dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 79 z 105
Pokaż wyniki od 1.561 do 1.580 z 2087
  1. #1561
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Wg mnie to absurdalny przykład, ponieważ panowie z ZE nie mają prawa bez nakazu wejść mi na posiadłość i sprawdzać moje falowniki. Z poziomu skrzynki energetycznej, tam gdzie jest zamontowany licznik, nie będą w stanie określić z jakiego falownika płynie prąd.
    Poczytaj o Modbus SunSpec.
    Nie wiem czy to już, czy lada moment - a nieautoryzowany falownik nie zsynchronizuje się z siecią a jak wykryją rzeźbę i wpychanie do sieci prądu z pomocą jakiejś druciarni to przyjedzie pan i zrobi to samo, co niepłacącym za prąd. Sam będziesz ich zapraszał na kontrolę i dziękował, jak włączą prąd.

  2. #1562

    Domyślnie

    @stos
    Teraz to już jaśniej rozpisałeś i podparłeś swoją wypowiedź jakimiś argumentami, zamiast pisać o emeryturach i przywilejach mundurowych.
    Hmm... nie powiem, dałeś mi troszkę do myślenia.
    Miejmy nadzieję, że ten najgorszy scenariusz się nie ziści. A jeżeli coś z tego, o czym piszesz, się wydarzy, to tylko wtedy, kiedy nadejdą czasy, że energetyka nie będzie w stanie dostarczać prądu do gospodarstw 24h/na dobę. Ale wtedy i tak ci, którzy mają fotowoltaikę będą uprzywilejowani, ponieważ będą mieli jakąś alternatywę (czyli akumulatory).
    Oby nie.

  3. #1563

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poczytaj o Modbus SunSpec.
    Nie wiem czy to już, czy lada moment [...]
    W Polsce to chyba nie lada moment, bo musieliby całą sieć zmodernizować, żeby wychwytywać takie pierwiastki.

  4. #1564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poczytaj o Modbus SunSpec.
    Nie wiem czy to już, czy lada moment - a nieautoryzowany falownik nie zsynchronizuje się z siecią a jak wykryją rzeźbę i wpychanie do sieci prądu z pomocą jakiejś druciarni to przyjedzie pan i zrobi to samo, co niepłacącym za prąd. Sam będziesz ich zapraszał na kontrolę i dziękował, jak włączą prąd.
    Wspaniale, że chociaż Ty jeden tak mocno wierzysz w IT naszych kochanych ZE. W te same IT, które od wejścia trójpaku nie potrafi sobie poradzić z banalnym podłączeniem prosumenta do eboku, co uniemożliwia pogląd wystawianej FV w formie elektronicznej. Jaki nieautoryzowany falownik? O czym Ty w ogóle piszesz? Widziałeś Ty jakikolwiek przetarg związany z zakupem tych urządzeń? A po przetargu trzeba jeszcze dostarczyć te urządzenia, zamontować je. A zanim w ogóle do tego dojdzie, to trzeba przetestować i to nie dzień czy dwa. ZE nie mają czasami nawet "inteligentnych" liczników, a co dopiero myśleć o modbusie. No chyba, że pisząc "już" czy "lada moment" miałeś na myśli "bliżej nieokreślony termin w dalekiej przyszłości" i to był taki skrót myślowy, to wtedy zgoda.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #1565
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Widziałeś Ty jakikolwiek przetarg związany z zakupem tych urządzeń?
    Jakich urządzeń? To funkcja systemu zarządzania siecią. Chyba nie myślisz, że do tego trzeba budować osobny system i ręcznie pilnować np. przekroczenia napięć czy szukać gdzie jest awaria czy jakieś szwankujące urządzenie.

  6. #1566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakich urządzeń? To funkcja systemu zarządzania siecią. Chyba nie myślisz, że do tego trzeba budować osobny system i ręcznie pilnować np. przekroczenia napięć czy szukać gdzie jest awaria czy jakieś szwankujące urządzenie.
    Acha. Czyli wg Ciebie operatorzy nie muszą kompletnie nic podpinać pod falownik, a te złącze które się znajduje w moim falowniku, to jest dla picu, bo tak naprawdę wszystko będzie przesyłane przez kabel fazowy albo bezprzewodowo? No chyba jednak nie... Poczytaj najpierw jak działa te rozwiązanie, o które tak dzielnie walczyły ZE, bo chyba gdzieś zgubiłeś element systemu, bez którego nic nie będziesz mógł zrobić.

    I jak już pytasz, to tak właśnie myślę: znając możliwości naszych kochanych operatorów, będą oni zmuszeni "budować osobny system". I prócz zamówienia urządzeń, które będą mogli wpiąć do falowników, będą musieli jeszcze nauczyć swoje systemy obsługi tychże urządzeń, co samo w sobie proste i szybkie nie jest, a znając możliwości naszych ZE, będzie to cholernie ciężki orzech do zgryzienia żeby połączyć ich działające systemy z Sunspecem. No ale zawsze mogę się mylić, a Ty możesz mieć rację. Tylko powiedz mi, dlaczego moja intuicja mi mówi, że rację mam ja a nie Ty? Być może wpływ ma na to, że tak samo o kant kuli można potłuc Twoje czarnowidztwo dotyczące PV, tj. kompletny brak pokrycia Twoich tez w faktach.

    Do możliwości sterowania falownikami przed naszymi ZE jeszcze daleka i wyboista droga.

    Ba, w tej chwili jak zgłaszasz przekroczenia napięć to co robi operator? No przecież nie sprawdza w systemie, tylko po zadysponowaniu techników montuje fikuśne urządzonko i przez powiedzmy tydzień loguje i następnie sprawdza dane. Nie ma w tej chwili fizycznej możliwości automatycznego (tak jak Ty to sugerujesz) monitorowania przekroczenia napięć, wykrywania gdzie jest awaria czy jakieś szwankujące urządzenie. A Ty tu piszesz o globalnym monitoringu (sic!) właściwie całej sieci w kraju. Nie zapędziłeś się czasem?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #1567

    Domyślnie

    Że tak po wiejsku napiszę - Z A O R A N E

  8. #1568
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Acha. Czyli wg Ciebie operatorzy nie muszą kompletnie nic podpinać pod falownik, a te złącze które się znajduje w moim falowniku, to jest dla picu, bo tak naprawdę wszystko będzie przesyłane przez kabel fazowy albo bezprzewodowo? No chyba jednak nie... Poczytaj najpierw jak działa te rozwiązanie, o które tak dzielnie walczyły ZE, bo chyba gdzieś zgubiłeś element systemu, bez którego nic nie będziesz mógł zrobić.

    I jak już pytasz, to tak właśnie myślę: znając możliwości naszych kochanych operatorów, będą oni zmuszeni "budować osobny system". I prócz zamówienia urządzeń, które będą mogli wpiąć do falowników, będą musieli jeszcze nauczyć swoje systemy obsługi tychże urządzeń, co samo w sobie proste i szybkie nie jest, a znając możliwości naszych ZE, będzie to cholernie ciężki orzech do zgryzienia żeby połączyć ich działające systemy z Sunspecem. No ale zawsze mogę się mylić, a Ty możesz mieć rację. Tylko powiedz mi, dlaczego moja intuicja mi mówi, że rację mam ja a nie Ty? Być może wpływ ma na to, że tak samo o kant kuli można potłuc Twoje czarnowidztwo dotyczące PV, tj. kompletny brak pokrycia Twoich tez w faktach.

    Do możliwości sterowania falownikami przed naszymi ZE jeszcze daleka i wyboista droga.

    Ba, w tej chwili jak zgłaszasz przekroczenia napięć to co robi operator? No przecież nie sprawdza w systemie, tylko po zadysponowaniu techników montuje fikuśne urządzonko i przez powiedzmy tydzień loguje i następnie sprawdza dane. Nie ma w tej chwili fizycznej możliwości automatycznego (tak jak Ty to sugerujesz) monitorowania przekroczenia napięć, wykrywania gdzie jest awaria czy jakieś szwankujące urządzenie. A Ty tu piszesz o globalnym monitoringu (sic!) właściwie całej sieci w kraju. Nie zapędziłeś się czasem?
    Dodam tylko że nawet w Kraju który pod względem ilości pv jest pół roku świetlnego przed nami, czyli w Niemczech w skrajnie słonecznych dniach nie odłączano falowików bo musiano by odłaczyć zasilanie a to raz że dyskusyjna sprawa bo np podmioty przechowujące żywność mogłyby dopierdzielić odszkodowania ZE i dodatkowo produkcja owszem by spadła ale konsumpcja również czyli problemu to nie rozwiązało, zastosowano prostsze rozwiązanie okresowo prąd po -21 eurocentów i po problemie. Czyli odpalasz klimę uchylasz okno i jeszcze ci dopłacają za zużycie. Można? Można

  9. #1569
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Wątek jest ponoć techniczny ale z przymrużeniem oka.
    Ale do rzeczy.
    1 Jakie stosujecie, macie zabezpieczenia DC V czy Y.
    2. Czy jak odległość od paneli do inwertera jest większa niż 10m stosujecie zabezpieczenia przy PV i przy inwerterze.
    3. Czy przewód uziemiający konstrykcję i panele ciągniecie, macie pociągnięty razem z przewodami DC aby uniknąć pętli indukcyjnej.
    4. Inwerter najlepiej włączyć po liczniku, ale jeszcze przed różnicówką, różnicówkami w domu to wiem, ale czy inwerter trzeba zabezpieczać różnicówką oprócz wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym popularnie zwany esem.
    5. Czy jak w domu po liczniku jest zabezpieczenie przepięciowe to czy trzeba stosować dodatkowe przy inwerterze oczywiście strona AC.
    6. jeszcze czy panele macie uziemiane do konstrukcji dedykowanymi przewodami, specjalnymi podkładkami, czy po prostu na styk. Wyczytałem, że panele są anodowane a ta powłoka jest izolatorem stąd moje pytanie.

    Takie mi się nasuwają pytania. Trochę poczytałem, ale chciałem dowiedzieć się jak to jest w praktyce.

  10. #1570

    Domyślnie

    @Stermaj

    1. Jak kasa pozwala to z iskiernikiem, czyli Y. Unikniesz prądów upływu z warystorów. Między elektrodami w iskierniku jest przerwa, więc nie ma możliwości, żeby doszło do jakiegoś prądu upływu.
    2. Ja zastosuję bez względu, czy jest instalacja odgromowa, czy nie, czyli SPD z członem ucinającym T1 przy panelach i T2 przy falowniku.
    3. Żeby uniknąć pętli indukcyjnych to raczej trzeba przypilnować, żeby przewody robocze DC były blisko siebie.
    4. Mimo, że falownik produkuje prąd i go "wpycha" w naszą instalację to od strony sieci i tak jest traktowany jako odbiornik podłączony do instalacji na stałe. Skoro falownik jest podłączony na stałe a RCD w instalacjach odbiorczych TN-C-S pełni tylko rolę uzupełniającą ochrony przeciwporażeniowej to RCD nie powinien być wymagany ani potrzebny. Na przykład Fornius rekomenduje RCD 100 mA, ale nie uzasadnia po co on tam potrzebny. Do tego Fronius i inne dobre falowniki mają w sobie RCD typu B.
    5. Nie. Chyba, że odleglość między RG a falownikiem jest na tyle duża, powyżej 10 metrów wtedy należy ponowić SPD T2.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 17-05-2020 o 23:17

  11. #1571

    Domyślnie

    Przyznam szczerze, że to co wyżej napisane, to dla mnie czarna magia, ale tak z ciekawości zapytam, czy u mnie jest OK?
    1. string 12 paneli, wartość rezystancji izolacji PV1 - 1371
    2. string 9 paneli, wartość rezystancji izolacji PV2 - 2371
    Spora różnica.
    Mam się zacząć martwić, czy lepiej sobie i Wam tyłka takimi duperelami nie zawracać

  12. #1572
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Acha. Czyli wg Ciebie operatorzy nie muszą kompletnie nic podpinać pod falownik, a te złącze które się znajduje w moim falowniku, to jest dla picu, bo tak naprawdę wszystko będzie przesyłane przez kabel fazowy albo bezprzewodowo?
    Tu masz specyfikację komunikacji SunSpec.
    Poczytaj o "Power Line Communication".
    To żadna kosmiczna technologia - od wielu lat używam komunikacji po kablu elektrycznym.

    Modbusem możesz komunikować się za pomocą dedykowanego złącza - ale równie dobrze przez LAN, WLAN czy powerline.

    Operator odpowiada za napięcie złączu. Więc oczywiste, że tu robi pomiary w razie reklamacji. Jak masz za cienki w stosunku do długości i/lub obciążenia kabel WLZ i za niskie napięcie w gniazdku - to nie jego broszka.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tylko powiedz mi, dlaczego moja intuicja mi mówi, że rację mam ja a nie Ty?
    To nie intuicja. To ego. Ale moje jest większe niż Twoje
    Czy może pracowałeś w części technicznej zakładu energetycznego? Ale wtedy używałbyś wiedzy, a nie ego czy intuicji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-05-2020 o 13:39

  13. #1573

    Domyślnie

    Tzn. tylko dzisiaj się tak zdarzyło, ze różnią się dokładnie o 1000 czegośtam. Codziennie jest inaczej, ale skala mniej więcej jest taka sama.
    Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale panowie, którzy robili mi instalację narzekali, że przy dwóch stringach, muszą zrobić mi jakieś 18 szpilek w ziemi. Przy jednym stringu ponoć nie byłoby tyle roboty, tak mówili.
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 18-05-2020 o 13:38

  14. #1574
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hmm, od kiedy ilość stringów mówi o wartości rezystancji uziemienia? nie ważne ile stringów ważne aby uziemienie było poniżej 10ohm
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  15. #1575
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    @Stermaj

    1. Jak kasa pozwala to z iskiernikiem, czyli Y. Unikniesz prądów upływu z warystorów. Między elektrodami w iskierniku jest przerwa, więc nie ma możliwości, żeby doszło do jakiegoś prądu upływu.
    2. Ja zastosuję bez względu, czy jest instalacja odgromowa, czy nie, czyli SPD z członem ucinającym T1 przy panelach i T2 przy falowniku.
    3. Żeby uniknąć pętli indukcyjnych to raczej trzeba przypilnować, żeby przewody robocze DC były blisko siebie.
    4. Mimo, że falownik produkuje prąd i go "wpycha" w naszą instalację to od strony sieci i tak jest traktowany jako odbiornik podłączony do instalacji na stałe. Skoro falownik jest podłączony na stałe a RCD w instalacjach odbiorczych TN-C-S pełni tylko rolę uzupełniającą ochrony przeciwporażeniowej to RCD nie powinien być wymagany ani potrzebny. Na przykład Fornius rekomenduje RCD 100 mA, ale nie uzasadnia po co on tam potrzebny. Do tego Fronius i inne dobre falowniki mają w sobie RCD typu B.
    5. Nie. Chyba, że odleglość między RG a falownikiem jest na tyle duża, powyżej 10 metrów wtedy należy ponowić SPD T2.
    Powiem tak nie jestem pewien czy jak jest Y to jest z iskiernikiem czyli T1 (B). W "internecie" głównie są T2 (C) lub T2 T3 (C+D) i to zarówno V jak i Y. Przyznam, że z tego powodu dostałem oczopląsu i zawrotu głowy przy próbie zrozumienia, stąd moje pytania. Różnica cenowa pomiędzy V a Y nie jest duża. Przy najtańszych około 10PLN. Za to pomiędzy T1 i T2 to już cena wędruje dwukrotnie T1 oczywiście droższe.

    Czy stosując zabezpieczenie na stryszku jak najbliżej paneli i mając tam osobne uziemienie (nie odgromówkę) trzeba prowadzić dodatkowy przewód uziemiający razem z przewodami DC do drugiego zabezpieczenia przy inwerterze, czy wystarczy osobne to z rozdzielnicy AC?

  16. #1576

    Domyślnie

    OK. Być może źle powiązałam z rezystancją wypowiedź, gdzie T2 (C) lub T2 T3 (C+D) i to zarówno V jak i Y z iskiernikiem.
    Przepraszam, dokształcę się

  17. #1577
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Dyskusja jak przy budowie wieży BABEL po interwencji Boga .

  18. #1578
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Może zapytam o to co już tu było.
    Czy zamiast przewodu typowo solarnego na odcinku zabezpieczenie na stryszku i przy inwerterze mogę zastosować kabel 5x4mm na 750V.
    Jest nie tylko taniej, ale i wygodniej go przeciągnąć. Mam od razu przewód uziemiający wyrównawczy pomiędzy zabezpieczeniami przepięciowymi. Podłączone mają być po nim dwa stringi wschód zachód.

  19. #1579
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    powinien być kabel solarny, jednak izolacja tych dwóch kabli sporo się różni, poza tym nie wiem jaki masz falownik, ale większość falowników ma MC4, a na taki kabel go nie założysz poprawnie
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  20. #1580
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    powinien być kabel solarny, jednak izolacja tych dwóch kabli sporo się różni, poza tym nie wiem jaki masz falownik, ale większość falowników ma MC4, a na taki kabel go nie założysz poprawnie
    Napisałem, że kabel zastosowałbym pomiędzy skrzynkami z zabezpieczeniami. Do skrzynki na stryszku, od paneli, byłby kabel solarny oraz od skrzynki przy inwerterze do inwertera też solarny więc nie było by problemu ze złączami MC4.

Strona 79 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony