważasz.
    Ja będę skracał kabel AC a wydłużał DC, bo zmniejszam w ten sposób ryzyko podbicia napięcia ponad 253V i wyłączenia inwertera.
    Aluminiowych przewodów nie lubię, zwłaszcza że nie zauważyłem aby w Polsce stosowano na nim antyutleniacz na jego połączeniach.
    Ty dalej nic nie rozumiesz, ale to może dobrze... Myślisz, że jak cofniesz się 60 metrów z falownikiem po stronie AC to coś to zmieni? Nic nie zmieni.

  3. #1483

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    OK, rób jak uważasz.
    Ja będę skracał kabel AC a wydłużał DC, bo zmniejszam w ten sposób ryzyko podbicia napięcia ponad 253V i wyłączenia inwertera.
    Aluminiowych przewodów nie lubię, zwłaszcza że nie zauważyłem aby w Polsce stosowano na nim antyutleniacz na jego połączeniach.
    Ale to nie jest tak "że rób jak uważasz", rób zgodnie ze sztuką, nie wydłuża się DC wprowadzając dodatkowe straty tylko po to aby falownik się nie wyłączał, równie dobrze można by było moduły przykryć kocem, nie po to inwestujesz w PV aby tymi przewodami DC glebę podgrzewać uważając że mam dobrze wykonane bo falownik się nie resetuje

  4. #1484
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    woronkotomasz

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-642
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Witam . Parę dni temu przyjechali instalatorzy montować PV 3,3 kWp ( projekt Urzędu Gminy ) 11 paneli po 300W. Zamontowali inwerter Solax Power 3X o mocy 4kW . Montują większy ponieważ powyżej 3 kW muszą założyć 3-fazowy. Zapytałem czy można coś do niego dołożyć zasugerowali, że mogę dokupić 5 paneli i połączyć w dwa stringi po 8 szt. co da moc 4,8 kWp. Pasowało mi takie coś chociaż będę musiał dopłacić za każdy dodatkowy panel 1150 zł. Cena wychodzi znaczna ale jest w nią wliczona robocizna i dodatkowy materiał ( mocowania PV , kable, zabezpieczenia przepięciowe ). Czy dobrą decyzję podjąłem z tym dokupieniem 5 paneli?
    Tak na marginesie to montują tylko instalacje i mocowania a panele podobno już jadą z chin, kiedy dojadą nikt nie wie.
    To wszystko zależy na jakich warunkach, z tymi dotacjami i projektami potrafią być niezłe jaja Napiszesz coś więcej? Jakie warunki, jakie moduły?

  5. #1485
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał woronkotomasz Zobacz post
    To wszystko zależy na jakich warunkach, z tymi dotacjami i projektami potrafią być niezłe jaja Napiszesz coś więcej? Jakie warunki, jakie moduły?
    Warunki takie, że wpłaciłem za całość 3,3 kWp 4800 zł. i przez 5 lat nie wolno mi w nią ingerować jest tak jakby własnością gminy. Projekt obejmuje kilkaset instalacji w całej gminie. Moduły nie wiem jakiej firmy , prawdopodobnie monokrystaliczne po 300W.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #1486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Warunki takie, że wpłaciłem za całość 3,3 kWp 4800 zł. i przez 5 lat nie wolno mi w nią ingerować jest tak jakby własnością gminy. Projekt obejmuje kilkaset instalacji w całej gminie. Moduły nie wiem jakiej firmy , prawdopodobnie monokrystaliczne po 300W.
    To chyba nie możesz dokładać tych dodatkowych paneli?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #1487
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    We własnym zakresie, po oddaniu instalacji nie, w momencie montażu tak po opłaceniu dodatkowych kosztów
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #1488
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    We własnym zakresie, po oddaniu instalacji nie, w momencie montażu tak po opłaceniu dodatkowych kosztów
    Też mi się tak wydaje. Przecież nie oferowali by mi dołożenia gdyby później miały być problemy z odbiorem czy ubezpieczeniem.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Też mi się tak wydaje. Przecież nie oferowali by mi dołożenia gdyby później miały być problemy z odbiorem czy ubezpieczeniem.
    Masz zapłacić 1150 zł za 1 panel? Nie żałują sobie
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #1490
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Masz zapłacić 1150 zł za 1 panel? Nie żałują sobie
    Panel 500zl + mocowanie ok 50zl i pinceta zarobku. Niech mu jeszcze wpiszą dodatkowy coroczny przegląd instalacji za 200zl.

  11. #1491
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Panel 500zl + mocowanie ok 50zl i pinceta zarobku. Niech mu jeszcze wpiszą dodatkowy coroczny przegląd instalacji za 200zl.
    Może i drogo , ale gdy bym chciał założyć te 5 paneli osobno to cała instalacja z falownikiem i montażem nie wyszła by taniej i jeszcze formalności z zakładem energetycznym. Do tego istniejącego inwertera przez 5 lat też nie mógł bym nic więcej podłączyć.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  12. #1492

    Domyślnie

    Cześć koledzy! Mam zapytanie natury technicznej - Inwerter będzie oddalony 45mb od paneli. Panele będą połączone ze sobą przewodem 6mm2. Od paneli do falownika miały iść 4 przewody 6mm2 (2 stringi) - ich koszt to około 800zł bo przewód kosztowałby około 3złmb.
    Wczoraj jednak na Youtube trafiłem na dyskusję gdzie chłopak zasugerował, że z powodzeniem można zastosować przewód ziemny 4x25mm2 alu który ma napięcie znamionowe 0,6/1kv czyli z powodzeniem działa do 1000v. Jego koszt to 7złmb czyli zapłaciłbym za niego 300zł a nie 800...

    Czy takie rozwiązanie wg was jest w porządku? Osobiście myślę, że tak - sama grubość żyły 25mm2 robi robotę i spadki napięcia byłyby bardzo znikome.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  13. #1493

    Domyślnie

    Przekrój dobry jak najbardziej, z tym że zastosowałbym go do zasilania AC a falownik przy modułach

  14. #1494
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Cześć koledzy! Mam zapytanie natury technicznej - Inwerter będzie oddalony 45mb od paneli. Panele będą połączone ze sobą przewodem 6mm2. Od paneli do falownika miały iść 4 przewody 6mm2 (2 stringi) - ich koszt to około 800zł bo przewód kosztowałby około 3złmb.
    Wczoraj jednak na Youtube trafiłem na dyskusję gdzie chłopak zasugerował, że z powodzeniem można zastosować przewód ziemny 4x25mm2 alu który ma napięcie znamionowe 0,6/1kv czyli z powodzeniem działa do 1000v. Jego koszt to 7złmb czyli zapłaciłbym za niego 300zł a nie 800...

    Czy takie rozwiązanie wg was jest w porządku? Osobiście myślę, że tak - sama grubość żyły 25mm2 robi robotę i spadki napięcia byłyby bardzo znikome.
    Bez sensu takie kombinacje. Lepiej policz czy czasem 4mm2 nie będzie odpowiedni i tu bym szukał oszczędności. Bo do tego AL musisz jeszcze wykombinować jakieś sensowne przejście na przewód PV, bo jak go podłączysz do inwertera?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  15. #1495
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, skoro to wątek techniczny, to może się wstrzelę z tematem i będą zainteresowani.
    Otóż zaraz po majówce, kontynuujemy nasze szkolenia online. Już 4 maja o godzinie 8:30 zapraszamy na wymiarowanie przewodów po stronie DC i AC w instalacji PV.

    Szkolenie poprowadzi Jakub Pawłowicz

    Szczegóły tutaj
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #1496

    Domyślnie

    spadki na tym przewodzie alu 2x25 wyniosłyby 0.25%. Myślałem nad połączeniem tych przewodów miedzianych i drutu poprzez złącza dostępne na rynku i pastę do tego przystosowaną np taką https://allegro.pl/oferta/zlaczka-sz...uct&bi_m=reco&

    500zł na dzień dzisiejszy to dla mojej rodziny dużo a rozwiązanie z tym przewodem alu chyba nie jest pozbawione sensu. Dzięki za odpowiedzi.

    Może ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?
    Ostatnio edytowane przez sruba014 ; 29-04-2020 o 18:09
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  17. #1497

    Domyślnie

    Co myślicie o modułach ml system?

  18. #1498
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał keisyzrkk Zobacz post
    Co myślicie o modułach ml system?
    Jak dla mnie są spoko, mam wersję full black 310W, działają więc co chcieć więcej.
    Sam montowałem i nie dostrzegłem żadnych wad produkcyjnych itp.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  19. #1499
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    spadki na tym przewodzie alu 2x25 wyniosłyby 0.25%. Myślałem nad połączeniem tych przewodów miedzianych i drutu poprzez złącza dostępne na rynku i pastę do tego przystosowaną np taką https://allegro.pl/oferta/zlaczka-sz...uct&bi_m=reco&

    500zł na dzień dzisiejszy to dla mojej rodziny dużo a rozwiązanie z tym przewodem alu chyba nie jest pozbawione sensu. Dzięki za odpowiedzi.

    Może ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?
    To teraz dolicz 8 takich złaczek, do tego 2 puszki łączeniowe i już z 500zł robi się 400 do tego dochodzi większe prawdopodobieństwo usterki na takich łączeniach. Ja bym szukał oszczędności gdzie indziej. A policzyłeś spadek na 4mm2?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  20. #1500
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Witam, czy można położyć panele na dach bez ich łączenia ,a podłączenie pod inwerter nastąpi za około 10 dni? Końcówki bym owinął taśmą. Chodzi mi o to czy panelom nic nie będzie?

Strona 75 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony