dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 45
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 891
  1. #721
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z jaką wydajnością puszczasz go nocą Kaizen? Ile mniej więcej powietrza idzie typowo do sypialni?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1

  2. #722

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak na noc odetniesz część dzienną przepustnicą - da radę.

    Problemem z bajarzami opowiadającymi ile to m3 trzeba na osobę jest taki, że nie wiedzą, jak działa wentylacja w domu (może mają jakąś wiedzę o biurowcach).
    Specyfiką domu jest to, że X domowników przemieszcza się między pomieszczeniami. Jak mamy 4 osoby, to trzeba wentylować salon, jakby były w nim 4 osoby i w tym samym czasie sypialnie, jakby w nich te osoby były. Dlatego ważniejsza jest liczba pomieszczeń i liczba osób niż m2.
    Jeżeli typowo mamy salon i sypialnie - potrzebujemy wentylację policzoną dla liczby osób x2. Ale jak dołożymy np. siłownię czy bawialnię z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy jednocześnie - x3.
    Jeśli nawiew powietrza jest w sypialniach stosownie do ilości śpiących tam osób, a wywiew w kuchni, np połączonej z salonem i inny pomieszczeniach brudnych, to salon wentylowany jest powietrzem z sypialni i wymiana 1x potrzebna na liczbę osób będzie oki by zapewnić normowe CO2 niezależnie, czy ktoś jest w sypialni czy salonie.
    Nie trzeba wtedy wentylować pustych pomieszczeń. - jest "jedno pomieszczenie".
    Oczywiście kto Ci zabroni kupić x3 większą jednostkę i wentylować x3 więcej cały dom, żeby w siłowni i bawialni nigdy nie przekroczyło normy, mimo że mały procent czasu będzie tam cała rodzina.... Prościej otworzyć okno, a taniej założyć przepustnicę z czujnikiem CO2 i sterowaniem
    Ale, jeśli wentylacja będzie adekwatna do ilości osób i zrobiona dobrze (przepływ powietrza), to rekuperator z odzyskiem 2/3 wilgoci da Ci w najzimniejszych miesiącach ok. 70% wilgotności i wtedy już suszarka kondensacyjna nie uratuje Ci sytuacji, nie mówiąc o tym, co się będzie działo, gdy będzie więcej wilgoci w powietrzu zewnętrznym. Tutaj Twój sposób jest lepszy

  3. #723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Jeśli nawiew powietrza jest w sypialniach stosownie do ilości śpiących tam osób, a wywiew w kuchni, np połączonej z salonem i inny pomieszczeniach brudnych, to salon wentylowany jest powietrzem z sypialni
    Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.
    Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Ale, jeśli wentylacja będzie adekwatna do ilości osób i zrobiona dobrze (przepływ powietrza), to rekuperator z odzyskiem 2/3 wilgoci da Ci w najzimniejszych miesiącach ok. 70% wilgotności
    Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.

  4. #724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.
    Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.
    Nie bardzo rozumiem co napisałeś. Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.
    Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.

  5. #725
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób.
    Mam tak urządzoną wentylację. Dwie sypialnie z kuchnią częściowo otwartą na salon. Sterowanie (szczelnych) przepustnic odcinających powietrze do salonu zegarem 22:00 do 08:00.
    W nocy wentylacja pracuje na ok. 90 m3/h i nie ma zjawiska braku zrównoważenia nawiewu/wywiewu, mierzone na czerpni i wyrzutni. Myślę że z powodu niskiego przepływu, bo wentylacja projektowana była na wydajność 400m3/h.

    U mnie sprawdza się taki układ wyśmienicie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #726
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję za fachowe odpowiedzi, ale jednak nikt nie udzielił mi takiej o jaką prosiłem.
    Temat rekuperacji jest mi znany słabo. Czy tytułowy rekuperator sprawdzi się do mojego domu?
    Rozumiem, że w przypadku odcinania części "nieużywanych" pomieszczeń - tak?

  7. #727
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaty86 Zobacz post
    Dziękuję za fachowe odpowiedzi, ale jednak nikt nie udzielił mi takiej o jaką prosiłem.
    Temat rekuperacji jest mi znany słabo. Czy tytułowy rekuperator sprawdzi się do mojego domu?
    Rozumiem, że w przypadku odcinania części "nieużywanych" pomieszczeń - tak?

    jaka powierzchnia domu bez garażu? W garażu z tego co wiem powinna być wentylacja grawitacyjna.

    wg mnie jest to za mało albo na styk. Ciężko powiedzieć czy będziesz stosować jakieś dodatkowe filtrowanie smogu, opory też w różnych domach będą różne. Inaczej się będzie zachowywać instalacja zrobiona na poddaszu nieużytkowym zrobiona spiro z dużymi przekrojami a inaczej pociągnięta w stropie.

    Projekt jest? Tam wszystko być powinno.

  8. #728
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Bez garażu wychodzi 170 metrów.
    Projekt instalacji jest i w projekcie zasugerowano mi Domekt r400.
    Sam rekuperator ma być w garażu zainstalowany.

  9. #729
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek.
    Pewnie tam, gdzie z jednej strony salonu masz sypialnie, z drugiej kuchnię a za nią łazienki to owszem - powietrze z sypialni popłynie przez salon i kuchnię do łazienek po drodze wentylując salon i kuchnię. Tylko takiego układu nie widziałem. No i wtedy zbędne są nawiewy w salonie i wywiew w kuchni.

    U mnie by tak nie poleciało.



    Z części nocnej raptem 45m3/h poleciałoby do łazienki w części dziennej ledwo wentylując róg salonu. W kuchni pleśń wielce prawdopodobna.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.
    Przy zamkniętych drzwiach dyfuzja z innymi pomieszczeniami jest pomijalna. I dlatego to noc i sypialnia jest wyznacznikiem potrzeb. Ale jak reku puszczasz, żeby w sypialniach były powiedzmy te nominalne przepływy z mojego projektu, to bez przepustnic salon i kuchnia też zużywają te m3/h z projektu. A w dzień wystarczy polowa albo i mniej jak wszyscy są w domu - ale drzwi czesto otwarte i poruszamy sie miedzy pomieszczeniami.



    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.
    Nawet jak reku chodzi @20% bywało za sucho. A wentyluje tyle, ile trzeba żeby CO2 trzymać w ryzach.

    Mostki testuje na bieżąco. Uklad z wejsciem do łazienek z kuchni jest dla mnie funkcjonalnie nieakceptowalny.

  10. #730
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Korzystam z izzi 300 od trzech lat.
    Wisi na suficie tak jak u Kaizena
    Poza skroplinami na obudowie bypass i modyfikacją uszczelnienia kanału jest ok.

    Da się jeszcze coś poprawić, czy jest całkiem przyzwoicie?

  11. #731
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Korzystam z izzi 300 od trzech lat.
    Wisi na suficie tak jak u Kaizena
    Poza skroplinami na obudowie bypass i modyfikacją uszczelnienia kanału jest ok.
    Jeżeli wskazania temperatur są dokładne, to obstawiam znaczną przewagę wywiewu nad nawiewu - stąd tak duża różnica pomiędzy schłodzeniem powietrza (13*) a ogrzaniem (20*). Jak miałeś sprawdzane przepływy na anemostatach i przy takich ustawieniach nawiew i wywiew były zbilansowane, to albo coś się rozjechało, albo filtr nawiewny masz bardziej zapchany, niż wywiewny.

  12. #732
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli wskazania temperatur są dokładne, to obstawiam znaczną przewagę wywiewu nad nawiewu - stąd tak duża różnica pomiędzy schłodzeniem powietrza (13*) a ogrzaniem (20*). Jak miałeś sprawdzane przepływy na anemostatach i przy takich ustawieniach nawiew i wywiew były zbilansowane, to albo coś się rozjechało, albo filtr nawiewny masz bardziej zapchany, niż wywiewny.
    Filtry w fatalnym stanie, wymienię w przyszłym tygodniu.
    A do jakich wartości (orientacyjnie) na tej wizualizacji należy dążyć?
    Nie chce produkować kw z odzysku tylko optymalnie wykorzystać urządzenie

  13. #733
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Przed uszczelnieniem bypass - wyrzuciłem całkowicie mechanizm i zakleiłem ten tunel ~ 5cm na 5 cm
    O to chodziło?

    No to przed tym zbiegiem było

    Z zewnątrz 10
    Ogrzane 15
    Wywiew 23
    Zużyte 21

  14. #734

    Domyślnie

    Dzień dobry. Czy sytuacja jak na zdjęciu (wiszący sopel od strony czerpni) jest normalna?

    upload zdjec
    Ostatnio edytowane przez fdrey ; 23-12-2021 o 17:09

  15. #735

    Domyślnie

    Słaba szczelność obudowy/wykonania urządzenia.
    Obudowę warto doszczelnić bo w dłuższej perspektywie podmakać będzie ci filtr powietrza.

  16. #736

    Domyślnie

    CZy w cenie izzi 302 erv jest coś godnego polecenia? Szukam czegoś z ERV i w podobnych (lub mniejszych) wychodzi 03ozon z entalipkiem.

  17. #737

    Domyślnie

    Szukałem 2 lata temu, rok temu i teraz, bo za kilka miesięcy czeka mnie zakup. I niczego w tej cenie nie znalazłem o takich parametrach. Porównywalne bardzo znanych producentów to cena x2. Czekam jeszcze na izzi 400 ale nie wiadomo kiedy będzie.
    Ostatnio edytowane przez wello ; 30-12-2021 o 14:01

  18. #738

    Domyślnie

    Czy ten rekuperator a dokładniej jego automatyka/panel sterowania będzie współpracować z: AHU-12-B1MB, https://zymetric.pl/produkty/modul-ahu-ka, chłodzenie i ogrzewanie?

  19. #739

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3rav Zobacz post
    Czy ten rekuperator a dokładniej jego automatyka/panel sterowania będzie współpracować z: AHU-12-B1MB, https://zymetric.pl/produkty/modul-ahu-ka, chłodzenie i ogrzewanie?
    Będzie.
    Ale odradzam - to nie będzie działać tak jak Ci się wydaje.
    Najmniejszy możliwy agregat skraplający Midea to 2,5 kW

    Ta centrala przy 300 m3/h (na maksymalnym biegu) odbierze nie więcej jak 1,5 kW (dla delty T 15K)
    Będzie za duże przechłodzenie na nawiewie.
    Automatyka rekuperatora tego nie ogarnie i odstawi agregat.
    Skończy się to pracą start/stop

    Nie łączy się małych central domowych z chłodnicami freonowymi i agregatami skraplającymi - za małe wydajności

  20. #740
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Rzucam kij w mrowisko - reku Tywent B3B 350 EC z odzyskiem wilgoci, kurtuje mnie strasznie slaba sprawnosc temperaturowa na poziomie 60-68% niezaleznie, czy na zewnatrz mamy -12stC (kilka dni temu) czy +9stC (dzisiaj). Filtry czyste, wywiew/nawiew ustawiony na 30%. Dane sprzed 3 minut

    Tczerpnia: +9stC
    Tnawiew: +17stC
    Twywiew: +21stC
    wilgotnosc: 39%
    sprawnosc: 66%

    Wg. dzialu technicznego Tywent (rozmawialismy gdy na zewnatrz bylo ok -5stC) stwierdzili, ze 65% to i tak niezle biorac pod uwage odzysk wilgoci i stwierdzili, ze ich karta katalogowa produktu (sprawnosc 79-85%) jest podawana dla warunkow laboratoryjnych przy zerowej wilgotnosci powietrza... Jak patrze na wyniki Izzyfasta chocby z tego watku (sprawnosc 90%) to zaczynam powatpiewac czy tywent faktycznie jest dobrym wyborem w katerogii cena/osiagi
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

Strona 37 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony