dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 84 z 105
Pokaż wyniki od 1.661 do 1.680 z 2087
  1. #1661

    Domyślnie

    Moc zaplanowana na przyłącza 16 kw kabel 4x10 miedź , wystarczy do fotowoltaiki 10k?

  2. #1662

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymmek Zobacz post
    Moc zaplanowana na przyłącza 16 kw kabel 4x10 miedź , wystarczy do fotowoltaiki 10k?
    Moc i kabel starczy, jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
    Warto brać 17,5kW bo w tedy dają 32A.

  3. #1663

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymmek Zobacz post
    Moc zaplanowana na przyłącza 16 kw kabel 4x10 miedź , wystarczy do fotowoltaiki 10k?
    Aby dobrać kabel trzeba wziąć pod uwagę jeszcze długość

  4. #1664

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Aby dobrać kabel trzeba wziąć pod uwagę jeszcze długość
    Sugerujesz że gość ma dłuższe przyłącze niż 300 m?
    Poza tym teraz w dobie PV, to większy problem ze zbyt wysokim napięciem niż z za niskim.

  5. #1665

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Sugerujesz że gość ma dłuższe przyłącze niż 300 m?
    Poza tym teraz w dobie PV, to większy problem ze zbyt wysokim napięciem niż z za niskim.
    No nie, nic bez policzenia nie mogę sugerować, chociaż ze wstępnych wyliczeń wychodzi że nawet do tych przyjętych 300 m ten kabel ma za mały przekrój
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 07-08-2020 o 11:04

  6. #1666

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Moc i kabel starczy, jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
    Warto brać 17,5kW bo w tedy dają 32A.
    Jestem przed zalaniem chudziaka i na ten moment mam kabel 4x10 i moc przyłącza 16 kw ale zacząłem wyliczać i z moich wyliczeń wychodzi,że po wybudowaniu domu moje zapotrzebowanie na moc przyłącza będzie koło 25 kw . Ogrzewanie domu 11kw , wody ,indukacja, zmywarka, suszarka do prania , elektryczny czajnik , bojler na wodę z grzałka , piekarnik , instalacja PV, w dalejszej przyszłości klima powiedzmy 7k i plus ogólnie 5kw na jakieś x zużycie.
    Jedni mówią że ten kabel wystarczy a inni ,że nie . Glupieje im więcej czytam szukam.

    Odległość kabla od skrzynki do domu 20 m.

    Prosze o poradę .

  7. #1667

    Domyślnie

    Moim zdaniem ten kabel nie da rady bo zabezpieczenie będzie potrzebne koło 63 A. Dla przykładu znajomy ma podobnie to co ja na ten moment + przyłącze o mocy 13 kw to już według mnie w ogóle przesada , fakt jest przed 1 zima i oby nie był zaskoczony bo już dom wykończony świeżo .

  8. #1668

    Domyślnie

    Sądzę że wykopie ten kabel i dam 4 x35 aluminium i będę spał spokojnie

  9. #1669

    Domyślnie

    Wiadomo że ogrzewanie nie bedzie max chodzic , no chyba że przyjdzie -25 stopni

  10. #1670
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymmek Zobacz post
    Moim zdaniem ten kabel nie da rady bo zabezpieczenie będzie potrzebne koło 63 A. Dla przykładu znajomy ma podobnie to co ja na ten moment + przyłącze o mocy 13 kw to już według mnie w ogóle przesada , fakt jest przed 1 zima i oby nie był zaskoczony bo już dom wykończony świeżo .
    10mm2 to obciążalność 82A (na fazę) a tyle w taryfie G nie dostaniesz.

    Jak dotąd (ponad dwa lata) grzejąc kablami, bojler 6kW, pralka, suszarka, zmywarka, klima, kuchenka indukcyjna i inne drobiazgi wyciągnąłem maksymalną moc 18,337kW wg licznika (czyli uśrednione na 15 minut).

    Wąskim gardłem nie jest moc umowna, a zabezpieczenie, żeby nie trzeba było z aptekarską precyzją rozkładać obciążenia między fazy.

  11. #1671

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymmek Zobacz post
    Jestem przed zalaniem chudziaka i na ten moment mam kabel 4x10 i moc przyłącza 16 kw ale zacząłem wyliczać i z moich wyliczeń wychodzi,że po wybudowaniu domu moje zapotrzebowanie na moc przyłącza będzie koło 25 kw . Ogrzewanie domu 11kw , wody ,indukacja, zmywarka, suszarka do prania , elektryczny czajnik , bojler na wodę z grzałka , piekarnik , instalacja PV, w dalejszej przyszłości klima powiedzmy 7k i plus ogólnie 5kw na jakieś x zużycie.
    Jedni mówią że ten kabel wystarczy a inni ,że nie . Glupieje im więcej czytam szukam.
    Odległość kabla od skrzynki do domu 20 m.
    Prosze o poradę .
    YKY 4x10mm2 spokojnie Ci starczy nawet jakbyś chciał w trybie ciągłym brać 25 kW, ale to jest mało prawdopodobne (sugestia @stos - poczytaj co to wsp. jednoczesności)
    Jedynym uzasadnieniem większego przekroju jest ładowarka do samochodów elektrycznych wtedy warto zrobić min. YKY 4x16mm2

  12. #1672
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Jedynym uzasadnieniem większego przekroju jest ładowarka do samochodów elektrycznych wtedy warto zrobić min. YKY 4x16mm2
    I niby co da grubszy kabel, jak przedlicznikowe będzie maks 63A więc w rozdzielnicy maks 50A? Co za różnica wtedy, czy napięcie spadnie o 0.534V czy o 0.855V (o tyle spadnie przy obciążeniu 50A na fazę 230V). W praktyce jeszcze 230V u siebie nie widziałem. zazwyczaj 240V i więcej )?

  13. #1673
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I niby co da grubszy kabel, jak przedlicznikowe będzie maks 63A więc w rozdzielnicy maks 50A? Co za różnica wtedy, czy napięcie spadnie o 0.534V czy o 0.855V (o tyle spadnie przy obciążeniu 50A na fazę 230V). W praktyce jeszcze 230V u siebie nie widziałem. zazwyczaj 240V i więcej )?
    Ja mar rozjazd między 200-245 zalezy od chwili i fazy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #1674
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    10mm2 to obciążalność 82A (na fazę) a tyle w taryfie G nie dostaniesz.

    Jak dotąd (ponad dwa lata) grzejąc kablami, bojler 6kW, pralka, suszarka, zmywarka, klima, kuchenka indukcyjna i inne drobiazgi wyciągnąłem maksymalną moc 18,337kW wg licznika (czyli uśrednione na 15 minut).

    Wąskim gardłem nie jest moc umowna, a zabezpieczenie, żeby nie trzeba było z aptekarską precyzją rozkładać obciążenia między fazy.
    Moim zdaniem rozłożenie faz to podstawa ja ma 3x25 a i na prawdę bardzo dobrze to działa.

  15. #1675

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Również jak ktoś chce dołożyć te 10kWp w PV im grubszy kabel WLZ tym lepiej.
    OSD utrzymują napięcie sieci w pobliżu max wartości bo nie chcą instalować więcej transformatorów i zużycie jest większe przy wyższym napięciu.
    Inwerter PV musi się wyłączyć jak napięcie przekracza 253V przez kilka minut.
    Przy cienkim WLZ, dobranym na 1.5% spadku napięcia, przy max produkcji PV mamy podbicie napięcia na inwerterze.
    To podbicie powoduje że nawet jeśli napięcie sieci jest w normie (253V) inwerter się wyłączy bo będzie widział 255V.
    Wiem, ale popatrz, przy produkcji PV z mocą 10 kW w trybie ciągłym.

    - YKY 4x10mm, delta U% = 0,22 %, czyli ok. 0,51 V na fazie
    - YKY 4x16mm, delta U% = 0,14 %, czyli ok. 0,32 V na fazie
    - YKY 4x25mm, delta U% = 0,09 %, czyli ok. 0,21 V na fazie

    Różnice pomijalne, jeśli napięcie w sieci przekracza 250 V to trzeba uderzać do ZE, na tak krótkim przyłączu jak 20 m, przekrojem niewiele zyskasz w kwestii spadków napięcia.

  16. #1676

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak OSD utrzymuje mi na fazie 253V i podbicie mam ok 1V (kabel 6mm2) to inwerter mi się wyłącza.

    A to uderzanie do ZE skutkuje jedynie bólem głowy.

    Wniosek o założenie rejestratora z kwietnia zeszłego roku do dzisiaj nie zrealizowany.
    Jak zgłaszam za wysokie napięcie to mi pan z OSD sugeruje wyłączenie PV bo elektrownia w Kozienicach pracująca na minimum nie może obniżyć napięcia przez moje 8kW oddawane do sieci 300 km dalej.
    No to przy 10mm2 podbicie będziesz miał powiedzmy nie 1V, a 0.5V - rozowiąże to Twój problem ?

  17. #1677

    Domyślnie

    Przy tych 20 m w.l.z. to nawet spadku napięcia nie ma potrzeby liczyć, zabezpieczenie tego kabla to byłoby 40 A a to 26 kW, chociaż w przypadku budynków gdzie obciążenie jest wielce niesymetryczne trzeba brać pod uwagę nie tyle przydział mocy co zabezpieczenie i to dla budynków 120-180m2 w większości jest wystarczające, tak że Ten wlz o przekroju 10 mm2 zwłaszcza przy długości 20 m powinien spokojnie wystarczyć i dla projektowanej PV 10 kW jak i innych odbiorników o łącznym prądzie na fazę 40A

  18. #1678

    Domyślnie

    Czyli zwiększyć zabezpieczenie z 25 A na 40A i będe mógł spać spokojnie ?

  19. #1679

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymmek Zobacz post
    Czyli zwiększyć zabezpieczenie z 25 A na 40A i będe mógł spać spokojnie ?
    Obciążalność prądowa długotrwała kabla YKY 4x10mm2 w izolacji poliwinitowej ułożonego pojedynczo w ziemi wynosi około 80 A, a pojedynczo ułożonego w ścianie pod tynkiem 40 kilka, są niewielkie różnicy w zależności od tego czy patrzysz na normy, czy karty kat. producentów.

  20. #1680

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Obciążalność prądowa długotrwała kabla YKY 4x10mm2 w izolacji poliwinitowej ułożonego pojedynczo w ziemi wynosi około 80 A, a pojedynczo ułożonego w ścianie pod tynkiem 40 kilka, są niewielkie różnicy w zależności od tego czy patrzysz na normy, czy karty kat. producentów.
    Dziekuje, kabel zostaje ten co jest i z czasem. Złoże wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej

Strona 84 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony