dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Domyślnie Nasyp, analiza gruntu, ławy czy płyta..

    Hej,

    Mam ciężki temat. Mam działkę, której na pewno nie mogę sprzedać - dostałem w darowiźnie - ogólnie ten temat jest zamknięty.

    Mam problem z adaptacją. Po badaniach geologicznych (3 odwierty), że mam nasyp nie budowlany na dzialce, później glina miekoplastyczna i glina. Wod gruntowych nie stwierdzono do 3m - robione w czerwcu.

    Na początku konstruktor chciał zrobić fundamenty na studniach. Kierownik, wykonawca i geolog stwierdzali płytę fundamentowa. Kierownik nie do końca rozumie na czym miała by się opierać podłoga. Zakładam że przy głębokich ławach i tak pasuje wymienić część gruntu wewnątrz fundamentów i zagęścić. Raczej to co wykopiemy nie będzie się nadawać?

    Kosntrukor nie podpisze się pod płytą fundamentowa, gdyż nie wie na ile nośny jest ten nasyp.

    Obecnie jedyna opcją wskazana przez konstruktora to głębokie ławy fundamentowe na 2.4 m. Projekt nie jest podpiwniczony, 140m2 dach dwuspadowy + 2 garaże.

    Dokładnie:

    https://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/wygodny-3-lustrzany


    Zastanawiam się co będzie najrozsądniejsze, co człowiek to opinia.

    Opinia konstruktora odnośnie glebokich ław.

    ""Posadowienia na ławach w warstwie geotechnicznej III - druga z dwóch warstw wytypowanych do posadowienia. Warstwa zalegająca głębiej charakteryzuje się mniejszym stopniem plastyczności i lepszymi parametrami wytrzymałościowymi w stosunku do warstwy II Wymiary ław jak w projekcie typowym "Wygodny 3", a wiec mniejsze zużycie betonu w stosunku do Wariantu 1. W związku z głębszym posadowieniem zużycie materiału na ściany fundamentowe będzie większe niż w Wariancie 1, ale jak opisano powyżej zużycie betonu na ławy jest mniejsze. Kolejna wada to większy zakres prac ziemnych i szerszy wykop."

    Opinia geotechniczna:

    https://drive.google.com/open?id=1Qqf5wKjRsP6h3Ry3u2Da1vqff1bhl5jT

    W środku również jest plik z analizą konstruktora.

    Odnośnie płyty:

    "Posadowienie na płycie. W poziomie ternu zalega nasyp budowlany o nieokreślonych parametrach wytrzymałościowych. W związku z tym nie ma możliwości oceny posadowienia budynku na płycie. Wariant możliwy do rozważania po otrzymaniu parametrów wytrzymałościowych gruntu w poziomie terenu. Z uwagi na to, że poziom 0,00 budynku jest ok. 100cm ponad poziomem terenu płytę należałoby wykonać na podbudowie z zagęszczonej pospółki. Grubość płyty ok. 25-30cm. Z uwagi na dużą powierzchnię budynku w rzucie zużycie betonu i stali zbrojeniowej będzie duże. "


    Pytałem różnych osób, geologów, innych konstruktorów, co człowiek to opinia, jedni aby robić wg konstruktora wariantu inni że płyta fundamentowa z wymiana gruntu.

    Nie wiem co będzie optymalne, tak aby nie zakopać się w kosztach, ale wiadomo, żeby bylo stabilne..

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Ja bym podpiwniczył dom.

    Jeżeli nie, to płyta ale oparta na studniach.... taniej niż piwnica nie wyjdzie

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał maitza Zobacz post
    "Posadowienie na płycie.
    W poziomie ternu zalega nasyp budowlany o nieokreślonych parametrach wytrzymałościowych.
    W związku z tym nie ma możliwości oceny posadowienia budynku na płycie. Wariant możliwy do rozważania po otrzymaniu parametrów wytrzymałościowych gruntu w poziomie terenu. Z uwagi na to, że poziom 0,00 budynku jest ok. 100cm ponad poziomem terenu płytę należałoby wykonać na podbudowie z zagęszczonej pospółki. Grubość płyty ok. 25-30cm. Z uwagi na dużą powierzchnię budynku w rzucie zużycie betonu i stali zbrojeniowej będzie duże. "
    .
    Poszukaj geotechnika takiego który potrafi określić bliżej i skład i nośność nasypów.

  4. #4

    Domyślnie

    Płyta na poziomie jest tania jak barszcz, to na 100% powód. Zawsze są inne opcje, ale będziesz musiał za to zapłacić więcej lub kupić starszy dom sprzed przejścia na domy z płyt https://omegle.onl/ vshare .
    Ostatnio edytowane przez pollardt3 ; 21-04-2024 o 11:59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony